Македонија ќе добие нов државен грб

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Абе народе малоумен македонски.Грбот се мени за да се исперат пари.Сега се треба да менуваме ЛК и пасоши возачки дозволи и.т.н. се што е со стариот грб.Сите институции треба да сменат таблите и погодете кој ќе ги добие тендерите.Нема патриотизам или не знам што се е чист бизнис.
У грција со новиот пасош со грбот нема шанси да се влезе ако се испостави дека е грб на александар велики :)
 

König

Гостин
Член од
29 октомври 2014
Мислења
215
Поени од реакции
575
quote="Коловрт, post: 6986338, member: 39111"]Еве го. Ист! :D




Инаку на темава веќе има 20+ страници по ова прашање, не е лошо да читнете малку.[/quote]

Требаше да ми текне дека предлогот нема врска со средновековна Македонија, та нели сме ние антички.

Грбот на Александар Велики е прифатлив за Албанците, Олимпија ја знаат како Илирка.

Предлогот е завршена работа.

Сега на ред е кодекс на облекување за пратениците и рајата.
B4G33GXCEAAKTUm.jpg
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ја подржувам идејата, редно беше. Речиси четврт век сме независна држава а уште го имаме оној социјалистички грб, анахронен, прегазен од времето на сите можни начини. Додека беше само стариот грб, ај не беше добро но се трпеше оти тој имаше каква-таква историска основа од 60 години. Но кога пред некоја година ја извадија петокраката, нашиот грб излгедаше како кастриран, смешен и несериозен за една нормална држава (не дека сме). Не беше нормално таков социјалистички грб да имаме само ние, Белорусија и непризнаената држава Приднестровие.

Е сега се јавуваат две дилеми.

Прво, имаше на форумот некои кои доста се разбираа до хералдика, ме интересира која е историската основа баш на овој грб, црвен со жолто, а на обратно жолт на црвена позадина, основата сигурно постои но ме интересира од каде е.

И второ, за грбот треба 2/3 мнозинство и бадинтерово, како ќе се натераат ДУИ и ДПА да гласаат за овој грб кој нема ниедно албанско обележје, нешто мора да им се даде за возврат, прашање е што.

Но дека државата мора да добие национален грб, тоа е сигурно.
 
Последно уредено:

König

Гостин
Член од
29 октомври 2014
Мислења
215
Поени од реакции
575
Е сега се јавуваат две дилеми.

Прво, имаше на форумот некои кои доста се разбираа до хералдика, ме интересира која е историската основа баш на овој грб, црвен со жолто, а на обратно жолт на црвена позадина, основата сигурно постои но ме интересира од каде е.

И второ, за грбот треба 2/3 мнозинство и бадинтерово, како ќе се натераат ДУИ и ДПА да гласаат за овој грб кој нема ниедно албанско обележје, нешто мора да им се даде за возврат, прашање е што.
Историската основа е Александар Велики.
И Македонците и Албанците си го сметаат за свој.
Токму заради тоа, пратениците Албанци со двете раце ќе го гласаат.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
многу ми е драго што некои луѓе што на другите постови на форумов се праат неутрални сега си го покажуваат лицето. Дури и оваа идеја не ви се допаѓа? Барате мани, а Лурц уште објаснува дека лавот никогаш не бил симбол на македонија. Знаев дека си тешка комуњара а на други им наоѓаш замерки. Афионот и планината дома да си ги закачиш. Пред куќа.[DOUBLEPOST=1417805985][/DOUBLEPOST]
Историската основа е Александар Велики.
И Македонците и Албанците си го сметаат за свој.
Токму заради тоа, пратениците Албанци со двете раце ќе го гласаат.
И грците го сметаат и? Ради тоа треба да се држиме до афионот?
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Meh. На други верзии со имета на Александар го има лавов жолт со секира на црвено поле. :)
Има едно чудо Грбови на Александар од средновековието. Ги има во темата за македонските грбови, разгледај. Во глобала, скоро сите се слични со земскиот грб на Македонија.

Без коментар.
Всушност, има коментарот и е спомнат стопати, дури на овие три страници досега.

Прво, имаше на форумот некои кои доста се разбираа до хералдика, ме интересира која е историската основа баш на овој грб, црвен со жолто, а на обрато жолт на црвена позадиа, основата сигурно постои но ме интересира од каде е.
Причината несомнено е политичка. Од сите прикази на македонскиот грб, оние со црвена позадина се јавуваат многу почесто. Оние со жолта позадина, иако ги има, се само неколку кои се јауваат после грбовникот на Витезович (мислам), којшто ги помешал боите на бугарскиот и македонскиот грб. Кога Бугарија одбирала државен грб, го одбрала оној „смешаниот“ со црвена позадина, иако можеби бил понесоодветен. Можам само да замислам како би реагирала Бугарија кога би се усвоил грб ист како нивниот државен. Башка да не спомнувам дека жолт лав на црвен штит за 25 години бил симбол на едно чудо политички партии, и оваа владеачката, така да би биле бетер од нацистичка Германија кога партискиот симбол го вовела како државен.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
quote="Коловрт, post: 6986338, member: 39111"]Еве го. Ист! :D




Инаку на темава веќе има 20+ страници по ова прашање, не е лошо да читнете малку.
Требаше да ми текне дека предлогот нема врска со средновековна Македонија, та нели сме ние антички.

Грбот на Александар Велики е прифатлив за Албанците, Олимпија ја знаат како Илирка.

Предлогот е завршена работа.

Сега на ред е кодекс на облекување за пратениците и рајата.
Прегледај го приврзокот 108559[/quote]

Ова за машки кодекс, а за женски кодекс на облекување? :)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.204
Поени од реакции
25.926
многу ми е драго што некои луѓе што на другите постови на форумов се праат неутрални сега си го покажуваат лицето. Дури и оваа идеја не ви се допаѓа? Барате мани, а Лурц уште објаснува дека лавот никогаш не бил симбол на македонија. Знаев дека си тешка комуњара а на други им наоѓаш замерки. Афионот и планината дома да си ги закачиш. Пред куќа.
Зошто се нервираш? Сеа е време за свиркање, не за нервирање. :)
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Зошто се нервираш? Сеа е време за свиркање, не за нервирање. :)
Од кожа се вадам кога некој ќе рече дека лавот е симбол на ВМРО-ДПМНЕ. Тука више разликите не се партиски туку....иам еден куп пријатели кој политички кој не-политчки ориентиран и само закоравените од другиве или пак необразованите сметаат дека сонцето од кутлеш, лавот и тн. се вмровски симболи.
 
M

mar30

Гостин
този грб разполага ли гр'бначен ст'лб? спондилоза е гадно нешто
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.821
Стариот е комунистички бе, нека се менува гајле ми е.
Ама новиов па не е некако неутрален..........така да, нз.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom