Македонска берза

Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Јас напишав стб 150денари добивка оваа или наредната година никој не сакаше да верува ми рекоа преоптимистично е, реков почекајте и ке видиме што ке се случи сега ме разбирате зошто 1500ден . Ме изненадува што ова се случува со зголемување на резервациите што е стварно лавовска работа и со намалени приходи од камата, тука лично мислам дека некоја банка влегла во конкурентска борба со стб со камати и изгорела или допрва ке гори, тешко која банка има потенцијал да се го закача Лавот сите имаат пад на кредитното портфолио или стагнација со намалување на депозитната база.

Сега по билансите случајно или намерно кажуваат можна најава за зголемена акционерска динамика и можно предвремено сообрание.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
150 денари е сепак преоптимистичко, за сега. Зборуваме за 150 денари ПО данок, значи и да има 150 денари добивка по акција, по данокот тоа ќе биде 135, но како и да е, е топ резултат. Со продолжување на исплата на редовна дивиденда од над 10% годишно, вредноста би требало да отиде над 1.200 денари како од шала ( 120 денари дивиденда, 10% исплата, во споредба со камати во банка од 1,5% годишно на орочени депозити ).

За продаба и да не зборуваме, ни 1.500 би била нормална цена ако се гледа бизнисот и повратот од истиот, со продолжување на работата во наредните години макар со ист интензитет, би си ги вратиле парите за 10 години, на цена од 1.500 денари по акција.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
150 денари е сепак преоптимистичко, за сега. Зборуваме за 150 денари ПО данок, значи и да има 150 денари добивка по акција, по данокот тоа ќе биде 135, но како и да е, е топ резултат. Со продолжување на исплата на редовна дивиденда од над 10% годишно, вредноста би требало да отиде над 1.200 денари како од шала ( 120 денари дивиденда, 10% исплата, во споредба со камати во банка од 1,5% годишно на орочени депозити ).

За продаба и да не зборуваме, ни 1.500 би била нормална цена ако се гледа бизнисот и повратот од истиот, со продолжување на работата во наредните години макар со ист интензитет, би си ги вратиле парите за 10 години, на цена од 1.500 денари по акција.
Мислам дека во проценките за цената на акцијата го забораваш фактот дека на пазарот има акции со подобри перформанси така што не е толку едноставно да се достигне цената од 1.200 денари. Ова беше најлесно за погодување +10 проценти добивка од лани и стабилност која што е супер за најголемиот дел инвеститори. И јас сум на мислење да влезам во СТБ.

Го гледав извештајот на ОХБ и морам да признаам дека одма ми текна на еден пост од форумот од пред 1 година можеби кога некој напиша дека прашање на време е кога ќе експлодира исправката на вредност поради агресивниот настап на пазарот и ете тоа се случи
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
589
Поени од реакции
1.093
Мислам дека во проценките за цената на акцијата го забораваш фактот дека на пазарот има акции со подобри перформанси така што не е толку едноставно да се достигне цената од 1.200 денари. Ова беше најлесно за погодување +10 проценти добивка од лани и стабилност која што е супер за најголемиот дел инвеститори. И јас сум на мислење да влезам во СТБ.

Го гледав извештајот на ОХБ и морам да признаам дека одма ми текна на еден пост од форумот од пред 1 година можеби кога некој напиша дека прашање на време е кога ќе експлодира исправката на вредност поради агресивниот настап на пазарот и ете тоа се случи
Druze kazi koi se tie akcii so podobri performansi da gi prodiskutirame...
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
@Blizzard
Се мислев дали нешто да напишам за стб затоа откако искочи извештајот и не пишав неколку дена, дали се 150 пред оданочување или 135 обично нема разлика калкулацијата е ебит или кај фирмите ебида за пресмека и на удел. Во Германија корпоративниот данок знае да оди и до 40% ако е така нема жива фирма да биде интересна за инвестирање тоа е др математика како се избегнува и затоа новиот газда не го есапи.
И последно зему просек на резервациите на стб во просек за последните 2-3 години и корегирај ги за оваа година бидејки се качени, колку ке ти излезе заработка по акција 150 или 162 пред данок.

@Zedd
Де најди го постот да видиме кој напиша така за охб. :)


Рекламата за кока кола онаа за чусвтото
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
ОХБ освен СТТБ наслушнав дека има уште два поголеми пукнати....е сега, колку ке се одрази на цената - ке видиме.
Колку ке треба да е цената ако резултатот на крај на 2017та биде 5М ЕУР, на пример. Ајде дајте мислење. Со овој резултат и дивиденда тешко да очекуваме.

мое мислење - 4500 денари, макс.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
@Blizzard

@Zedd
Де најди го постот да видиме кој напиша така за охб. :)


Рекламата за кока кола онаа за чусвтото
@maksimmus мислиш на овој пост?

Сепак во периодов малку потрезвено размилсував и пробав да ја гледам таа акција од повеќе перспективи: Имаат огромна кредитна експанзија. И нормално на почеток сите кредити се плаќаат и одлични резултати се прикажуваат. Нека помине малку време после експанзијата, па ќе видиме дали сите тие дадени кредити биле добри. Ова е факт, но исто така факт е што од поприлично корпоративна банка, кредитното портфолио пробуваат да го насочат кон население.

Така да јас нема да инвестирам во OHB чисто од мои субјективни причини. Би те предупредил дека цената на акцијата кај оваа акција ќе оди цело време во нагорна линија се до првиот извештај кога ќе се покаже пониски профити од очекуваните, или пак зголемена стапка кај Исправка на вредност...

Во овие услови кога цената на 2 OHB акции = 1 акција од TNB, јас секогаш би ја одбрал акцијата на TNB. Нема субординиран долг, да не речам Blue Chip акција, која на оваа цена ќе подели дивиденда со 10% принос. Имам уште да пишувам, но доста е од мене, нека споделат нешто и другите...

П.С. Кај TNB секогаш и малцинските акционери ги имаат идентичните привилегии како и мнозинскиот, и ги нема тие лоши финти што ги имаше кај OHB со огромна каматна стапка кај долгот, која среќа се намали и огромни бонуси кај менаџерите, ...
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
@TENDO
треба Зедд да каже за кој пост е, ја знам. Јас имам конкретно напишано тоа што го објаснува дека го прочитал точно е агресивното кредитирање спомнато, само да додадам дека исто напишав дека немаат капитал за тоа што го прават, дополнително субордин. им се тотално оптоварени со цена повисока од цената на капиталот, им плаќаа на Социете камата беше 12 или 16 % сега е 8% од срам оти на собрание им рековме дека со закон лихварство се прогласува над 12%.

ОХБ освен СТТБ наслушнав дека има уште два поголеми пукнати....е сега, колку ке се одрази на цената - ке видиме.
Колку ке треба да е цената ако резултатот на крај на 2017та биде 5М ЕУР, на пример. Ајде дајте мислење. Со овој резултат и дивиденда тешко да очекуваме.

мое мислење - 4500 денари, макс.
Јас незнам за кои пукнатини др. кај охб станува збора ама нема потреба од други пукнатини се кладам во 100е со било кого од форумот дека ова сега што го прават со резервација за СТТБ неможе да се води како резервација ако е тоа, резервација за да се води има правила, сега може само да го книжат како загуба директно од капиталот ако ова ревизорот не го примети на крајот на годината тогаш под знак прашалник е целиот извештај.
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Опа форумче . . . . Ај добра вечер . . .
Како нов на форумов ќе се трудам да ја афирмирам идеата за „ не чување пари во банка како депозит“, а акциите се мојата моментна солуција . . . . .
Ќе се потрудам да придонесам околу изградба да инвеститорската култура во МКД и да не навлекувам на „мојата воденица“ . . . .
Моето портфолио е ОХБ, КМБ, СТБ, БЕСК, ЗПКО . . . . останатите не ги рачунам . . . .[DOUBLEPOST=1503277172][/DOUBLEPOST]На Охридска банка ќарив кафана . . . .
Па ги молам поразените да се пријават и да ја исплатат :) . . . .
Годинава ќе биде тешка за нив(ОХБ), но машки издржуваат . . . . оваа година ќе им биде конзервативна, а од следната повторно со 15% раст (y) . . . .
СТТБ им го јаде профитот, но останатите бројки се добри . . . . Во споредба со трите останати големи банки се најдобри, зборувам за кредитен раст, а тој ги носи најмногу профитите на банките . . .
Моја прогноза е профит околу 5,5 милиони евра и 7,5 милиони резервации, +6% кредитен раст за 2017 година . . . .
Ако се остварат овие бројки оваа година, следната година акцијата ќе достигне 8500 денари . . .
Тешко дека ќе ја спуштат цената под 5000 ден., а ако дојде околу 5000 јас сум спремен да ја бранам со сите сили . . . . Реално извештајот не би требало да влијае на цената на акцијата . . .
За разлика од Хари кој 6 години резервира и отпишува по 30 милиони евра, дели кредити по пријатели и крај не му се гледа, ОХБ ќе покажат за нив солиден профит . . . .
П.С.
Пред неколку години Жива ги закла со за нив убава сума (3 милиони), ама ја распродадоа и скоро се покрија . . . . Со СТТБ нема да се покријат, но ќе ги опамети . . .[DOUBLEPOST=1503277957][/DOUBLEPOST]
ОХБ освен СТТБ наслушнав дека има уште два поголеми пукнати....е сега, колку ке се одрази на цената - ке видиме.
Колку ке треба да е цената ако резултатот на крај на 2017та биде 5М ЕУР, на пример. Ајде дајте мислење. Со овој резултат и дивиденда тешко да очекуваме.

мое мислење - 4500 денари, макс.
Малку ли е профит од 5 милиони евра . . .
Со овие твои проекции ОХБ ќе биде убедливо најефтината банка на МСЕ по сите параметри . . .
Чул те господ, тоа и не е така лошо да се случи, тоа е шанса . . . .
Мислиш дека ќе ја остават да падне толку ниско . . . .
Јас ја купував на 950 денари кога 1000 акции стоеја на понуда цела недела и никој не ги сакаше, а види ја сега . . . Чекањето е злато . . . . Тоа беше пред само 3 години!!!
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Опа форумче . . . . Ај добра вечер . . .
Како нов на форумов ќе се трудам да ја афирмирам идеата за „ не чување пари во банка како депозит“, а акциите се мојата моментна солуција . . . . .
Ќе се потрудам да придонесам околу изградба да инвеститорската култура во МКД и да не навлекувам на „мојата воденица“ . . . .
Моето портфолио е ОХБ, КМБ, СТБ, БЕСК, ЗПКО . . . . останатите не ги рачунам . . . .[DOUBLEPOST=1503277172][/DOUBLEPOST]На Охридска банка ќарив кафана . . . .
Па ги молам поразените да се пријават и да ја исплатат :) . . . .
Годинава ќе биде тешка за нив(ОХБ), но машки издржуваат . . . . оваа година ќе им биде конзервативна, а од следната повторно со 15% раст (y) . . . .
СТТБ им го јаде профитот, но останатите бројки се добри . . . . Во споредба со трите останати големи банки се најдобри, зборувам за кредитен раст, а тој ги носи најмногу профитите на банките . . .
Моја прогноза е профит околу 5,5 милиони евра и 7,5 милиони резервации, +6% кредитен раст за 2017 година . . . .
Ако се остварат овие бројки оваа година, следната година акцијата ќе достигне 8500 денари . . .
Тешко дека ќе ја спуштат цената под 5000 ден., а ако дојде околу 5000 јас сум спремен да ја бранам со сите сили . . . . Реално извештајот не би требало да влијае на цената на акцијата . . .
За разлика од Хари кој 6 години резервира и отпишува по 30 милиони евра, дели кредити по пријатели и крај не му се гледа, ОХБ ќе покажат за нив солиден профит . . . .
П.С.
Пред неколку години Жива ги закла со за нив убава сума (3 милиони), ама ја распродадоа и скоро се покрија . . . . Со СТТБ нема да се покријат, но ќе ги опамети . . .[DOUBLEPOST=1503277957][/DOUBLEPOST]
Малку ли е профит од 5 милиони евра . . .
Со овие твои проекции ОХБ ќе биде убедливо најефтината банка на МСЕ по сите параметри . . .
Чул те господ, тоа и не е така лошо да се случи, тоа е шанса . . . .
Мислиш дека ќе ја остават да падне толку ниско . . . .
Јас ја купував на 950 денари кога 1000 акции стоеја на понуда цела недела и никој не ги сакаше, а види ја сега . . . Чекањето е злато . . . . Тоа беше пред само 3 години!!!
Па, малку е. Лани беше над 7М, оваа 5М, а можеби и помалку, со оглед на очекувани зголемени резервации. Можда нема да има ни дивиденда.

Очеувам пад, можеби и до 5К, ама да видиме. Реално, од најефтина и најдобра за инвестирање, падна 5 места подолу.

Сега и СТб и НЛБ и уште некои квалитетни акции се далеку пред неа за инвестирање, зборувам за моментални цени.

на кого му се чека 2 години да се оправат од нок даунот, ок, ама мислам дека за 2 години на други акции може да се направи многу повеќе кеш во меѓувреме :)
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Опа форумче . . . . Ај добра вечер . . .
Како нов на форумов ќе се трудам да ја афирмирам идеата за „ не чување пари во банка како депозит“, а акциите се мојата моментна солуција . . . . .
Ќе се потрудам да придонесам околу изградба да инвеститорската култура во МКД и да не навлекувам на „мојата воденица“ . . . .
Моето портфолио е ОХБ, КМБ, СТБ, БЕСК, ЗПКО . . . . останатите не ги рачунам . . . .[DOUBLEPOST=1503277172][/DOUBLEPOST]На Охридска банка ќарив кафана . . . .
Па ги молам поразените да се пријават и да ја исплатат :) . . . .
Годинава ќе биде тешка за нив(ОХБ), но машки издржуваат . . . . оваа година ќе им биде конзервативна, а од следната повторно со 15% раст (y) . . . .
СТТБ им го јаде профитот, но останатите бројки се добри . . . . Во споредба со трите останати големи банки се најдобри, зборувам за кредитен раст, а тој ги носи најмногу профитите на банките . . .
Моја прогноза е профит околу 5,5 милиони евра и 7,5 милиони резервации, +6% кредитен раст за 2017 година . . . .
Ако се остварат овие бројки оваа година, следната година акцијата ќе достигне 8500 денари . . .
Тешко дека ќе ја спуштат цената под 5000 ден., а ако дојде околу 5000 јас сум спремен да ја бранам со сите сили . . . . Реално извештајот не би требало да влијае на цената на акцијата . . .
За разлика од Хари кој 6 години резервира и отпишува по 30 милиони евра, дели кредити по пријатели и крај не му се гледа, ОХБ ќе покажат за нив солиден профит . . . .
П.С.
Пред неколку години Жива ги закла со за нив убава сума (3 милиони), ама ја распродадоа и скоро се покрија . . . . Со СТТБ нема да се покријат, но ќе ги опамети . . .[DOUBLEPOST=1503277957][/DOUBLEPOST]
Малку ли е профит од 5 милиони евра . . .
Со овие твои проекции ОХБ ќе биде убедливо најефтината банка на МСЕ по сите параметри . . .
Чул те господ, тоа и не е така лошо да се случи, тоа е шанса . . . .
Мислиш дека ќе ја остават да падне толку ниско . . . .
Јас ја купував на 950 денари кога 1000 акции стоеја на понуда цела недела и никој не ги сакаше, а види ја сега . . . Чекањето е злато . . . . Тоа беше пред само 3 години!!!
Добедеојте

Добредојде @bosko007 ... Изгледа ептен те загрижил извештајов на Охридска, па те мотивира да се приклучиш на форумов. :D

Искрено, ја гледав долго време, и решив да инвестирам во неа. Тоа беше кон јуни, на цена од 2250 и p/e околу 2,5. Во тоа време добив информација дека еден од словенечките фондови има намера да продаде над 6000 акции, кои ги имаат подолго време па решиле да се ослободат. Имаше негде 315 акции кои поминаа на 2250, а поради информација за продажба на поголема количина сметав дека цената можеби ќе оди и до 2000. Сепак имав налог за 100 акции на 2200, кој никогаш не помина. Информацијата била точно, но тие акции ги зеле Илирика, и одиграа мајсторски. Во неколку дена со количина од по 10тина акции ја кренаа до 2800, па тука продадоа 2000 акции, и успееја да ја истуркаат до 3100 каде се појави поголем ѕид во тоа време. Се размислив уште еднаш кога беше на 2700, но тешко е да се инвестира кога до пред 2 дена била 40% пониска цената. Ова го пишувам за да се знае дека можеби мојот коментар може да има доза на субјективизам, и доза на голема пропуштена шанса.

Сепак во периодов малку потрезвено размилсував и пробав да ја гледам таа акција од повеќе перспективи: Имаат огромна кредитна експанзија. И нормално на почеток сите кредити се плаќаат и одлични резултати се прикажуваат. Нека помине малку време после експанзијата, па ќе видиме дали сите тие дадени кредити биле добри. Ова е факт, но исто така факт е што од поприлично корпоративна банка, кредитното портфолио пробуваат да го насочат кон население.

Така да јас нема да инвестирам во OHB чисто од мои субјективни причини. Би те предупредил дека цената на акцијата кај оваа акција ќе оди цело време во нагорна линија се до првиот извештај кога ќе се покаже пониски профити од очекуваните, или пак зголемена стапка кај Исправка на вредност...

Во овие услови кога цената на 2 OHB акции = 1 акција од TNB, јас секогаш би ја одбрал акцијата на TNB. Нема субординиран долг, да не речам Blue Chip акција, која на оваа цена ќе подели дивиденда со 10% принос. Имам уште да пишувам, но доста е од мене, нека споделат нешто и другите...

П.С. Кај TNB секогаш и малцинските акционери ги имаат идентичните привилегии како и мнозинскиот, и ги нема тие лоши финти што ги имаше кај OHB со огромна каматна стапка кај долгот, која среќа се намали и огромни бонуси кај менаџерите, ...
Таа информација дека словенечки фондови ќе продавале 6.000 акции од OHB пред година дена, беше од Бошко, така да напишам тука, неговите коментари да се земат со резерва, пошо може да ги вади од ракав ако му одат во прилог.

П.С. Баш ме интересира според кои пресметки и анализи го извади ова дека наредната година растот кај OHB ќе бил 15%, па уште и цената ќе достигнела 8.500 денари :tapp:

П.П.С. Очекувзам сега некои постови за ЗКПО дека е топ фирма, после промената на власта дека Камчевци и Панделевци решиле професионално да работат, па и дека одлуката да се купи Здравје Радово од самите себе за цена од 12 милиони евра е џабалак :masa:

Инаку добредојде на форумот, па како искусен инвеститор се надевам дека ќе ги збогатиш дискусиите на форумот.
 
Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133
Поздрав до форумов, изгледа единствен по nojnovac(кој сите знаеме дека веќе го нема). Убаво е да се види дека некои стари членови од таму и тука се доста активни. Толку за сега и посакувам многу успешни постови како од мене, така и од вас.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Samo da Ve potsetam site kriticari na OHB. na nekolku fakti; 1. OHB. seuste e najeftina banka so p\e 6.35 2.Koga na TNB. i ukradoa 3mil.evra i koga se spekulirase za vmesanosta na NLB. vo perenje pari na bliskiot istok cenata na TNB. nemase nekoja kojznae kakva fuktuacija- toa za onie sto mislat deka cenata ke padne pod 4500. 3. Ovaa e prv negativen izvestaj na OHB., da ne zaboravime deka KMB. so kvartali nazad objavuva negativni izvestai pa cenata ne padna za30% , kolku sto ja ocekuvata OHB. na 4500. 4.Da ne zaboravime deka ovaa polugodie poslabi izvestai objavija i MTUR.,PPIV.,PKB. pa cenata voopsto ne se promeni. 5. Negativnite plasmani na OHB. se na pravni lica -sttb, i kako sto pisa nekoj uste 2 drugi kompanii, dodeka KMB. otpisuva so godini somnitelni krediti na fizicki lica koi nikogas nema da gi vratat. STTB. po sudski pat definitivno ke vrati del od parite. P.S Bosko 007 dobro dojde na forumot i vreme bese da se priklucis na diskusiite za MSE. na makedonski forum.Pozdrav.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom