Македонска берза

Член од
30 март 2018
Мислења
1.453
Поени од реакции
1.882
Тоа шо си бил 3тo место пласиран е помалку вероватно пошо со трето средно веројатно не си знаел кај ќе те пуштат у петок у град. Коа му реплицираш на грими те молам за малку ин виво референца (шкрапни некое достигнување). Ама ок царе и да си, кај си сеа, колку поврат направи после 20 години или како оние шо играа баскет у средно за школо со надеж на еуро или ворлд чампион.
Велат дека треба на луѓето на чело да им се истетовира коефициентот на интелигенција, па така да се движат низ животот и секој да знае со каков човек разговара. Исто така, добро би било и меѓу инвеститорите некако да може покрај профилот да се напише разликата помеѓу просечниот годишен поврат и движењето на референтниот индекс за периодот на инвестирање, па нпр. за секого до профилот да стои +9,1% годишно од индексот за 17 години или -2,3% од индексот за 7 години.

Како и да е, не ми значат апсолутно ништо ни позитивни ни негативни критики од никого, па не барам никаква почит за својот живот и дело. Меѓутоа, барам со истото непочитување да се третираат и сите оние затскриени зад титули, позиции и пари, за коишто сум сигурен дека не заслужуваат никаква почит.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.073
Поени од реакции
1.920
Велат дека треба на луѓето на чело да им се истетовира коефициентот на интелигенција, па така да се движат низ животот и секој да знае со каков човек разговара. Исто така, добро би било и меѓу инвеститорите некако да може покрај профилот да се напише разликата помеѓу просечниот годишен поврат и движењето на референтниот индекс за периодот на инвестирање, па нпр. за секого до профилот да стои +9,1% годишно од индексот за 17 години или -2,3% од индексот за 7 години.

Како и да е, не ми значат апсолутно ништо ни позитивни ни негативни критики од никого, па не барам никаква почит за својот живот и дело. Меѓутоа, барам со истото непочитување да се третираат и сите оние затскриени зад титули, позиции и пари, за коишто сум сигурен дека не заслужуваат никаква почит.
За да имаш дело треба да имаш достигнување за респект бе царе. Што си постигнал ти? Тој шо гази на берза сигурно не те чита тебе и мене на форумов у сабота. Еве јас имам сељачки поврат од 200% . Сум имал и 300, 400 но варијации јадат. Те ставам во референца пошо од сите си ми повеќе интригантен не дека ти безусловно верувам. Те прејзувам но не си ласкај дека си фактор, у северџанија живееш!
 
Последно уредено:

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
627
Поени од реакции
617
Тоа шо си бил 3тo место пласиран е помалку вероватно пошо со трето средно веројатно не си знаел ни кај ќе те пуштат у петок у град. Коа му реплицираш на грими те молам за малку ин виво референца (шкрапни некое достигнување). Ама ок царе и да си, кај си сеа, колку поврат направи после 20 години или како оние шо играа баскет у средно за школо со надеж на еуро или ворлд чампион.
Не знам како ти си го замислуваш тоа дали ќе ме пуштат во град. Јас, после мои 16 години имам учествувано на огромен број семинари, летни школи, обуки, сум бил активен член во невладини организации, средношколски унии, подоцна Сојуз на студенти....
Првото купување на акции во берзата беше 2010 и во исто време почнав со компанија во приватниот сектор.
Процентот на поврат можете колку сакате да си го мерете, мене апсолутно ништо не ми значи.
Пред некое време спомнав, некој ќе вложи 1000 евра и ќе успее за неколку години да ги направи 5.000.
Друг некој вложил 100.000 евра и ќе успее за неколку години да ги направи 300.000.
Овој првиот ќе се ку*чи на вториот како тој бил махер на берза???
Крај краева јас не сум професионален играч на берза кој живее за и од тоа. Мене тоа ми е место за вложување на вишок пари и правење некој профит на подолг рок.
Ако толку имаш желба можам да ти пуштам доказ за куповни налози (секако без количина) на КБ од 2.970 и 1.840 денари. Па ти сметај колку ми е повратот.
П.С. Репликата моја беше во насока, што беше наградата за освоено 3то место, не за тоа колку сум бил успешен во некоја виртуелна берза.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Стагнација во индустриското производство + Инфлација. Што може да се очекува на МСЕ во следниот период?
П.С.Првиот квартал годинава е со висок пораст нормално кога се споредува со близу 0 минатата година.

Прегледај го приврзокот 309500

Зборот е стагфлација.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.101
Поени од реакции
8.888

Зборот е стагфлација.
Дефинитивно ќе се забави опоравувањето на економиите поради проблемите во "ланецот на набавки". Баш вчера гледав видео како во САД мака мачат да ги добијат продукти кои најмногу се трошат во празничниот период.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.073
Поени од реакции
1.920
Дефинитивно ќе се забави опоравувањето на економиите поради проблемите во "ланецот на набавки". Баш вчера гледав видео како во САД мака мачат да ги добијат продукти кои најмногу се трошат во празничниот период.
Ковид шитот наметна задолжување до апрокс. 100% од БДП на ниво на ЕУ. С. Македонија е условно заштитена поради маленкоста и затвореноста. Кај сте тргнале со евергранде, долгот на УСА, проектираната инфлација и сестринска стагфлација. Дур да го соџвакаат нашиве бидна 1ви мај. Мирни води ни престојат... Квартали извештаи, нова година, нахално трошење на фемили буџет пред христмас керол', оптимистичка 2022 година.... Се си е по мерка. Купувајте акции од МБИ 10, остајте шалабајлези како therealgrim и барут шуМки од ПКБ. Таквите се јавуваат периодично се со цел да реметат историски циклуси..
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.453
Поени од реакции
1.882
Ковид шитот наметна задолжување до апрокс. 100% од БДП на ниво на ЕУ. С. Македонија е условно заштитена поради маленкоста и затвореноста. Кај сте тргнале со евергранде, долгот на УСА, проектираната инфлација и сестринска стагфлација. Дур да го соџвакаат нашиве бидна 1ви мај. Мирни води ни престојат... Квартали извештаи, нова година, нахално трошење на фемили буџет пред христмас керол', оптимистичка 2022 година.... Се си е по мерка. Купувајте акции од МБИ 10, остајте шалабајлези како therealgrim и барут шуМки од ПКБ. Таквите се јавуваат периодично се со цел да реметат историски циклуси..
Друже, мене ми е ептен мило што го тури на грб да го носиш форумов наместо мене. Се чувствувам како Исус кога му помогнаа со крстот до Голготата
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.073
Поени од реакции
1.920
Друже, мене ми е ептен мило што го тури на грб да го носиш форумов наместо мене. Се чувствувам како Исус кога му помогнаа со крстот до Голготата
Форумов ќе го носам на грб се дур останат фраери со прецизни квалитативни предикции за идни случувања кај шо за разлика од гелибтериве шо се тука пошо немаат што да прават во живот јас во ова сум обседнат.
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.453
Поени од реакции
1.882
Форумов ќе го носам на грб се дур останат фраери со прецизни квалитативни предикции за идни случувања кај шо за разлика од гелибтериве шо се тука пошо немаат што да прават во живот јас сум во ова обседнат до коска.
Епа фала многу и ви честитам на врската со форумот :pijanco:

 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.073
Поени од реакции
1.920
[/QUOTE]
Стај нешо постхумано сеа за ПКБ и слични бул шитс. Абе, ги надминавме овие детски болести, време е мангупи да настапат, напрај место !

 
Последно уредено:
  • Љубов
Reactions: BCC

BCC

Член од
3 септември 2021
Мислења
8
Поени од реакции
1
Side Hustler се надевам дека само ќе потраеш и ќе можеме да те критикуваме до бескрај. Од мене имаш респект :aplauz:
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.073
Поени од реакции
1.920

Kajgana Shop

На врв Bottom