Македонија со најлошо здравство во цела Европа

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ајде де, штом е така, штом твоите родители се доктори, прашај ги само колку бода им е работното место а вредноста на бодот јас го знам.
Бодови не бодови не знам тоа да се снаоѓам во бљувотините што ги воведе Мртворов и сигурно нема да им ѕвонам дома во петок во единаесет саат. Јас ти кажувам дека доктор, со 30+ години работен стаж, сосе дежурства, предавања на студенти, специјалист итн, не стига до таа бројка. До тие бројки најблиску стигаат само универзитетските професори а тоа е премалку за експерти од типот на Угриновски итн да ти се вратат државно.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Се што кажав е точно, нема лага, а бидејќи не веруваш, оставам на тебе да провериш.

Едно време на Тодоров му се смееа, го викаа буба шваба и како ти не со разни погрдни зборови, но на нашите доктори, ма воопшто на сите што работат под.државна капа, им тррба демначи за да се одвикнат од раскалашеното однесување на работно место.
Де додека одиме ради реда на работа, да клатиме врати, се додека не се воведат дисциплински постапки, ние ќе бидеме само полоши во сите области.
Едноставно е бе 'каталина', пиши оддел кај што им се толку платите и пиши име и презиме на еден, двајца доктори што се вратиле од приватно во државно. Ништо повеќе, толку. Сè додека не дадеш конкретна информација, сè што ќе пишеш е чамче муабет.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.627
Поени од реакции
34.814
... ,, Министерството за здравство преку оглас бара 20 матични лекари за рурални амбуланти. Ранковце, Фурка, Богомила, Иванковци, Страцин се само дел од населените места каде треба да бидат отворени ординации, Оние кои ќе изразат интерес месечно од Фондот ќе добиваат од 60 до 90 000 денари во зависност од бројот на пациенти.Повеќе пари ќе добиваат од 1 јули за кога здравствените власти најавија зголемување на капитациониот бод за матичните...,, на жалост нема интерес ниту за толкава сума од 1 500 еврича затоа што си сакаме парички со нишај врата земај плата и соли памет како би било кад би било ...
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Едноставно е бе 'каталина', пиши оддел кај што им се толку платите и пиши име и презиме на еден, двајца доктори што се вратиле од приватно во државно. Ништо повеќе, толку. Сè додека не дадеш конкретна информација, сè што ќе пишеш е чамче муабет.
Едноставно беше и моето прашање, кога Македонија имала добро здравство.
Не би сакала да спомнувам имиња но има др.од Систина најмногу и од кај Филип Втори што се вратиле на клиника и во ГОБ 8ми септември.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.627
Поени од реакции
34.814
... ,, Министерството за здравство преку оглас бара 20 матични лекари за рурални амбуланти. Ранковце, Фурка, Богомила, Иванковци, Страцин се само дел од населените места каде треба да бидат отворени ординации, Оние кои ќе изразат интерес месечно од Фондот ќе добиваат од 60 до 90 000 денари во зависност од бројот на пациенти.Повеќе пари ќе добиваат од 1 јули за кога здравствените власти најавија зголемување на капитациониот бод за матичните...,, на жалост нема интерес ниту за толкава сума од 1 500 еврича затоа што си сакаме парички со нишај врата земај плата и соли памет како би било кад би било ...
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Едноставно беше и моето прашање, кога Македонија имала добро здравство.
Не би сакала да спомнувам имиња но има др.од Систина најмногу и од кај Филип Втори што се вратиле на клиника и во ГОБ 8ми септември.
И како што реков, кажи на кои клиники платите им се толку. Ете, како сметководител или правниче на некоја од клиниките очигледно знаеш.
И кои се тие мистични, да не речам фиктивни, доктори што се вратиле де?
Или се испрска со „фактот“ па сега не ти стиска да кажеш некој што се вратил во државна болница од што е рајска градина таму зашто треба да го измислиш?
Додуша, да бидам искрена, знам и јас за неколку, ама ги знам и причините поради кои се вратија, а тие не се оние што ти ги наведуваш.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.627
Поени од реакции
34.814


...пред три години услуги на трауматолошки оддел со цирка 1 700- 2 000 еврича плата зависно од извршените хирушки интервенци, сите плати како на докторите така и на медицинските се сетри се нестабилни со груби падови и растови зависно од квантитетот на пружената здравствена услуга малтене како месечни договори со што доаѓа до несакана појава во приватните болници на таков пресинг и мобинг за превземање на пациенти што некои не издржуваат и си заминуваат искористувајќи ја опцијата враќање во работен однос во државно здравство без конкурс...



...така да не е све сјајно и во приватните болници или како би рекла и таму во еден момент си горе во друг момент си доле без една рамномерна стабилност како во работата така и во исплата, а за меѓуколегијални или дури меѓучовечки односи и релации се на многу ниско ниво поради конкуренцијата меѓу истите тие ...



...еве и еден пример на префрлување со работен однос од приватна во државна болница !
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
...очигледно ниту си ме читал порано, ниту пак сега ме читаш или барем малку поназад да се вратиш да ги прочиташ коментарите и на другите членови и ќе сознаеш дека јас само цитирав некој коментар кој го опишува системот како пишуваш ти, а не дека се тие мои зборови т.е. коментар, јас само прашувам за ова 15 годишно девојче, а не за другото кое нема место каде не е спомнато кога се зборува за здравство и нели се уште е дискутабилно дали воопшто родителите го носеле на доктор за да целосно вака се пренесува кривица нели во тек е таа целосна истрага и кој е одговорен и треба да одговара било тоа да е екс министерот, докторките, па дури и родителите....
За да те читам пратам, од порано, треба некое мислење /коментар да ми привлекло внимание.

Те сфатив јас тебе, дека ти прашуваш за ова 15 годишно девојче. И ете зашто не дадеш одговор која е причината, како директно инволвирана во системот ? Зашто сеуште не се знае причината....

... ,, Министерството за здравство преку оглас бара 20 матични лекари за рурални амбуланти. Ранковце, Фурка, Богомила, Иванковци, Страцин се само дел од населените места каде треба да бидат отворени ординации, Оние кои ќе изразат интерес месечно од Фондот ќе добиваат од 60 до 90 000 денари во зависност од бројот на пациенти.Повеќе пари ќе добиваат од 1 јули за кога здравствените власти најавија зголемување на капитациониот бод за матичните...,, на жалост нема интерес ниту за толкава сума од 1 500 еврича затоа што си сакаме парички со нишај врата земај плата и соли памет како би било кад би било ...
Многу убаво кажано, е сега како Тодоров го реши проблемот кој не е од сега нормално, ама се рекламираше со наши пари дека се е под конец.
Никој не вика дека сите бели мантили се криминалци и неписмени, ама голем % се, и ништо не е променето.
Порано немало опрема а имало доктори со знаење, сега немаш доктори а опремата стои во магацини неотворена.
Лесно ти е тебе од таа страна да збориш ама кога треба некој од блиските да иде на преглед одма повикај пријател правиш и ОК е, ама што со нас кои ем плаќаме придонеси а немаме сите доктори пријатели. Дозволи ми да не плаќам, сам да одлучам што со парите па тогаш а вие прајте што сакате за плата да добиете.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Порано немало опрема а имало доктори со знаење, сега немаш доктори а опремата стои во магацини неотворена.
.
Точен одговор!!!
Прашање- кој е крив што нема искусен и образовен кадар во Мк?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.627
Поени од реакции
34.814
За да те читам пратам, од порано, треба некое мислење /коментар да ми привлекло внимание.
Те сфатив јас тебе, дека ти прашуваш за ова 15 годишно девојче. И ете зашто не дадеш одговор која е причината, како директно инволвирана во системот ? Зашто сеуште не се знае причината....
Многу убаво кажано, е сега како Тодоров го реши проблемот кој не е од сега нормално, ама се рекламираше со наши пари дека се е под конец.
Никој не вика дека сите бели мантили се криминалци и неписмени, ама голем % се, и ништо не е променето.
Порано немало опрема а имало доктори со знаење, сега немаш доктори а опремата стои во магацини неотворена.
Лесно ти е тебе од таа страна да збориш ама кога треба некој од блиските да иде на преглед одма повикај пријател правиш и ОК е, ама што со нас кои ем плаќаме придонеси а немаме сите доктори пријатели. Дозволи ми да не плаќам, сам да одлучам што со парите па тогаш а вие прајте што сакате за плата да добиете.
... јас ниту барам да ме читаш, ниту ме засегнало ако не те привлече некое мое мислење, секој човек се наоѓа на различна брајн должина, а тоа што не ме читаш може е комплимент за мене, како и да е јас коментирав да ги читаше коментарите не предходните членови, па и мојот и потоа да ме нападнеш со твој коментар околу македонското здравство сега, ти едноставно го прочита мојот коменатар без да сватиш дека цитирам друг коментар и веднаш да нападнеш...
...многу ми е интересно кога велиш ,,наши пари,,, колку пари Ти даде? јас на пример не давам на други воопшто пари ниту пак некој недоброволно ми ги зема, освен што давам за здравствено осигурување за што добивам соодветна здравствена услуга за тој износ, за кои други пари зборуваш дека даваш дополнително не знам...
... и за третото да ти одговорам, дека најголема грешка е да се побара, лечи човек кај пријател доктор или како викаш ти ,,повикај пријател доктор,, тогаш биди сигурен дека никој не добива како што треба здравствена услуга, напротив јас одам кај некого што воопшто не го познавам, затоа што тој ќе ми посвети тотално професионално внимание, а за роднини доктори да не зборувам тие наместо мене да ме ислушаат за мојата здравствена мака, тие мене ме прашуваат за нив и си ја раскажуваат својата мака и бараат мислење... денес најдобро лечење е кога се знае правилниот редослед на испитувањето каде трокира нашето здравје, апартурата е најважна со чија донесена дијагноза плус добиени лабораториските анализи и дијагностичките методи тоа е тоа, а не единствено докторот, тој може само да препоставува без тие испитување што најчесто е така и затоа доаѓа до многу грешки кои никој не ги приметува...:(
...отиднав во банка, на шалтер подигнувам пари и секогаш пред нив ги проверувам парите и од напред и од назад банкнотата, наоѓам илјадарка скината и лепена од горе до доле и сто денарка со отсечено големо парче на аголот и ги давам назад со коментар - Вие сте банка вакви пари давате? м ? а јас ако дојдам за скината да ја сменам ми наплатувате!...Таа : - Ма нема ништо тоа, ќе го протнете кај другите!!! :cautious:
грррррр грррр Јас не сакам кај други да протнувам, сакам исправни пари да ми дадете!... седи и ме гледа како теле во шарена врата и не реагира и да ја забрзам работата и велам ...ај одбери кого да викнам од ТВ !! она ..молаам?? ... и велам ај одбери која ТВ да ти викнам малку да те сними овака со мене, м? да не испадне дека сум пристрасна партиски ! :D...таа се здрви, а од страна стана еден и веднаш ги смени парите и се извини ! што ми беше зборот, секој се плаши од медиум кој може за век вековима да го закова иако е можеби во право нека иди после нека докажи...така треба и со тие лекари кои вртат да извлечат мито и ја злоупотребуваат својата професија и знаење а богами и работното место...:свиркам:
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Точен одговор!!!
Прашање- кој е крив што нема искусен и образовен кадар во Мк?
Те молам стави кармин, кога ме дупчат сакам и да ме бацуваат ...
Ти нели тврдеше дека здравството ни е во одлична состојба, сега викаш нема искусен и образовен кадар ме дупчиш нешто или не разбрав прашањето ...

На ручек една Г-ѓа кажува како на внука и помогнала на медицински факултет да положи некои испити. После неколку минути, пцуе како некоја при обична интервенција на нејзиното тело и направила голема грешка. Јас не се воздржав и и кажав: па некоја како внука ти сигурно што положила испитите.
Ме погледна, се подзамисли 1-2 минути и ми подаде рака со зборовите во право си.

... јас ниту барам да ме читаш, ниту ме засегнало ако не те привлече некое мое мислење, секој човек се наоѓа на различна брајн должина, а тоа што не ме читаш може е комплимент за мене, како и да е јас коментирав да ги читаше коментарите не предходните членови, па и мојот и потоа да ме нападнеш со твој коментар околу македонското здравство сега, ти едноставно го прочита мојот коменатар без да сватиш дека цитирам друг коментар и веднаш да нападнеш...
...многу ми е интересно кога велиш ,,наши пари,,, колку пари Ти даде? јас на пример не давам на други воопшто пари ниту пак некој недоброволно ми ги зема, освен што давам за здравствено осигурување за што добивам соодветна здравствена услуга за тој износ, за кои други пари зборуваш дека даваш дополнително не знам...
... и за третото да ти одговорам, дека најголема грешка е да се побара, лечи човек кај пријател доктор или како викаш ти ,,повикај пријател доктор,, тогаш биди сигурен дека никој не добива како што треба здравствена услуга, напротив јас одам кај некого што воопшто не го познавам, затоа што тој ќе ми посвети тотално професионално внимание, а за роднини доктори да не зборувам тие наместо мене да ме ислушаат за мојата здравствена мака, тие мене ме прашуваат за нив и си ја раскажуваат својата мака и бараат мислење... денес најдобро лечење е кога се знае правилниот редослед на испитувањето каде трокира нашето здравје, апартурата е најважна со чија донесена дијагноза плус добиени лабораториските анализи и дијагностичките методи тоа е тоа, а не единствено докторот, тој може само да препоставува без тие испитување што најчесто е така и затоа доаѓа до многу грешки кои никој не ги приметува...
Идеш кај доктор што не го познаваш :aplauz:
Здравствено осигурување доброволно го плаќаш :aplauz:

освен што давам за здравствено осигурување за што добивам соодветна здравствена услуга за тој износ,
Што би рекол Кили: Ма дај не ме јеби.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Те молам стави кармин, кога ме дупчат сакам и да ме бацуваат ...
Ти нели тврдеше дека здравството ни е во одлична состојба, сега викаш нема искусен и образовен кадар ме дупчиш нешто или не разбрав прашањето ...

На ручек една Г-ѓа кажува како на внука и помогнала на медицински факултет да положи некои испити. После неколку минути, пцуе како некоја при обична интервенција на нејзиното тело и направила голема грешка. Јас не се воздржав и и кажав: па некоја како внука ти сигурно што положила испитите.
Ме погледна, се подзамисли 1-2 минути и ми подаде рака со зборовите во право си.



Идеш кај доктор што не го познаваш :aplauz:
Здравствено осигурување доброволно го плаќаш :aplauz:



Што би рекол Кили: Ма дај не ме јеби.
:facepalm:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.627
Поени од реакции
34.814
...точно ! може да се откажам од плаќање на здравствено осигурување ако сакам, имам една другарка што тоа го побара од газдата да тој износ, па и од пензионо да и се даде во рака, сакам плаќам за синдикат сакам не плаќам... точно! одам кај доктор кој прв пат ме гледа и јас него, остава све и ми вели- Повелете! ме слуша, ми коментира све на ниво! ниту јас сум должна да му се лигавам за разлика од доктор што ми е пријател, ниту е тој должен да глуми лудило од ептен услужливост дека ми е пријател и ќе ме депортира за две минутки дека ми е пријател, а има работа нели? каде има друг интерес...
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
може да се откажам од плаќање на здравствено осигурување ако сакам
По кој закон ова молим те објасни, пошто и јас сакам да се откажам ама ми викаат дека не било законски тоа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.627
Поени од реакции
34.814
... штета што никој не пишува, ниту го спомнува 15_дишното девојче што почина во амбулантска кола кон болница, зарем нејзиниот живот не вреди како сите предходни спомнати овде во нашето најлошо здравство во Македонија? што? зошто? како ? ...
молк форумџии мои ! :(
...има некој сознание од што на 15 годишно девојче и откажале виталните органи и на пат за болница починала во амбулантна кола? дали формираната екипа во министерството за здравство за овој случај донесе заклучок за причината? не сум во тек, а и никаде никој не пишува, па ниту новинарите по македонските портали, а помина повеќе од недела дена ? :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom