Македонска берза

До колку очекувате да падне МБИ10 заради вирусната пандемија:

 • 3000

  Гласови: 33 30,6%
 • 2000

  Гласови: 39 36,1%
 • 1000

  Гласови: 10 9,3%
 • 0 (да го испоштуваме другарот Близард)

  Гласови: 9 8,3%
 • МБИ ќе иде у плус, какво паѓање

  Гласови: 17 15,7%

 • Вкупно гласачи
  108
Член од
5 април 2012
Мислења
7.473
Поени од реакции
8.137
Одличен пример за тоа како треба да се однесува менаџментот на блу чип компаниите

Apple will enact a 4-for-1 split on August 24, meaning that every one share currently owned by an investor today will turn into four shares. At the same time, Apple's stock price will be quartered, going from around $400 today to around $100 when the split is enacted.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
768
Поени од реакции
1.068
Од брокер дојдов до инфо дека Карпош е угушен во долгови и дека од скоро е сменет газдата, имаш некои сознанија за тоа? Може е шпекулација, не сум следел извештаи, но сакав да додадам КПСС во портфолио, па ми удрија кочница..
Имаат долг, имаат и побарувања...

Се до денес бар според ЦДХВ истиот е газдата.

Ако беше така, немаше пред недела дена да почнат нов блок со 5 згради.

А кој би бил новиот газда?? Што вели шпекулацијата? Можеби да е и подобро.
 

Attachments

Член од
5 април 2012
Мислења
7.473
Поени од реакции
8.137
Некој од форумот купуваше Рено како да нема утре?
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
768
Поени од реакции
1.068
Одличен пример за тоа како треба да се однесува менаџментот на блу чип компаниите

Apple will enact a 4-for-1 split on August 24, meaning that every one share currently owned by an investor today will turn into four shares. At the same time, Apple's stock price will be quartered, going from around $400 today to around $100 when the split is enacted.
20200731_180622.jpg
 
Член од
30 март 2018
Мислења
551
Поени од реакции
950
Имаат долг, имаат и побарувања...

Се до денес бар според ЦДХВ истиот е газдата.

Ако беше така, немаше пред недела дена да почнат нов блок со 5 згради.

А кој би бил новиот газда?? Што вели шпекулацијата? Можеби да е и подобро.
Се знае, дежурниот нов газда: Сашо Мијалков!

Ми беше пресмешно пред 5-6 години додека Груевски беше во зенитот на моќта кога слушав проверени гласини од зналци дека Мијалков преземал 3-4 фирми кајшто и самиот бев акционер :pos:
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
105
Поени од реакции
85
Одличен пример за тоа како треба да се однесува менаџментот на блу чип компаниите

Apple will enact a 4-for-1 split on August 24, meaning that every one share currently owned by an investor today will turn into four shares. At the same time, Apple's stock price will be quartered, going from around $400 today to around $100 when the split is enacted.
Макпртрол треба да направи нешто вакво
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
148
Поени од реакции
90
Имаат долг, имаат и побарувања...

Се до денес бар според ЦДХВ истиот е газдата.

Ако беше така, немаше пред недела дена да почнат нов блок со 5 згради.

А кој би бил новиот газда?? Што вели шпекулацијата? Можеби да е и подобро.
Ех, не стигнав до имиња, можно е да е некој газда во сенка од типот на Заевци и Мијалковци. Препораката беше да не влегувам таму поради ситуацијата со тие долгови и матни трансфери. Сепак, мислам дека акцијата е доста евтина, па секако вреди да се ризикува со некој мал процент.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.897
Поени од реакции
1.334
Mashala Pekabesco zalihi! Zgolemeni za 255M dens

Slabo nesto prodazbata a?
Уште во април-мај во Стокомак пакувани виршли пола кило одеа плати 2 земи 3, а рокот и беше после нова година, уште тогаш знаев дека нешто не е во ред.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.821
Поени од реакции
10.582
@therealgrim
Не знам која ти е целта да прежвакуваш една иста содржина во дваесет различни постирања, си ја докажа поентата, сега остави ја темата на раат за коментари што се он топик.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
38
Поени од реакции
34
Муабетот за инвестиционите фондови и отворањето на статус квото од @therealgrim според мене е ок да се дискутира, но со оглед на тоа што ја оптеретува темата оти навистина има што да се пише + адвокатов најави серија постови на темава што верувам ќе има уште работи за расклопување предлагам да се активира >>> соодветната тема која е прилично пасивна со 1 пост годишно.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.117
Поени од реакции
1.047
Mashala Pekabesco zalihi! Zgolemeni za 255M dens

Slabo nesto prodazbata a?
Во време на светска пландемија, кога се е калакурница, не гледам лошо во трупање залихи, посебно кога имаш и затварање на граници.
Е како им иде продажба, Гримчо нека се замара.
 
На врв Bottom