Македонија има 35 мултимилионери

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
абе ало факт е дека најбогатите 35 души имаат капитал од 50% од вкупната македонска економија. А дали им се парите на Кипар, на Халкидики, во Русија или на Карибите не е важно и НЕ МИ Е ГАЈЛЕ! Битно нивната моќ (парична) е половина од македонскиот БДП и чао пријатно. Ви давам факт пред кои и боговите молчат.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
абе ало факт е дека најбогатите 35 души имаат капитал од 50% од вкупната македонска економија. А дали им се парите на Кипар, на Халкидики, во Русија или на Карибите не е важно и НЕ МИ Е ГАЈЛЕ! Битно нивната моќ (парична) е половина од македонскиот БДП и чао пријатно. Ви давам факт пред кои и боговите молчат.
А дали можат да ја купат пола од Македонската економија со тие пари еве едно наградно прашање за тебе:)
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
абе ало факт е дека најбогатите 35 души имаат капитал од 50% од вкупната македонска економија. А дали им се парите на Кипар, на Халкидики, во Русија или на Карибите не е важно и НЕ МИ Е ГАЈЛЕ! Битно нивната моќ (парична) е половина од македонскиот БДП и чао пријатно. Ви давам факт пред кои и боговите молчат.
:pos: Знам дека Халкидики е Македонски ама Дека Македонија е до Карибите ова е ново за мене. :pos:
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
СЕПАК 35-ТЕ НАЈБОГАТИ БИЗНИСМЕНИ ВО МК ИМААТ БОГАТСТВО ГОЛЕМО СКОРО ПОЛОВИНА ОД БДП-ТО НА МАКЕДОНИЈА! Ајде поздрав
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.108
Можда можат или не можат половина мак. економија, небитно. Али можат многу нешта. Се и секој и секоја институција може да се купи со тие пари.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.135
Поени од реакции
2.777
абе ало факт е дека најбогатите 35 души имаат капитал од 50% од вкупната македонска економија. А дали им се парите на Кипар, на Халкидики, во Русија или на Карибите не е важно и НЕ МИ Е ГАЈЛЕ! Битно нивната моќ (парична) е половина од македонскиот БДП и чао пријатно. Ви давам факт пред кои и боговите молчат.
Паричната моќ ако сакат нека им е половина од светскиот БДП, в гроб парите нема да ги земат.

И нив еден ден дома ќе им дојде возилото од МИРЕН СОН и оној со кандилцето в рака и со пченцата...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Паричната моќ ако сакат нека им е половина од светскиот БДП, в гроб парите нема да ги земат.

И нив еден ден дома ќе им дојде возилото од МИРЕН СОН и оној со кандилцето в рака и со пченцата...
Е тие црно-замантиените со кандилцата во рака се дан’бетер и од овие ’’бизнисмениве‘‘ од темава ! :pos::icon_mrgr:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Можда можат или не можат половина мак. економија, небитно. Али можат многу нешта. Се и секој и секоја институција може да се купи со тие пари.
И они со тие пари градат цркви тоа се македонските бизнисмени.
За разлика од нив, америчките инвестираат во универзитетите, каде што имаат завршено и тоа оние од денешно време го прават тоа. Постар пример е Карнеги Мелон, бил царот на железницата во САД пред 100-тина години, оформил технички универзитет што го носи неговото име и тој универзитет денеска е еден од најдобрите во светот.
А кај нас, се жалат дека универзитетите не произведуваат кадар, па како ќе произведуваат кога зградите освен чистачки никој други ги нема средено од кога се изградени, тук-таму некоја донација, за која како цигани се молат и тоа е. Студентските домови се приказна сама за себе, а голем дел од сегашните бизнисмени, ако сега влезат во студентските домови ќе се почуствуваат како во нивно време, бидејќи во нивно време биле градени и од тогаш не се ни реновирани.
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
И они со тие пари градат цркви тоа се македонските бизнисмени.
За разлика од нив, америчките инвестираат во универзитетите, каде што имаат завршено и тоа оние од денешно време го прават тоа. Постар пример е Карнеги Мелон, бил царот на железницата во САД пред 100-тина години, оформил технички универзитет што го носи неговото име и тој универзитет денеска е еден од најдобрите во светот.
А кај нас, се жалат дека универзитетите не произведуваат кадар, па како ќе произведуваат кога зградите освен чистачки никој други ги нема средено од кога се изградени, тук-таму некоја донација, за која како цигани се молат и тоа е. Студентските домови се приказна сама за себе, а голем дел од сегашните бизнисмени, ако сега влезат во студентските домови ќе се почуствуваат како во нивно време, бидејќи во нивно време биле градени и од тогаш не се ни реновирани.
Ова е многу добра констатација и заслужува тема.И мене ме интересира од каде се ги наогаат кадрите Фени,Југохром,цела Железара итн. кога ниту инвестираат во Технолошко-Металуршкиот факултет во Скопје,а студентите се бројат на прсти кои се запишуваат таму.Со тие огромни профити што ги прават од извоз барем да направеа една лабораторија или да дадеа барем 10 стипендии.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Ова е многу добра констатација и заслужува тема.И мене ме интересира од каде се ги наогаат кадрите Фени,Југохром,цела Железара итн. кога ниту инвестираат во Технолошко-Металуршкиот факултет во Скопје,а студентите се бројат на прсти кои се запишуваат таму.Со тие огромни профити што ги прават од извоз барем да направеа една лабораторија или да дадеа барем 10 стипендии.
Многу фирми даваат стипендии на Технолошки речиси и да нема студент кој не е стипендиран од некоја фирма плус им даваат платени стажови во нивните компании. Има подршка од индустријата за образованието на кадри кој им се потребни.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ова е многу добра констатација и заслужува тема.И мене ме интересира од каде се ги наогаат кадрите Фени,Југохром,цела Железара итн. кога ниту инвестираат во Технолошко-Металуршкиот факултет во Скопје,а студентите се бројат на прсти кои се запишуваат таму.Со тие огромни профити што ги прават од извоз барем да направеа една лабораторија или да дадеа барем 10 стипендии.
Сега се бројат на прсти, а порано ги имаше по 200 во една година.
Во Фени идат од работници од цела Македонија. Сите инжинери им се стари студенти од Штип кои завршиле РГФ.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Многу фирми даваат стипендии на Технолошки речиси и да нема студент кој не е стипендиран од некоја фирма плус им даваат платени стажови во нивните компании. Има подршка од индустријата за образованието на кадри кој им се потребни.
Значи не е проблемот за стипендија, тоа е премалку, нема потреба од стипендии, потребно е библиотеки, лаборатории, студенски домови и слично.
Исто и ти кога ќе завршиш на грбот на твоите, кога ќе се вработиш и земаш некоја добра сума сигурно им помагаш, ако навистина нема, и во овој случај треба да биде исто им помагаш на оние што успеале да ти го дадат знаењето, местата каде си стекнал пријатели, што подоцна ти станале бизнис пријатели и слично. Ова не треба да биде за оние што имаат некој ситен бизнис, ама за луѓе што во Македонски рамки се Бил Гејтс или Карлос Слим реновирање на еден студентски дом или изградба на нова библиотека треба да биде п... дим, а за многу студенти би решиле еден куп проблеми, а не изградба на цркви или споменици или некоја реновирање на некој плоштад.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.682
Можда можат или не можат половина мак. економија, небитно. Али можат многу нешта. Се и секој и секоја институција може да се купи со тие пари.
Ова би било точно доколку тие пари би ги располагал еден центар. Плус, не се работи за пари туку за вредност на имот. Многу поверојатно е овие 35 да слугуваат на политичарите, отколку обратно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom