Македонија со најлошо здравство во цела Европа

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.182
Поени од реакции
17.994
Во приватните хотели игра правилото колку пари толку музика. Ако муштеријата е со македонски примања, не очекуј западно здравство
Да бе, затоа ги спасуваат овие што даваат по 12.000 еур за прием.

Ќе спасат еден и на сите телевизии се, ама дека десет ќе умрат никаде не се кажува.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.182
Поени од реакции
17.994
Bolnicite tuka se katastrofa, i toa se pokaza vo pandemijava, 70% bolnicite ne se renovirani vo Makedonija, ostanati od vremeto na Tito.
Последен пат бев на болница во 2017 ко ме удри еден со кола. И за болницата не можам да се пожалам, за докторите така и така, како што кажав не секој се разбира иако некој се пред пензија. Само храната во болниците нечини.

Така да само доктор со мозок треба, оти и најскапа опрема да има ќе те запусти.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Не гледам дека ова хотеливе наречени приватно здравство спасуваат повеќе луѓе.

Тие се најблиску до западното здравство кај што му умраат повеќе луѓе отколку во Македонија.

Тоа дека статистиката нема значење за квалитетот на здравството на друг да му го кажуваш.
Ова може да го збориме кога ќе излезат статистики за просечна возраст на починати кај нас и во западните земји.
Кај нас умираат на возраст од 60 и нешто си години, во Јапонија и Германија тоа е работоспособно население.
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
128
Поени од реакции
144
Последен пат бев на болница во 2017 ко ме удри еден со кола. И за болницата не можам да се пожалам, за докторите така и така, како што кажав не секој се разбира иако некој се пред пензија. Само храната во болниците нечини.

Така да само доктор со мозок треба, оти и најскапа опрема да има ќе те запусти.
Hranata katastrofa, jas imav rodnina vo bolnica, i trebase sekoj 2-3 dena da mu se nosi hrana.Za bolnicite treba da se renoviraat, bidejki se stari, i 8 septemvri od nadvor izgleda katastrofa, bilo bi dobro da se renoviraat.Vo Sopiste sum slusnal deka ke se pravi nova bolnica, i angazirale poveke arhitekti, i toj koj ima podobar proekt ke go zemat.I isto taka, poliklinika u Cair koa ke vlezes ko da odis u grobista.I doktorite komedija se, ke zemat pivo u vreme na odmor, pozadi bolnicata sve narkomani ima, od EBR lavovi nekolku pati imaat pronajdeno mrtvi tela.
 
Последно уредено:

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
720
Поени од реакции
1.536
Ова може да го збориме кога ќе излезат статистики за просечна возраст на починати кај нас и во западните земји.
Кај нас умираат на возраст од 60 и нешто си години, во Јапонија и Германија тоа е работоспособно население.
Za ilustracija samo, vo Slovenija od koronavirus epidemijata na vozrast od 40-65 godini umrele okolu 50 luge(karikiram, posledno koga gledav pred 3 nedeli bea 39), od 65-75 godisna vozrast okolu 150 dusi. Se drugo e 75 + so eden kup pridruzeni bolesti I standardna terapija ispisana na 2 lista A4 format.

P. S: oficijalnata statistka mozes Sam da ja vidis na NIJZ(nacionalniot institut za javno zdravje).
Автоматски споено мислење:

Za ilustracija samo, vo Slovenija od koronavirus epidemijata na vozrast od 40-65 godini umrele okolu 50 luge(karikiram, posledno koga gledav pred 3 nedeli bea 39), od 65-75 godisna vozrast okolu 150 dusi. Se drugo e 75 +, predominantno od domovi za stari luge, so eden kup pridruzeni bolesti I standardna terapija ispisana na 2 lista A4 format.

P. S: oficijalnata statistka mozes Sam da ja vidis na NIJZ(nacionalniot institut za javno zdravje).
Автоматски споено мислење:

Eve statistka, denesna. Dolu Imas grafa vozrast I kolku se umreni(duri I pomalku se od gorenapisanite)
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Za ilustracija samo, vo Slovenija od koronavirus epidemijata na vozrast od 40-65 godini umrele okolu 50 luge(karikiram, posledno koga gledav pred 3 nedeli bea 39), od 65-75 godisna vozrast okolu 150 dusi. Se drugo e 75 + so eden kup pridruzeni bolesti I standardna terapija ispisana na 2 lista A4 format.

P. S: oficijalnata statistka mozes Sam da ja vidis na NIJZ(nacionalniot institut za javno zdravje).
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:

Eve statistka, denesna. Dolu Imas grafa vozrast I kolku se umreni(duri I pomalku se od gorenapisanite)
Скоро имав со еден другар дијаспорец дискусија во која тој ми објаснуваше дека и во странство бројката е голема на починати, а не гледа дека таму повеќето починати се 75+ или пак 80+ додека кај нас мислам најголемата бројка е на возраст од 60-69 години. Народ кој во 90тите остана без работа на 40 години со 2+ деца. Повеќето со притисок и покачен шеќер добиен од разни стресови од неизвесна судбина и исхрана составена од маргарин и леб. На ова додај никакво здравство и ете ти бројка. Неможам да најдам статистика за ова кај нас ама сум прилично сигурен дека таа возрасна група од 50 до 69 години е најголемиот број.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
720
Поени од реакции
1.536
Скоро имав со еден другар дијаспорец дискусија во која тој ми објаснуваше дека и во странство бројката е голема на починати, а не гледа дека таму повеќето починати се 75+ или пак 80+ додека кај нас мислам најголемата бројка е на возраст од 60-69 години. Народ кој во 90тите остана без работа на 40 години со 2+ деца. Повеќето со притисок и покачен шеќер добиен од разни стресови од неизвесна судбина и исхрана составена од маргарин и леб. На ова додај никакво здравство и ете ти бројка. Неможам да најдам статистика за ова кај нас ама сум прилично сигурен дека таа возрасна група од 50 до 69 години е најголемиот број.
Potpolno se slozuvam. Nezdraviot nacin na ziveenje, sekojdnevniot stres, nenavremeno odkrienite bolesti, slabata prevencija, katastrofalnite uslovi vo bolnicite i slabiot kadar (sumlivi medicinski fakulteti, plakanje ispiti I diplomi) se odraz na mnogu slabiot menadzment na ministerstvoto za zdravje od nezavisnosta na nasata zemja.
Seto ova mozelo da se sredi navremeno ama politika e kurva ili vo prevod kolku poveke go vrtis gzot, tolku golem k.. primas, a R. Makedonija momentalno vo zdravstvoto (a i vo drugite sferi) go Ima primeno najgolemiot.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
Мене не ми се верува што прочитав пред малку. Немам коментар.

 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
Мене не ми се верува што прочитав пред малку. Немам коментар.

најлошо е што министерството молчи... туку се чудам зошто отишла во Струга кај шупелки, ако веќе приватно ја тера работата....
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.633
Поени од реакции
81.565
Еве видео од родилката, медицинска сестра била по професија... Цело здраство молчи за овој случај, додека женава бара одговори. Страшно нешто еј, како во хорор филм е дешавкава, греота за женава, се надевам дека ќе ја истера правдата до крај. Менгеле не им е рамен на нашиве доктори :popce:

 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.289
Според напишаново и видеото, била на породување и се случила компликација при извршувањето на царскиот рез проследено со обилно крварење. 11 единици крв се многу што зборува за масовно крварење и мислам дека струшката болница добро се справила со настаната компликација. Е сеа гнасно е и не го оправдувам тој чин како што кажува пациентката дека и барале мито од 200 евра.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
можеби добро се справиле со компликацијата, но што ќе кажеш за тоа дека не и кажале како се справиле со ситуацијата,
т.с си заминала дома жива но без три органи, што во секој случај не е добро.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.289
:гомце:
можеби добро се справиле со компликацијата, но што ќе кажеш за тоа дека не и кажале како се справиле со ситуацијата,
т.с си заминала дома жива но без три органи, што во секој случај не е добро.
Тоа е тука целиот проблем. Лошата комуникација со пациентката.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
720
Поени од реакции
1.536
можеби добро се справиле со компликацијата, но што ќе кажеш за тоа дека не и кажале како се справиле со ситуацијата,
т.с си заминала дома жива но без три органи, што во секој случај не е добро.
Tie ja predizvikale komplikacijata (zena a predhodno imala zdravi organi, opisuva sostojba po 1 carski rez I nisto drugo).
Znaci, ginekolozive se odlucile za operativen zafat (vrz osnova sto gospogava imala carski rez prviot pat, sto ne e absolutna indikacija za carski rez ama ete, da receme deka Imale opravdani pricini) i po operativno vnatresno zakrvarila i pri sanacija na problemot ostanala bez drugi vnatresni organi.
Ova nema nikakva vrska so komunikacija so pacientot, ednostavno pri izveduvanjeto na carskiot rez ja zaebale rabotata maksimalno i barajki go izvorot na krvarenjeto odstranale poveke organi.
Gospodava lekari se I toa kako odgovorni za slucajot I zatoa treba debelo da odgovaraat.
Drugo prasanje sto me maci e, sto ke se slucese ako pacientot umrese?
I uste postrasno prasanje, kolku se od niv umreni kako posledica na lekarska greska? I uste postrasno, so ogled na toa vo kakva drzava ziveeme, kolku od niv post mortem se podvrzeni na obdukcii I se revidira pricinata za smrt?
Sekade vo svetov, pri lekarska greska se pravi revizija(dokolku bila lekarska strucna greska se odvzema I licenca).
Kaj nas znam deka na pseudo ginekolog ("wanna be ginekolog" t.e se prepraval deka e ginekolog, koj slikal goli zeni go zatvorile), vistinska lekarska greska nemam videno da se sanirala ili sudski nekomu da se odzemala licenca.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom