Македонска берза

Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Ги нема хрватите продаваат хартии од вредност да закрпат гаќи кога купував последниот пат спомнаа кај брокерите дека имаат големи количини на акции од нивните фондови на продажба а тоа се гледа и по извештаиите, дека излегуваат странци. Ние сме за нив чорбаџи Теодос во овој момент.

Кој го спомна ЗПКО еве ги со 100милиони загуба на полугодие и со помали тековни средства од обврски, не би рекол дека е за фалење, да не се мегју 37 фирми вмрвски што ги сумничи ујп.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Мислев на OHB да не имаш
Imav od 2500 do 5100, posle dokupuvav tete I stb... ne e tragedija I da imash, kje se sredi I tamu rabotata...
P.s. znaes na koi akcii imam napraveno procentualno najdobar prinos? Na tie sto najmalku se nadevav od tipot na mksd, stil, spaz, uni I sl. Ne e sva sreca u dobri finansiski izveshtai I vo dobro rabotenje, vjeruj mi... poveli objasni mi zoshto stil otide od 44 na 144, I mksd od 90 na 260 na pr? Spaz raboti se polosho I polosho ama cenata otide od 2.800 na 15.000 itn itn. Problemot e sto nikogash vo ovie akcii ne sum vlozuval povekje od 5-10% od portfolioto...
 
Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133
горе гледам дека прашувате зошто и како се угаси mojnovac по мене добар форум беше, се додека не го најдов овој овде, бидејки mojnovac имаше и странци(највеќе хрвати) и тие знаеја понекогаш да донесат некоја информација плус. mojnovac се угаси во времето кога пропадна agrokor(наводно морале да го затворат од причини да не се шири поголем хаос, така барем мене ми рекоа.)(од него и ден денес има голем потрес и хрватската, па индиректно и нашата берза, многу хрвати лично доста улагаа во нашата берза, плус разни фондови ...(по мене највеќе од словенија и хрватска), и по мене тие фондовите највеќе ја движат цената нагоре-надоле).

Инаку што се однесува до мене лично немам купено акции многу одамна,инаку тргувам од самиот почеток на берзата, па така последната трансакција ми беше некаде 2010 со тутунска, покасно парите ги влужував на друго место ...., ама иако гледам дека сум закаснил многу(tnb отиде од 1800 на 13000, ohb од 1000 do 6000, кмб од 1700 do 2850, still имаше исто пад од 1200 на 500, сега е 140 ....) имам нешто на ум пак, значи пак сум на ум да вложувам...

Да убаво кажавте фалат некои луѓе од mojnovac lola беше таму нешто како admin, jumbo, profesor Josef, ајде ако се сети некој на некој друг нека допише, којзнае може сурфајки ќе го забележат овој форум.

Инаку за тие што сега почнуваат има неколку сајтови кои се убави за пратење, иако моментално има update на дневна основа :

https://www.hrportfolio.hr/burza/mse-makedonska-burza
и
http://www.teletrader.com и се бара акцијата која е од интерес(на пример за телеком -Makedonski Telekom Skopje).
 
Член од
18 септември 2010
Мислења
61
Поени од реакции
40
Da ali kako vkupna brojka inaku se sitnez otide po 10 ili 20 akcii

Sent from my MI 3W using Tapatalk
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Бидејќи ОХБ неќе да паѓа . . . . иако имала лош извештај :) денес си купив КМБ (они као добар ФИ имаат) . . . . Решив да продолжам да се коцкам со Хари и се надевам дека за некоја година ќе нема што да резервира . . .
п.с.
Ако падне ОХБ уште малку јас сум тука . . . . Таа е мое милениче :) .
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
хари и компанија се отпиша уште себеси остана да се отпишат , сега може само добивка да има од тоа што е отпишано ако успеаат да продадат, саемот уште е инкогнито кој е наголем доверител.
 
M

MD_

Гостин
Гледам вие што тргувате на берза повеќе ги пратите работите околу банките во Македонија, па ме интересира да не имате некаква информација што се случува со Прокредит банка оти гледам во последно време повеќе експозитури низ државава се затвараат ?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Гледам вие што тргувате на берза повеќе ги пратите работите околу банките во Македонија, па ме интересира да не имате некаква информација што се случува со Прокредит банка оти гледам во последно време повеќе експозитури низ државава се затвараат ?
Ако е вистина, тогаш тоа е многу неубава вест за љубителите на убавата архитектура, бидејќи Про Кредит Банка практикува уникатна и доста убава архитектура кај нејзините нови експозитури - се разбира, ова важи за новите експозитури на Про Кредит Банка кои ги градат од темел до покрив и фасада.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Гледам вие што тргувате на берза повеќе ги пратите работите околу банките во Македонија, па ме интересира да не имате некаква информација што се случува со Прокредит банка оти гледам во последно време повеќе експозитури низ државава се затвараат ?
Тоа не е никаков проблем туку политика на банката. Имаат поставено цел да работат само клиенти што имаат високи примања и компании.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MD_
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Тоа не е никаков проблем туку политика на банката. Имаат поставено цел да работат само клиенти што имаат високи примања и компании.
И имаат најубави експозитури наспроти сите останати банки кои можат да им носат вода од архитектонска гледна точка.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Мене ми се допаѓа ПроКредит, можеби малку се екстремни и пред времето ама да може јас би купил акции од банката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom