Македонија во Северноатланската алијанса - НАТО

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Темава е наменета за дискусија поврзаната со нашето членство во Северноатланскиот сојуз - НАТО, добивките и губитоците со кои може (потенцијално) да се соочи државата и народот а се директно/индиректно поврзани со членувањето во алијансата.

Правилата на темава се наведени во оваа тема.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Не знам за другите јас се чувствувам побезбедно. Благодарност до Владата на Република Северна Македонија и опозицијата секако што успеаја да нè внесат во НАТО или во тој Мембршип Екшн Плен, исто е.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Народот често пати не прави дистинкција и површно размислува кога се работи за Европа како континент, Европската унија, и Северноатланскиот (воен) сојуз - НАТО.

Имаме примери како врвни европски демократии од типот на Норвешка и Шведска, кои не членуваат во двете организации истовремено.
Неколку примери сакам да наведам.

1) Норвешка не е член на Европската унија, но членува во НАТО.

2) Шведска од друга страна е членка на Европската унија, но не и во НАТО.
Тоа укажува дека големите демократии (посебно Скандинавските) размислуваат и се дел од светската геостратешка "игра", каде што одлуките ги носат базирани строго на сопствените (државни) интереси.

3) Брегзитот од трета страна е исто така голем показател дека се случуваат промени од голема магнитуда за кои ние обичните државички не сме ни свесни.

4) Турција како членка на НАТО договара и реализира антивоздушен систем за одбрана од директниот противник на алијансата - Русија, и во исто време учествува во креирањето на америчките Ф-35 стелт авиони од 5тата генерација.

Заклучок по ваквите примери можеме да носиме сите индивидуално, но мислам дека тука голема улога имаат нивните агенции за државна и интернационална безбедност, па политичарите се прилично добро известени пред да ги носат нивните одлуки.
За жал, ние сме далеку од тие стандарди, но можеме барем да се запрашаме зошто е тоа така и зошто големи држави прават потези кои се повеќе и повеќе наликуваат на "затишје пред бура"...

Ова е мое лично мислење, и можеби грешам но... чувстувам дека се случуваат големи геостратешки игри од светски размери, а Р.С. Македонија е некаде тука во центарот на првите линии од фронтот (исток-запад) историски познат како Студената војна која никогаш не завршила, ниту ќе заврши.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.220
Поени од реакции
9.099
od beneficii oficijalni, vo slucaj nekoj od komsiite da ne napadne voeno (nezz zosto, ama ajde neka stoi)
imame cel svet da ne brani :D

ekonomski - sigurno treba da ucestvuvame so nekoj procend od budzet. na druga strana, dokolku NATO investira vo nekoja infrastruktura
i/ili vezbi na teren kaj nas, bi trebalo da imame pridobivki. bi trebalo malku poatraktivni i postabilni da izgledame za drugi
stranski investicii.
vo praksa - polesna rabota za mkd drzavjani vo NATO/Americki bazi po svetot, kade sto ne se nafakjaat da rabotat drzavjani od
pobogati NATO zemji.

toa mi e na prv pogled. generalno mislam deka e dobar poteg, ama ne ocekuvam pregolemo vlijanie na kvalitet na zivot vo zemjata.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.845
Поени од реакции
80.400
od beneficii oficijalni, vo slucaj nekoj od komsiite da ne napadne voeno (nezz zosto, ama ajde neka stoi)
imame cel svet da ne brani :D
Taa опција е исклучена. Сите тие се во НАТО. До сега немало напаѓање на територија на членка, од страна на друга членка. Нема ни да има.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Р.С.Македонија... :facepalm:
Ти ја разбирам поентата, но за жал таква е реалноста и колку и да бегаме од неа, нема ефект. Две-три декади бевме ФИРОМ па преживеавме, не верувам дека некој ќе го стегне срцето ако има Р.С. (намерни кратенки) пред името Македонија.
А пак ќе повторам дека ти го разбирам гневот, страмот и све остало.

Okay е темава,само у хумор или у чек дис аут да ја преместите
Можеби од твоја перспектива изгледа така, и иако си оф-топик, јас сепак ќе го почитувам твоето право на слободен говор.
И нема да барам, ама добро ќе беше да образложиш зошто темава наликува на нешто хумористично..
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.962
Поени од реакции
8.474
Ова е мое лично мислење, и можеби грешам но... чувстувам дека се случуваат големи геостратешки игри од светски размери, а Р.С. Македонија е некаде тука во центарот на првите линии од фронтот (исток-запад) историски познат како Студената војна која никогаш не завршила, ниту ќе заврши.
Грешиш, почитуван Х.С.* Никола. Беше во центарот, сега тежнее да се поистовети со Источна Албанија.

Х.С.*- Хомо Сапиенс - епитет кој попрецизно те дефинира.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Грешиш, почитуван Х.С.* Никола. Беше во центарот, сега тежнее да се поистовети со Источна Албанија.

Х.С.*- Хомо Сапиенс - епитет кој попрецизно те дефинира.
Можеби си во право, све е можно.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.667
Поени од реакции
21.615
4) Турција како членка на НАТО договара и реализира антивоздушен систем за одбрана од директниот противник на алијансата - Русија, и во исто време учествува во креирањето на америчките Ф-35 стелт авиони од 5тата генерација.
Учествуваше. Ја ифрлрија од програмата моментот кога стапна С-400 системот на турско тло.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.845
Поени од реакции
80.400
Република Северна Македонија е името на оваа држава, сакале ние или не.
Огромно мнозинство на населението гласа за ВМРО и СДСМ. СДСМ ја донесе оваа одлука, а ВМРО не ја опструираше во клучниот момент кога можеше. Затоа Мицковски ќе стане премиер.
Таблата Мизрахи може кај сака сега да си ја стаи.
Мицковски, Заев или било кој, се мала пречка за плановите на Алијансата за консолидирање на Јужното Крило, во време на, да речеме, руска експанзија.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Две-три декади бевме ФИРОМ па преживеавме, не верувам дека некој ќе го стегне срцето ако има Р.С. (намерни кратенки) пред името Македонија.
Не сме биле ФИРОМ.....барем по дома не. Провери си документи ќе видиш....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom