Македонска берза

Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
I mene sve mi se cini kaj GRNT ke ima obracun kod OK korala...ne moze Straso da kupuva na 1350 tek taka. Da ne ne gi znael konecnite izvestai? Ili kolkava ke bide dividendata?

Vo nasata RSM imame na vlast likovi koi sakaat da zagrabat sve. So mila ili so sila. Ke mora direktorive da gi otvorat fondovite za crni dani. Posto crnite dani im dojdoa.

Se plasham deka ke mu bide evtino i ako ima uslovi da se dokupi na 1600 jas mislam deka ke bide minato svrsheno vreme ili akciite od kmb ke gi zameni za kredit :)
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Mislam deka ke ima provizija i ako sakas da go vidis stanot pred da go kupis
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Актуелни информации околу банкарските дивиденди.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Некои прогнози за РЖ Услуги ??

Дали во некое догледно време ќе почне да им расте цената на акциите?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
I mene sve mi se cini kaj GRNT ke ima obracun kod OK korala...ne moze Straso da kupuva na 1350 tek taka. Da ne ne gi znael konecnite izvestai? Ili kolkava ke bide dividendata?

Vo nasata RSM imame na vlast likovi koi sakaat da zagrabat sve. So mila ili so sila. Ke mora direktorive da gi otvorat fondovite za crni dani. Posto crnite dani im dojdoa.
мене ми дојде ќатиб од 30.01, дека имам остварено од 01.2020 до 12.2020 дивиденда нето 8399мкд , а имам од ГРНТ само 280 акции, тоа му е 30мкд/акција нето, некаде ~ 3% .. не ми е јасно, ова мислам за лани беше дендата, зошто сега го добивам писмотп ??? сега мислам читав дендата е пола од тоа лани, 15мкд/акција ???
 
Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133
Утре по 14 часот КМБ ќе го соопшти кварталниот извештај.
Утре можеби ќе насетиме од налозите каков извештај се очекува. Јас лично очекувам малку или ист како ланскиот.

Буби, Мандрак и Бошко што очекувате утре ?
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Vcera nikoj ne kupuvashe KMB a se cekase nekoj vo iscekuvanje da pusti nesto na 8300 taka da moj stav e deka ke bidat isti kako TNB so malku podobri rezultati posto valjda prepishaa od nivnata pismena :)
Vprocem objaveno ni beshe deka godinava se ocekuvaat isti profiti kako i prethodnata godina no nikoj nisto ne spomnuva za ustaven sud i odlukata za dividenda koja sto ocigledno ke bide negativna i site ovie dobri rezultati ke propadnat vo voda najgolem dobitnik ke bide besimi ke si ima evtini pari od glupi investitori !!!
 
Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133
Имаше само три налога(два налога по 8300(10 и 40 акции) и 50 акции по 8310 последна трансакција) што за КМБ тоа е исто како што викаш ти како да немало.

Мене ме интересира друга информација, најдобар пример е ТНБ има две дивиденди неподелени, ако НБРМ по некоја случајност во јуни даде зелено светло тогаш пресекот за двете дивиденди кога ќе биде, одма два дена по престанување на важноста на одлуката на НБРМ или ќе се гледа поединечно за 2019 кој имал тогаш акции, па потоа во 2020 исто така кој имал акции ????

Прашањето е дали ако некој ги продаде акциите од ТНБ, а ги имал во 2019 и 2020 ги губи сите дивиденди ????
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Прашањето е дали ако некој ги продаде акциите од ТНБ, а ги имал во 2019 и 2020 ги губи сите дивиденди ????
Неверојатно е што луѓе купуваат акции со животната заштеда или со кредити, а не знаат вакви елементарни клучни работи! Тоа доволно говори за финансиското образование на овдешнава раја, а и за она што ќе се случи кога ковидозниот пациент ќе го тргнат од апарати...
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
427
Поени од реакции
523
Неверојатно е што луѓе купуваат акции со животната заштеда или со кредити, а не знаат вакви елементарни клучни работи! Тоа доволно говори за финансиското образование на овдешнава раја, а и за она што ќе се случи кога ковидозниот пациент ќе го тргнат од апарати...
Е добро де, човекот не знаел, па прашал. За тоа служи форумов, за да си помогнеме во незнаење, а не да се исмејуваме
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Е добро де, човекот не знаел, па прашал. За тоа служи форумов, за да си помогнеме во незнаење, а не да се исмејуваме
Требало да праша ПРЕД да ги купи, а не сега. Луѓе повеќе внимаваат кога за 20 денари купуваат кило домати на пазар него кога влегуваат во сериозни финансиски аранжмани купувајќи акции! Милина е да си брокер или „инвестициски советник“ без грам морал и да експлоатираш ваква финансиски неписмена раја...
 
Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133
Многу логично беше дека е одговорот да, сепак сакав уште една потврда плус. Не сакам да влегувам во непотребни полемики ...
Благодарам за одговорот даден погоре.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom