Македонија со најлошо здравство во цела Европа

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
@Рудници и, како можело Охрид да нема болница три години и зошто!?

Реконкструкција на главното крило со хирургија, кардиологија, гинекологија, нефрологија...скоро сите главни оддели.
Почна негде крајот на летото 2010, планирано беше завршување за 15 месеци.
Заврши негде мај 2013, а предизборно беше пуштена во употреба во март (тогаш сегашниов г-адоначалник стана фаца) иако немаше ни целосно опрема внатре.
Сите редовни хируршки интервенции беа препраќани во Струга и Битола, сите деца се раѓаа во Струга итн.
Болницата е вака барем на изглед стварно ок спрема стариот изглед (среќа сум немал потреба внатре да ја прошетам)..

Иако со оваа комбинација на бои е слична на погоните на Ренова :D


Ама не е целиот болнички простор реновиран, детското одделение, трудова медицина, трансфузиологија, инфективно и не знам кои други оддели се објектите се старите (со црвено е реновиранот дел)
Screenshot_2.png

Плус некако тродупло испадна, од почетните 2,1 милиони лани изјавија дека негде 7 милиони евра се потрошиле за реконструкцијата :cautious:
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Ццц, 2015-та дојде и уште ве лажат комуњариве.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Кога прочитав кој е изворот се ми стана јасно
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
добро е што Македонија постои. Барем за утеха и вицеви низ светот ќе нема зима
 
Последно уредено:

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Добро вие што го фалите, очигледно е дека од партија добивате ваучер за подобар третман, дебили.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.638
@Рудници и, како можело Охрид да нема болница три години и зошто!?[DOUBLEPOST=1422295987][/DOUBLEPOST]http://www.numbeo.com/health-care/gmaps_rankings_country.jsp

Кенија и Непал имаат индекс на здравствена заштита 63, Албанија 67, Туркменистан 77, а Македонија 35!:yid:

Каков бурек сега ќе јадете, а?
Ќе одиме пред Систина или Филип 2ри и ќе се чудиме зошто е полно со Албанци, иако Албанија има индекс 67. После ќе одиме во Тирана и ќе се чудиме каде се Македонците да чекаат на ред за лечење таму.
 
Последно уредено:
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Абе овие од здраствово скрос се нездрави. Памтам минатата година вртеше некој вирус низ народов, и тоа тежок со високи температури и повраќање. Тогаш на сите инфузија им препишуваа, демек само тоа помагало. Гледам брачед ми идет и ми викат: ич не ми помогна таа инфузијата КЕТОНАЛ:facepalm:
Тој температура 39 со 5, тие инфузија за менструални болки му закачиле.:facepalm:
Уште посмешно е што таа таму му рекла: моментално само такви имаме.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Овие што го негираат изворов ко демек неточна информација, или се паднати на глава ко мали додека се пресегале преку креветчето или се Хајлендер па немале никаква потреба од лекар.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Ќе одиме прес Систина или Филип 2ри и ќе се чудиме зошто е полно со Албанци, иако Албанија има индекс 67. После ќе одиме во Тирана и ќе се чудиме каде се Македонците да чекаат на ред за лечење таму.
Збориш за косовски Албанци, он збори за од Албанија.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Само ме интерсира дали за 25 евра можеш да направиш целосна вилица горна и долна во Франција.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Абе овие од здраствово скрос се нездрави. Памтам минатата година вртеше некој вирус низ народов, и тоа тежок со високи температури и повраќање. Тогаш на сите инфузија им препишуваа, демек само тоа помагало. Гледам брачед ми идет и ми викат: ич не ми помогна таа инфузијата КЕТОНАЛ:facepalm:
Тој температура 39 со 5, тие инфузија за менструални болки му закачиле.:facepalm:
Уште посмешно е што таа таму му рекла: моментално само такви имаме.
Сеа и ти претеруваш. Кетонал не се користи само за менструални болки, антипиретик е и помага при висока температура.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Само ме интерсира дали за 25 евра можеш да направиш целосна вилица горна и долна во Франција.
Не можеш. Не можеш ниту со 25 денари да купиш леб во Швајцарија. Во Македонија можеш. Заклучок, во Македонија е подобро од Франција и Швајцарија.

Латас логика, новиот Аристотел. :roker:
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Небитно кој е изворот на веста. Сите ние барем еднаш сме биле во здравствена установа во последните година дена. Нам ни е јасно дали Сител или Numbeo лаже. Да оставиме настрана љубов кон свети Грујо и Тодоровски маченик за комитски средби.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom