Македонска берза

Член од
15 февруари 2012
Мислења
427
Поени од реакции
523

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
drug standard na presmetuvanje.
keep in mind kmb po ist standard so( mk tnb) prikazuva rezultati.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Сопствените мислам дека не се евидентираат таму, ова е веројатно поради акциите од Комерцијална што ги поседува. Околу 5м евра мислам дека имаа вложени.
Па и на сопствените акции е еднакво реална загуба. Си поседувал нешто што вредело 880.000.000 денари, а по три месеци вреди 550.000.000. Наречи ме чудак, ама мене ми делува како тука да фалат 5,5 миљони евра :pos:
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Па и на сопствените акции е еднакво реална загуба. Си поседувал нешто што вредело 880.000.000 денари, а по три месеци вреди 550.000.000. Наречи ме чудак, ама мене ми делува како тука да фалат 5,5 миљони евра :pos:
mark to market accounting не применуваат МПТ...иако за инвеститори во некои случаи е побитно од класично сметководство.
 
Член од
18 септември 2010
Мислења
61
Поени од реакции
40
Може подобрите познавачи на Бетон да го коментираат извештајот?
Незнам зашто ама мене ова ми изгледа како почеток на крајот на Бетон (како Бетон штип изгледа нема да биде ама како Тетекс иде работава).
Бетон за 2019 прокнижи најмала добивка по акција за изминатите 7 години (толку можев да видам) 8 пати помалку во однос на 2015 и 2016 а уште пофрапантен е податокот дека трошоците за вработените за првите 3 месеци во однос на 2019 се НАМАЛИЛ за 41%, што се случило? Сигурно немаат намалено плати, заначи останува дека имале отпуштања или луѓето едноставно си напуштиле?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Па и на сопствените акции е еднакво реална загуба. Си поседувал нешто што вредело 880.000.000 денари, а по три месеци вреди 550.000.000. Наречи ме чудак, ама мене ми делува како тука да фалат 5,5 миљони евра :pos:
Макпетрол во ревидираниот обично пишува за колку пари ги има купено акциите и пишува колку е добивката со последната цена (таму при крајот на БИ),
значи не е исто да си купил акциите просечно за 60 илјади и си бил во добивка 20 илјади тогаш, што значи сега си во загуба 10 илјади, а не 30,
мислам затоа не ти се гледаат тие 5 милиони, во претходните години акциите ги купуваа поефтино, некој 45к за 2018, 33к или 38к беше во 2017, што значи со тие акции се во плус, во минус се само со овие последните и кога се ќе се собере излегува дека тие 10 илјади акции кога би ги продале тогаш би биле само 42м денари во загуба кога би ги продале на 31.03.

Според мене така би требало да биде, а може некој сметководител да ни каже поубаво како би требало.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Сметководствено тоа не се евидентира така. Само оние средства што се чуваат / купуваат за продажба и за кои може да се утврди објективна вредност на 31/12 се евидентираат по истата преку сеопфатна добивка. Ова не влегува во даночна основа само е коректен и правилен начин на сметководствено известување.
Па и на сопствените акции е еднакво реална загуба. Си поседувал нешто што вредело 880.000.000 денари, а по три месеци вреди 550.000.000. Наречи ме чудак, ама мене ми делува како тука да фалат 5,5 миљони евра :pos:
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Макпетрол во ревидираниот обично пишува за колку пари ги има купено акциите и пишува колку е добивката со последната цена (таму при крајот на БИ),
значи не е исто да си купил акциите просечно за 60 илјади и си бил во добивка 20 илјади тогаш, што значи сега си во загуба 10 илјади, а не 30,
мислам затоа не ти се гледаат тие 5 милиони, во претходните години акциите ги купуваа поефтино, некој 45к за 2018, 33к или 38к беше во 2017, што значи со тие акции се во плус, во минус се само со овие последните и кога се ќе се собере излегува дека тие 10 илјади акции кога би ги продале тогаш би биле само 42м денари во загуба кога би ги продале на 31.03.

Според мене така би требало да биде, а може некој сметководител да ни каже поубаво како би требало.
Сфаќам што сакаш да кажеш, ама во тој случај Гранит никако не би можел да пријави загуба затоа што Комерцијална им е купена по 3.700, или колку веќе беше. Ова е толку клучна и материјална околност, а еве на толкав форум нема ниеден сметководител да нѐ поучи како всушност треба да се книжат промените на вредноста на хартиите од вредност расположливи за продажба во одреден пресметковен период. Како и да треба, едно е сигурно, а тоа е дека кај ниедна фирма не е исто пријавено, што значи дека тука се прават сметководствени малверзации во милионски износи!

Како по обичај, и за ова никој нема да извести, ниту пак нешто ќе преземе. Ете за таа развојната банка не прочитав никаде анализа дека „раководството“ на сопственикот (на државата, т.е. на сите нас!) ѝ направило само 300.000 евра профит, ама на нив седуммина си поделиле 350.000 евра!
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Ќе пријави зошто во последниот извештај на 31/12 се евидентирани по високата цена што беше а на крајот на 2019та. Да пронајдам во книгите ќе постирам како се прават овие книжења.
Сфаќам што сакаш да кажеш, ама во тој случај Гранит никако не би можел да пријави загуба затоа што Комерцијална им е купена по 3.700, или колку веќе беше. Ова е толку клучна и материјална околност, а еве на толкав форум нема ниеден сметководител да нѐ поучи како всушност треба да се книжат промените на вредноста на хартиите од вредност расположливи за продажба во одреден пресметковен период. Како и да треба, едно е сигурно, а тоа е дека кај ниедна фирма не е исто пријавено, што значи дека тука се прават сметководствени малверзации во милионски износи!

Како по обичај, и за ова никој нема да извести, ниту пак нешто ќе преземе. Ете за таа развојната банка не прочитав никаде анализа дека „раководството“ на сопственикот (на државата, т.е. на сите нас!) ѝ направило само 300.000 евра профит, ама на нив седуммина си поделиле 350.000 евра!
 

myarmyofone

Time and Space Traveller
Член од
23 март 2007
Мислења
72
Поени од реакции
67
Сфаќам што сакаш да кажеш, ама во тој случај Гранит никако не би можел да пријави загуба затоа што Комерцијална им е купена по 3.700, или колку веќе беше. Ова е толку клучна и материјална околност, а еве на толкав форум нема ниеден сметководител да нѐ поучи како всушност треба да се книжат промените на вредноста на хартиите од вредност расположливи за продажба во одреден пресметковен период. Како и да треба, едно е сигурно, а тоа е дека кај ниедна фирма не е исто пријавено, што значи дека тука се прават сметководствени малверзации во милионски износи!

Како по обичај, и за ова никој нема да извести, ниту пак нешто ќе преземе. Ете за таа развојната банка не прочитав никаде анализа дека „раководството“ на сопственикот (на државата, т.е. на сите нас!) ѝ направило само 300.000 евра профит, ама на нив седуммина си поделиле 350.000 евра!
споредбите се помеѓу ист квартал претходна година. Ја земаат вреноста на последниот ден или вредноста на 31.03.2019 и 31.03.2020...разликата е добивка или загуба искажана (нереализирана).

од објаснувањето на грнт:

“Ваквата останата сеопфатна загуба е резулат на значајниот пад на пазарните цени на акциите во месец март 2020 година во периодот на избувнување на кризата со Ковид-19. Во текот на месец мај 2020 година оваа останата сеопфатна загуба е намалена за приближно 25,000 илјади денари поради пораст на пазарните цени на акциите во месец април и мај 2020.“
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Гранит си има и 9,8% сопствени акции, не се само тие на Комерцијална, и да оваа е вредноста што ја имала на крајот од првиот квартал па се смета капиталната добивка колку би била кога би ги продале.
 

myarmyofone

Time and Space Traveller
Член од
23 март 2007
Мислења
72
Поени од реакции
67
Гранит си има и 9,8% сопствени акции, не се само тие на Комерцијална, и да оваа е вредноста што ја имала на крајот од првиот квартал па се смета капиталната добивка колку би била кога би ги продале.
Па не би требало.

Сопствени акции влегуваат во биланс на состојба и влијаат на актива, немаат право на глас и дивиденда.

Да се прикажат и во биланс на успех би било дуплирање.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Според моја логика, би требало да се прикажуваат меѓу нето и сеопфатна добивка, со тоа што разликата треба да биде во однос на претнодниот квартал, а не во однос на претходната година. Нпр. К1-20 во однос на К4-19, а не К1-20 во однос на К1-19. Меѓутоа, пак математиката кај МПТ не се вклопува. Загубата во овој квартал треба да им е огромна, ем на залихи и претплата, ем на капитални загуби...
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Според моја логика, би требало да се прикажуваат меѓу нето и сеопфатна добивка, со тоа што разликата треба да биде во однос на претнодниот квартал, а не во однос на претходната година. Нпр. К1-20 во однос на К4-19, а не К1-20 во однос на К1-19. Меѓутоа, пак математиката кај МПТ не се вклопува. Загубата во овој квартал треба да им е огромна, ем на залихи и претплата, ем на капитални загуби...
Овој извештај е неривидиран, па не мораат да покажат точни резултати, можат да заташкат нешто.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Еве и у книгата Сметководство од професор од Харвард се потврдува дека се вклучува во сеопфатна. Нема шанса у Македонија да е различно, такашто МПТ тука ептен мува што не прикажува правилно!
F9295745-2BBF-47A6-B096-1BD10A879B34.jpeg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom