Македонска берза

Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
@bosko007
Еве Тендо убаво ти напишал за добродоје па да не те замарам и ја . Мене ми изгледа си бараш купувачи за ОХБ дополнително и дека имаш доста количина сигурен сум дека продаваш па не убедуваш дека вреди ако вреди докупи не дели такви доверливи анализи како до сега, трај си прај си што требаше ова богати да се замараш.

п.с ова ке оди пак на 2000 само дај-те му малце време.
 
Последно уредено:
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
@bosko007
Еве Тендо убаво ти напишал за добродоје па да не те замарам и ја . Мене ми изгледа си бараш купувачи за ОХБ дополнително и дека имаш доста количина сигурен сум дека продаваш па не убедуваш дека вреди ако вреди докупи не дели такви доверливи анализи како до сега, трај си прај си што требаше ова богати да се замараш.

п.с ова ке оди пак на 2000 само дај-те му малце време.
Јас моето портфолио го открив уште во првиот мој пост, ги подредив од највредните кон помалку вредните. И можеш да видиш дека ОХБ ја имам највеќе . . . Тоа што купувам и продавам јавно и транспарентно ќе го пишувам . . . како и секогаш претходно (на мојновац) . . . . Тие што ме знаат од собранија може да направат компарација на моето салдо при следниот увид . . . .
Купував КМБ, ако не ми е симпатична ни банката, а ни менаџментот, но цената и позицијата на пазарот ја прават привлечна.

Во последните неколку години исчистив ГРНТ, ППИВ, а во последно време драстично намалив СТБ, а таму имав солидна количина . . . . Со парите од СТБ купував ОХБ и КМБ . . . .
ОХБ имам солидна количина и да сакам не може да излезам користејќи го форумов . . . .
Бројки секогаш ќе нафрлам, за да може за некој период да се споредуваме . . . Кој бил во право? Парите се бројка . . . Кога ОХБ ја прогнозирав над 6000 денари за оваа година многумина ми се смееја, а види ја сега . . . , па така и 8500 се реална цел до година . . .

@Тендо

Не сум ич загрижен за ФИ, очекуван ми е и воопшто не ме вознемири . . . и немам ставено никакви налози на ОХБ . . .
 
B

Bafra

Гостин
ОХБ имам солидна количина и да сакам не може да излезам користејќи го форумов . . .
Вистинито и убаво кажано.

Кој смета дека некој преку форумов, може да предизвикува бикови и мечки на берза нека подразмисли колку луѓе го користат и со колкав капитал располагаат истите. :cautious:

Да имал толку големо влијание форумов на МСЕ веќе немаше на работа да идеме.:cool:
Затоа најдобро да се задржиме со кој што купил/продал, зашто смета дека некоја акција е добра/лоша, слушнал некој муабет, анализи/мислења од различни гледишта а не само од извештаи итн итн

Еве ако може некој нека провери дали Леарница ја земал Анѓушев, ако ја земал тоа би била една од причините што КБ не паѓа и покрај таков посен извештај :cautious:
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
upload_2017-8-21_16-0-11.png

До сега силна страна на OHB и беше профитабилноста, со овие резултати вредноста на p/e ќе и биде многу повисока.
Бидејќи има и висок p/b коефициент, акцијата ќе дојде во тој квадрант горе заедно со ALK, MTUR, и OILK, па на оваа цена ја прави далеку полоша инвестиција од 50 други акции на MSE.

П.С. Мора да кажам дека на оваа цена и без оглед на сите позитивности што ALK ги има, акцијата е веќе скапа, во однос на другите алтернативи.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
А

некој дозна зашто згасна или некој јако платил...!?
Колку што јас знам, некој треба да плати за сервер за одржување, па изгледа нејќел да плати, па сега го нема.

Мислам дека коемтарите на форумот сеуште стојат негде, само што не се јавно на интернет.
 
Член од
3 април 2014
Мислења
23
Поени од реакции
42
Јави се ,,NACHMISH"
Неможев да се воздржам:aplauz:кога спомнавте Moj Novac
 

Kajgana Shop

На врв Bottom