Македонија има 35 мултимилионери

Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.054
Поени од реакции
3.117
Според едно истражување на Wealth X , во Македонија 35 мултимилионери (оние кои имаат богатсво најмалку 30 милиони доларо) имаат вкупно богатство од 4 милјарди долари (просечно по 114 милиони долари од човек)


Северна Америка : 65.295 лица , кои имаат богатсво од 8.880 милјарди долари. ........ (Калифорнија 11.000 лица , Њу Јорк 8500 , Тексас 5900)

Европа : 53.440 лица = 6.950 милјарди .......... ( Германија 15.770 лица , В.Британија 10.500 , Швајцарија 5.600)

Азија : 42.895 = 6.250 .......... ( Јапонија 12.830 , Кина 11.200 , Индија 7.730)

Ј.Америка : 14.750 = 2.185 .......... (Бразил 4.640 , Мексико 3.240 , Аргентина 1.040)

Блискиот Исток : 4.595 = 710 ................ (С.Арабија 1.265 , О.А.Е 810 , Кувајт 735 )

Океанија : 3970 = 475 ...............(Австралија 3.350)

Африка : 2535 = 325 ................ (Ј.Африка 785 , Египет 490 , Нигерија 455)


=

Од нашето соседство :

Турција : 830 лица = 95 милјарди долари

Грција 455 = 50

Хрватска 260 = 30

Србија 90 = 11

БиХ 85 = 9

Албанија 55 = 7

Бугарија 45 = 5

Црна Гора 21 = 2

=

Не знам колку се баш најточни (на пример со Бугарија ми е чудно) , но најверојатно тука негде се нели. Кој ли се овие наши мултимилионери.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Кој ли се овие наши мултимилионери.
Тоа не е тешко некој политичари и нивни соработници. Ѕинго, Камчеви, Штерио Наков, на Зегин Благоја Механџиски, Никола Груевски, Бранко Црвенковски, Имер Селмани, на Фени Индустри ( не знам како се викаше ), Бајруш Сејдиу итн..
 
S

Sagan

Гостин
...Ристо Гуштеров.

Градоначалникот на Паланка пред 4 години пријави лична сопственост од 5,5 милиони евра, сега најверојатно и он е во оваа група (+имотот кој не се води на негово име, а де факто е негов).
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.054
Поени од реакции
3.117
...Ристо Гуштеров.

Градоначалникот на Паланка пред 4 години пријави лична сопственост од 5,5 милиони евра, сега најверојатно и он е во оваа група (+имотот кој не се води на негово име, а де факто е негов).
Ни требаат луѓето кои имаат над 30 милиони долари богатство , пошто само тие се рачунати за мулти.
 
S

Sagan

Гостин
Ни требаат луѓето кои имаат над 30 милиони долари богатство , пошто само тие се рачунати за мулти.
Да де, ја затоа реков пред 4 години колку имал. После 4 години власт, сигурно дека стигнал у групава. http://www.kapital.mk/mk/makedonija/87588/kolkav_neprijaven_imot_„krijat“_anketnite_listovi_.aspx

...Хари Костов.
...Љубчо Георгиевски.
...Трифун Костовски.
...Владимир Тодоровиќ.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.100
Поени од реакции
1.816
Свето ја продаде пивара за 80 милиони плус го има и Тиквеш така еве ви уште еден.
 
S

Sagan

Гостин
...Минчо Јорданов (Макстил, Дуферко, Бетон, Интертраншпед, Економика, Ремедика. Нова Македонија, винарија Стоби, Репро One Ltd.)
...Кочо Анѓушев (ЕФТ Македонија)
...Живко Мукаетов (Алкалоид)
...Шефки Идризи (Ренова)
...Сашо Давитковски (Скопски пазар)
...Душко Туџаров (Реплек холдинг) - во 2008 над 27 милиони евра само фирмата...
 
Член од
30 јануари 2010
Мислења
457
Поени од реакции
561
Ете ги каде се парите наши мои твои од 99 проценти....
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.432
Поени од реакции
13.112
а мене ова многу ме интересира
дали е тука запазено она „ Рамковното“
значи во Македонија 35 такви, а значи треба 20-и нешто проценти да им припаднат на нашите Албанци,а тоа пак значи колку што знам математика 7 ( седум ) Албанци има во
Македонија со милијарди - Дарди дај ги имињата не ги кри.Ако пак не е исполнет овој услов тогаш одма да се направат како што е запишано и потпишано со „Рамковното“,а ако не тогаш блокада на собрание,на плоштади,и жени и деца на улици и друга веќе позната нивна тактика додека не им се исполни и овој услов за да бидеме рамни и продолжи соживот како и до сега.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
939
Ситна боранија се нашиве "милионери" во споредба со 1 милијардер. Иначе најбогат во МК би требало да е Гуштеров а тука некаде и Минчо.
99% од милионериве го направија капиталот во транзицијата (криминалци).

Баш ме интересира дали некој е збогатен после 2002-3 а е на листава и нема врска со владава, тој би бил најреален (Леов можда???)
 

superstarpizza

Конфекционер
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.022
Поени од реакции
1.363
Ситна боранија се нашиве "милионери" во споредба со 1 милијардер. Иначе најбогат во МК би требало да е Гуштеров а тука некаде и Минчо.
99% од милионериве го направија капиталот во транзицијата (криминалци).

Баш ме интересира дали некој е збогатен после 2002-3 а е на листава и нема врска со владава, тој би бил најреален (Леов можда???)
:facepalm:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.257
Поени од реакции
33.085
Кажите кој од овие богаташи има ќерка за да ја земам за жена. :D
--- надополнето: 26 септември 2012 во 14:12 ---
66EC2EA70EB4E04C8EC830775A862B11.jpg
После овие следуваат овие кои имаат по неколку милиони и бројката е многу поголема отколку што кажуваат. ;)
Роби Димитров(Телекабел), Костадин Барзов (Баргала и Балеко транс), Мите (Брилијант), Славе Ивановски и Љупчо Манџуков (Оаза), Илија Бреслиски(Бетон), Фиат Цаноски, Зоран Митревски (Ензимит),Кочо(Брако), Митко Јанчев(Кожувчанка), Бошко Илоски(хотели во Охрид), Живко Радески(ИМБ), Вангел (Пелагонија и Стопанка Банка -Битола), Спире Момирчевски(Идеал Шипка), Јорго Шундовски, Кирил Самарџиски(Златен Даб и Крали Марко), Симон Наумоски(Витаминка), Арсен Алексовски(Оптикал), Ратко Димитровски( Европа-92), Зоран Заев, Љазим Дестани(Еколог), Гуштеров, Трифун Костовски, Зоран Зелениковски, Шефки Идризи, Кристина Тодоровиќ(Тинекс), Благој Механџиски(Зегин), Светозар Јаневски, Жан Митрев, Горан Гаврилов(канал 77),Илија Гечев(ИГМ Трејд), Силјан Мицевски(Еуро Фарм и Пелистер), Глигорие Гоговски(Тетекс и пола акции од ТТК банка), .....
 
На врв Bottom