Македонија со најлошо здравство во цела Европа

B

Bafra

Гостин
@Bafra отвори закон за здравствено осигурување, барем сега на нетов сите информации ни се достапни и убаво таму ќе си прочиташ што е задолжително осигурување а што влегува во доброволно осиг.
Не е убаво да се навредува без потреба, @bijons многу убаво ги знае работите и никогаш не говори на памет..
Видиш како убаво го кажа ЗАКОН и ЗАДОЛЖИТЕЛНО. Појасно здравје :D
Прочитај нејзините постови а не само да ја браниш непотребно. Ниту ја навредив, ниту имам намера да вреѓам, ако некој се почуствувал така се извинувам. Дури напоменав дека за здравје знае ама за другите работи нека поднаучи.

Во случајов некој пробува мојата интелигенција да ја навреди ;)
Јас само прашав која е таа законска можност што другарка и ја искористила, таа не ја користи бидејќи доброволно плаќала.
Ако не знае, може и да не запознае со другарка и (сигурно се работи за хонорар), многу ќе ми помогне финансиски ако законски не е задолжително осигурувањето :D .

Јогуртот помага,ако го пиеш, ако го ставаш на улошка незнам како би помогнал :toe:

Сега ќе имаме конечно средено здравство, само одма со плачење долгови ова она, а претходно како беше кога претходните наследија. Екстра немаше долгови прекрасни соби, услуги на ниво насмеани здравствени работници. Нека земе да работи нешто ....
Ти до каде си со Македонците ... 10 години имаше апсолутна власт за Македонецот да биде издигнат на ниво во Македониа, ама по резултатите 95% варвари ќе да живеат.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Пред да те цитирам, побарав на интернет за јогуртот и неговата примена за лекување, па вистината оди повторно на страната на @bijons , јогуртот се применува за лечење на кандида, како и за др. здравств.проблеми.
Не си ми јасен зошто го напаѓаш девојчето без потреба?
Абе јогуртот за многу работи се применува, нема грешка тоа ама дека се ставал на влошка за да излечи кандида :pos: Ваква глупост ни Иван Исцелител не би треснал.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Абе јогуртот за многу работи се применува, нема грешка тоа ама дека се ставал на влошка за да излечи кандида :pos: Ваква глупост ни Иван Исцелител не би треснал.
Незнам не сум пробала, но штом ставаат кантарион на влошка, зошто не би можело и јогурт.
Твоите родители се доктори нели, па прашај пред да изјавиш за нешто непотврдено дека е глупост.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Незнам не сум пробала, но штом ставаат кантарион на влошка, зошто не би можело и јогурт.
Твоите родители се доктори нели, па прашај пред да изјавиш за нешто непотврдено дека е глупост.
Има луѓе и сол што ставаат на исеченица па не значи дека се во право. Не мора да ги прашам моите родители за ваква глупост, срамота, имам биологија во средно учено.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.966
Незнам не сум пробала, но штом ставаат кантарион на влошка, зошто не би можело и јогурт.
Твоите родители се доктори нели, па прашај пред да изјавиш за нешто непотврдено дека е глупост.
Пробај! Чим другарка ти вика,нема потреба да се сомневаме! Па она е толку добро упозната со тие ствари.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Голем минус ако Софијанова не добие клоца.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Кандида не се лечи
Не сум медицинско лице и затоа кога го пишував мислењето реков дека прво прогуглав... На нетов се има, а што е правата вистина незнам.[DOUBLEPOST=1498308203][/DOUBLEPOST]
Голем минус ако Софијанова не добие клоца.
Нема потреба дс ја шутнат, жената е навистина стручна, искусна и досега немам чуено поплаки и незадоволства од несоодветно лечење на малите пациенти и нивните родители.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не сум медицинско лице и затоа кога го пишував мислењето реков дека прво прогуглав... На нетов се има, а што е правата вистина незнам.[DOUBLEPOST=1498308203][/DOUBLEPOST]
Нема потреба дс ја шутнат, жената е навистина стручна, искусна и досега немам чуено поплаки и незадоволства од несоодветно лечење на малите пациенти и нивните родители.
Жената беше дел од организиран криминал и треба да е шутната макар била нов Ричард Стедман.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Жената беше дел од организиран криминал и треба да е шутната макар била нов Ричард Стедман.
Тоа нека си бркаат надлежните органи задолжени за криминал и др.нека докажат па нека ја казнат соодветно.
Како добар стручњак потребна ни е на клиниката, знаеш дека мањкаме со кадар.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Тоа нека си бркаат надлежните органи задолжени за криминал и др.нека докажат па нека ја казнат соодветно.
Како добар стручњак потребна ни е на клиниката, знаеш дека мањкаме со кадар.
Во ред, те сфаќам и се согласувам со тоа, но муабетот ми е што мора еднаш да се пресече со луѓе на позиција кои пробуваат да заташкаат работи.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.629
Поени од реакции
34.814
Абе јогуртот за многу работи се применува, нема грешка тоа ама дека се ставал на влошка за да излечи кандида :pos: Ваква глупост ни Иван Исцелител не би треснал.
...научи, скокни па кажи Оп ! и ако некогаш се најдеш во ситуација на планина, на одмор некаде и од нешто ете добиеш ваква вагинална инфекција, нека ти текне на мене и јогуртот, киселото млеко од доручекот стави го на улошка ( или тампон ако не си невина), ќе се смири и чешањето и црвенилото, а богами и мирисот од кандидата! ;)



Вагината како таква има и лоши и добри микроби, добрите бактери ги контролира лошите да не збувнат па да настане инфекција како што е Candida Albicans, способноста и знаењето да се помогне посебно на многу млади девојчиња кои се срамат од ова ситуација да кажат било кому најмалку на својата мајка, а камо ли на гинеколог да им се реши проблемот, наоѓа на потсмев на многу членови на форумов, па ете ќе се потрудам во кратки црти да го објаснам.
Јас повеќе го преферирам јаболковиот оцет, но не е толку прифатлив да се постави така на влошка на вагина како што се потсмевате на јогуртот и киселото млеко за негова примена, оти и двата содржат ,,добри бактери,, посебно лактобацилус ацидофилус кој и те како ќе ја среди габичната инфекција која најчесто настанува од користење на антибиотици, слаб имунолошки систем, орални контрацептиви и хормонскиот дисбаланс
Јогуртот содржи лактобацилус ацидофилус кој е ,,добра бактерија,, кои обично се наоѓаат во нашите црева и вагината, кога оваа бактерија влегува во интеракција со шеќерот присутен во нашата исхрана, создава хидроген пероксид преку хемиски процес наречен ферментација, овој водороден пероксид ја убива инфекцијата со габична киселина.
поостојат различни начини на употреба на јогурт за инфекција со габична инфекција која вклучува и внатрешна потрошувачка и надворешна апликација, ама нели ќе се задржиме на надворешна апликација со Јогурт- тампон, што треба да се внимава ај да видиме :
- јогуртот да не биде засладен,
- тампонот предходно малку се чува во фрижидер со јогуртот
-вагинално се чува до 2ч
-треба да се намачка јогурт и во околната регија, ципа и вагинален отвор( малку незгодно ама успешно)
-по 2ч се ваѓа тампонот и целосно се мие цела вагинална регија
- истото може да се повтори навечер да се аплицира вагинално и се остава преку ноќ !
Често пати се користи - инпровизира со ракавица за една употреба се пополнува прстот со јогурт и се смрзнува, или посуди за мраз коцки се полнат со јогурт и се смрзнува па по малку стоплување се аплицира вагинално.
доколку некои се плаши може да се аплицира со прсти едноставно се брцнува прстото во јогурт и се мачка каде имаме проблеми пола час три пати на ден , после една недела веќе кандидата ја нема
апликација има и со шприц се внесува вагинално и се полни со јогурт се чека неколку минути и тоа само истекува, се повторува неколку пати...има уште многу начини, ама не е тема како да се става јогурт туку дали има намена и дали ја лечи кандидата... ДА ЈОГУРТОТ АПЛИЦИРАН ВАГИНАЛНО КАКО ТАМПОН ИЛИ НА УЛОШКА ЈА ЛЕЧИ ГАБИЧНАТА ИНФЕКЦИЈА МЕЃУ КОЈА И КАДИДАТА предизвикана нели од Candida Albicans,



п.с.
Би објаснувала повеќе и за членот @Psyside што вели дека јогуртот не лечи кандида, односно дека не се лечи кандида...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom