Македонија под српска окупација

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Кажи ми како ќе кажеш за некој човек дека е Бугар? Кои се критериумите кои треба да ги исполнува? Јасно ова баш и не јасно. 1. 2. 3. Итн
1. Коси очи
2. Жолт тен
3. Сплескано чело
4. Незапирлива желба за танцување на тактовите на хеј малката
5. Да се чувствува како Бугар

Македонец што е? Кои критериуми треба да ги исполни?
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Кажи ми како ќе кажеш за некој човек дека е Бугар? Кои се критериумите кои треба да ги исполнува? Јасно ова баш и не јасно. 1. 2. 3. Итн јас имам за Македонец за Бугар ти немаш.
Да се смета за дел од заедницата со ова име и да е прифатен како таков од заедницата.
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
267
Поени од реакции
564
Кажи ми како ќе кажеш за некој човек дека е Бугар? Кои се критериумите кои треба да ги исполнува? Јасно ова баш и не јасно. 1. 2. 3. Итн јас имам за Македонец за Бугар ти немаш.
По тоа како се изјаснува тој и уште поважно неговите предци, или како што велат американците, "Ако оди како патка, ако квака како патка, најверојатно е патка"
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Да се смета за дел од заедницата со ова име и да е прифатен како таков од заедницата.
Не е доволно треба да има и карактеристики на заедницата. Дури и да станеш фан на реал Мадрид не е доволно да се викаш Мадридиста па дури и да те прифатат ти можеш да навиваш за Барса. Така да ова не е добра дефиниција. Треба и другите надвор од заедницата да те гледаат за таков и да имаш карактеристики одредени.
Автоматски споено мислење:

По тоа како се изјаснува тој и уште поважно неговите предци, или како што велат американците, "Ако оди како патка, ако квака како патка, најверојатно е патка"
Не квака туку копа дупки во земја и има 4 нозе и има влакна и тоа ли е патка? Заборави if it looks like a duck.... се разбира намерно како што правите и со историските извори кои го тврдат спротивното на вашиот нациналшовинизам.
Автоматски споено мислење:

По тоа како се изјаснува тој и уште поважно неговите предци, или како што велат американците, "Ако оди како патка, ако квака како патка, најверојатно е патка"
Ја знам и луѓе што се патки според тебе.
Автоматски споено мислење:

1. Коси очи
2. Жолт тен
3. Сплескано чело
4. Незапирлива желба за танцување на тактовите на хеј малката
5. Да се чувствува како Бугар

Македонец што е? Кои критериуми треба да ги исполни?
1. Македонски јазик
2. Македонско име
3. Македонска музика
4. Македонска храна
5. Македонски менталитет
6. Македонски обичаи
7. Македонски традиции
 
Последно уредено:

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Не е доволно треба да има и карактеристики на заедницата. Дури и да станеш фан на реал Мадрид не е доволно да се викаш Мадридиста па дури и да те прифатат ти можеш да навиваш за Барса. Така да ова не е добра дефиниција. Треба и другите надвор од заедницата да те гледаат за таков и да имаш карактеристики одредени.
Автоматски споено мислење:


Не квака туку копа дупки во земја и има 4 нозе и има влакна и тоа ли е патка? Заборави if it looks like a duck.... се разбира намерно како што правите и со историските извори кои го тврдат спротивното на вашиот нациналшовинизам.
Ако е така како што напиша и тебе бугарски, српски и грчки националисти не те прифакjат како македонец. По таа логика излегува дека не си македонец. Важно е ти што мислиш за себе.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Ако е така како што напиша и тебе бугарски, српски и грчки националисти не те прифакjат како македонец. По таа логика излегува дека не си македонец.
Тоа се само 3 националисти со територијални претензии и бивши или сегашни окупатори. Сите други не мислат така. Овие си имаат мува на капс.
Ако гледаш така и Турците и пола свет не ве гледа за славјански ама ај...
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Тоа се само 3 националисти со територијални претензии и бивши или сегашни окупатори. Сите други не мислат така. Овие си имаат мува на капс.
Ако гледаш така и Турците и пола свет не ве гледа за славјански ама ај...
По и надвор од Македониjа личностите од земjата кои се определили како вакви или онакви така са прифатени. Тебе коj од присутните на темата ти негира дека си македонец. Ти си тоj што лепиш етикети како си сакаш.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
По и надвор од Македониjа личностите од земjата кои се определили како вакви или онакви така са прифатени. Тебе коj од присутните на темата ти негира дека си македонец. Ти си тоj што лепиш етикети како си сакаш.
Ги негираш македонците од минатото. Кој ги исполнуваат сите критериуми како и денешните. За окупациите да не зборам тоа се друга тема.
Автоматски споено мислење:

Јас лично не се сметам за Македонец но етнички сум. Исто и тие во минатото. Колку што се тие толку сум и јас. А и сите што коментираат тука најверојатно се иако не се сметаат за такви некои од нив.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
1. Македонски јазик
2. Македонско име
3. Македонска музика
4. Македонска храна
5. Македонски менталитет
6. Македонски обичаи
7. Македонски традиции
Значи пиринец кој зборува денес чист литературен бугарски, не сака македонска народна музика и не сака да јаде тавче гравче не е Македонец?
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Ги негираш македонците од минатото. Кој ги исполнуваат сите критериуми како и денешните. За окупациите да не зборам тоа се друга тема.
Автоматски споено мислење:

Јас лично не се сметам за Македонец но етнички сум. Исто и тие во минатото. Колку што се тие толку сум и јас. А и сите што коментираат тука најверојатно се иако не се сметаат за такви некои од нив.
Темата е баш за некоjа окупациjа. Ти jа однесе offtopic. Ништо не негирам jас, коj се сметал во минатото за македонец и ништо друго треба така да биде прифатен. Коj како Питу Гули се сметал за македонец и влав исто да се почитува и прифати. Истото важи и за некоj што се сметал и за македонец и за бугарин.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Значи пиринец кој зборува денес чист литературен бугарски, не сака македонска народна музика и не сака да јаде тавче гравче не е Македонец?
Па веќе не е може бил ама сега тешко е да се каже дека е.
Автоматски споено мислење:

Темата е баш за некоjа окупациjа. Ти jа однесе offtopic. Ништо не негирам jас, коj се сметал во минатото за македонец и ништо друго треба така да биде прифатен. Коj како Питу Гули се сметал за македонец и влав исто да се почитува и прифати. Истото важи и за некоj што се сметал и за македонец и за бугарин.
Темава е за Српска Окупација ама татарски националисти ја водат во друга насока а еден од нив си и ти. Не викам дека не се сметале некои како Бугари во минатото во МК се сметале и за Грци, Срби, Турци, Романци, Римјани, Византици и што ли не ама не ги прави тоа дека тоа биле. Факт е ова кој важи за сите соседи на Македонија. Се надевам дека се согласуваш со ова?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.278
Поени од реакции
27.737
Имам прашање - каде живееле Бугарите на кханот Кубер?

Дали денешните Македонци се поголеми Татари од денешните Бугари?
I jas imam prasanje, kade ziveele Vandalite na Hilderic, i dali denesnite Libijci, Alzirci i Marokanci se pogolemi Germanci od denesnite?
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Па веќе не е може бил ама сега тешко е да се каже дека е.
Автоматски споено мислење:


Темава е за Српска Окупација ама татарски националисти ја водат во друга насока а еден од нив си и ти. Не викам дека не се сметале некои како Бугари во минатото во МК се сметале и за Грци, Срби, Турци, Романци, Римјани, Византици и што ли не ама не ги прави тоа дека тоа биле. Факт е ова кој важи за сите соседи на Македонија. Се надевам дека се согласуваш со ова?
Не сум jас националист. Почитувам секоjа самопределба на живи и умрели. Не лепам никому етикети и прифакjам неговите изjави.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Некои народи имат и поголеми разлики во себе одколку македонците со соседните славjански народи. Например каj Италијанци има поголеми јазични, етнолошки дури антрополошки разлики, но се сметат за еден народ. За други дури истиот jазик не е доволно да бидат еден народ, например романци и молдовци. Баш се си е до самоопределба, нема ништо од бога дадено.
Свесен си што кажа сега со ова за италијаните? Така е кога читаш и се информираш од државни статистики и политички памфлети:sick:
Знаеш кога тиролец или ломбардиец ќе се ожени со сицилијанка? Никогаш, а може дури ни тогаш! Они ти се само италијани по пасош, таква сегрегација има, што сам не си свесен што си кажал! Утре да има можност за самоопределување, оде Јужен Тирол сосе планини и долини со Австрија, а Ломбардија и Пиемонт па никого не сакаат, Рим со Лацио и соседите би се откажале со двете раце потпишано од Африка( Јужна Италија) за 24 часа.
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Свесен си што кажа сега со ова за италијаните? Така е кога читаш и се информираш од државни статистики и политички памфлети:sick:
Знаеш кога тиролец или ломбардиец ќе се ожени со сицилијанка? Никогаш, а може дури ни тогаш! Они ти се само италијани по пасош, таква сегрегација има, што сам не си свесен што си кажал! Утре да има можност за самоопределување, оде Јужен Тирол сосе планини и долини со Австрија, а Ломбардија и Пиемонт па никого не сакаат, Рим со Лацио и соседите би се откажале со двете раце потпишано од Африка( Јужна Италија) за 24 часа.
За Тирол се согласувам, тие са германозборувашти. Исто знам и желбата за сецесиjа или барем федерализациjа со Северна лига. Али во 1861 од много држави направили заедничка со револуциjа. Сакали да бидат во едно и го направили. Имат си jа поделеноста али никоj не се одрекува од името италиjани засега. Имам соработка со италиjани од Емилиjа-Романиjа и сум прашал. Па може и да се поделат во иднина, како кажал Хераклит : сè тече сè се менува. Засега унионизмот преобладува над сепаратизмот.
И во Русиjа има казаци на Дон и Кубан кои се сметаат за посебен народ.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom