Македонска берза

Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Реторско беше прашањето, би се кладел дека барем 90% од левериџот што им стои на располагање на северџанските инвеститори е искористен. Исто така, огромна количина од северџанските акции е купена со кредити средени преку банките што ги поседуваат брокерските друштва.
zamisli da imase leveridz na MSE :pos:
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150

Wau

Член од
5 јули 2021
Мислења
55
Поени од реакции
62
Како земја во која министер за финансии не знае дека му пропаѓа банка, и не сме така лоши со перформансите :)


The Never Ending Story

"Офшор бандити во игротека држава прават невидена штета со досега нечуен начин на македонски фирми и илјадници акционери и семејства, срам за МСЕ и правен систем"......правна сигурност "0"

https://civilmedia.mk/pa-kade-go-ima-ova-luge-moi-nevidena-anarhija-i-aramilak-a-site-molchat/
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150
Како земја во која министер за финансии не знае дека му пропаѓа банка, и не сме така лоши со перформансите :)

Знаеше, нели си повлече депозити "навреме" ?!
Зарем има нешто што не се знае во државава ????
 

Wau

Член од
5 јули 2021
Мислења
55
Поени од реакции
62
Тоа ти така мислиш, институциите имаат дијаметрално спротивно мислење на твоето. Впрочем, како заклучи дека министер за финансии може да знае дека банка пропаѓа? Навистина ме интересира како се стигнува до таков заклучок?
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
426
Поени од реакции
520
Наше дете ја купи топлификација, па сега треба и бизнисот со загревање на домовите да му го дадеме нему. Проѕирна е работава. Оттаму почнува оваа хајка. Јас само знам дека сметките за парно за двособен стан во Карпош ми се намалија од 3500 под Топлификација(со бандитот Хаџимишев) на 1500 под БЕГ.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
...како заклучи дека министер за финансии може да знае дека банка пропаѓа? Навистина ме интересира како се стигнува до таков заклучок?
... со функционален мозок?
 
Член од
5 јануари 2020
Мислења
5
Поени од реакции
4
Здраво,ке ве замолам за консултација конкретно со претпоставки за акцијата на Алкалоид,имам заборавени акции тамо што сакам да ги уновчам па која би била солидна цена за продавање пс: не сум во трк со берзава само знам дека последнава година имаа голем раст веке оваа недела паѓаат.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Додека Нина беше една од сопствениците, сите огласи у Групер беа за минималец, што остава огромен простор за сомневање дека имало плаќање на работниците со кеш на рака, како и наплата од клиентите во кеш.

Инаку, еве интересно прашање за инвеститорската заедница, а особено за тие од финансиската индустрија: за колку пари е продадена компанијата Групер на Полјаците?
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150
Наше дете ја купи топлификација, па сега треба и бизнисот со загревање на домовите да му го дадеме нему. Проѕирна е работава. Оттаму почнува оваа хајка. Јас само знам дека сметките за парно за двособен стан во Карпош ми се намалија од 3500 под Топлификација(со бандитот Хаџимишев) на 1500 под БЕГ.
Регулатор ја одредува цената.
Туку што праиме со грабежот на илјадници акционери од 30 милиони евра од некоја "злосторничка офшор фамилија" ????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom