Македонија - внатрешни случувања (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Makedonija do 2006 godina imase mnogu prijateli nadvor, poveke ne pocituvaat megjunarodnite prijateli na zemjava i u Brisel i Vasington. Denes nema nitu P od pocituvanje na zemjata nadvor, brojot na prijateli drasticno ni e namalen, toa e zatoa sto vlasta smeta deka samata na sebe si e dovolna, ama tesko deka daleku ke stigne so taa misla. Kako so trgnala rabotata, kako so e prazen budzetot, samo da ne dojdeme kako grcija, togas koj nas ke ne spasuva samo ne znam
Не ме забевај, од периодот од 2002 до 2006 колку повеќе ја рушевме државата толку повеќе "пријатели'' имавме изгледа затоа што двојазични ги направивме Струга,Скопје, и Кичево и го пропаднавме референдумот бројот на пријатели ни се зголеми, во тој период затоа што учки од Кондово го држеа Скопје на нишан затоа имавме очигледно повеќе пријатели, затоа што лавовите ги растуривме и затоа што ги деградиравме затоа добивме уште повеќе пријатели, откако направија за прв пат коалиција македонска партија и поранешни терористи уште повеќе пријатели добивме, додека им дававме права на ракмовните до степен малцинството да ги има правата на мнозинството, а мнозинствотот правата на малцинството уште повеќе пријатели имавме, колку повеќе си ја уништувавме државата уште повеќе пријатели имавме, епа во овој случај стварно не сакам да имам толку голем број на пријатели, зошто ако се зголеми за уште некој бројот на пријатели јас ќе останам без држава. А ти или се правиш глуп или си глуп или си слеп ако не знаеш дека во светот нема пријатели туку постојат само вечно интереси.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.356
Поени од реакции
4.800
А што ти смета тебе што во Кичево е македонец градоначалник? И џабе си го барате Кичево, наше е :)

мене не ми смета градоначалкин македонец, но ми смета тоа што вас ви смета кога градоначалникот е албанец........................тоа го рамните како изгубена територија......
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Абе ти вицови кажуваш или пробуваш да ме насмееш? Како баш со тие земји што не се членки на Нато и Еу а се советот на безбедност на обединетите нации до право на вето Кина и Русија не признаа под уставното име, А членките на еу и нато во Советот на безбедност на обединетите нации со право на вето Франција и Бријатанија сме фиром, а инаку признавањето од страна на американците на нашето уставно име се случи еден ден пред референдумот за територијална поделба, за намерно да пропадне и во едно негово интервју Колин Паул призна дека намерно била признаена Македонија под уставно име заради , нивни интереси а го видовме нивниот интерес како стана Скопје со сила над 20% рамковно население, и како Струга од доминатвно македонска општина стана доминатно рамковна општина. Толку го критикуваме истокот а тој не признава под уставно име и не ни кажува дека е добро за нас бивши учки да станат министри пратеници инт, а нашите толку посакувани западни партнери сме Фиром, не почитуваат одлуги од хаг дека треба Македонија да биде примена во нато и дека Грција ја прекршила времената спогодона а не Македонија, иронијата да биде поголема тој суд е создаден од истите тие што сега не ги почитуваат одлуките , од тие што го основале тој суд. Ни кажуваат колку ни е убаво што поранешни учки сега се министри и пратеници, ни кажуваат колку убав потег бил на бесими што арм положиле цвеќе на учк, како тоа бил храбар и визионерски потег види мајката, како јас не бев новинар па да го прашав амбасадорот зошто во чин на визионерство и лидерство америчката војска не положи цвеќе на паднатите борци на алка еда.[/quote]




Тоа значи дека Скопје можеше да има 20% албанско (под рамковно спаѓаат и турците, бошњаците, србите, така да процентот би бил поголем) население ама тогаш било од национално стратешко многу важно Скопје да биде 100% македонски град, исто така и во Струга, значи државата имала стратегија како да попречува една општина да опстане со градонач. немакеоднец....
Како што денеска со сите сили се обидувате Кичево да биде со градонач. македонец...........спротивно многу лошо за макеоднците,
ТОЛКУ ОД ДОВЕРБАТА СО КОЈА СЕ ФАЛИТЕ (или глумите дека се фалите)..........[/quote]
Па да можеше ја припоивме рамковата општина Сарај 40 000 жители и околните рамковни села што се одалечени над 20 км од ценарот на градот и да можеше на хартија да станете над 20%, а можеше и Косово да го припоите кон Скопје па да станете 75% мнозинство во Скопје , зошто да не може хартијата и глупоста трпи се, ама на човек симнат од планина кога ќе му дадеш кола се понаша како животиња, па добро и он треба да се порадува да види булвар со 3 ленти да види семафор, да види некој минич затоа што од таа планината женската мода е од глава до глуждови со мантил. И така ние треба да трпим неизживеани неандерталци што се 200 години назад во времето. Кој освен оружје,дрога, права и проституција друго не знаат да прават. Инаку никат сум немал доверба во вас ниту некат ќе имам само глупи луѓе можат да имат доверба во вас.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.243
Поени од реакции
21.588
Тоа значи дека Скопје можеше да има 20% албанско (под рамковно спаѓаат и турците, бошњаците, србите, така да процентот би бил поголем) население ама тогаш било од национално стратешко многу важно Скопје да биде 100% македонски град, исто така и во Струга, значи државата имала стратегија како да попречува една општина да опстане со градонач. немакеоднец....
Како што денеска со сите сили се обидувате Кичево да биде со градонач. македонец...........спротивно многу лошо за макеоднците,
ТОЛКУ ОД ДОВЕРБАТА СО КОЈА СЕ ФАЛИТЕ (или глумите дека се фалите)..........
НЕ е проблем што Албанец ќе биде градоначалник на Кичево туку ќе биде поранешна учка кој сосема е неспособен а тоа се гледа на досегашните резултати во Општина Осломеј. Немате подобри луѓе или тие ви се најнај?
--- надополнето: 27 август 2012 во 22:34 ---
Makedonija do 2006 godina imase mnogu prijateli nadvor, poveke ne pocituvaat megjunarodnite prijateli na zemjava i u Brisel i Vasington. Denes nema nitu P od pocituvanje na zemjata nadvor, brojot na prijateli drasticno ni e namalen, toa e zatoa sto vlasta smeta deka samata na sebe si e dovolna, ama tesko deka daleku ke stigne so taa misla. Kako so trgnala rabotata, kako so e prazen budzetot, samo da ne dojdeme kako grcija, togas koj nas ke ne spasuva samo ne znam
А кој ни беа тие пријатели до 2006 кој ги немаме сега?
--- надополнето: 27 август 2012 во 22:36 ---
мене не ми смета градоначалкин македонец, но ми смета тоа што вас ви смета кога градоначалникот е албанец........................тоа го рамните како изгубена територија......
Па и е, најнов пример е Струга. Со сила се Албанизира, има хаос во градот, Македонците се дискриминирани. Све паѓа, до душа не е само поради тоа што градоначалникот е Албанец, проблемот е што е неспособен.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
[quote="Казаки, post: 5263481, member: 51188"
1993 влеговме во ОН како ФИРОМ, ама таму го нема само САД главниот збор!
Абе ти вицови кажуваш или пробуваш да ме насмееш? Како баш со тие земји што не се членки на Нато и Еу а се советот на безбедност на обединетите нации до право на вето Кина и Русија не признаа под уставното име, А членките на еу и нато во Советот на безбедност на обединетите нации со право на вето Франција и Бријатанија сме фиром, а инаку признавањето од страна на американците на нашето уставно име се случи еден ден пред референдумот за територијална поделба, за намерно да пропадне и во едно негово интервју Колин Паул призна дека намерно била признаена Македонија под уставно име заради , нивни интереси а го видовме нивниот интерес како стана Скопје со сила над 20% рамковно население, и како Струга од доминатвно македонска општина стана доминатно рамковна општина. Толку го критикуваме истокот а тој не признава под уставно име и не ни кажува дека е добро за нас бивши учки да станат министри пратеници инт, а нашите толку посакувани западни партнери сме Фиром, не почитуваат одлуги од хаг дека треба Македонија да биде примена во нато и дека Грција ја прекршила времената спогодона а не Македонија, иронијата да биде поголема тој суд е создаден од истите тие што сега не ги почитуваат одлуките , од тие што го основале тој суд. Ни кажуваат колку ни е убаво што поранешни учки сега се министри и пратеници, ни кажуваат колку убав потег бил на бесими што арм положиле цвеќе на учк, како тоа бил храбар и визионерски потег види мајката, како јас не бев новинар па да го прашав амбасадорот зошто во чин на визионерство и лидерство америчката војска не положи цвеќе на паднатите борци на алка еда.[/quote]

Па така е бе братче... еден ќе те признава, друг не кога немаме јасен став дали со едните или другите!

а го видовме нивниот интерес како стана Скопје со сила над 20% рамковно население, и како Струга од доминатвно македонска општина стана доминатно рамковна општина.
Епа цело време тоа ти го зборувам... во Албанците видоа најсигурна продолжна рака и преку нив го „освојуваат“ Балканот!


Толку го критикуваме истокот а тој не признава под уставно име и не ни кажува дека е добро за нас бивши учки да станат министри пратеници инт, а нашите толку посакувани западни партнери сме Фиром
Епа се што лета не се јаде... Еве Турција зема замав, посебно економски, и што ако по 30 години бидиме некаков партнер на Турција?!

Да тие не признаваат под уставно име, па викаат дека дури и ние да го смениме нашето име, за нив ќе останиме Македонија, но пак ќе речам, се што лета не се јаде... од кај знаеш тогаш какви услови ќе постави Турција?

не почитуваат одлуги од хаг дека треба Македонија да биде примена во нато и дека Грција ја прекршила времената спогодона а не Македонија, иронијата да биде поголема тој суд е создаден од истите тие што сега не ги почитуваат одлуките , од тие што го основале тој суд.
Кога ги читаш Мирка, Миленко, Јанко и остала багра вака ќе се лажиш... Пресудата на судот во Хаг беше дека судот утврдил дека Грција ја прекрши привремената спогодба, но судот не му наложува на Грција тоа да не го направи уште еднаш!

Ни кажуваат колку ни е убаво што поранешни учки сега се министри и пратеници, ни кажуваат колку убав потег бил на бесими што арм положиле цвеќе на учк, како тоа бил храбар и визионерски потег види мајката, како јас не бев новинар па да го прашав амбасадорот зошто во чин на визионерство и лидерство америчката војска не положи цвеќе на паднатите борци на алка еда.
Ќе ни кажуваат бе брат... кога ние не бевме паметни на време да се свртиме кон нив... наместо да му кажуваат на некој друг, сега нас ќе ни кажуваат... жалим случај... местото ни го зедоја „браќата“!
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.356
Поени од реакции
4.800
НЕ е проблем што Албанец ќе биде градоначалник на Кичево туку ќе биде поранешна учка кој сосема е неспособен а тоа се гледа на досегашните резултати во Општина Осломеј. Немате подобри луѓе или тие ви се најнај?
--- надополнето: 27 август 2012 во 22:34 ---


А кој ни беа тие пријатели до 2006 кој ги немаме сега?
--- надополнето: 27 август 2012 во 22:36 ---

Па и е, најнов пример е Струга. Со сила се Албанизира, има хаос во градот, Македонците се дискриминирани. Све паѓа, до душа не е само поради тоа што градоначалникот е Албанец, проблемот е што е неспособен.
Значи се оправдуваш со тој на Струга? автоматски албанец не бива?
А овие 20 год кој градоначалкник македонец работел како што треба??????
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Абе ти вицови кажуваш или пробуваш да ме насмееш? Како баш со тие земји што не се членки на Нато и Еу а се советот на безбедност на обединетите нации до право на вето Кина и Русија не признаа под уставното име, А членките на еу и нато во Советот на безбедност на обединетите нации со право на вето Франција и Бријатанија сме фиром, а инаку признавањето од страна на американците на нашето уставно име се случи еден ден пред референдумот за територијална поделба, за намерно да пропадне и во едно негово интервју Колин Паул призна дека намерно била признаена Македонија под уставно име заради , нивни интереси а го видовме нивниот интерес како стана Скопје со сила над 20% рамковно население, и како Струга од доминатвно македонска општина стана доминатно рамковна општина. Толку го критикуваме истокот а тој не признава под уставно име и не ни кажува дека е добро за нас бивши учки да станат министри пратеници инт, а нашите толку посакувани западни партнери сме Фиром, не почитуваат одлуги од хаг дека треба Македонија да биде примена во нато и дека Грција ја прекршила времената спогодона а не Македонија, иронијата да биде поголема тој суд е создаден од истите тие што сега не ги почитуваат одлуките , од тие што го основале тој суд. Ни кажуваат колку ни е убаво што поранешни учки сега се министри и пратеници, ни кажуваат колку убав потег бил на бесими што арм положиле цвеќе на учк, како тоа бил храбар и визионерски потег види мајката, како јас не бев новинар па да го прашав амбасадорот зошто во чин на визионерство и лидерство америчката војска не положи цвеќе на паднатите борци на алка еда.
Па така е бе братче... еден ќе те признава, друг не кога немаме јасен став дали со едните или другите!



Епа цело време тоа ти го зборувам... во Албанците видоа најсигурна продолжна рака и преку нив го „освојуваат“ Балканот!




Епа се што лета не се јаде... Еве Турција зема замав, посебно економски, и што ако по 30 години бидиме некаков партнер на Турција?!

Да тие не признаваат под уставно име, па викаат дека дури и ние да го смениме нашето име, за нив ќе останиме Македонија, но пак ќе речам, се што лета не се јаде... од кај знаеш тогаш какви услови ќе постави Турција?



Кога ги читаш Мирка, Миленко, Јанко и остала багра вака ќе се лажиш... Пресудата на судот во Хаг беше дека судот утврдил дека Грција ја прекрши привремената спогодба, но судот не му наложува на Грција тоа да не го направи уште еднаш!



Ќе ни кажуваат бе брат... кога ние не бевме паметни на време да се свртиме кон нив... наместо да му кажуваат на некој друг, сега нас ќе ни кажуваат... жалим случај... местото ни го зедоја „браќата“![/quote]
Проблемот со оваа држава е што има многу луѓе што се вазали што немаат свое ја свое достоинство што се крстат во Еу и Нато како да е во прашање Исус Христус, и што побитно им е што ќе кажат Нато и еу отколку што ќе каже македонскиот народ. Вакви како тебе бараат американците за да ни го полнат мозокот со нивните идеали за демократија што каде и да отидат има многу мртви протерани , повредени. Со твоите ставови ги браниш интересите на Америка не на Македонија и имаш слични ставови за некој прашања како Соросоидиви да ти се ментори. така слободно виткај кичма и понижувај се јас немам намера да бидам ничив вазал. Не се бореле моите предци за јас да виткам кичма на веќе добиена држава кога моите предци не виткале кичма ни во поробена Македонија. За ова се бореле твоите предци за да има даваш Blow Job на Американците браво да тебе, сигурно твоите предци се гордерат со тебе.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.243
Поени од реакции
21.588
Значи се оправдуваш со тој на Струга? автоматски албанец не бива?
А овие 20 год кој градоначалкник македонец работел како што треба??????
Абе земи и други на пример во Тетово со депонијата, на лето има рестрикции за вода итн. Зајас и Осломеј се катастрофа ич не мрднаа, оној во Чаир си прави што сака, напредок никаков. Значи штом ставате кандидати гледајте барем асални да бидат а не бивши учки, ем врска немаат и плус се провоцираат Македонците. Немој да ми кажеш дека нема кај Албанците поспособни луѓе од сегашниве градоначалници низ државата. Иначе и кај Македонците им тенџерина но ако споредиме на пример успешните Македонски општини како се развивале за разлика од тие каде што има Албанец градоначалник сам ќе признаеш дека има разлика како ден и ноќ. И вие живеете тука не е само до тоа да се земе територијата како што беше во Струга па сега со Кичево.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.510
Поени од реакции
79.665
^ Гостивар им е сепак, некаков исклучок.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
^ ^ ^
"Лавовите" и полицајците се гледаа преку нишан

Убаво е да се потсетиме како тие што изиграваат спасители на брaнителите денес нашите ценети социјалдемократи во периодот 2002-2006 како се однесуваа спрема безбедносните сили.
--- надополнето: 28 август 2012 во 01:19 ---
Какво нормално бе друже????
Дали ти си бил во скоро време во гв??
Од приказни што му кажувале ти кажува дека е добро.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.243
Поени од реакции
21.588
Какво нормално бе друже????
Дали ти си бил во скоро време во гв??
На кратко да, ама дека ја фалат ете супер била па нека кажат жителите на Гостивар како е.
--- надополнето: 28 август 2012 во 01:28 ---
...

Од приказни што му кажувале ти кажува дека е добро.
Па и ти повели пообјасни мислам сите не интересира како е во Гостивар
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
273
Гв више не е она што беше.На секој агол никнуваат згради без разлика дали на тоа место има дозвола за градба или не.Некој е помоќен од законот;)
Хигиена-Хаос:гомце:Ако во времето на претходниот градоначалник Гв беше пример за чистота сега е обратно.До пред еден месец немаше ниту еден реализиран проект на општината.Сеа пред избори почнаа да се реновираат некои улици.
Да ги видите само училиштата ќе запрашате што е ова училиште или некоја депонија.На секоја трета улица ставен по еден контињер кој се собира еднаш неделно а се собрало ѓубре колку три такви на одоколу ѓубре колку сакаш,ГОСПОДОТА од комунално го собираат тоа само што е внатре а другото не ги интересира(Еден постар човек ги замолил да го собераат и тоа што е на улица завршил во болница,ги пријавил во полиција од таму го известиле дека он е крив дека им се мешал во работа).
Понатаму да не зборам многу многу затоа што ќе го надминам постот на @saber
Ако грешам нека ме негира некој од Гв
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom