Македонија ќе добие нов државен грб

Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.265
Поени од реакции
5.285
А ти шо се засекира не ми е јасно, ко и онака ви оди во прилог тоа уништување?
Многу долго трае.

Све е средено па само државниот грб остана , ќе станат сега албанците и ќе го бранат социјалистичкиот грб, а Али ќе го брани лавот велејќи дека Аце велики је бил по мајка албанец, и дека не е време сега да се реагира , пошто он е загрижен за состојбата во Украина, вклучен е во процесот на смирување на украина и русија.

Едниот за антиката, другиот за Украина, а ниедниот за нас.

Артан Груби ќе рече дека лавот кој што се гледа на државниот грв е сунет направен, па затоа за албанците е прифатлив.

Извинете за политиката , малце на црн хумор ја свртив.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Дарданиа вечер у кафана и за тебе ќе се напијам. Ќе падне добро налевање вечерва после оваа вест. Поздрав.
 
Член од
3 мај 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.662
Поддржувам лавот да биде државен грб.

Без зборови сум кога некој ќе каже дека тоа било ВМРО-вски симбол.
Лавот влече корени како македонски симбол од антиката, средновековието па до сега.

Ме заболе Бугарите што ќе кажеле.

Дизајнов делува слабо сепак.

А ако ме служи меморијата, пасошите и останатите документи ќе ги вадите откако ќе ви истечат постоечките.
Се менувало грб, за да се крадат пари :D Сешто.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
247
Поени од реакции
136
Алелуја го сменија тоа комунистичко срање.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Грбот ќе се менува, а не се прашува народот дали тоа го поддржува или не.

Јас лично сум против......., од толку добар грб на Македонија, да стигнеме до нешто вакво е стварно срамота.
А и да го сменат, единствениот грб за мене ќе биде стариот:)
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.056
Поени од реакции
7.127
Сеа грб, утре химна, наредна недела име. Се се менува, само владата останува :D
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
многу ми е драго што некои луѓе што на другите постови на форумов се праат неутрални сега си го покажуваат лицето. Дури и оваа идеја не ви се допаѓа? Барате мани, а Лурц уште објаснува дека лавот никогаш не бил симбол на македонија. Знаев дека си тешка комуњара а на други им наоѓаш замерки. Афионот и планината дома да си ги закачиш. Пред куќа.[DOUBLEPOST=1417805985][/DOUBLEPOST]
И грците го сметаат и? Ради тоа треба да се држиме до афионот?
ти брачко партиски, златниот лав знаеш кај да си го пикнеш. И оваа ли тема ќе ја посереш бе аман
 
Последно уредено:

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Dete od 2 godini poubav grb ke nacrta. Ne deka e los al brate vidi go dizajnot. Krunata bega na strana malku :(
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Предлогот за новиот државен грб е на Здружението на хералдичари (ФОТО)
МАКЕДОНИЈА | 05.12.2014 22:49

Предлогот за изгледот на новиот државен грб е на Здружението на хералдичари. Истиот е направен како резултат на експерти за грбови кои доста истражувале за оваа тема. Република дојде до верзијата која ја нацртал уметник, а врз нејзина основа се направи викторизација (компјутерската варијанта).

Новиот државен грб на Македонија ќе биде црвен лав во златно – жолт штит со круна во горниот дел, како и мурална круна во облик на тврдина. Златно – жолтата круна која е украсена со бисери и рубини треба да го симболизира републиканското уредување на државата. Дизајнот на црвениот лав е базиран на историските грбови, илустрациите на Верланд од 1481 и грбовникот на Бароад од 1581 кој преку стемографиите на Витезовиќ во 1694 и Жерафовиќ во 1741 станал и земски грб на Македонија.



Владата денеска го усвои нацрт- законот за нов државен грб. За да се промени симболот потребна е измена на Уставот, односно двотретинско и бадентерово мнозинство, за кое се вели дека веќе е договорено меѓу коалициските партнери. Од Владата додаваат дека со новиот државен грб ќе се постигне поголема обединетост на граѓаните заради елементите кои се содржани во него.
http://republika.mk/?p=355656

Овие рубиниве како им ја избраа бојата РОЗЕВА алал да им е. Тоа ми е најголема замерка.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Претседателот на Здружението на хералдичари @jonovski е член и на форумов. Можеби ќе каже некој збор-два и тука деновиве.
 

König

Гостин
Член од
29 октомври 2014
Мислења
215
Поени од реакции
575
Ај види ги ти нив, па уште и безочно лажат.
Не кажуваат дека се работи за грбот на Александар Велики,
овој од 14ти век бил :facepalm:

Кои се тие обединувачки елементи ако не се работи за грбот на Александар? Лажговци. Пички. Александар го викаат Воин на коњ, а сега и грбот негов се плашат да го спомнат.

:гомце:
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.085
После 4 години ако Грујо е на власт.Се будиме едно утро убаво пиеме кафе иде 16 часот се појавува Латас со негова феноменална вратоврска и ударна доза на вести Македонија добива нов грб се со цел да се сопрат меѓуетничките тензии меѓу Македонците и Албанците иде после него Сарма кој пере мозок како Гонг со цела репортажа у вести 10 минути за тоа како пастирот мисли на сите народности у Македонија.Се решивме за нов грб а тоа е јагне ем ги опишува Македоцните шо сорта се ем покажува што колат мулисманите Македонци-муслимани Албанци Турци Роми за нивниот свет празник.Поголемо обединување од тоа бујрум.Ајде пак перење пари и така после 3 години па некој друг грб со орелче и то је то.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom