Македонија во “ТОП 31“ туристички понуди според ЊуЈорк Тајмс!

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Македонија се избори за високото 21 место меѓу 31 земја претставени од популарниот американски весник ЊуЈорк Тајмс како најатрактивни туристички понуди за 2010 година:


The 31 Places to Go in 2010

21. Macedonia
One of the deepest lakes on the planet, with a dazzling Unesco World Heritage site of ancient dwellings rising high above its shores, Lake Ohrid in Macedonia is a local vacation star poised for greater international acclaim.
In the tiered, terra-cotta-roofed city of Ohrid, 18 miles from the Albanian border, a lakefront settlement dating back to Neolithic times, Macedonians boast that on their side of the lake is a church, monastery or mosque for every day of the year, each full of resplendent frescoes, mosaics and icons. Notable attractions include the recently renovated church of St. Clement and St. Panteleimon at Plaosnik, an epic Byzantine masterpiece, and the 13th-century St. John of Kaneo, a limestone and brick monastery that juts out over transparent blue waters.
An estimated $50 million renovation of the Ohrid Airport is planned for 2010, with more international flights expected by summer, and up to six new luxury hotels are in the works, including a $33 million property with construction scheduled to begin in March. Tourist attractions on Ohrid’s beaches were upgraded last year with swank bars and dining spots complimented by bamboo and leather couchettes, with the hot spot Cuba Libre (www.cubalibreohrid.com) leading the way.
Meanwhile, new government-financed archaeological digs around the lake regularly unearth treasures, like the 17 fifth-century tombs discovered last July. The find follows the 2008 opening of the Museum on Water, a re-created Bronze Age village built on stilts incorporating Ohrid artifacts. — Dinah Spritzer

http://www.nytimes.com/2010/01/10/travel/10places.html?ref=travel
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
139
Поени од реакции
3
Па добро е ова ако само така него нас ни требаат и оние опасните спортови македонија е како створена за нив!!:helou:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
A be, Ohrid e na granica da go izgubi statusot od Unesko~!
 
M

marsovka

Гостин
СКОПЈЕ

Македонија се наоѓа на 76 место во табелата на најдобри места за живеење, покажува истражувањето за 2009. година на Quality of Life Index.
Македонија е зад сите земји од регионот, со исклучок на Босна и Херцеговина(БиХ), која се наоѓа на 84 место.
Збирниот резултат на Македонија изнесува 60 поени, исто како Турција, Албанија, Боливија, Француска Полинезија, Парагвај и Белизе, покажува истражувањето изготвено од списанието „International living“.
Во оценката Македонија има најмногу бодови за климата, додека економијата има слаба оценка, слична на оние на Бугарија, Романија, Гренада, Јужна Африка, Боцвана, Порто Рико, Хондурас, Самоа, Монголија, Перу, Либан, Малдиви, Киргистан...
Послаби оценки Македонија има и за инфраструктурата и здравството, додека 67 и 68 бодови има добиено за околината и слободата.
Франција четврта година по ред е најпосакуваното место за живеење, со максимален број поени по сите категории. По Франција следи Австралија, Швајцарија, Германија, Нов Зеланд, Луксембург, САД, Белгија, Канада и Италија.
На последните места се наоѓаат Авганистан, Чад, Судан, Јемен и Сомалија.

http://www.makfax.com.mk/_tools/article/96839/view

ne znam само дали е ова за посебна тема :vozbud:
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
СКОПЈЕ

Македонија се наоѓа на 76 место во табелата на најдобри места за живеење, покажува истражувањето за 2009. година на Quality of Life Index.
Македонија е зад сите земји од регионот, со исклучок на Босна и Херцеговина(БиХ), која се наоѓа на 84 место.
Збирниот резултат на Македонија изнесува 60 поени, исто како Турција, Албанија, Боливија, Француска Полинезија, Парагвај и Белизе, покажува истражувањето изготвено од списанието „International living“.
Во оценката Македонија има најмногу бодови за климата, додека економијата има слаба оценка, слична на оние на Бугарија, Романија, Гренада, Јужна Африка, Боцвана, Порто Рико, Хондурас, Самоа, Монголија, Перу, Либан, Малдиви, Киргистан...
Послаби оценки Македонија има и за инфраструктурата и здравството, додека 67 и 68 бодови има добиено за околината и слободата.
Франција четврта година по ред е најпосакуваното место за живеење, со максимален број поени по сите категории. По Франција следи Австралија, Швајцарија, Германија, Нов Зеланд, Луксембург, САД, Белгија, Канада и Италија.
На последните места се наоѓаат Авганистан, Чад, Судан, Јемен и Сомалија.

http://www.makfax.com.mk/_tools/article/96839/view

ne znam само дали е ова за посебна тема :vozbud:
А што мислиш ти? Или го пишуваш ова да се поништи убавата вест (се надевам дека таа погоре вест е убава и за тебе).
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Sto i da misli, dodeka tebe ti e rozevko , ic da ne mu ja dumas.

Ohrid, kako falena destinacija, e na granica da zagubi status pri UNESCO!

Toa li e merilo za uspeh be??
A?

Ebave reklamizacijata za porozevuvanje na ocila i pogledot na svetot!

Ubavite nesta koi se slucuvaat nikako ne ja pobivaatt grdotijata na makedonskoto postoenje i na makedonskoto bitisuvanje!
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
чоек да не отвори тема убава ...
одма марсовци и плукачи по темата како сето тоа е лага и сите сме у заблуда ...
одма се да се оцрни ... :tapp:

и не сме 1ви ... 21ви сме ... ајде јавујте се кажете им дека се грешка ....
 
M

marsovka

Гостин
А што мислиш ти? Или го пишуваш ова да се поништи убавата вест (се надевам дека таа погоре вест е убава и за тебе).
не туку да потсетам каде живееме исто така бевме во топ 10 нареформски земји , топ 10м места за инвестирање и така дајле ....
А никој не отвара тема дека сме некаде меѓу последните на балканот за квалитет на живеење баш убајни

Чисто само да ве потсетам на смрдливата реалност :jaj:
Бојле да не бидеме на таа листа ама за квалитет на живеење да бидеме на 21 место :toe:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Nikoj ne ja crni, ama ne ja porozevuva!

Super, od 31, sme 21vo mesto!

No, pokraj se, koga ne slednata kategorizacija ke padneme na 32ro mesto od 31 zemja, sto togas, bidejki Ohrid ke zagubi status ako vaka prodolzi rabotava??

Do koga ke spieme na toa uvo?

Elem, bravo, no....
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Sto i da misli, dodeka tebe ti e rozevko , ic da ne mu ja dumas.

Ohrid, kako falena destinacija, e na granica da zagubi status pri UNESCO!

Toa li e merilo za uspeh be??
A?

Ebave reklamizacijata za rozevi ocila!
Добро а каква врска има quality of living со UNESCO статусот на Охрид???

Преку таквото од луѓе што се палат на тињата во која сме. Како да не ја гледаме сите околу нас. И на убава вест не знаеме да се насмевнеме барем, а не да се израдуваме.

не туку да потсетам каде живееме исто така бевме во топ 10 нареформски земји , топ 10м места за инвестирање и така дајле ....
А никој не отвара тема дека сме некаде меѓу последните на балканот за квалитет на живеење баш убајни

Чисто само да ве потсетам на смрдливата реалност :jaj:
Бојле да не бидеме на таа листа ама за квалитет на живеење да бидеме на 21 место :toe:
WOW! Од тебе ќе чекаме да не потсетиш на реалноста! :kesa:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Станува збор за природни убавини, незнам зошто мора да ја прекардашите секоја тема која е позитивна за нас.

Па на прво место е Шри Ланка, каква врска има тука економијата и стандардот?

Ако некому му пречи темава нека си ја третира апатијата со психотерапија.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Добро а каква врска има quality of living со UNESCO статусот на Охрид???

Преку таквото од луѓе што се палат на тињата во која сме. Како да не ја гледаме сите околу нас. И на убава вест не знаеме да се насмевнеме барем, а не да се израдуваме.

Ima, bidejki ako zabeleza:

21. Macedonia
One of the deepest lakes on the planet, with a dazzling Unesco World Heritage site of ancient dwellings rising high above its shores, Lake Ohrid in Macedonia is a local vacation star poised for greater international acclaim.
In the tiered, terra-cotta-roofed city of Ohrid
, 18 miles from the Albanian border, a lakefront settlement dating back to Neolithic times, Macedonians boast that on their side of the lake is a church, monastery or mosque for every day of the year, each full of resplendent frescoes, mosaics and icons. Notable attractions include the recently renovated church of St. Clement and St. Panteleimon at Plaosnik, an epic Byzantine masterpiece, and the 13th-century St. John of Kaneo, a limestone and brick monastery that juts out over transparent blue waters.
An estimated $50 million renovation of the Ohrid Airport is planned for 2010, with more international flights expected by summer, and up to six new luxury hotels are in the works, including a $33 million property with construction scheduled to begin in March. Tourist attractions on Ohrid’s beaches were upgraded last year with swank bars and dining spots complimented by bamboo and leather couchettes, with the hot spot Cuba Libre (www.cubalibreohrid.com) leading the way.
Meanwhile, new government-financed archaeological digs around the lake regularly unearth treasures, like the 17 fifth-century tombs discovered last July. The find follows the 2008 opening of the Museum on Water, a re-created Bronze Age village built on stilts incorporating Ohrid artifacts. — Dinah Spritzer
I??


Koga ke go fuckin' izgubi status nikoj nema da dojde be!

Станува збор за природни убавини, незнам зошто мора да ја прекардашите секоја тема која е позитивна за нас.

Па на прво место е Шри Ланка, каква врска има тука економијата и стандардот?

Ако некому му пречи темава нека си ја третира апатијата со психотерапија.

Brat, prirodnite ubavini se edno!

No, naseto nepocituvanje na istite e sosema realna rabota.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom