Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Наше дете ја купи топлификација, па сега треба и бизнисот со загревање на домовите да му го дадеме нему. Проѕирна е работава. Оттаму почнува оваа хајка. Јас само знам дека сметките за парно за двособен стан во Карпош ми се намалија од 3500 под Топлификација(со бандитот Хаџимишев) на 1500 под БЕГ.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ne se sekiraj ke ja vidish i ALK na 20.000 i Kmb na 13000 a bogami i TNB na 30.000 :) pocekak da iskocat izvestaite i gledaj i cudi se kako se pravat pari :)
Автоматски споено мислење:

Ne se sekiraj ke ja vidish i ALK na 20.000 i Kmb na 13000 a bogami i TNB na 30.000 :) pocekak da iskocat izvestaite i gledaj i cudi se kako se pravat pari :)
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
283
Поени од реакции
257
Инаку, еве интересно прашање за инвеститорската заедница, а особено за тие од финансиската индустрија: за колку пари е продадена компанијата Групер на Полјаците?
500к евра колку што се сеќавам
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
По отворањето у 10 саат, денот се познава ;) . Инсајдерското: ,,купи/продај кумчино'', ,,израснавме заедно'', ,,за тебе увек буразеру'', ,,ајде, ќе пуштиш кафана и толку'' секогаш постоело. Седни само и следи го сентиментот ин виво, после 15 часот ич не читај, тоа ќе е . (y)
Автоматски споено мислење:
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
abe ne im igraj kur, ke se nafati nekoj ekspert na jadicata ke pocne da pravi procenka na kompanija so nekolku brojki od bilans na uspeh :pos:
Мозокот ќе им проврие да определат колку вреди една компанија без да видат како ѝ се движи берзанската цена
 
Член од
5 октомври 2017
Мислења
36
Поени од реакции
45
Брокерски рај: денешните исплашени продавачи пак за неколку дена ќе купат по истите цени
Кој си има брокер што го советувал деновиве да продава заради катаклизма, на време да сфати и да си го смени. А ако многу те зезнал, слободно со тужба заради несоодветни совети заради користољубие ( провизија)... Може и анализа да се направи кое Брокерство друштво најмногу трансакции направило 24 ти и 25 Јануари кога имаше најмногу паника....:anco:
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Кој си има брокер што го советувал деновиве да продава заради катаклизма, на време да сфати и да си го смени. А ако многу те зезнал, слободно со тужба заради несоодветни совети заради користољубие ( провизија)... Може и анализа да се направи кое Брокерство друштво најмногу трансакции направило 24 ти и 25 Јануари кога имаше најмногу паника....:anco:
Aj ne si pravite bajram na umot. Ne mozes da tuzis nekogo za nacin na razmisluvanje. Ednostavno ke kaze deka tie dva dena site svetski berzi padnale za 5-8 % , i vrz osnova na toa ,a poucen od svoeto znaenje i iskustvo dal takov sovet.
Ti ne si obavezen da go prifatis negoviot sovet. Sepak toa e sovet , a ne naredba.
Izlezi malku nadvor i zivej ja realnosta.
Mozes da go smenis brokerot i toa e edinstveno sto mozes.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Кој си има брокер што го советувал деновиве да продава заради катаклизма, на време да сфати и да си го смени. А ако многу те зезнал, слободно со тужба заради несоодветни совети заради користољубие ( провизија)... Може и анализа да се направи кое Брокерство друштво најмногу трансакции направило 24 ти и 25 Јануари кога имаше најмногу паника....:anco:
Не знам кај ги наоѓате брокерите со советодавни функции коа де јуре им е забрането советуваат за тоа треба посебен испит за инвестициски советници и одобрение од КХВ. Моиве брокери се такви тарабуки шо ако дошло време мене да ме советуваат би бил поголема труба од нив. Брокер ти е како службеник на пракса на благајна у банка односно ваш егзекутор, толку. Незнам зошо им давате дозначење.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Кој си има брокер што го советувал деновиве да продава заради катаклизма, на време да сфати и да си го смени. А ако многу те зезнал, слободно со тужба заради несоодветни совети заради користољубие ( провизија)... Може и анализа да се направи кое Брокерство друштво најмногу трансакции направило 24 ти и 25 Јануари кога имаше најмногу паника....:anco:
Дополнително брокерските куќи имаат легална заштита потпишана од сите што ги користат нивните услуги дека го разбираат ризикот и доброволно ги донесуваат сите одлуки. Таквата тужба ќе пропадне во вода само што ќе ја фати во рака обвинителот, се разбира после година дена плаќање адвокатски и судски трошоци.
Автоматски споено мислење:

Сакам да им се заблагодарам на сите што испаничија и продаваа изминативе денови. Докупив КМБ на попуст.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom