Македонија во Северноатланската алијанса - НАТО

Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.309
Поени од реакции
19.663
И ѝ го зема Гимареш кој денес е индиска територија на тлото на Европа.
Не ти ја разбирам потребата од сарказам. Индија ја нападна Португалија во '61 и ги анексира Гоа и останатите португалски колонии на индискиот субконтинент.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Гарантирање на границите.
Зголемување на безбедноста и сигурноста, ако ништо друго барем на хартија.
Гарантирање на граници и безбедност на хартија не вреди 5 пари. Точно е дека на ниту една НАТО земја не и биле прекројувани границите, но тоа е само среќна околност што до сега се нема десено, бидејќи до сега не се примале кандидати подложни на кроење граници. Како и да е, членството во НАТО нема спречено НАТО членки да се тепаат меѓу себе додека останатите "Сојузници" од НАТО пактот пукаат сеир.


Технички Кипар не е НАТО членка ниту била некогаш, но во таа држава живеат етникуми кои припаѓаат на НАТО држави. Државата има прекроени граници, односно две држави од кои едната никој не ја признава, а и прави проблем на другата да неможе да се зачлени во НАТО иако е дел од ЕУ.

Е сега, што се однесува до писмените гаранции дека некој ќе те брани или нема да те напаѓа, сега ќе ти кажам нешто друго. Кога се распаѓаше СССР, остави цел куп воен хардвер низ новите републики кој во реалност им припаѓаше на ново креаираните држави кои беа дел од сојузот, и за краток период Казакстан, Белорусија и Украина поседуваа нуклеарно оружје. Додека Казакстан и Белорусија не правеа проблеми околу враќењето на бомбите во Москва, Украина не сакаше да го направи тоа, украинците мислеа дека тоа оружје им припаѓа нив и дека Украина како нова држава и поранешен дел од СССР треба да биде независна нуклеарна сила, а се работеше за повеќе од 4000 боеви глави што ја ставаа на 3 место по нуклеарно наоружување веднаш зад САД. Проблемот беше што централните команди за контрола на ракетите беа во Москва, ама ако запнеше Украина да си го задржи тоа што е нејзино можеше да го направи тоа па макар и да беше прогласена како rogue state од цел свет.

И што се случи, подлегнаа под притисок а за возврат САД, Велика Британија и Русија и дадоа писмена гаранција дека никогаш нема да превземат воени дејствија против таа држава. Што се случува сега со Украина? Најмизерни се во Европа а Русија си игра курот со нивните граници, и кажува како технички никогаш не ја нападнала пошто нели сепаратистите сами од себе се наоружале и решиле да бараат држава во источна Украина.

Тоа ти е бато, НАТО ништо не ти гарантира, поготово не ако живееш на вакво место како балканов. Кроењето на граници и те како сеуште постои како опција, али мое мислење е дека нема да дојде до тоа. А нема да дојде до тоа зошто Македонија е такви гнида од држава што никој несака да администрира со неа, ако некој сосед те лапне, ќе треба и да те рани. Добро, можеби последниот исказ и не е толку точен за соседите од запад и северозапад.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Ти ја разбирам поентата, но за жал таква е реалноста и колку и да бегаме од неа, нема ефект. Две-три декади бевме ФИРОМ па преживеавме, не верувам дека некој ќе го стегне срцето ако има Р.С. (намерни кратенки) пред името Македонија.
А пак ќе повторам дека ти го разбирам гневот, страмот и све остало.
Јас не разбирам зошто млад дечко како тебе, ничим изазван, мора да користи Р.С. на форум. Реалноста е дека ништо не те обврзува како индивидуалец да кажеш Македонија, посебно што знаеш дека Р.С., во кратенка или не, е чувствително и навредливо за поголемиот дел Македонци, на форум или надвор од него.

Не сакам да отворам поширока дискусија за ова, ќе ја напуштам темава и ќе се воздржам од понатамошни коментари. Не заборавајте кои сте и што сте.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.816
Не ти ја разбирам потребата од сарказам. Индија ја нападна Португалија во '61 и ги анексира Гоа и останатите португалски колонии на индискиот субконтинент.
И други членки на НАТО губеле колонии. Териториите како што се колониите имаат друг статус.
 
Член од
22 февруари 2015
Мислења
192
Поени од реакции
279
Нато приказната за Македонија требаше да заврши после букурешткиот самит 2008 година. Кога тогаш не сакаа да не примат и ни рекоа ќе ве примиме само ако си го смените името, требаше ние да им кажеме не благодарам, ние сме достоинствен народ, ако вие не не почитувате тогаш ние нема што да бараме во вашето друштво. Ситуацијата е налик на некое јако друштво од деца од богати и успешни родители, и доаѓа едно скромно сиромашно дете од село и вика сакам и јас да се дружам со вас, а овие му викаат добро бе сељак дојди, и го маваат завратници и го пуштаат по цигари, иди бе сељак купи ни цигари.

Опстојавме 30 години без нато и еу, можевме да продолжиме и понатаму да живееме без овие организации кои немаат почит кно нас.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.787
Поени од реакции
29.225
,,,temata e Makedonija vo otan,ne razbiram zoshto diskutirate za treti zemji ili mnogu nashiroko,bi trebalo pishuvankite da bidat vo kontekst na naslovot,,,
,,,ili naslovot na temava e promashena rabota od segashna gledna tochka bidejki toa e vekje zavrshena rabota,,
,,,vakva tema beshe vistinski potrebna ushte pred referendumot koga site belosvetski politichki igrachi se istoporija da ni kazhuvaat kolku ke ni bide ubavo otkako je go smenime imeto i so toa site belosvetski porti bi no bile otvoreni,,,togash beshe potrebna diskusija da se slushne/prochita mislenjeto na tukashnite chlenovi,,,
,,,ovoa sega vaka e se post mortem/,,,festum de,,,
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Јас не разбирам зошто млад дечко како тебе, ничим изазван, мора да користи Р.С. на форум. Реалноста е дека ништо не те обврзува како индивидуалец да кажеш Македонија, посебно што знаеш дека Р.С., во кратенка или не, е чувствително и навредливо за поголемиот дел Македонци, на форум или надвор од него.

Не сакам да отворам поширока дискусија за ова, ќе ја напуштам темава и ќе се воздржам од понатамошни коментари. Не заборавајте кои сте и што сте.
Не биди песимиста во врска со НАТО, и да, во право си кога станува збор за моето користење на кратенката, секако дека можев да го избегнам тој дел "Р.С."..
Во иднина ќе ја избегавам нејзината употреба.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
И други членки на НАТО губеле колонии. Териториите како што се колониите имаат друг статус.
Arno ama ovaa teritorija spored Portugalija ne bila nivna kolonija .
Portugal asserted that its territory on the Indian subcontinent was not a colony but part of metropolitan Portugal and hence its transfer was non-negotiable.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Super e v NATOvo be kamo srejka da vlezefne tamu porano, pret deset ili pret dvajset godini, šu ubao se spije mirno nojke otkako vlegofne v NATO odma zaspivam kako bajče i spijam mirno bez prekin 24/7 pa NATO me čuvat odozgora grčki i blgarski vojni avioni letaat po nebono...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.659
Поени од реакции
4.318
Super e v NATOvo be kamo srejka da vlezefne tamu porano, pret deset ili pret dvajset godini, šu ubao se spije mirno nojke otkako vlegofne v NATO odma zaspivam kako bajče i spijam mirno bez prekin 24/7 pa NATO me čuvat odozgora grčki i blgarski vojni avioni letaat po nebono...
Значи до тоа е, имаш мирен сон, па се забележува и коментарите ти се некако смирени, умерени, нека е благословен НАТОво нека носи мир и мирен сон.

......
Е сеа, Макрон имаше изјава каде шо рече дека ОТАН е клинички муерте.
Го делам истото мислење и сметам дека во рок од 1-3 години овој воен сојуз ќе замине во историјата, самиот од себе внатрешно ќе се распадне.
УК само што ја напушти ЕУропска и за кратко време - наскоро ќе се покаже кога и со кој интензитет ќе се распаѓа.

Северџаниве кои гледаат благонаклоно кон НАТОво имаат ли резервна варијанта, што по распаѓањето на НАТОво и дали планираат да емигрираат во земјите столбови на НАТОво?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Значи до тоа е, имаш мирен сон, па се забележува и коментарите ти се некако смирени, умерени, нека е благословен НАТОво нека носи мир и мирен сон.

......
Е сеа, Макрон имаше изјава каде шо рече дека ОТАН е клинички муерте.
Го делам истото мислење и сметам дека во рок од 1-3 години овој воен сојуз ќе замине во историјата, самиот од себе внатрешно ќе се распадне.
УК само што ја напушти ЕУропска и за кратко време - наскоро ќе се покаже кога и со кој интензитет ќе се распаѓа.

Северџаниве кои гледаат благонаклоно кон НАТОво имаат ли резервна варијанта, што по распаѓањето на НАТОво и дали планираат да емигрираат во земјите столбови на НАТОво?
И после се извинуваше. :pos:
Извините, натерали су ме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom