Македонија во “ТОП 31“ туристички понуди според ЊуЈорк Тајмс!

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.712
Поени од реакции
8.139
Aма баш тотално се согласувам со секое зборче што си го напишал. Се надевам има луѓе кои се надлежни по овие прашања и размислуваат на иста бранова должина.
Не верувам зошто треба барем 10-20 години ПЛАНСКИ развој за да успее и за тие години ќарот ке биде минимален зошто се што ке се ќари треба да се уложи веднаш а кај нас ако не може кеш на екс да се лапне ништо не мрда.

Кај функционер одговорен (можеби „одговорен“ е јак збор али ајде) за туризмот ке прифати да работи 4 или 8 години не знаеејки дали ке остане на функција толку време без да лапне нешто а се со цел за иднината да биде подобра? Никој кај нас.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Македонија се наоѓа на 73-то место на ранг листата на еколошки здрави држави, согласно „Индексот на еколошки перформанси“ за оваа година, се наведува во прелиминариот извештај што денеска се претстави на Светскиот економски форум во Давос.

Индексот на државата се рангира според десет категории, како што се загадувањето на воздухот, биолошката разновидност и климатските промени, како и според 25 перформанси што состојбата на животната средина во земјата ја споредуваат со поставените цели, втемелени главно на меѓународни спогодби.
Според овој индекс на еколошки перформанси, од балканските држави далеку пред Македонија се наоѓаат Албанија - на 23-то место, Србија и Црна ГОра, кои го зазедоа 29-то место, потоа следат Хрватска - 35-то место, Словенија - 55-то место, Бугарија - 65-то место, додека единствено послабо рангирана од Македонија е единствено БИХ - на 98-то место.
Во самиот врв на ранг листата како еколошки најздрави земји се најдоа Исланд, Швајцарија, Костарика, Шведска и Норвешка. САД се дури на 61-то место, додека најлоши резултати покажуваат Централноафриканската Република и Сиера Леоне.
Конечниот извештај за еколошките перформанси на земјите за оваа година ќе се објави на 12 февруари.


http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=128101250442&id=84&prilog=0&setIzdanie=21895

-„Освен ова бевме рангирани на 59 место според квалитетот на живот или така нешто, ако не се лажам! Ме чуди фактот што, Македонија реално гледано ми се чини многу почиста бар од соседните земји кои сум ги видел! Македонија беше лидер во регионот за иницијативата за пошумување и тн... Што недостасува во мозаиков ? Како може Македонија да е 50 места подолу од своите соседи ? :tapp:
Не ми е јасно дали нивните начини на оценување се тотално промашени , или пак нашите иницијативи и вести се само лаги“. :toe:
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
216
Владата ви дава по 50€ за докаран в МК турист на чужди туристически агенции и после се тупа в г'рдите... отчајана работа

Изпратено от мојат MI 5 с помоштта на Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom