Македонска берза

Член од
15 февруари 2012
Мислења
423
Поени од реакции
516
TNB go dostigna MAX. i sega mislam deka e kasno za vleguvanje, mozebi ke se se dobie od dividenda 1200den. ama kolku ke se izgubi na kapitalna dobivka posle presekot? Tuka vozot zamina ,koj se kaci se kaci ,koj ne vise sreke drugi put......
MAX na P/E 5.8?! Ne me zaebavaj!
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
MTUR дивиденда 186 бруто или 4,5% принос на моментална цена. Многу се смотани менаџменто им е мизерен. Со толку кеш да дремат. Единствено ако рипнат каматни стапки аир да се види од оваа акција.[DOUBLEPOST=1490039934][/DOUBLEPOST]
MAX na P/E 5.8?! Ne me zaebavaj!
Еден лош извешај и П/Е оди на 20 тоа е тоа не е многу релевантен параметар. ТНБ си е добра само незнам уште колку ќе траат со овие добивки освен ако не откриле финансов перпету мобиле. Што е можно :D
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
На сајтот на берзата има анкета за наградата Кристално Ѕвоно.

Можеби малку е оф топик ама на документарниот серијал 20 години Македонија го фатив делот за основање на берзата. И нашиот поранешен премиер Николче ја направил првата трансакција како брокер.
 
B

Bafra

Гостин
Што ја чека светската економија, која е причината, електронски пари, берза итн итн.


На оваа тема активните членови ќе ја сфатат суштината, на друга бесцелно ќе е.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Koj isturi deneska 2110 akcii na ALK. ,vo dve transakcii,i dali toa e povrzano so politicko-bezbednosna situacija pa nekoj preferira kes,ili pak e vo vrska so prodazba na NLB. penziski fond i negovo mozno prestrukturiranje?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
Koj isturi deneska 2110 akcii na ALK. ,vo dve transakcii,i dali toa e povrzano so politicko-bezbednosna situacija pa nekoj preferira kes,ili pak e vo vrska so prodazba na NLB. penziski fond i negovo mozno prestrukturiranje?
Не знам, колку пара брендирана долна облека од Тифани треба да се продадат за 2110 акции од Алкалоид ? :D
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Тоне ли бродот на Стопанска Битола?
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Фрли некој само 13 акции на прв куповен, ако мислиш според МСЕ тикерот; таман работа тонење. :)
Која е логиката на цената при добивка од 70ден по акција.

Да не заборавиме дека имаше и неуспешен обид за докапитализација.

Ако не сум грешка сега Бетон Штип продава 49 проценти од Здравје Радово што ги купи пред 6 месеци :facepalm:
 
Член од
4 септември 2013
Мислења
79
Поени од реакции
27
Колку би била цената (SBT) ако добивката е 287 ден. по акција или пак на пример 1832 денари по акција?
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
117
Поени од реакции
108
Колку би била цената (SBT) ако добивката е 287 ден. по акција или пак на пример 1832 денари по акција?
Мислам околу 2.870. МСЕ на најава или непотврдена вест за дивиденда ја рипа цената до 10 пати денда, а после потврда за истата, уште малку.
 
Последно уредено:

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
СТБ лани, а ТНБ оваа година имаа фантастичен скок на добивката најмногу по основа на намалување на исправка на вредност на побарувања. Овие ти кажуваат дека кај нив нема шанси за такво нешто
Тоа што значи поконткретно?
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Каков потрес во општеството (секако и на берзата) ќе има кога / ако се смени оваа влада. Јас да имам акции од Бетон би ги продал во најкраток можен рок.

БЕЛИОТ ДВОРЕЦ НА ВМРО-ДПМНЕ СТАНУВА ДИВОГРАДБА ОТИ ЦЕНТАР ГО ПОНИШТИ ПЛАНОТ
Боље продавај зошто комуњариве гарант воведуваат пак данок на капитална добивка. Сакаат да изиграваат Робин Худ.
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
117
Поени од реакции
108
Јас пак гледам обратно. Ако има рушење, Бетон пак ќе гради, Комерцијална пак ќе даде кредит. :)[DOUBLEPOST=1490464011][/DOUBLEPOST]
Тоа што значи поконткретно?
Точката 12 од билансот на успех "Исправка на вредноста на финансиските средства, на нето-основa" е магијата кај банкарскиве. Тоа се средства што требало порано, но ете сега се вклучени. Ако ја извадиш од пресметките, отприлика добиваш како работат банките.
А рака на срце, според извештаите, сите добро работат задниве години.
Само оваа разликава ќе се искешира во дивидендата, а после ќе има плачка кој купил акции на скупо.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom