Македонска берза

Член од
30 декември 2007
Мислења
762
Поени од реакции
293
Се гледа рафинериска цена. А и гратис да ни ја даваат од рафинерија, литар дизел ќе биди 23 денари.
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Порастот на МСЕ денес ќе испадне класичен bull trap.
Јас од пред недела-две сакав да излезам од берза, ама бидејќи сум заглавен надвор од МК ќе си набљудувам тивко како се топат средствата :)
 
Член од
28 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
100
Да пријавам излез од KMB пред некој ден на 6200 ( Влез нешто под 3000) и од MPT денес на 54749 (влез околу 45000).. останат сум сеуште во TNB и PKB..
Чекам за купување, тука и на странски берзи, ама најверојатно ништо пред средина на април
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.540
Поени од реакции
11.618
Јас не сум никаков фан на Трамп, ама во ниедна смисла. Но ако мислите дека он и тимот околу него се будали и Амириканскиот претседател ќе се потпишува на чартот од Dow Jones за најголемиот раст во еден ден (за време на неговиот говор) за подоцна да се избламира во екот на изборите каде ќе се трка за втор мандат, вие сте многу наивни. Американците одговорија многу брзо и жестоко.
Се тоа е во ред, но има и други графикони кои Доналд Трамп треба да ги потпише.

Сепак и политичката одговорност е двонасочна улица, без разлика колку е моќен политичарот, во добро и во зло, во богатство и во сиромаштија, во здравје и во болест. :D

Не дозволува г-динот Трамп ни два дена по ред да се порадуваме и поситиме на берзански пад
Не се секирај, си одигра типот убав настап за односи со јавноста, сега останува пандемијата да си го направи своето и за некој ден ќе си продолжи јојо ефектот.
И како што рековме, недела дена подоцна ...

Coronavirus: Dow erases Trump presidency gains

Ама за ова гарант дежурни кривци на плавиот Трамп ќе да му бидат Кинезите.

Coronavirus: US Senators face calls to resign over ‘insider trading’

Па мафијашиве испаднаа попринципиелни луѓе од политичариве, мафијашите барем си играат според правило повеќе бенефиции = повеќе одговорности, за разлика од политичарите кои играат според правило повеќе бенефиции = помалку одговорности.

Малку поопширно за правилата на играта:

0:30 - 0:56
3:15 - 4:30 Brandy, cigars, champagne. Could've bought a fucking plane. :pos:

 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Да пријавам излез од KMB пред некој ден на 6200 ( Влез нешто под 3000) и од MPT денес на 54749 (влез околу 45000).. останат сум сеуште во TNB и PKB..
Чекам за купување, тука и на странски берзи, ама најверојатно ништо пред средина на април
TNB е поголем ризик и поголем дивиденден трап од КМБ според мене, ама некоја будала сеуште купува па уште и на маркет цена.
Автоматски споено мислење:

Порастот на МСЕ денес ќе испадне класичен bull trap.
Јас од пред недела-две сакав да излезам од берза, ама бидејќи сум заглавен надвор од МК ќе си набљудувам тивко како се топат средствата :)
Не треба да си во Македонија за да можеш да продадеш акции.
Скоро сите брокерску куќи во Македонија имаат онлине платформи за тргување, можеш да користиш Etrader или MTrader.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Гледам без никаква причина администраторите ми го избришале постот кајшто ги следам дневните случувања и намалување на вредноста на индексниот фонд на КБ Публикум, па сега дури и престанале да ја објавуваат состојбата, што мислам дека е противзаконски!

Еве прилика за КХВ да се покаже како добар регулатор и да им стегне некоја казна, иако не се сомневам дека уште утре ќе има прикажана состојба со дешениов раст :lolzz:

Прегледај го приврзокот 239423
Иначе еве го извреднувале и индексниот, иако не знам што е причината за целодневно доцнење пошо може у реално време да ја следат ситуацијата преку фидот со цените на факин десетте акции од берзата.

Вредноста на фондот е моментално 410 миљони денари, а на неа годишно би наплаќале околу 5.900.000 денари провизија. Колку пратам, пред околу месец дена максимално имаа 923 миљони, а на таа сума би наплаќале годишно околу 13.400.000 денари провизија.

Значи, за месец дена толку им се испреврте ситуацијата да лапаат околу 10.000 евра месечно помалку провизии само од овој фонд :shok2::shok2::shok2:

Што би рекла Шеќеринска: оваа фондовска индустрија е бомбона-бизнис! Неостварена желба ми е да имам инвестициски фонд пошо би заработал дури и за инвеститорите, меѓутоа има премногу законски обврски и провизии на све и сешто. А и секако имам премногу морал за да собирам најмногу пари од инвеститори како другите „фонд-менаџери“ на врв на циклусот кога е најголема шанса дека инвеститорите ќе претрпат загуба!
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Иначе еве го извреднувале и индексниот, иако не знам што е причината за целодневно доцнење пошо може у реално време да ја следат ситуацијата преку фидот со цените на факин десетте акции од берзата.

Вредноста на фондот е моментално 410 миљони денари, а на неа годишно би наплаќале околу 5.900.000 денари провизија. Колку пратам, пред околу месец дена максимално имаа 923 миљони, а на таа сума би наплаќале годишно околу 13.400.000 денари провизија.

Значи, за месец дена толку им се испреврте ситуацијата да лапаат околу 10.000 евра месечно помалку провизии само од овој фонд :shok2::shok2::shok2:

Што би рекла Шеќеринска: оваа фондовска индустрија е бомбона-бизнис! Неостварена желба ми е да имам инвестициски фонд пошо би заработал дури и за инвеститорите, меѓутоа има премногу законски обврски и провизии на све и сешто. А и секако имам премногу морал за да собирам најмногу пари од инвеститори како другите „фонд-менаџери“ на врв на циклусот кога е најголема шанса дека инвеститорите ќе претрпат загуба!
Gledam preokupiran si so ova fondovite druze... Aj da otvorime Eden... Eve kire Sega e posloboden otkako prodade kje go zemime za fond menadzer...

P. S. Jas tete stavam vlog, ti pkb I komu... ;) moze I boshko zpko ako ne gi prodade site... I tendo moze adin neshto da ufrli... Najlikvidniot fond kje bide...
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2019
Мислења
63
Поени од реакции
75
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Франкфурт, Европски Топчидар...нема да ме изненади кога ќе се опорави економијата дури и да имаат проблем со инфлацијата.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.540
Поени од реакции
11.618
Франкфурт, Европски Топчидар...нема да ме изненади кога ќе се опорави економијата дури и да имаат проблем со инфлацијата.
Се знае кој е лекот за таквиот проблем - увоз на евтина работна сила и наметнување на дополнителни штедни политики за државите членки на евро-зоната. Можеби ова ќе им биде моментот за уште поголема централизација на власта и моќта, не само монетарната, туку и политичката, а можеби и проектот Европска Армија уште повеќе ќе добие на сила и на финансирање после пандемијата на корона вирусот.

Никогаш не се остава добра криза да помине за џабе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom