Македонска берза

Член од
9 јули 2011
Мислења
117
Поени од реакции
108
Ќе може ова да го објасниш? Што требало порано? Што е магијата?
Право да ти кажам ни јас не разбрав многу кога ми го објаснуваа ова.
Во годишните ја правам таа точка 12 иста, па ми е работењево на банкиве полесно за споредба.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Право да ти кажам ни јас не разбрав многу кога ми го објаснуваа ова.
Во годишните ја правам таа точка 12 иста, па ми е работењево на банкиве полесно за споредба.
Ако нешто не си разбрал не би било во ред да го споделуваш како мислење кај што некој одлучува што со своите пари.
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
117
Поени од реакции
108
Ако нешто не си разбрал не би било во ред да го споделуваш како мислење кај што некој одлучува што со своите пари.
Мислам дека забелешката ти е на место.
Мое мислење, кое што го споделив, е тоа.
Тој што одлучува со своите пари, според мене, добро треба да ја погледне таа исправка и да си одлучи сам.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Како тргнала работата телеком ќе стане пени сток :)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.571
Како тргнала работата телеком ќе стане пени сток :)
Тоа значи ситна боранија ?

Ако значи тоа, не би било никакво изненадување, услугите им се тапа и покрај новата оптичка телекомуникациска мрежа со која можат да нудат 10 пати подобри услуги од сегашните, а кога ќе имаат посовремена опрема преку истата оптичка телекомуникациска мрежа ќе можат да нудат и 100 пати подобри услуги од сегашните.

Но претходно мора да се направат нови чистки, секоја година редовно испраќаат понуди за вработени кои би прифатиле да си заминат од работните места во замена за отпремнина. Во октомври 2016/ноември 2016 понудата беше нешто над 20.000 евра за секој кој е на возраст од 50 години или повеќе, кој би прифатил да си замине заклучно со 31 декември 2016. Малкумина ја прифатија понудата, па направија исклучок и дозволија и вработени кои се блиску до 50 години - 47, 48, 49 годишни, да си заминат, со малку пониска отпремнина.

Телевизиската понуда им е тапа наспроти телевизиската понуда на кабелските и дигиталните оператори, но сигурно ќе проработат на подобрување на телевизиската понуда оваа 2017 година, не бидејќи така сакаат, туку бидејќи така мораат, не сме сите навлечени на Арена Спорт каналите за да одлучиме да користиме MaxTV, некои како мене на пример, повеќе ме интересираат музичките и филмските канали.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Мал проблем е тоа со телевизијата, големиот проблем е што Телеком години наназад е партиско дувло за швалерки и пријатели на властодршците. Ако не се лажам стигнаа пак и до 2000 вработени. А и давањето на баслосумни пари за „реклама“ на Филип Втори Т мобиле арена.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Мал проблем е тоа со телевизијата, големиот проблем е што Телеком години наназад е партиско дувло за швалерки и пријатели на властодршците. Ако не се лажам стигнаа пак и до 2000 вработени. А и давањето на баслосумни пари за „реклама“ на Филип Втори Т мобиле арена.
Таа реклама си ја има стокмено Дојче телеком, за да се изрекламира во цел свет со наши пари!
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Ништо од горенаведеното нема да се оправи додека државата има огромен удел во компанијата.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.571
Ништо од горенаведеното нема да се оправи додека државата има огромен удел во компанијата.
На мене не ми е јасно што чекаат швабите за да го продадат својот мнозински дел, после 17 години сигурно веќе им станало јасно како функционираат работите во Македонија, а државата најверојатно никогаш нема да го продаде својот дел бидејќи со тој дел од дивидендата го полни буџетот.

Ако после 17 години со мнозински дел од компанијата сеуште не успеале да ја трансформираат во современа приватна компанија, тогаш нека си го продадат својот дел.

Барем идните вработени ќе знаат дека си имаат работа со партиска компанија наместо да негуваат надеж дека ќе бидат вработени поради своето образование и своите професионални квалификации.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Pa pozitivno ako gledame, najubavo e da se kupuva ddeka e penny ... i taman koga kje odlucat da se prodava da se kjari, negledam nisto loso vo toa.
:)


На мене не ми е јасно што чекаат швабите за да го продадат својот мнозински дел, после 17 години сигурно веќе им станало јасно како функционираат работите во Македонија, а државата најверојатно никогаш нема да го продаде својот дел бидејќи со тој дел од дивидендата го полни буџетот.

Ако после 17 години со мнозински дел од компанијата сеуште не успеале да ја трансформираат во современа приватна компанија, тогаш нека си го продадат својот дел.

Барем идните вработени ќе знаат дека си имаат работа со партиска компанија наместо да негуваат надеж дека ќе бидат вработени поради своето образование и своите професионални квалификации.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
и тоа ако разбрав добро од добивката до 2008ма година :aplauz:
Тоа е точно, ама како што разбравме подоцна во денот од новата добивка се почастиле Минчо и компанија со 20% како надоместок за успешната работа.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Ме интересира дали сметате дека овој период цените се поволни за купување или подобро би било да се почека мај
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
117
Поени од реакции
108
Ме интересира дали сметате дека овој период цените се поволни за купување или подобро би било да се почека мај
Зависи за кои акции, некои имаат пресек април, некои мај, некои се ОК, некои тапа.
За нови неуки инвеститори, мислам прв влез на берза, не е баш добар периодов за купување.
Ако баш мора да се купи, препорачувам првин муабет со финансиски советник, не е скапо, а помага. (има во повеќето брокерски куќи)

Додека за постоечките инвеститори, пролет е период на чистење, продаваш лошите, купуваш добрите.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom