Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Македонија ќе стане најголем акционер во Стопанска Битола
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Види види како расне мојов ТЕЛ! Нели акцијата шит била :D

Јас сум си веќе 13% плус на влезна цена, а тек ќе оди нагоре.

Вреди да се искоментира и упадот на власта (да не се лажеме) во “империјата” на Орце Камчев. Баткиве решиле да си ја приватизираат македонската економија, и нема сила што ќе ги спречи. Како не му текна на Грујо ваква работа? Само смени го името и можеш да колеш бесиш палиш гасиш...а сите извештаи позитивни.

Прашање до бошко007: да не те излажа ѓаволот да оставиш некоја акција во ЗПКО? Газда Орка проба да се исценка и понуди делче, ама НОВИВЕ ДЕЧКИ сакаат све :eek:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.067
Поени од реакции
3.213
Нејќам да те разочарувам, ама ред е да одговориме. Тоа што го гледаш во акумулирана добивка ја вклучува и позајмицата дадена кон ТЕТО. Која како што гледаме, нема шанси да биде вратена. Одземи ја таа позајмица, заедно со каматите кои ги книжат, ама никогаш не ги примаат, и добиваш дека моменталната главнина е скоро па рамна на нула. Кеш и еквиваленти немаат повеќе од 26-7 К ден.

Значи има многу голема разлика меѓу книговодствена вредност и реална вредност. Исто како што има разлика меѓу приход и прилив.

Од последниот ревидиран, белешка 19

https://www.seinet.com.mk/FileServer.aspx?file=47447[DOUBLEPOST=1541678891][/DOUBLEPOST]
Да повториме: кредитот е даден со грејс период до 2020та. Што значи дури и да не биде плаќана каматата, кредитот нема да се води како нефункционален. Ама во 2020та ќе мора да се прикаже, и тоа како резервација, т.е. трошок. Ете тоа е муабетот
Точно е тоа дека во таа добивка има и нешто што не можат да наплатат, ама имаат по 10-тина милиони оперативна добивка, значи реален профит.

Го разгледав извештајот од 2016, за 2017 уште не го објавиле и го најдов ова и ми е јасно зошто Топлификација не го плаќала кредитот на Битар
Dru{tvoto ima dadeno pod zalog 27 akcii izdadeni od TE-TO AD Skopje, od koi 25 akcii kako obezbeduvawe za zemeniot kredit na TE-TO AD Skopje odobren od Komercijalna banka AD Skopje vo iznos od 7,000,000 EUR i 2 akcii kako obezbeduvawe za zemeniot zaem od Bitar Holding. Dru{tvoto ima dadeno pod zalog 77,231 akcii izdadeni od Skopje Sever DOO Skopje, kako obezbeduvawe na zemenite krediti na Skopje Sever DOO Skopje odobren od Komercijalna banka AD Skopje vo iznos od 500,000 EUR.
Нај интересни се Битар, имаат 2 акции од ТЕ-ТО како залог и тие не ги зимаат, туку бараат стечај.
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150
Машала ИМПЕРИЈА. Конечно точно во сржта, уште велшанецот што десетина години хара по енергетиката и со едни и со други и главното е опфатено, ќе останат сателитите да се приземјат.

Доскорешниот млад претседател на органите на ТЕТО е човек на ?!
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Точно е тоа дека во таа добивка има и нешто што не можат да наплатат, ама имаат по 10-тина милиони оперативна добивка, значи реален профит.

Го разгледав извештајот од 2016, за 2017 уште не го објавиле и го најдов ова и ми е јасно зошто Топлификација не го плаќала кредитот на Битар

Нај интересни се Битар, имаат 2 акции од ТЕ-ТО како залог и тие не ги зимаат, туку бараат стечај.
Еве го последниот годишен

https://www.seinet.com.mk/FileServer.aspx?file=47447

Го гледаш тој МИНУСОТ пред бројката за оперативна добивка?

Ама тоа и не е најголемиот проблем. Најголемиот проблем е што на тој минус ТПЛФ платила плус 52 М ден камати. А иако стои во БУ дека има финансиски приходи, тие ги нема во паричниот тек како прилив...што значи дека не биле исплатени. Хелооу!

Значи 100 пати имам повторено, еве и по 101ви пат: без наплатата на каматите/кредитите од ТЕТО, ТПЛФ не е одржлива фирма
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
31 август 2017
Мислења
237
Поени од реакции
164
Еве го последниот годишен

https://www.seinet.com.mk/FileServer.aspx?file=47447

Го гледаш тој МИНУСОТ пред бројката за оперативна добивка?

Ама тоа и не е најголемиот проблем. Најголемиот проблем е што на тој минус ТПЛФ платила плус 52 М ден камати. А иако стои во БУ дека има финансиски приходи, тие ги нема во паричниот тек како прилив...што значи дека не биле исплатени. Хелооу!

Значи 100 пати имам повторено, еве и по 101ви пат: без наплатата на каматите/кредитите од ТЕТО, ТПЛФ не е одржлива фирма
Se soglasuvam, no sepak toa e posledicata..... Pricinata e deka xxx osobi (javna tajna) se zamesani vo dvajcata advokati vo urnisuvanjeto na tplf.... E sega soglasen sum deka strumicanecot mora da Mu presudi na strumicanecot 2(najmaloto zlo)...... Ama strumicanecot mora da go vrati predmetot I da rascisti so kriminalcite..... sto naracateli.. sto sudii sto advokati sto regulatori ..... 150 milioncinjja se 150..... Osven imperija ima prstinja zamesano vo ovie 150 I od desnata raka..... Mora brzo da rascisti so niv ako saka da napravi drzava I da ne si potpise samiot politicki debakl...... Ke go vidime filmot vo slednite dva meseci.... Kako e reziran od alcnite po pari ;)
Ps..... Kolku sto znam seuste I posle dve godini neustavno I onie sto ne Koristat tplf energija plakaat.... A vo programata I na mitinzite bese medju prvite stavki
Narod ne zaborava ;)
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Секоја убава и конструктивна информација треба да се поздрави.
@dekis пријателе, секоја чест. Алал да ти се парите од СТБ. Паметен потег.
Јас уште лани пишував дека СТБ е скапа, а сега и Ти, па оние останатите нека си мислат со своја глава . . . . Гледам дека има некои што ни ги бројат загубите, но знам дека ти си задоволен од својата одлука, а јас мислам дека си направил одлична зделка. Инаку колку за информација @dekis е сериозен играч, човек кој чита, расудува спрема сопствени убедувања, а не како партија му каже . . . . а да ги понудеше неговите акции на слободен пазар ќе ја паднеше СТБ акцијата за 20% па сите фанови на СТБ ќе го пцуевте.... Инаку ни јас, па ни Декис не излеговме од СТБ зошто не веруваме во компанијата, туку се плашиме од цената при приватизацијата. Јас го сфаќам Декис, но не го сфаќам оној кој ги купи акциите на таа цена . . .
Колку за информација за сите оние што летаат во облаци и што мислат дека СТБ е ефтина акција нека погледнат на колку е докапитализирана денес НЛБ (68% од book, а p/e е далеку под 10 некаде околу 7) . . .

https://www.dnevnik.si/1042846277/posel/drzava-prodala-59-odstotkov-nlb-po-5150-evra-za-delnico

http://www.seebiz.eu/javna-ponuda-dionica-nlb-a-prodano-59-dionica-za-609-milijuna-eura/ar-184429/

Така да дечки ако Максимус ви вика дека нешто е добро, играјте обратно и сигурно добивате . . . Тоа е мој стар добар рецепт . . . . А тоа што лани излеговав од СТБ, а влегов во КМБ на 2600/2700 ми е најдобар потег во берзанска кариера . . . па друже Максимус не се секирај ти за моите пари гледај си Топлификација.

@Kire Ultras излезе од СТИЛ со загуба, па КМБ купуваше на 5600 во „Зелениот понеделник“ (кога јас продавав) и пак излезе со загуба, за да влези во СТБ на 1200 денари, а има „инсајдерска“ информација дека НАТО ќе ја лансира берзата . . .
Која е логиката два пати да книжиш загуба и на оваа цена да влегуваш во СТБ (1,6 book) НЕЗНАМ ??? Тоа НАТО ќе ти се удри од глава. Словенија е во НАТО и ЕУ, па НЛБ се продаде на 0,68 book. СТБ е најскапа банка во Европа !!!

p.s.
Од FZC излегов скроз со 12% добивка за 2 месеци, а ЗПКО сум ИН со 4% од мое портфолио и никогаш не сум толку претпазлив и толку во кеш . . . Деневиве купував КМБ и ОХБ, ако паднат уште малку пак ќе докупам . . . . За данокот не вреди да се пишува кој е паметен има време да изигра . . .[DOUBLEPOST=1541802635][/DOUBLEPOST]Ја заборавив Топлификација ;). . .
Тука сите акционери ќе останете со кратки ракави.
Хари и КМБ ја превземаат играта, ХаџиМишев остана без фотеља, а на повидок е Фени 2 . . . Топлификација нема милион евра да врати . . . а ако Хари сака да даде досега ќе им дадеше, никој друг нема да им даде . . .
Гледам дека некој мешаат акумулирана добивка и пари на сметка . . . тие две работи се далеку од исто . . . Топлификација е пропала фирма и без Хари се НУЛА.
Криминал во ТЕТО нема да се најде . . .
СЕЗАМЕ џабе веслаше брат, пропадна и ТПЛФ и твоите акции, само одработивте за фотељата на ХаџиМишев некоја година . . .
 
Последно уредено:
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
цела вечер ја барам емисијата патот до успехот со Јордан Камчев патот до успехот и неможам да ја најдам имав план денешните случувањеа да ги гледам со свежина.

Секоја убава и конструктивна информација треба да се поздрави.
@dekis пријателе, секоја чест. Алал да ти се парите од СТБ. Паметен потег.
Јас уште лани пишував дека СТБ е скапа, а сега и Ти, па оние останатите нека си мислат со своја глава . . . . Гледам дека има некои што ни ги бројат загубите, но знам дека ти си задоволен од својата одлука, а јас мислам дека си направил одлична зделка. Инаку колку за информација @dekis е сериозен играч, човек кој чита, расудува спрема сопствени убедувања, а не како партија му каже . . . . а да ги понудеше неговите акции на слободен пазар ќе ја паднеше СТБ акцијата за 20% па сите фанови на СТБ ќе го пцуевте.... Инаку ни јас, па ни Декис не излеговме од СТБ зошто не веруваме во компанијата, туку се плашиме од цената при приватизацијата. Јас го сфаќам Декис, но не го сфаќам оној кој ги купи акциите на таа цена . . .
Колку за информација за сите оние што летаат во облаци и што мислат дека СТБ е ефтина акција нека погледнат на колку е докапитализирана денес НЛБ (68% од book, а p/e е далеку под 10 некаде околу 7) . . .

https://www.dnevnik.si/1042846277/posel/drzava-prodala-59-odstotkov-nlb-po-5150-evra-za-delnico

http://www.seebiz.eu/javna-ponuda-dionica-nlb-a-prodano-59-dionica-za-609-milijuna-eura/ar-184429/

Така да дечки ако Максимус ви вика дека нешто е добро, играјте обратно и сигурно добивате . . . Тоа е мој стар добар рецепт . . . . А тоа што лани излеговав од СТБ, а влегов во КМБ на 2600/2700 ми е најдобар потег во берзанска кариера . . . па друже Максимус не се секирај ти за моите пари гледај си Топлификација.

@Kire Ultras излезе од СТИЛ со загуба, па КМБ купуваше на 5600 во „Зелениот понеделник“ (кога јас продавав) и пак излезе со загуба, за да влези во СТБ на 1200 денари, а има „инсајдерска“ информација дека НАТО ќе ја лансира берзата . . .
Која е логиката два пати да книжиш загуба и на оваа цена да влегуваш во СТБ (1,6 book) НЕЗНАМ ??? Тоа НАТО ќе ти се удри од глава. Словенија е во НАТО и ЕУ, па НЛБ се продаде на 0,68 book. СТБ е најскапа банка во Европа !!!

p.s.
Од FZC излегов скроз со 12% добивка за 2 месеци, а ЗПКО сум ИН со 4% од мое портфолио и никогаш не сум толку претпазлив и толку во кеш . . . Деневиве купував КМБ и ОХБ, ако паднат уште малку пак ќе докупам . . . . За данокот не вреди да се пишува кој е паметен има време да изигра . . .
Значи треба да се игра обратно од што пишува Максимус. А да се игра не обратно од тоа што пишува Бошко. Еве жив пример. Бошко вика пред 4 години да се продаде стб на 900 денари Максумус вика да се докупи. Бошко загуби поприлчно 4 дивиденди со оваа 5та повеке од 55-60% плус на денешна цена дополнителни 35% капитална добивка значи вкупна загуба скоро 90%. Ги зема парите и најголемиот дел ги вложи не во Кмб туку во Охр он сака обратно да претстави, за него Хари бил од увек криминалец затоа му беше страв мн да вложи дури на 2900 продаваше. Охр стагнира тие 90% нема да ги добие. Патот до успехот на Јордан Камчев...
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
@bosko007 Сметам дека си направил паметен потег што си купил (си се вратил во) КБМ. Иако не те сфаќам што толку за ОХБ ама секој си има свој вкус за симпатии :)

Денеска баш правев мини анализа па ги споредив денешните цени со цените на крај на јуни (непосредно пред договорот во Преспа-ако така сакате) и знаете што акциите се безмалку со 0% раст (повеќето од МБИ10 како КБМ, ГРНТ, АЛК и сл.) Телеком во плус скоро 10% и тоа непосредно после пресек за дивидендата... Излегува дека сепак билансите и реалните очекувања на инвеститорите се најбитни, да исто така битно е Нато-стабилност во поширок контекст ама ако компанијата е мувла ништо не ја крева акцијата.
* Да додадам дека како мувла не ги сметам гореспоменатите (КБМ, ГРНТ, АЛК и сл ) напротив, контекстот ми е дека не беше мудро летањето по еуфорија, барем засега така излегува
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Размислува некој за продавање на СБТ или ЗКП поради случувањата со СЈО?
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Патот до успехот на Јордан Камчев го најдов на сајтот на орка холдинг, продуцентот 24вести го имаа тргнато.
https://dai.ly/x2atoma
 

Kajgana Shop

На врв Bottom