Македонска берза

Член од
20 април 2009
Мислења
123
Поени од реакции
67
Еве и јас ќе се пријавам, малку подетални инструкции ме интересираат, околу цени на брокери, разноразни такси и слично.
Odlicno iskustvo so KB broker 023168330.. i so e-trader.. profesionalci u sekoja smisla...4 brokeri se i na sekoj klient mu se obrnuva maksimalno vnimanie...
Gi preporacuvam!!
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Sreda presek KMB ke bide 6000 u cetvrtok izgleda ? Ne za dzabe pominaa 15.000 akcii denovive sekogas curi taa vreka od vrvot ?

Denes TNB 2000 akcii na 15.400 ke da bide interesno ???

BTW mislam deka prometot vo ponedelnik bese cca 80tina milioni :)
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
За да се знае кој што кога кажал:

26.09.2018 пред референдумот

Ако е неуспешен референдумот очекувам корекција на мби10 од 5 до 7% краткорочно и накај крај на година - јануари од следната година очекувам мби10 да надмине 4.000.
01.10.2018 ден после референдумот прогнозорам корекција од максимум 10 проценти: МБИ тој ден изнесува 3,450 паѓа до 3,266. тоа е минус над 5 проценти, Но МБИ е индекс ако ги земете оние акции кои се фаворити перидодов како гранит, алк, кмб и мпт сите беа во минус околу 10% и отидоа во плус 7-10% во понеделникот

За мене ова е очекувано, дури пред некој ден и пишав колку вкупно ќе изнесува корекцијата. Што е следно знаете? Договор помеѓу претходната власт и актуелната никој да не иде во затвор а договорот да помине во собрание. И волкот сит и овците на број, сите добитници освен оние кои веруваат во правда и кои сакаа криминалците (од која власт и да биле) да завршат во затвор. Но и конфликтот од 2001ва заврши со амнестија на сите така е тоа кај нас... Но за тоа во друга прилика на други теми... Берзата според мене ќе падне максимум 10% периодов а од пролет оди мби 10 на 4к.[DOUBLEPOST=1538389261][/DOUBLEPOST]
Ако е точна мојата проекција со дисконт од 10% кога ќе вкалкулираш влезни-излезни провизии немаш некој голем есап сега да продаваш па на поефтини да купуваш освен ако немаш баш сериозна сума
На 02.10.2018 ова сум напишал:

Прво. 2006-07 немаше договор а акциите беа со цена до плафон.
Второ договорот е завршена работа, ќе помине во собрание. Ако не помине во ова собрание, на избори во нов состав ќе помине во собрание. ТРЕТО И НАЈБИТНО: Билансите на компаниите, пр. Комерцијална влага во Албанија, шири бизнис, прави солидна добивка како очекувате дека ќе падне? Бевме надвор и од нато и еу и особено изолирани одпретходната власт па нлб и стб дробеа исто и прилепска и пкб...
БИЛАНСОТ НА КБМ ЌЕ ГО ОБЈАВАТ ВО СРЕДА (24.10.2018) НА КРАЈ НА РАБОТЕН ДЕН. https://www.seinet.com.mk/?docID=44260
Тогаш ќе имаме појасна слика за КБМ и банките во РМ.

исто така на 02.10.2018 сум напишал поента што сметам дека и периодов сите треба да ја имате во предвид и да не се летате премногу
Тоа ми е поентата, за разлика од тебе и Кирца, освен еу, нато договор, име и презиме потребна е работа, биланси, добивки... Еу и Нато сами по себе се стимул и некоја сигурност и отварање на пазари, ама не е доволно. Ја знаеш народната : На човек со сила можеш да му земеш, не можеш да му дадеш. Никој нас нема да ни истури пари и ние среќни и весили да си правиме ајвар и џапаме ракија затоа што сме влегле у Нато. Далеку од тоа дека не треба, прв сум што сакам ден поскоро да влеземе и во Нато и во Еу. Ама друже арбајтен треба![DOUBLEPOST=1538485122][/DOUBLEPOST]
Ќе им дадат амнестија, никој нема да лежи освен некои ситни риби (ова очекувам а не е моја желба) така ќе заврши оваа прича и за тоа се бореа ни име ни презиме затоа бојкотираа. За да не лежат и тоа знаеш како ќе се прават удрени демек 10 поединци од партијата по своја воља гласале а демек Мицко бил против, апстинирал :)

А ако ова сепак не се случи ќе му дадат на Заев брзи избори без техничка влада и тогаш ќе лежат (во што не верувам)
[DOUBLEPOST=1540279779][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1540280313][/DOUBLEPOST]08.10.2018 сум напишал:

Овие недела две додека да излезат билансите за 3тиот квартал е шанса да се купи нешто поефтино за до 10% како што и предвидов пред да почне оваа корекција. Гласањето на договорот со 2/3 мнозинство во собранието само ќе го забрза процесот кои неминовно ќе се случи. Но во ред секој со свој есап :) поштувам и поразлично мислење од моето
Tolku beše pred da pocne ovaa nato euforija,taka da...
Alkaloid go cekam na 5500
Mpt na 18000
Kmb 3000
:zloo:
Ovaa agonija ke potrae...
Купи ли МПТ на 18 илјади :D ?

П.С. Не замерувај, ама смешно ми е случајно налетав на ова додека ги барав моите постари постови :)
 
Последно уредено:
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Ceasare,pun sum ko brod...odam sega na cela flota. ;) Da be majku mu.. ko baba si,onaa Vangja :D
 
Последно уредено:
Член од
7 август 2011
Мислења
4.751
Поени од реакции
12.771
Само во Македонија може да има луѓе што се нервираат на зелено и се радуваат на кризи. Ко да неќете да заработите маме му ебам.
Кога кажувате меур барем образложете зошто е меур? Која компанија е толку надценета за да може да се квалификува ко меур?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Само во Македонија може да има луѓе што се нервираат на зелено и се радуваат на кризи. Ко да неќете да заработите маме му ебам.
Кога кажувате меур барем образложете зошто е меур? Која компанија е толку надценета за да може да се квалификува ко меур?
Najjako e so nedviznosti...site imaat i site se raduvaat na pad na cena. Aj so akcii moze da ne e bas taka.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.751
Поени од реакции
12.771
Додатно и балон да има не е лоша работа ако знаеш кога да излезеш. Од себични причино дај боже да се надува балон. Секако кога купувам акција си имам некоја предвидена излезна цена. Само неписмен не би излегол ако гледа дека цената е дааалеку над реалната вредност.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Додатно и балон да има не е лоша работа ако знаеш кога да излезеш. Од себични причино дај боже да се надува балон. Секако кога купувам акција си имам некоја предвидена излезна цена. Само неписмен не би излегол ако гледа дека цената е дааалеку над реалната вредност.
So ogled deka nema shortanje na mse. Meur e najdobra opcija za da zarabotis...moze i zatoa ima i ke gi ima na mse. Od se legalno vo mk mse e koga raste e najdobra moznost za zarabotka.
Sto se odnesuva na rastov vo poslednite godini prvo pocnaa dobri firmi pa taka i taka sega veke se odi nagore i se dvizi na vesti.
Moze ova so EU e momentalna anomalija a moze e i promena na paradigma.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
За помладите колеги. Ова не е fast food ресторан па да добиете информации која брокерска куќа е најдобра со провизии, колку кошта eTrader, и најбитното до кога ќе трае зелениот бран.
Едноставно, одговори на сите овие прашања има еден куп, вие најдобро засукајте ракави, завртете неколку телефони по брокериве и прашајте, па може и да споделите овде дел од информациите.
А до кога ќе трае зеленилото никој не може да знае
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Замисли некој собира со 15милиони се што може да најде го чисти аскот и после е меур. Аматери не тргуваат со 15м.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom