Македонија со најлошо здравство во цела Европа

Член од
27 септември 2010
Мислења
5.048
Поени од реакции
7.082
Чекам одговор, за докторите се знам, ти незнаеш ништо, сакаш само да танториш без факти.
Ок срце, ајде ќе ти одговорам на прашањето. За време на Тодоров македонското здравство забележал најдобри денови. Дефинитивно најдобар министер од сите! После успешните реформи во образованието ред му беше и здравството да го направи лидер во регионот (ако не и Европа). Кога го видовме најдоброто од него, сега се очекува само во долна линија да ни оди. Задоволна?
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Ок срце, ајде ќе ти одговорам на прашањето. За време на Тодоров македонското здравство забележал најдобри денови. Дефинитивно најдобар министер од сите! После успешните реформи во образованието ред му беше и здравството да го направи лидер во регионот (ако не и Европа). Кога го видовме најдоброто од него, сега се очекува само во долна линија да ни оди. Задоволна?
Задоволна!?
Знаеш што СРЦКА, еден совет, не се плеткај кај што немаш петља.

И не се согласувам со тебе, јас се надевам дека здравството ќе иде на угорна позитивна линија
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.738
Поени од реакции
35.025
Видиш како убаво го опиша системот воспоставен претходните 10 години, и што не ти е јасно ... некако кога дпмне не е на власт прогледавте и почнавте да кажувате се што не чини а претходно се суперлативи.
Нели сме топ во здравство, нели најмодерна опрема за се и сешто а 3 дена не се знае од што починало девојчето.
За Тамара знаеме, НЕ и дадоа ни шанса, а што е уште пострашно мајки се докторките кои одбиле да потпишат:pov:
...очигледно ниту си ме читал порано, ниту пак сега ме читаш или барем малку поназад да се вратиш да ги прочиташ коментарите и на другите членови и ќе сознаеш дека јас само цитирав некој коментар кој го опишува системот како пишуваш ти, а не дека се тие мои зборови т.е. коментар, јас само прашувам за ова 15 годишно девојче, а не за другото кое нема место каде не е спомнато кога се зборува за здравство и нели се уште е дискутабилно дали воопшто родителите го носеле на доктор за да целосно вака се пренесува кривица нели во тек е таа целосна истрага и кој е одговорен и треба да одговара било тоа да е екс министерот, докторките, па дури и родителите....[DOUBLEPOST=1497634492][/DOUBLEPOST]
@bijons @katinakatalina и цела багра
http://sdk.mk/index.php/makedonija/taravari-ponishti-reshenie-na-todorov-za-poskapi-lekovi/
Да ги поскапнеа лековите во ред ќе беше? Со задоволство ќе плаќавте повисока цена поради вашиот најдобар министер за здравство ever?
...ти уште си бил дете кога имаше трипли цени на лекови,а се намалија уназад 10 години, а пишуваш онака од ракав без да ја знаеш проблематиката, цените се формираат не како сакаш ти, јас или министерот туку на ниво на реони во ЕУ, па и околу нас и се зема средна вредност, се зборува за цена на доплата на втор или трет рангиран лек на позитивна листа, а не општо за цените на сите лекови кои се прворангирани на позитивна листа (како прво што луташ со коментар без веза, а не ја знаеш суштината, се трудам да ти објаснам, ама за тебе ова е шпанско село оти партиски го гледаш ДУИ министер и за тебе тој е алах ) сега ќе видиш каква реакција ќе има од сите странски фармацевтски куќи кои носат лекарства во МКД, поради ваков упад на цена НА ДОПЛАТА на лекот од позитивна листа ќе си ги пренасочат своите лекарства во Бугарија, Албанија, Грција каде сите имаат сличен вредносен показател на лекот, а МКД ќе си остане без истите лекови, така да ќе имаш ниски цени на лекови на доплата од сите во регионот ама прашање каде ќе ги најдеш кога никој нема да ги внесува во МКД...
ти не знаеш што е референтна цена на лекот, ти не знаеш што е доплата на лекот на позитивна листа, ама знаеш да вреѓаш да кажеш ,, багра,, ! еве памти го овој коментар и ќе ти го постирам кога ќе се покачат цените на доплата или нема да ги има тие лекови ! се додека вака се иде партиски тие, вие или оние свирче нема да биде од здравството, а ќе го биде ако се најде некои паметни да советнички ја ангажира ова неутрална опција што за тебе е ,,багра,, оти не е по твој терк....
п.с.
за мене сите се ДУИ, да не има забуна доколку не спомнав Алијанса на Алб.
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Многу доктори се вратија од приватните во државните установи.
Сега зимаат големи плати, надокнади, дополнителна дејност идр...никој не е под 60000 ден..ем раатлук, ем плата...
Абе како да не, никој не бил под 60,000, дај не заебавајте, на друго место овие глупости. Да беше ова вистина јас Масерати ќе возев и фамилијарно во Монако ќе живеевме.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Абе како да не, никој не бил под 60,000, дај не заебавајте, на друго место овие глупости. Да беше ова вистина јас Масерати ќе возев и фамилијарно во Монако ќе живеевме.
Сакаш да се кладиме, зборам за докторите кои дежураат, за тие што работат во болници...не за матичните.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.048
Поени од реакции
7.082
...ти уште си бил дете кога имаше трипли цени на лекови,а се намалија уназад 10 години, а пишуваш онака од ракав без да ја знаеш проблематиката, цените се формираат не како сакаш ти, јас или министерот туку на ниво на реони во ЕУ, па и околу нас и се зема средна вредност, се зборува за цена на доплата на втор или трет рангиран лек на позитивна листа, а не општо за цените на сите лекови кои се прворангирани на позитивна листа (како прво што луташ со коментар без веза, а не ја знаеш суштината, се трудам да ти објаснам, ама за тебе ова е шпанско село оти партиски го гледаш ДУИ министер и за тебе тој е алах ) сега ќе видиш каква реакција ќе има од сите странски фармацевтски куќи кои носат лекарства во МКД, поради ваков упад на цена НА ДОПЛАТА на лекот од позитивна листа ќе си ги пренасочат своите лекарства во Бугарија, Албанија, Грција кае сите имаат сличен вредносен показател на лекот, а МКД ќе си остане без истите лекови, така да ќе имаш ниски цени на лекови на доплата ама прашање каде ќе ги најдеш кога никој нема да ги внесува во МКД...
ти не знаеш што е референтна цена на лекот, ти не знаеш што е доплата на лекот на позитивна листа, ама знаеш да вреѓаш да кажеш ,, багра,, ! еве памти го овој коментар и ќе ти го постирам кога ќе се покачат цените на доплата или нема да ги има тие лекови !
Какво објаснување имаш и за покачувањето на лебот и цигарите? Случајно се покачија? Толку ли не можеш да процесираш дека вакви идиотски потези намерно направија за да имаат кого да обвинуваат? За жал, со здравството не им успеа. И да, зошто гробарот баш еден ден пред да ја напушти функцијата направи ваков потег? Дека морал? :pos:
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Какво објаснување имаш и за покачувањето на лебот и цигарите? Случајно се покачија? Толку ли не можеш да процесираш дека вакви идиотски потези намерно направија за да имаат кого да обвинуваат? За жал, со здравството не им успеа. И да, зошто гробарот баш еден ден пред да ја напушти функцијата направи ваков потег? Дека морал? :pos:
Мене ме корпоса, сега на друга женска и се пушти:(
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Сакаш да се кладиме, зборам за докторите кои дежураат, за тие што работат во болници...не за матичните.
Па тие де... Освен ако не ги кријат од УЈП парите мајка ми и татко ми, не знам што да ти кажам. Мајка ми е со дежурства, со клинички часови, со предавања на студенти, со се па не стига до сумава што ја спомна. Ретко кој е на 60,000 на клиники.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.738
Поени од реакции
35.025
Какво објаснување имаш и за покачувањето на лебот и цигарите? Случајно се покачија? Толку ли не можеш да процесираш дека вакви идиотски потези намерно направија за да имаат кого да обвинуваат? За жал, со здравството не им успеа. И да, зошто гробарот баш еден ден пред да ја напушти функцијата направи ваков потег? Дека морал? :pos:
... ме мрзи да ти пишувам сега ќе одам на фитнес, ама вчера имаше ленти сечење, а не многу одамна се смеевте, утре ќе има со лопати обележување, а не одамна се смеевте ...па ке идам уназад за споредба за де жаву лопати и ленти што се сечат или сега има разлика? лентите и лопатите не се од исти производители? едни се од кинеско, а др се од америчко потекло?
...будалска работа, македонецот самосе изедува затова брат јас не сум ни таму, ни ваму, јас сум за диктатура...стап и дисциплина, ние не сме, а и човекот воопшто се уште не е дораснат за ваква демократија ! ;)
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Раатлук 60 000 за доктор? Ти свесна си колку труд и време вложиле за да станат доктори за една плата од едвај 1000 евра? Во другите земји најмалку 3 пати повеќе ги плаќаат.
Во другите земји и останатите плати на другите вработени се најмалку 3 пати повисоки од тукашните така да си знаеш !


еве ти еден пример од бизнисвести.мк колку е точен незнам ама колку за пр.

Платите на архитектите

Заклучокот е неочекуван, но по десетгодишна пракса просечната плата во оваа индустрија не е сензационално висока. Пред даноци и одбивања еден архитект во Западна Германија заработува во просек 2 965 евра месечно, додека неговиот колега на Исток зема 2 675 евра. Треба да се напомене дека архитектите кои работат во големи компании, заработуваат доста подобро.

Платите на лекарите во болниците

Само две професии обезбедуваат повисок просечен приход од лекарскиот – електроинженерите и хемичарите. По десет години стаж во болница или клиника месечната плата на еден лекар во Западна Германија е 4 295 евра бруто, а во Источна – 3 720 евра.

Пекари и слаткари

Пекарите и слаткарите секојдневно, по десет години во индустријата заработуваат месечно само 1 803 евра бруто во Западна Германија и 1 441 евра во источниот дел на земјата.

Банкарски службеници

Еден вработен во банката со 10-годишно искуство во индустријата заработува значително подобро од вработените во трговијата на мало пример. Платата на банкарските службеници во Западна Германија е околу 2 983 евра бруто, а за источните провинции на правото е 2 762.

Рудари

Луѓето од оваа професија заработуваат подеднакво, без разлика во кој дел на Германија работат. Освен тоа рударите обично цел живот остануваат рудари. Нивната просечна плата е 2 242 евра бруто.

Заработувачи на пари преку телефон

Да си дежурен на “жешка линија” не носи многу пари. Меѓу вработените во телефонските центри подобро заработуваат само шефовите на тимовите. Еден консултант во Западна Германија заработува 2 151 евра бруто, а во Источна Германија платата по десет години стаж е само 1 695 евра.

Колку заработуваат хемичарите?

Меѓу десетината професии во спроведеното анкетирање, токму хемичарите заработуваат најмногу. Просечната бруто плата на Запад е значително повисока – 4 514 евра, додека на исток хемичарите заработуваат по 3727 евра бруто.

Работници кои работат на висина

Мајсторите на покриви во Германија обично работат за мали фирмички, а нивните плати достигнуваат пристојно ниво. Во западните провинции тие заработуваат по 2 892 евра бруто, а во источните – 2 268 евра.

Трговец

Што ли плата добиваат вработените во секторот “малопродажба”? Десетгодишен стаж во оваа индустрија може да ви обезбеди месечен приход од 2 174 евра бруто, ако работите во западниот дел на Германија. Во источниот дел на земјата трговските службеници заработуваат по 2 055 евра бруто.

Воспитувачи на градинки

Излегува дека две третини од воспитувачите во градинките, кои учествувале во студијата, се жени. По десет години педагошки стаж платата достигнува до 2 359 евра бруто во Западна и 2 039 евра во Источна Германија.

Фризери!

Тоа е единствената професија во која източногерманците заработуваат подобро. Се заработува околу 1500 евра бруто месечно.

Електротехничари?

Само 3% од интервјуираните електроинженери се жени. Повеќето во оваа индустрија заработуваат во големи компании – со повеќе од 500 вработени. Месечната плата во западните провинции достигнува 4 342 евра бруто, а во источните – 3 320 евра.

Новинарите?

Новинарската професија, исто така носи добри приходи во Германија. Меѓу новинарите со десетгодишен стаж највисоки се приходите на вработените во големи издавачки куќи. Во Западна Германија тие изнесуваат 4 102 евра бруто, а во Источна – на 3 695.

Готвачи

120 000 луѓе во Германија го заработуваат лебот крај шпоретот. Прочуените телевизиски готвачи кои водат сопствени кулинарските емисии, заработуваат доста добро, а обичните колеги сепак врзуваат крај со крај. Еден готвач во Западна Германија живее со 1 728 евра бруто месечно. 1 353 евра е приходот за источниот дел на земјата.

Општите работници заработуваат …

И во Германија оваа тешка професија не е добро платена. Еден општ работник заработува помалку од 2 000 евра месечно. На Запад станува збор за 1 946 евра бруто, на Исток – 1 633 евра бруто месечно.

Адвокати

Адвокатските плати зависат од големината на фирмата. Принципот е: колку поголема фирма, толку поголема плата. Но генерално правниците не се жалат. Платата изнесува 4 573 евра бруто во Западна и 3 975 евра во Источна Германија.

Хигиеничари

Дури и по десет години стаж хигиенистите заработуваат помалку во споредба со повеќето други професии. Во двата дела на Германија нивните месечни приходи достигнуваат 1600-1700 евра бруто.

Бравари

Оваа професија привлекува главно мажи. Иако живееме во време на електронските брави, за традиционалните мајстори-бравари сеуште има леб. Тие заработуваат по 2 610 евра бруто на Запад и 2 196 евра на Исток.

Даночните консултанти

Во Германија даночната декларација отежнува многу луѓе, бидејќи законодавството е премногу комплицирано. Тоа пак дава леб на бројните даночни консултанти. По 10-годишен работен стаж тие заработуваат помеѓу 3600 и 3800 евра бруто месечно – и на Исток и на Запад.

Обезбедување

И оваа професија е на дното на листата, кога станува збор за пари. Разликата во платите во Источна и Западна Германија не се суштински. Слично на фризер, телохранителите заработуваат 1500-1600 евра месечно.

Платите на забни техничари

Во Германија забните техничари заработи доста помалку од стоматолозите. Во западните провинции тие можат да се потпрат на 2 127 евра месечно бруто, а во источните – на 1 722 евра.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Многу доктори се вратија од приватните во државните установи.
Сега зимаат големи плати, надокнади, дополнителна дејност идр...никој не е под 60000 ден..ем раатлук, ем плата...
:pos:Не знам што повеќе ме насмеа, дали дека се враќале докторите или дека платите им се над 60000.
Многу е лесно да си тропа човек што му падне на памет во полулуцидна состојба на ум, ајде еве кажи во која болница, на кој оддел им се толку платите? И, исто така, кој доктор конкретно, со име и презиме, се вратил од приватно во државно здравство?
Инаку, во однос на лековите, да, цената се намали, но со цената и квалитетот отиде down the drain. Сите посериозни фармацевтски компании си отидоа од Македонија, а оние што останаа имаат посебно производство за нас со далеку понизок квалитет. Пред да почнете да трабуњате за тоа, на своја кожа имам осетено што значи 'квалитет' на лек кој се продава кај нас наспроти лек од Бугарија и Грција што уствари функционира.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
:pos:Не знам што повеќе ме насмеа, дали дека се враќале докторите или дека платите им се над 60000.
Многу е лесно да си тропа човек што му падне на памет во полулуцидна состојба на ум, ајде еве кажи во која болница, на кој оддел им се толку платите? И, исто така, кој доктор конкретно, со име и презиме, се вратил од приватно во државно здравство?
Инаку, во однос на лековите, да, цената се намали, но со цената и квалитетот отиде down the drain. Сите посериозни фармацевтски компании си отидоа од Македонија, а оние што останаа имаат посебно производство за нас со далеку понизок квалитет. Пред да почнете да трабуњате за тоа, на своја кожа имам осетено што значи 'квалитет' на лек кој се продава кај нас наспроти лек од Бугарија и Грција што уствари функционира.
Секоја ти чест како имаш нерви да ги читаш глупостиве што се тресат тука :cuc:

Да имаа 60,000 плата моите државно немаше ја со рутери, свичеви и чуда секојдневно да си ја чукам главата, ќе запишев медицина и фино лепо ќе ме бутнеа на платен список по клиникиве. Сешто ќе прочиташ по интернетов.

За лековите тресат глупости зошто немаат земено странски лек.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
:pos:Не знам што повеќе ме насмеа, дали дека се враќале докторите или дека платите им се над 60000.
Многу е лесно да си тропа човек што му падне на памет во полулуцидна состојба на ум, ајде еве кажи во која болница, на кој оддел им се толку платите? И, исто така, кој доктор конкретно, со име и презиме, се вратил од приватно во државно здравство?
Инаку, во однос на лековите, да, цената се намали, но со цената и квалитетот отиде down the drain. Сите посериозни фармацевтски компании си отидоа од Македонија, а оние што останаа имаат посебно производство за нас со далеку понизок квалитет. Пред да почнете да трабуњате за тоа, на своја кожа имам осетено што значи 'квалитет' на лек кој се продава кај нас наспроти лек од Бугарија и Грција што уствари функционира.
Се што кажав е точно, нема лага, а бидејќи не веруваш, оставам на тебе да провериш.

Едно време на Тодоров му се смееа, го викаа буба шваба и како ти не со разни погрдни зборови, но на нашите доктори, ма воопшто на сите што работат под.државна капа, им тррба демначи за да се одвикнат од раскалашеното однесување на работно место.
Де додека одиме ради реда на работа, да клатиме врати, се додека не се воведат дисциплински постапки, ние ќе бидеме само полоши во сите области.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Се што кажав е точно, нема лага, а бидејќи не веруваш, оставам на тебе да провериш.

Едно време на Тодоров му се смееа, го викаа буба шваба и како ти не со разни погрдни зборови, но на нашите доктори, ма воопшто на сите што работат под.државна капа, им тррба демначи за да се одвикнат од раскалашеното однесување на работно место.
Де додека одиме ради реда на работа, да клатиме врати, се додека не се воведат дисциплински постапки, ние ќе бидеме само полоши во сите области.
Има Алтернатив проверено се по клиникиве, удолж попреку и се поминати, не се грижи.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Има Алтернатив проверено се по клиникиве, удолж попреку и се поминати, не се грижи.
Ајде де, штом е така, штом твоите родители се доктори, прашај ги само колку бода им е работното место а вредноста на бодот јас го знам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom