Дали Србите се Словени?

  • Креатор на темата anaveno
  • Време на започнување
A

anaveno

Гостин
Mојата омилена слика:




Kрај за пан-славските срaња:

- Србите (49%) и Бугарите (42%) HG2 браќа т.е. ТУРСКО_АЗИСКИ (како пеачот а?) ГЕНИ.

ПЛУС:

- Србите (13%) и Бугарите (17%) HG21 браќа т.е. БЛИСКОИСТОЧНИ_АРАПСКИ ГЕНИ.

- 3а ГРЕЦИТЕ, но комент.


P.S. НА СРБИТЕ И БУГАРИТЕ ИМ ФАЛИ МНОГУ HG3 маркерот па да бидат словени.
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
27
Hе знам шо се, знам дека ние не сме словени.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Me interesira samo kako gi opredeli SRBITE pod imeto YUGOSLAVIAN? Kaj sme nie,Hrvatite...?

Toa e edna rabota,i drugo me interesira koe e potekloto odnosno kako se zemani primerocite za ovie naodi,pa da pravime muabet vrz relevantni materijali,ne e ova zalepi slikicka i da peeme pesnicki.

Ako ova e se sto imase da postavis kako argumenti togaj predlagam vednas eden kluc na temava (prilicno idiotska) bidejki otsustvuvaat osnovni elementi za argumentirano debatiranje!

Nothing personal.
:salut:
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
183
Поени од реакции
0
Ej veke i srbite se cigani. Na Balkanot samo eden narod ima arijski i bel - toa se makedoncite, site drugi se sranje ili cigani. Dosta so tie :drk: temi, ednostavno smesni se.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Jas pa mislev deka se 'dogovorivte' oti Slovenstvoto e kultura.
Ne e bitno...:wink:

Konkretno, anaveno ja pochna temata so Beogradskiot pashaluk. Mozebi ova trebashe da navredi nekogo? Ili pashalukot e dokaz za turskoto poteklo na Srbite? Zbunet sum.

Znam deka imash unikaten stil, koga e vo prashanje dokuzuvanjeto na nechie poteklo. No mozebi mozesh malku podobro da ja obrazlozish tvojata teza, za po sporite, kako mene?
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Ако гледаме така, сите ние сме африканци. Чоеко од таму потекнува. ЕDITED!
 
A

anaveno

Гостин
Cекој има право да си фантазира. Mеѓутоа, ако немаш траги-наоди од големото прекудунавско пливање или трагите ти датираат од пред пливањето што е нелогично историографски.

И притоа имаш 48 % гени од под-кавказјето (дури и турците имаат помалку) + 20 и кусур % како тие на блискиот исток.

Pеално е да си се преиспитаат кои се и што се. Mожеби имињата што си ги навел и важат за некого таму. Cамо што тоа би бил секој четврти. Проблемот е како се нарекувале останатите 3/4.

Hајверојатно-поверојатно е дека би требало да се нарекуваат како некое од централно-азиските племиња,бидејќи нивните најблиски ген-браќа се Болгарите.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Друга ми е поентата, незнам дали ќе ја сфатиш ама ќе пробам пак.

Шо поназад во историјата се враќаш за потеклото на еден народ се повеќе се генерализира и на крајот ќе дојдиш до заклучок дека сите уствари доаѓаме од една иста „нација“ или племе условно кажано.

Србите се СРБИ, си имат специфичен изглед (далеку различен од турците), специфичен табиет, различни се во секој поглед од другите. Како шо се различни и Македонците и Бугарите. Денес така еволуирале нациите и така се нарекуваат, без разлика од каде потекнуваат и кој го носи најстариот „trademark“ за ултимативното потекло.

На Балканот имало стотици различни племиња кои живееле, пред фиктивното доаѓање и преовладување на словените. Според мене тие племиња кои живееле тука пред 1000-2000 години еволуирале во денешниве нации. Имињата кои ги добиле во денешно време се горе долу изнудени. Пример бугарите, иако мнозинството од нив потекнуваат од траките, шо е условно кажано „македонско“ племе, го примаат името Болгари од азиско муслиманско племе чисто поради политичките интереси на Русија. Бугарите и денес не се на чисто со своето потекло т.е. накратко кажано сакат да бидат Македонци, а да го носат името Бугари шо е најголем апсурд.


Муабето ми е, безвеза е да се докажва кој од каде потекнува. Најважно е во кои нации сега сме еволуирале, сите потекнуваме од истото племе. И крај краева на секаде на светот постои една поделба кај луѓето, на луѓе и нелуѓе. Толку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom