Македонска берза

Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Имаше неинформирани „инвеститори“ што не повлекуваа куповни налози и се гореа утрото по дивиденден пресек. Баш да видиме дали овие што ставале над 1.100 за СТБ ќе се оправат да ги повлечат пред да се заглават купувајќи по превисока цена којашто можеби нема со години повторно да се постигне.
Од секогаш имало инаетчии :tapp:
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Имаше неинформирани „инвеститори“ што не повлекуваа куповни налози и се гореа утрото по дивиденден пресек. Баш да видиме дали овие што ставале над 1.100 за СТБ ќе се оправат да ги повлечат пред да се заглават купувајќи по превисока цена којашто можеби нема со години повторно да се постигне.

Рака на срце, мора да се признае дека пазарните сили почнуваат да делуваат на МСЕ, и тоа токму кај светата крава КМБ. Поради лошите резултати и перспектива, нешто не гледам дека разноразни чифлиганци се топорат да ја бранат, такашто лека-полека си падна за десетина проценти од посткризното пумпање. Мислам дека дури и покрупните ѕверки си ситнат позиции, префрлувајќи го жешкиот компир на сите што се доволно будали да го земат во раце...

Инаку, еве излегол извештајот и за Прокредит банка, ама кога ќе се анализира, испаѓа дека е подобро што не е котирана пошо на скоро 500 милиони евра актива прави само 2,5 милиони профит. Па од тоа дури и у ТТК и СБТ би се посрамиле :lolzz:
Зошто воопшто ја сметаш Прокредит за нормална банка, вредна за било какво анализирање?
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Зошто воопшто ја сметаш Прокредит за нормална банка, вредна за било какво анализирање?
Таа е поголема по актива од четири котирани банки УНИ, СБТ, ТТК и ЦКБ, а има многу интересен прогресивен електронски еколошки минималистички деловен модел. Нејзините 174 вработени земале над 200.000.000 денари плата, т.е. просечна нето плата од 64.000 денари, што е убедливо најмногу во секторот. Чудно би било да не ја анализирам.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Таа е поголема по актива од четири котирани банки УНИ, СБТ, ТТК и ЦКБ, а има многу интересен прогресивен електронски еколошки минималистички деловен модел. Нејзините 174 вработени земале над 200.000.000 денари плата, т.е. просечна нето плата од 64.000 денари, што е убедливо најмногу во секторот. Чудно би било да не ја анализирам.
Ако си подетално запознат со нивното работење и нивната политика на ниво на групација, ќе ти бидат јасни и платите и резултатите и сите работи што се случуваат таму и нема ни минута да потрошиш на анализа.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Фактот дека одржување на сметка за физичко лице чини 300 денари месечно доволно кажува дека тие си тераат свој филм.
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Ако си подетално запознат со нивното работење и нивната политика на ниво на групација, ќе ти бидат јасни и платите и резултатите и сите работи што се случуваат таму и нема ни минута да потрошиш на анализа.
Епа еве напиши конкретно какви се нивното работење и политики на ниво на групација, а не вака кафанско-форумско-зналачко-шалабајзерски само да навестуваш и да нѐ држиш во неизвесност :vozbud:
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Епа еве напиши конкретно какви се нивното работење и политики на ниво на групација, а не вака кафанско-форумско-зналачко-шалабајзерски само да навестуваш и да нѐ држиш во неизвесност :vozbud:
:facepalm:

-Работат само во затуцани земји каде владее корупција и криминал (погоди зошто)
-Имаат секташка политика на работа (не соработуваат со спортски клубови и компании што се занимаваат со алкохол, цигари и слични ''лоши'' работи итн.) и секташка политика на човечки ресурси (за ова може и книга да се напише)
-Нормалното, секојдневно банкарско работење им е на последно место, што впрочем ете се гледа од резултатите и фактот што ги испозатворија филијалите и наплаќаат 300 денари месечно за сметка.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
:facepalm:

-Работат само во затуцани земји каде владее корупција и криминал (погоди зошто)
-Имаат секташка политика на работа (не соработуваат со спортски клубови и компании што се занимаваат со алкохол, цигари и слични ''лоши'' работи итн.) и секташка политика на човечки ресурси (за ова може и книга да се напише)
-Нормалното, секојдневно банкарско работење им е на последно место, што впрочем ете се гледа од резултатите и фактот што ги испозатворија филијалите и наплаќаат 300 денари месечно за сметка.
Па ова ти е контрадикторно: демек работеле во корумпирани држави (што важи за секоја банка што работи во Северџанија), а не работат со корумпирани спортски клубови и дистрибутери на акцизна стока кајшто всушност најмногу се вади кеш од бизнисот заради работење на црно за тнр. соларно плаќање, метода паре на сунце.

Еве и јас дури ги затворив сметките што ги имав таму кога наместо ослободувањето од провизија ми воведоа само 120 денари месечно, а факт е дека за таа провизија се добиваше апсолутно најкорисна картичка кајшто можеш на банкомат да внесуваш и вадиш и евра и денари, а имаа и најдобри камати по видување, минимални провизии за регионални плаќања, неограничено пуштање налози и апсолутно најекспедитивни и најпотковани вработени од сите банки кајшто сум користел услуги.

Сево ова е најрегуларно банкарско работење и позиционирање на пазарот, а не знам во која смисла го проблематизираш.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Dividenda za STBP 7,00 denari bruto.

Ova ne e bruto, ova e BRUTALNO :popce:
Автоматски споено мислење:

Знаци да резимираме, банката им нудеше фиксно 25 денс, плус можност за дополна во вредност до дивидендата за обични


Лицето ВТ и акционерите под него во својата неограничена мудрост се решија да земаат 7 денари. Бруто!
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Prokredit e dobra banka no ima uste mnogu leb da jade za da vleze na golema vrata vo biznis zaednicata !!! So damping ceni probaa da se nametnat no sepak nikoj nema doverba vo nea pa marginalnata zarabotka ik e mnogu niska taka da se si e na mesto :)
Ovaa godina bankite ke imaat najgolemi dobivki a kako sto znaeme taa dobivka nekoj znae dobro da ja sokrie kaj rezervaciite pa namesto rekordi da ostavi nesto i za sledna godina :)
Za KMB nema potreba nikoj da ja brani veke .So regularna prodazba nemoze da padne ispod knigovodstvena i ako gi prashash igracite na KMB sega e vreme za tivko dokupuvanje posto ne ostanaa uste mnogu slobodni akcii .Najubavo e za kupuvanje koga te molat da im gi kupish :)
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Па ова ти е контрадикторно: демек работеле во корумпирани држави (што важи за секоја банка што работи во Северџанија), а не работат со корумпирани спортски клубови и дистрибутери на акцизна стока кајшто всушност најмногу се вади кеш од бизнисот заради работење на црно за тнр. соларно плаќање, метода паре на сунце.

Еве и јас дури ги затворив сметките што ги имав таму кога наместо ослободувањето од провизија ми воведоа само 120 денари месечно, а факт е дека за таа провизија се добиваше апсолутно најкорисна картичка кајшто можеш на банкомат да внесуваш и вадиш и евра и денари, а имаа и најдобри камати по видување, минимални провизии за регионални плаќања, неограничено пуштање налози и апсолутно најекспедитивни и најпотковани вработени од сите банки кајшто сум користел услуги.

Сево ова е најрегуларно банкарско работење и позиционирање на пазарот, а не знам во која смисла го проблематизираш.
Па има многу контрадикторни работи и матни игри, не е само тоа.

Не мора да ми веруваш мене, можеш да расчепкаш, има доста пишувано по српски форуми, а можеш и лично да позборуваш со било кој бивш вработен или учесник на нивната фамозна програма за млади банкари.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
:facepalm:

-Работат само во затуцани земји каде владее корупција и криминал (погоди зошто)
Мене овие посмешни ми се:
А ако влезиш да побараш што работат во Австрија, ќе видиш дека таму не работат баш ништо.
1591012094904.png
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Јас имам позитивно мислење за Про Кредит и нивните кредитни услови, единствено што ме поколеба да бидам клиент е забеганата цена за услугата тековна сметка.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Па има многу контрадикторни работи и матни игри, не е само тоа.

Не мора да ми веруваш мене, можеш да расчепкаш, има доста пишувано по српски форуми, а можеш и лично да позборуваш со било кој бивш вработен или учесник на нивната фамозна програма за млади банкари.
Е како да верувам некому што само некакви инсинуации пишува без никакви конкретни податоци. Помалку труд и енергија ќе ти одземеше да напишеш конкретно какви матни игри и злоупотреби правеле во таа нивна фамозна програма за млади банкари наместо што оставаш вакви клифхенгери демек којзнае што правеле...
Автоматски споено мислење:

Мене овие посмешни ми се:
А ако влезиш да побараш што работат во Австрија, ќе видиш дека таму не работат баш ништо.
Прегледај го приврзокот 253798
Овие најлесната пара ја прават од сите фондови у државата. Јас стварно не знам кај ги нашле тие дебили што им дале десетици милиони евра на управување со такви астрономски провизии...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom