Македонска берза

Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150
Денес во Собранието прва точка на дневен ред е спогодбата помеѓу Владата и Макпетрол.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Секој оној што незаконски исплаќал, исплаќа или ќе исплаќа бонуси истите ќе мора да ги врати во друштвото.
Ова е точно, според ЗТД мора да врати сѐ што незаконски земал од компанијата во последните пет години. Пошо овој у задните пет години си исплатил 13, па 23, па 73 миљони денари, тоа значи дека би морал да врати 109 милиони денари, односно со камати веројатно околу 2 миљони евра! :shok2:

Ова го нагласувам за сите да сфатат дека на маса е огромна количина пари и сум стопроцентно сигурен дека тој ќе ги преземе сите легални и нелегални чекори за Апелација да му ја валидира одлуката. Затоа е важно од прв до последен момент да се следат судиите од советот што ќе одлучуваат во спорот, како и лицата што се најголема опасност за организирање на корупцијата, како што се балдазата-судијка, адвокатите, самите кутриња, директорите-инсајдери и другите поврзани лица!

Негативниот исход за нас ќе значи и негативен исход за сите мали акционери и финансиската индустрија, па затоа треба да се преземат сите можни мерки за да дојде до законска разрешница и поништување на одлуката, пошто сум сигурен дека нема да му е никаков проблем да им кешира по 100.000 евра на двајца судии од советот и уште 100-200.000 на посредници за да му ја потврдат одлуката и да не мора да врати 2 милиони евра!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.737
...нема да му е никаков проблем да им кешира по 100.000 евра на двајца судии од советот и уште 100-200.000 на посредници за да му ја потврдат одлуката и да не мора да врати 2 милиони евра!
не е само тоа, ќе фрли и за партија, има и други механизми , не е само суд...
Едино чаре е да има СТРАНЕЦ од ЕУ, мал акционер, па да се жали на европски институции, нели ние сега ќе работиме по ЕУ регулатива...( можеби треба некој од малите акционери со блгарски пасош да поднесе до ЕУ преку Блгарија)
Т-Хоме го осудијана на УСА суд пошто бил котиран И на УСА берза, а фрлал пари за подмитување на политичари во МКД и МНЕ, си платија казни менаџерите и добија мислам и условни... а што кај нас се заташка работата и не отидоа н букса ниеден политичар митопримач, тоа е благодарение на Али кој отиде во ембаси на брдото... во МНЕ имаше и подметнување бомби во весници кој чачкале околу тоа, мислам и физичка ликвидација на еден новинар... а сведокот на УСА судот кај нас беше дури тужен за клевета и изгуби, ама после ја заташкаа работата, шалили смо се...
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
427
Поени од реакции
523
такви фирми би биле оние кај кој има доминантен странски газда кој е правно лице, такви би биле Стопанска, Тутунска, Телеком, Мермерен и Усје, сите останати очекувајте да прават плачка.
Мене тоа ми е прв критериум кога ги бирам акциите на МСЕ.
 
Член од
9 февруари 2020
Мислења
37
Поени од реакции
18
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Jas kako neuk i malku poznavam knigovodstvo sakam da prasham nesto vo vrska so makpetrol ?
Ravenkata ne mi iskaca nikako posto gleda. Realizacijata im e so 73 posto od lani a nabavnite ceni im se so 70 % poniska dali toa znaci deka ovaa godina zarabotuva duplo poveke ili namesto so 9% margina ovaa godina spored novata metodologija 20% ?
I dali obvrskite sprema dobavuvaci moze da gi knizi so polna ziro smetka za da se namali vestachki dobivkata pa po presekot da se likvidira obvrskata i znacitelno da se podobri krvnata slika onaka kako zan mitrev koga ke te procisti :)
Jas ne gledam vo bilansot na uspeh kade se knizi keshot na ziro smetka :) ama zatoa gleda. 90 miliona zgolemeni trosoci za plata i 90 miliona zaliha t.e 180 miliona rashodnata strana e pogolema od prihodnata pa so samoto toa ako keshot pokrie obvrskata ostanuva deka ovaa godina makpetrol ima duri i podobra godina od lani no ima i mudri knigovoditeli :)
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
427
Поени од реакции
523
Па ако ти е тоа прв критериум, оди си на странски берзи, сите акции се такви мање више :)
Присутен сум и на странските берзи, не се грижи ти за мене. Него ти оди на форум за странски берзи, ако немаш повеќе интерес на МСЕ.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Присутен сум и на странските берзи, не се грижи ти за мене. Него ти оди на форум за странски берзи, ако немаш повеќе интерес на МСЕ.
Сеуште не сум скроз аут од МСЕ. Нормално дека имам интерес. Повеќето акции што ги имам се неликвидни и не тргувам, нека стојат.

Години ќе поминат додека сите се освестите дека шансите за големи заработки се во странство. Гледајќи ги вашите познавања за инвестирање, можеби е и подобро да си седите на МСЕ ( не се однесува конкретно за тебе, општо зборам за овој форум ). Кафекуварките во странство ги чекаат на волеј.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
427
Поени од реакции
523
Сеуште не сум скроз аут од МСЕ. Нормално дека имам интерес. Повеќето акции што ги имам се неликвидни и не тргувам, нека стојат.

Години ќе поминат додека сите се освестите дека шансите за големи заработки се во странство. Гледајќи ги вашите познавања за инвестирање, можеби е и подобро да си седите на МСЕ ( не се однесува конкретно за тебе, општо зборам за овој форум ). Кафекуварките во странство ги чекаат на волеј.
Како тоа не си аут од МСЕ!? Ако трубиш на цел глас дека иде апокалипса и потоп на МСЕ и ако навистина мислиш така, зарем не е неопходно потполно да излезешод МСЕ?!? Или ги замајуваше кафекуварките за они да испаничат и продаваат ефтино, додека ти своите акции си ги сочувал?! Можеби и си докупил во маглата што ја сееше.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Како тоа не си аут од МСЕ!? Ако трубиш на цел глас дека иде апокалипса и потоп на МСЕ и ако навистина мислиш така, зарем не е неопходно потполно да излезешод МСЕ?!? Или ги замајуваше кафекуварките за они да испаничат и продаваат ефтино, додека ти своите акции си ги сочувал?! Можеби и си докупил во маглата што ја сееше.
Друже ја сум влегол на МСЕ одааамна, и на цени по 3-4-5 пати пониски од тековните. Не сум влегол на пикот па да се тресам да продавам при падови. Тоа го оставам на вас, со weak hands да го правите. Почнаа да паѓаат акциите, веднаш у ДМ ми плачевте и прашувавте дали да продавате, со загуба....типични weak hands. Тогаш знаев дека fear index-от е на највисоко ниво и дека треба да се влезе, со старото правило - кога никој не ги сака акциите, сакај ги ти!
Јас продадов на крај на 2019та година, најголем дел од портфолиото, за жал не целото. И да, јас трубев дека ке паѓа, и замисли, ПАДНА некои 30-40%, точно предвидев, ама на цени од 40% пониски нормално е дека си докупив нешто што сега е со добар плус. Нека стојат, кажав дека при прва прилика ке ги продадам и тие, потешко е бидејки акциите се неликвидни, особено на МСЕ каде има промет како една бутка во центарот на Скопје.
А кафекуварките ако паничат, ич нека не инвестираат во акции, а особено не во акции на МСЕ. Не можам да се замислам себе, кој направил истражување во компанијата пред да инвестирам мои пари во неа, да дојде некој и да ме испаничи дека следува пропаст и дека треба да продадам по пониска цена од куповната. Би ми било смешно некој и да проба да го направи тоа. А ако падне цената, тоа ќе ми е можност да докупам, а не да продадам, јер ако компанијата која сум ја истражувал е добра на една цена, е уште подобра на пониска цена!
Очигледно, кафекуварките се паничарки, ама мора да има и такви, "купи поскапо продади поевтино" лузери, за да некој паметен профитира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom