Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Се отвара ли eTrader, може ли некој да ја постира листата со купови /продажни позиции
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.739
Поени од реакции
12.708
Што направивте бе другари :pos:
Човек не смее обврски да заврши посабајле, дур да стигнам до банка отишле цените во облаци. Не сакав да форсирам па само уни купив за околу 2400. Тивкеш лесно ќе стигне до 6000 ко што ја очекував и без еуфорија за неколку месеци ама ете политичката неизвесност ме уплаши и не купив.
Отиде тнб 15000 бидете стрпливи малку. И куповна и продажна се над 15.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Ај сега сите Богати и среќни...до колку ќе оди ова? Обичен памп анд думп? Или неколку дена? Или неколку месеци? Или до следната рецесија? Вечно сигурно нема :)
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.185
Поени од реакции
4.000
Денес брокерите се утепаа од работа за цели 10 години , нонстоп вртеа телефоните ..
Незнам колакав ке биде денес вкупниот промет но мислам ке биде можеби и до 150 рекордерски милиони ...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Денес брокерите се утепаа од работа за цели 10 години , нонстоп вртеа телефоните ..
Незнам колакав ке биде денес вкупниот промет но мислам ке биде можеби и до 150 рекордерски милиони ...
Znaci denesniov den ke se vika EUforicen ponedelnik. :D
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Тиквеш го укинаа спорниот член 25 и сега во него пишува Може наместо Се Обврзани.

Ќе биде интересно да се види реакцијата при објавувањето на резултатите од првиот квартал во 2019та со оглед на тоа дека НЛБ, КМБ и СТБ оваа година имаат екстра приходи (еднократни) кои ќе имаат значителен удел во годинешната добивка.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
423
Поени од реакции
515
Се појавија многу “Нели ви реков“-Пророци.
Реално гледано имаше поголеми шанси да се оди на избори, колку и бесцелно да беше тоа, отколку да се собере 2/3 мнозинство. Внатрепартиската демократија помогна, но ќе беше немоќна без заканата на мечот на Јустиција. :icon_mrgr:[DOUBLEPOST=1540231943][/DOUBLEPOST]Сакам да кажам дека беше многу разумно да се движиш кон кеш. При бесмислени избори со кој ќе се изгубеше време, а само ќе се потврдеше status quo-то и плус ќе им се отвореа апетити за чепкање по устав на албанските партии, падот на берзата можеше да биде долготраен.
И така јас тргнав накај кеш, ставив во понеделникот продажен на ТНБ на 14200, но никој не ми ги сакаше. Во вторник тука некој постираше дека НЛБ пред продажба ќе го дели пленот и се пишманив-го повлеков налогот. И Бинго.
 
Последно уредено:
Член од
18 септември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
8
Здраво,

Подолго време се размислував за инвестирање во берза, но еве сега конечно се решив (случајно или не после денешниве случувања).

Би сакал да ве прашам околу еTrader системот, како е процедурата за пријавување и колку изнесуваат трошоците за користење на тој систем (годишна чланарина?, провизија по трансакција и сл)?
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Здраво,

Подолго време се размислував за инвестирање во берза, но еве сега конечно се решив (случајно или не после денешниве случувања).

Би сакал да ве прашам околу еTrader системот, како е процедурата за пријавување и колку изнесуваат трошоците за користење на тој систем (годишна чланарина?, провизија по трансакција и сл)?
ако си почетник не ти треба е-трејдер. отиди кај брокер и стави налози и тоа е.
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Би сакал да ве прашам околу еTrader системот, како е процедурата за пријавување и колку изнесуваат трошоците за користење на тој систем (годишна чланарина?, провизија по трансакција и сл)?
ако си почетник не ти треба е-трејдер. отиди кај брокер и стави налози и тоа е.
И мене ме интересира истото, не сум почетник, пишете ве молам повеќе инфо за процедурата. Поздрав

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
И мене ме интересира истото, не сум почетник, пишете ве молам повеќе инфо за процедурата. Поздрав

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Еве и јас ќе се пријавам, малку подетални инструкции ме интересираат, околу цени на брокери, разноразни такси и слично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom