Македонска берза

Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ne tropajte gluposti gledajte kako raste fondot na zdravstvo I napravete analogija kakov e rastot !!! 2+2 =4 plus eden od karti legalen reket :)
Samo ALKALOID MOZE DA SE POFALI SO POMOSH OD DRZAVAT VO IZNOS OD 600.000 evra ??? Nie drugite za publika sme ????
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
alooo dali si normalen i po Zivko da frlas drva i kamenja. Nema nekoj menager da ne go ispluka a firmive se top. Odi zemi ti napravi kompanija i stigni do toa nivo kako sto se kompaniite po koj sto plukas. Mlatis samo prazna slama po forumive idi raboti malce, stvori brend nekoj koj ke se gordee cela MKD.
Живко не створил ништо туку наследил монополистичка компанија во пропулзивна гранка што можел да ја води и ретардиран внук и пак да биде успешна. Како што реков, да наследил ист таков удел во Охис или Треска, ќе сум го видел колку е добар менаџер. Да сум ја наследил јас таа негова животна позиција, ти ГАРАНТИРАМ дека Алкалоид денеска би бил 50-100% поголема фирма!

Еве види ги само слепциве од инвестициските и пензиските фондови што се катастрофално полоши од просекот што го претставува МБИ10. Кој било да купувал рандом акции од 2005. година наваму, ќе имал 2,5 пати повеќе пари него што му заработиле фондовите од вториот столб. Тоа е цената на медиокритетот, опортунитетниот трошок на негативната селекција во општеството!
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Додека Нина меси зелник, Заев се одмара, а јас веслам SUP во Преспа, на крај на денот читам две убави вести:

UNI пораснала за 9%.
И ќе имаме можност да си купиме ефтини акции од KPSS бидејќи паднала за 18%.

Ме радува што се појавија количини и на двете страни кај KPSS.
Се надевам дека ќе се појави поголема количина на продажна страна кај UNI на овие ценовни нивоа.

П.С. @Prof. Josef со време да почне да се спрема за пензионирање. :D
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Tendo nekoj probuva da ja krene so 5 akcii,dosta amaterski.Akcijata vredi ama osnova za vakov rast ne gledam,barem ne do objava za Q2.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
УНИ две години е на иста вредност.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Еве зошто растеше НЛБ

East Gate и НЛБ Банка АД Скопје денеска ќе потпишат договор за најголемиот синдициран заем во земјава од 72 милиони евра. Лидер на заемот е НЛБ Банка АД Скопје, а останати банки учесници се НЛБ д.д. Љубљана, Комерцијална банка АД Скопје, Raiffeisen Bank Албанија и Халк банка АД Скопје.
Kreditot na NLB banka e okolu 18,5 mil eur, taka da vakov rast ne moze da se objasni so kamatata na istiot... Osven ako kamatata ne e 100% godishno :cool:
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Ваљда поубаво ќе било и УНИ да паднала 18% па да се докупи...
Епа и во тој случај пак ќе напишам дека е убава вест, бидејќи ќе имаме можност да докупиме на поевтино.

Мада за тоа ќе треба пак некој извршител да продава бесмилено, пошо еве веќе месец дена беше заглавено на 2.200 без некоја можност да се купи поголема количина.
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Еве излегол во Капитал веројатно платен текст за поддршка на вториот пензиски столб :lolzz:


Па уште демек некој адвокат курофми го напишал за да се направи привид на стручно неутрално мислење. Се кладам дека сите до еден што јавно го поддржуваат овој накараден систем имаат директна финансиска корист од него.

Памтам еден прекрасен опис на МојНовац како Словенците и Хрватите го замислуваат македонскиот акционер: со грст акции у едната рака и тегла ајвар у другата! Гарант често се наздравува со шампањско у словенечката амбасада што секоја година лапаат 2-3 миљони евра профит правејќи им на идните пензионери 2,5 пати понизок поврат од референтниот МБИ10.

Ако Македончето мисли дека Словенците го искористувале у Југославија откупувајќи му скапани јаболка и продавајќи му Фруктал сок, сега десетпати се надминале цицајќи му чист кеш!
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Еве излегол во Капитал веројатно платен текст за поддршка на вториот пензиски столб :lolzz:


Па уште демек некој адвокат курофми го напишал за да се направи привид на стручно неутрално мислење. Се кладам дека сите до еден што јавно го поддржуваат овој накараден систем имаат директна финансиска корист од него.

Памтам еден прекрасен опис на МојНовац како Словенците и Хрватите го замислуваат македонскиот акционер: со грст акции у едната рака и тегла ајвар у другата! Гарант често се наздравува со шампањско у словенечката амбасада што секоја година лапаат 2-3 миљони евра профит правејќи им на идните пензионери 2,5 пати понизок поврат од референтниот МБИ10.

Ако Македончето мисли дека Словенците го искористувале у Југославија откупувајќи му скапани јаболка и продавајќи му Фруктал сок, сега десетпати се надминале цицајќи му чист кеш!
Пензискиот систем ни е катастрофа. Првиот столб е парзитизам и нетреба да постои (но имаме терет од 45 години комунизам. Вториот е капиталички пропаднат инвестиционен фонд (ако воопшто може да се нарече тоа). Третиот е за лузери. А приватните осигурителни компании се лоша секта со најкатастрофа производ на пазарот. Како и да е подалеку од се што може да се нарече пензиско осигурување.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Па уште демек некој адвокат курофми го напишал за да се направи привид на стручно неутрално мислење.
Статус од кај него на ФБ профил - „Магистер по финансово право, единствен кој има магистерска теза од областа на Пензиските столбови, во соработка со етаблираниот неделник за бизнис и економија „ Капитал “ ќе објавиме серија колумни за пензискиот систем и негов понатамошен развој. Целта е да пробудиме интерес за развој на пензискиот систем, да презентираме идеи за очекуваниот развој и да допринесеме за размислување на унапредување на пензискиот систем, со цел стабилен, развоен и проевропски пензиски систем. Со надеж дека вака реализираната наша соработка, ќе понуди солидни и добро потковани идеи и ставови за понатамошен системски развој и стабилност. Очекуваме искрени Ваши ставови.“
 
Член од
16 декември 2019
Мислења
63
Поени од реакции
75
Живко не створил ништо туку наследил монополистичка компанија во пропулзивна гранка што можел да ја води и ретардиран внук и пак да биде успешна. Како што реков, да наследил ист таков удел во Охис или Треска, ќе сум го видел колку е добар менаџер. Да сум ја наследил јас таа негова животна позиција, ти ГАРАНТИРАМ дека Алкалоид денеска би бил 50-100% поголема фирма!

Еве види ги само слепциве од инвестициските и пензиските фондови што се катастрофално полоши од просекот што го претставува МБИ10. Кој било да купувал рандом акции од 2005. година наваму, ќе имал 2,5 пати повеќе пари него што му заработиле фондовите од вториот столб. Тоа е цената на медиокритетот, опортунитетниот трошок на негативната селекција во општеството!
Abe drugar, ALK e firmiste i e spored mene najdobra kompanija na MSE so najdobar menadzment i potenci

Ovie kafe muabeti jas da ja imav sho ke napraev se mnogu losi, jbg ako si ja nemal srekjata da ti se padne alkaloid poso si mnogu pameten zemi napravi konkurent na alkaloid...

Sho se odnesuva do kometarite okolu penziskite fondovi kakvi % povrat ostvaruvale, pa kako moze da sporeduvas ti ili jas sto investirame i penziski fond. Prvo i prvo ima zakonski ogranicuvanja kade i kolku moze da se vlozi, a da ne zboram i za sumite sto treba da gi investiraat bezbedno so najmalo nivo na rizik!
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
337
Поени од реакции
325
Додека Нина меси зелник, Заев се одмара, а јас веслам SUP во Преспа, на крај на денот читам две убави вести:

UNI пораснала за 9%.
И ќе имаме можност да си купиме ефтини акции од KPSS бидејќи паднала за 18%.

Ме радува што се појавија количини и на двете страни кај KPSS.
Се надевам дека ќе се појави поголема количина на продажна страна кај UNI на овие ценовни нивоа.

П.С. @Prof. Josef со време да почне да се спрема за пензионирање. :D
Од брокер дојдов до инфо дека Карпош е угушен во долгови и дека од скоро е сменет газдата, имаш некои сознанија за тоа? Може е шпекулација, не сум следел извештаи, но сакав да додадам КПСС во портфолио, па ми удрија кочница..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom