Македонска берза

Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
TEL dividenda 15,4 dens.

ocekuvavme poveke ama daj sto das...vreminjata se teski.

Nevoobicaeno za TEL, ne ja delat celata dobivka tuku zadrzuvaat del za crni dani. Prudent
вртев цела недела, никаде абер немаше за денда, испаѓа пак инсајдерско мангупски работи
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Америка со 120% долг во однос на БДП се задолжува на 10 години со 0,675% камата, а Северџанија со цирка 55% долг во однос на БДП се задолжила на 6 години со 3,675% камата, плус трошоци за издавање и котирање којзнае уште колку. Плус, проекциите се дека корона-кризава ќе има многу помало влијание на Северџанија него на САД.

Па овие нашиве у влада и финансии или се ептен неспособни или ептен корумпирани да не можат да обезбедат со пониска камата!
ako ne se lazam ova e najniska kamata do sega,vtoro ova ne e obvrznica od mmf,ebrd etc.treto definitivno ne moze da dopreme ni blisku do kamatnite stapki so koi sto se zadolzuvaat amerika,germanija, valjda ni e jasno zosto e toa taka.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Cim se tepale da im dadat znaci dobro platile ja li marketing teraat kao niv im veruva sekoja budala :)
Bankive neka plakaat na firmive i graganive po 0.5 % kamata najbitno e strancive da dobijat poveke od stedacite i firmite ?????
Ili neka ima pari po banki za da im davaat na firmite po 3.6 % kamata a 1.2 miljardi predizborni krazbi !!!
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
ako ne se lazam ova e najniska kamata do sega,vtoro ova ne e obvrznica od mmf,ebrd etc.treto definitivno ne moze da dopreme ni blisku do kamatnite stapki so koi sto se zadolzuvaat amerika,germanija, valjda ni e jasno zosto e toa taka.
Еве мене не ми е јасно зошто е така. Како држава што помалку ќе ја засегне короната, со дупло помал долг спрема БДП, скоро дупло помала рочност и помал ризик од инфлација поради лудачко печатење пари може да има шестпати поголема стапка?? И зошто воопшто се задолжуваат со евра кога на 30 години се задолжија во денари со помала стапка?
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Еве мене не ми е јасно зошто е така. Како држава што помалку ќе ја засегне короната, со дупло помал долг спрема БДП, скоро дупло помала рочност и помал ризик од инфлација поради лудачко печатење пари може да има шестпати поголема стапка?? И зошто воопшто се задолжуваат со евра кога на 30 години се задолжија во денари со помала стапка?
sporedbata ke mu dojde nesto slicno kako zosto tesla ima pogolema pazarna kapitalizacija od pkb. ili zosto cel svet koristi,trguva,presmetuva, stedi... vo us dolar ili eur.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Сега треба цел народ да ги извади сите пари и под перница ммим нивну лоповску... нам 0% а на странците 6%..
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
sporedbata ke mu dojde nesto slicno kako zosto tesla ima pogolema pazarna kapitalizacija od pkb. ili zosto cel svet koristi,trguva,presmetuva, stedi... vo us dolar ili eur.
Јас повеќе би сакал да ми должи Македонија со 3,7% у евра него Америка со 0,7% у долари. А исто така од сегашна цена повеќе аир ќе видам од акции на Пекабеско него од акции на Тесла.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Hub

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Сега треба цел народ да ги извади сите пари и под перница ммим нивну лоповску... нам 0% а на странците 6%..
poleka be vmro :) . koi 6%?
Автоматски споено мислење:

Јас повеќе би сакал да ми должи Македонија со 3,7% у евра него Америка со 0,7% у долари.
pishi se na bid za slednata obvrznica :)
a i za tesla vs pkb interesno ke bide.
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
335
Поени од реакции
323
Лаичко прашање, штом граѓаните имаат 3,5 милијарди евра депозити во банки, зарем не е можно државата да позајми од нас и да ни ги плаќаат тие 3,6%? И тоа е на некој начин купување домашен производ, јас би вложил во таков евро депозит макар да е орочен на 6 години. Сигурно има некои далавери со тие обврзници штом толку итаат, Скубла and Company мора да дрпнат нешто пред избори.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Сега е подобро да се задолжиме во странство. Ќе внесеме дополнителен капитал во економијата а во исто време ќе се зајакне девизниот пазар во земјата.

Еве мене не ми е јасно зошто е така. Како држава што помалку ќе ја засегне короната, со дупло помал долг спрема БДП, скоро дупло помала рочност и помал ризик од инфлација поради лудачко печатење пари може да има шестпати поголема стапка?? И зошто воопшто се задолжуваат со евра кога на 30 години се задолжија во денари со помала стапка?
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Тие пари не стојат на страна туку се користат и сега. Нашите банки немаат капитал да обезбедат вакво задолжување на среден / долг рок. Лани за 100м евра на една година правеа конзорциум зошто мора да имаат простор да го кредитираат стопанството и населението.
Лаичко прашање, штом граѓаните имаат 3,5 милијарди евра депозити во банки, зарем не е можно државата да позајми од нас и да ни ги плаќаат тие 3,6%? И тоа е на некој начин купување домашен производ, јас би вложил во таков евро депозит макар да е орочен на 6 години. Сигурно има некои далавери со тие обврзници штом толку итаат, Скубла and Company мора да дрпнат нешто пред избори.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Што е со СТБ накај 1200 оди , да не има некое инфо за денда или?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom