Македонија во Северноатланската алијанса - НАТО

Член од
24 март 2010
Мислења
15.205
Поени од реакции
25.938
Македонија сеуште има една од најдобрите воени школи.
Надалеку е прочуена македонската воена школа. Има продуцирано кадри што имаат решено десетици конфликти низ светот и биле клучни во светските војни.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.918
Поени од реакции
15.902
https://www.klix.ba/biznis/privreda/bih-od-danas-gas-dobija-putem-turskog-toka-moguce-sankcije-sad-a/210401060?fbclid=IwAR0-i3qPMVDoCzkjiTx0XT1lt2HAfsZslx70fdtiR5ghLy0Suq8JyRarJag

а ние бидејќи сме во Нато ќе мора од Александропулос да земаме...исто и Хрваткла мора ЛПГ на терминал на Крк
Автоматски споено мислење:

https://www.dw.com/mk/растат-тензиите-меѓу-украина-и-русија/a-57088721
Јасно е зошто УСА ѓоа ја притиска Блгарија за почеток на преговорите...
треба топовско месо во Украјина
а јас чисто се сомневам дека Грција ќе даде 1 војник за Украјина, а и други членки на Нато... ама затоа зеко ќе се напрчи... идат тешки времиња, НАТО на НОС ќе ни излезе, затоа зеко бара некоја заедничка влада ама пак он да командува, само да добие АМИН....
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.918
Поени од реакции
15.902
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.375
Поени од реакции
5.156
Јбг, име сменивме за да станеме полигон за тренирање војници.
Здравје боже може и некое базиче како дел од Ракетниот штит на НАТО да ни постават
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
577
Поени од реакции
1.195
Јбг, име сменивме за да станеме полигон за тренирање војници.
Здравје боже може и некое базиче како дел од Ракетниот штит на НАТО да ни постават
Така е, лош момент уцеливте,
Финска и Шведска го добиваат на тепсија..
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
859
Поени од реакции
930
Така е, лош момент уцеливте,
Финска и Шведска го добиваат на тепсија..
Шведска поставува услови на НАТО за да влезе, а на нас НАТО ни постави услови. Има разлика.
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
577
Поени од реакции
1.195
Шведска поставува услови на НАТО за да влезе, а на нас НАТО ни постави услови. Има разлика.
Дефинитивно има разлика- едно е да си од Скандинавија, друго е да си од Балканот:(
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.864
Поени од реакции
80.462
Така е, лош момент уцеливте,
Финска и Шведска го добиваат на тепсија..
Дефинитивно има разлика- едно е да си од Скандинавија, друго е да си од Балканот:(
„Овие две земји немаат јасен недвосмислен став против терористичките организации. Шведска е легло на терористичките организации. Тие им даваат на терористи да зборуваат во нивните парламенти“, рече Ердоган на заедничката прес-конференција со алжирскиот колега Абделмаџид Тебуне во Анкара и додаде: „Ние не би рекле ‘да’ за во безбедносната организација НАТО да влезат некои што ѝ воведуваат санкции на Турција… Тие ќе доаѓаа во понеделникот да нѐ убедуваат. Извинете, ама ич не треба да се мачат“, рече Ердоган.

Турција предупреди дека ќе се спротивстави на приклучувањето на двете нордиски земји во воената алијанса, при што Ердоган ги нарече „легла на терористичките организации“, мислејќи на сепаратистичката Курдистанска работничка партија (ПКК) и Револуционерниот народноослободителен фронт (ДХКП/Ц), кои се забранети во неговата земја.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.328
Поени од реакции
35.850
Национален празник на Романија 1ви Декември 2023 и учество на македонски вод со два Хамви како членка на НАТО!

Screenshot 12-02-2023 15.47.05.jpg

...толку од уста не го извадивме НАТО и ЕУ да бидеме дел од нив, а сега кога сме дел од НАТО, ама буквално на ниеден електронски медиум, портали, пишан весник, социјални мрежи нема никаква информација за учеството на Македонската армија како членка на НАТО на воена парада вчера на 1ви Декември 2023 по повод националниот ден на Романија.

Screenshot 12-02-2023 15.40.33.jpg

...па изгледа Министерот за одбрана Славјанка е во зимски сон, а можеби појма нема за настанов, еве ќе споделам неколку фотографии (лична моја обработка) за да се назначи настанот.

Screenshot 12-02-2023 15.46.38.jpg

... моментот на дефилирање на македонскиот вод меѓу другите присутни.

Screenshot 12-02-2023 15.50.24.jpg

... учествуваме на дефилето и со два (Humvee) Хамви.

Screenshot 12-02-2023 15.50.45.jpg

...воениот македонски вод бил лоциран во Каракал што преставува НАТО база во Романија.

Screenshot 12-02-2023 15.51.12.jpg

каде се наоѓа во близина на америчката база за одбрана од можен нуклеарен напад.

Screenshot 12-02-2023 15.57.18.jpg

...бај д веј, за тие неупатените за што служи Триумфалната капија,

Screenshot 12-02-2023 15.57.45.jpg

што буквално секоја метропола во светски рамки ја имаат, па беше изградена и во проектот Скопје 2014, Порта Македонија да бидеме и ние дел како другите метрополи.

Screenshot 12-02-2023 15.51.12.jpg

поздрав на наш војник од едното воено возило Хамви.

tocka-197591.png sarena-revolucija-01-juni-011.jpg

...за неупатените, во Шарена револуција, една од целта на шарење со бои беше и таа Порта Македонија, македонската триумфална капија.

sarena-revolucija-07.jpg

дури и со план и да се руши, а ваму со желби за влегување во НАТО, кои сите воени паради се изведуваат низ триумфалните капии, па што ќе биде ако имаше таква манифестација тука кај нас на членки на НАТО, под што ќе поминуваа воената парада?

Screenshot 12-02-2023 15.55.28.jpg

...па за организирање на ваква воена парада со воена машинерија каде би се движеле ако не под триумфална капија.

Screenshot 12-02-2023 15.51.34.jpg Screenshot 12-02-2023 15.53.29.jpg

...македонски војник, учесник на воената парада по повод национален празник на Романија 1ви Декмеври 2023, каде покрај другите учествувале и членки на НАТО меѓу кои бевме и ние како дел од НАТО!

Screenshot 12-02-2023 15.51.58.jpg

ПОЗДРАВ до нашите војници!!! :oeoeoe:

П.С.
(стани Славјанка да те види народ, да кажеш два збора за учеството на македонскиот вод на парадата).
 
Последно уредено:

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.915
Поени од реакции
11.349
Национален празник на Романија 1ви Декември 2023 и учество на македонски вод со два Хамви како членка на НАТО!

Прегледај го приврзокот 399683

...толку од уста не го извадивме НАТО и ЕУ да бидеме дел од нив, а сега кога сме дел од НАТО, ама буквално на ниеден електронски медиум, портали, пишан весник, социјални мрежи нема никаква информација за учеството на Македонската армија како членка на НАТО на воена парада вчера на 1ви Декември 2023 по повод националниот ден на Романија.

Прегледај го приврзокот 399684

...па изгледа Министерот за одбрана Славјанка е во зимски сон, а можеби појма нема за настанов, еве ќе споделам неколку фотографии (лична моја обработка) за да се назначи настанот.

Прегледај го приврзокот 399685

... моментот на дефилирање на македонскиот вод меѓу другите присутни.

Прегледај го приврзокот 399686

... учествуваме на дефилето и со два (Humvee) Хамви.

Прегледај го приврзокот 399687

...воениот македонски вод бил лоциран во Каракал што преставува НАТО база во Романија.

Прегледај го приврзокот 399688

каде се наоѓа во близина на америчката база за одбрана од можен нуклеарен напад.

Прегледај го приврзокот 399689

...бај д веј, за тие неупатените за што служи Триумфалната капија,

Прегледај го приврзокот 399690

што буквално секоја метропола во светски рамки ја имаат, па беше изградена и во проектот Скопје 2014, Порта Македонија да бидеме и ние дел како другите метрополи.

Прегледај го приврзокот 399691

поздрав на наш војник од едното воено возило Хамви.

Прегледај го приврзокот 399673 Прегледај го приврзокот 399674

...за неупатените, во Шарена револуција, една од целта на шарење со бои беше и таа Порта Македонија, македонската триумфална капија.

Прегледај го приврзокот 399672

дури и со план и да се руши, а ваму со желби за влегување во НАТО, кои сите воени паради се изведуваат низ триумфалните капии, па што ќе биде ако имаше таква манифестација тука кај нас на членки на НАТО, под што ќе поминуваа воената парада?

Прегледај го приврзокот 399692

...па за организирање на ваква воена парада со воена машинерија каде би се движеле ако не под триумфална капија.

Прегледај го приврзокот 399693 Прегледај го приврзокот 399694

...македонски војник, учесник на воената парада по повод национален празник на Романија 1ви Декмеври 2023, каде покрај другите учествувале и членки на НАТО меѓу кои бевме и ние како дел од НАТО!

Прегледај го приврзокот 399695

ПОЗДРАВ до нашите војници!!! :oeoeoe:

П.С.
(стани Славјанка да те види народ, да кажеш два збора за учеството на македонскиот вод на парадата).
Не сфатив, ова за националниот празник во Романија ли е?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.033
Поени од реакции
4.827
Добра вест за ЛГБТЉПР= Северџганите!

Генералниот секретар на блокот предводен од САД даде изјава по повод Меѓународниот ден против хомофобијата, бифобијата и трансфобијата

„НАТО постои за да брани 32 нации и правото на нашите народи да живеат слободно и во мир“, Столтенберг на X, поранешен Твитер.
„На меѓународниот ден против хомофобијата, бифобијата и трансфобијата и секој ден: секоја љубов е еднаква. ЛГБТК+ луѓето заслужуваат почит и достоинство, и горд сум што се нарекувам ваш сојузник“.

О после ќе дојде некој северџган со прашање:
А зошто сте за Русија против ЕУСА=ОТАН ? ? ?
Па и да не си Македонец кој е жртва на нацифашизмот на ЕУСА заради нивното вакво болесно однесување најприродно е да си за Руската федерација!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom