Македонија-Хрватска 21.01. (26-29)

Како ќе заврши двобојот на Балканските велесили?

  • победа на Македонија

    Гласови: 74 58,7%
  • нерешено

    Гласови: 19 15,1%
  • победа на Хрватска

    Гласови: 33 26,2%

  • Вкупно гласачи
    126
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Стевче збесна...
Добро е шо не беше Обрван во близина,лошо ќе поминеше...
Според мене за многу работи е во право..
Пред се за нападот,наместо да напаѓаме во широка формација да ја развлечиме високата зона на Хрватите ние се закопаваме на средина...
Исто и за одбраната,не знам по кој пат кажува дека треба да се игра со чести прекини на нападите,да се враќа топката на 9 метри,но кој да го послуша?
Иако малку е препотентен,и не им е по ќеиф на некои,посебно на тие шо се сега во репрезентација,но има право за доста работи Стефче....
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Стевче збесна...
Добро е шо не беше Обрван во близина,лошо ќе поминеше...
Според мене за многу работи е во право..
Пред се за нападот,наместо да напаѓаме во широка формација да ја развлечиме високата зона на Хрватите ние се закопаваме на средина...
Исто и за одбраната,не знам по кој пат кажува дека треба да се игра со чести прекини на нападите,да се враќа топката на 9 метри,но кој да го послуша?
Иако малку е препотентен,и не им е по ќеиф на некои,посебно на тие шо се сега во репрезентација,но има право за доста работи Стефче....
Абе ок е тоа што го збора, ама едно е на табла да нацрташ друго е против поквалитетни, побрзи, повисоки играчи кои побрзо додаваат сето тоа да го изведиш. Малце се понаша како да не знаат дека така треба да изиграат, знаат ама не им успева. Разликата е пред се во самиот квалитет на играчите, до некаде толку им е силата...
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Стевче збесна...
Добро е шо не беше Обрван во близина,лошо ќе поминеше...
Според мене за многу работи е во право..
Пред се за нападот,наместо да напаѓаме во широка формација да ја развлечиме високата зона на Хрватите ние се закопаваме на средина...
Исто и за одбраната,не знам по кој пат кажува дека треба да се игра со чести прекини на нападите,да се враќа топката на 9 метри,но кој да го послуша?
Иако малку е препотентен,и не им е по ќеиф на некои,посебно на тие шо се сега во репрезентација,но има право за доста работи Стефче....
Најмногу се изнервира за развлекувањето на зоната нешто што лаик мораше да го увиди. Мојсовски е висок 187 а Копљар и Гојун 210, тоа се цели 25цм разлика. Кога ќе шутни преку зона или од 9 метри? Башка Алиловиќ бранеше по договор, блокот штитеше една страна и тој одеше на другата, доволна тактика за нашите џуџиња.
 
И

Игнориран член

Гостин
Мене искрено овие нашите ми делуваат како да се спремале само за со Тунис , цела сила и тактика како да беше насочена кон тој наптревар а заборавиле дека уште 4 други натпревари треба да се одиграат во групата.
Не се прам стручњак , несакам намерно да анализирам , онака лаички како обичен гледач добив таков впечаток.
Се гледаше и со Босна и со Иран како да сакавме да ги добиеме со истата тактика против Тунис и можеби затоа и се изнамачивме а требаше "полесно " да се добијат тие натпревари.
Не го оправдувам Цревото , не ми е омилен лик (поради некои работи поврзани со Пелистер) но сварно делуваме од утакмица во утакмица како изгубени германци , како да нема Обрван план Б.

Ако Ацо Јоновски вистина се повреди и ако го пропушти мечот со Австрија , ќе видиме дали вистина Обрван има решение и друга тактика спремено или ќе испадни дека сме се спремиле само за со Тунис.
Според мене уткамицата со Австрија ќе биди вистински показател до каде ни е силата .
 
А

Атомската мравка

Гостин
Стевче збесна...
Добро е шо не беше Обрван во близина,лошо ќе поминеше...
Според мене за многу работи е во право..
Пред се за нападот,наместо да напаѓаме во широка формација да ја развлечиме високата зона на Хрватите ние се закопаваме на средина...
Исто и за одбраната,не знам по кој пат кажува дека треба да се игра со чести прекини на нападите,да се враќа топката на 9 метри,но кој да го послуша?
Иако малку е препотентен,и не им е по ќеиф на некои,посебно на тие шо се сега во репрезентација,но има право за доста работи Стефче....
Тоа во одбраната што ги остававме без прекини (да се враќаат на 9м) ни беше најголема грешка на натпреварот, лудост е да ги оставиш Хрватите така течно да им минат нападите плус имаше и еден куп ситуации (при крајот на прво) каде што со фаул ќе немаа време да шутнат или пак кога имавме исклучување со фаул ќе им одземеше 4-5 секунди и таман Манасков ќе се вратеше од исклучување ќе бевме комплетирани во одбрана а овие ни фаул ни ништо ги оставаат да направат чиста акција и да шутнат. Со ваква тактика добро е и што изгубивме само 3 разлика..

И за развлекувањето е во право ама во пракса не е толку едноставно тоа, ама барем одбраната можеше да ја скоцкаат подобро.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Има (пре)долг јазик Цревото:sneaky:,препотентен е,самобеднисан,малку(повеќе)од високо ги гледа колегите:D...
Отсекогаш му биле мана овие карактеристики,и затоа брзо ги завршувал своите епизоди во екипите каде што работел..
Кога доби клоца од Младост Богданци шо да прајме муабет....:pos:
Но дека е добар стручњак е,вака на прв поглед е во право за многу работи..
Ама пак лесно е да се коментира вака од позиција на гледач,сигурно на терен е различно,и не е толку лесно да се спроведат тактиките...
Обрван не е од вчера,и тој има искуство,имал успеси секаде каде што работел(посебно во Метковиќ),и сигурно знае кои се потенцијалите на овај тим..
Е сега и тој не е крив шо немаме лев бек за лек,не е магионичар..
Без лев бек во ракомет е исто како да играш без плеј во кошарка,една од најважните позиции..
И Мојсо не е крив шо има само 187,цел живот играл среден,сосила кутриот цела кариера мораше да покрива и на лев бек(прилично е добар)...
Како немаше едно 5 см повеќе,ќе беше класа бек,олраунд бек,како Дувњак денес...
Тоа е,даваме максимум и со ова шо го имаме,па не смее да се замерува...да бараме во јајцето влакно...
Сега е важно да освоиме барем бод со Австрија,па после да видиме до кај сме...:zloo:
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.207
Поени од реакции
4.944
Како шо претпоставував пораз најмногу до 3 разлика и така испадна...
Прво задоволен сум од играта и пожртвуваноста во воведните 15-20 минути од мечот. Хрватска е класа репрезентација, но ние покажавме дека можиме да се носиме со нив и да имаме водство од 3-4 разлика во 1/4 од мечот. Одлично го затворивме Дувњак во првото полувреме кој му е прв пик во нивната репрезентација, не се виде во првите 30 минути, немаше ниту еден гол, а во второто се разигра и тој ако не се лажам даде 5 гола. Друга работа од која се плашев и ја спомнав пред мечот со Хрватска е Алиловиќ, кој беше вон форма на претходнте утакмици, најмногу стравував да не се разбрани толку против нас и ТОА И СЕ СЛУЧИ.
Копљар не беше ништо посебен, долку види мал простор одма шутира, класичен бек шутер, Бичанич ме изненади, односно нашите заборавија на него, одличен удар има но таа страна како заспана беше кај нас и максимално ги искористи своите шанси Бичанич. За Чупиќ немам коментар според мене во најдобрите 5 крила во светот е Иван...
Борко катастрофа :notworthy: Па да му ебам мајката зет за сестра да не му е Обрван шо го остај цел меч во игра :rolleyes: Па гледаш не му оди, одма извај го Диви го имаш на клупа, за оние удари шо ги прими од 8-9 метри сигурен сум дека Никола Митревски ќе ги одбранеше, тој можи незнај за од блиску, ама за такви удари од далечина е Штербик за разлика од Борко...
Ме радва шо крилата на ова светско ни се феноменални и Манасков и Ѓорѓиевски, на пикер сме без грешка Столе е ПИКЕРИШТЕ.
За клучен дел од мечот каде ептен паднавме беше исклучувањето на двајцата играчи по 2 минути, незнам зошто само Лазаров напрај такво аматерско исклучивање :neetaka:
А судиите кажав и претходно, ваква арбитража немам видено со години на едно големо натпреварување, катастрофа, и тоа со ЕХФ шо му дозволи секој пожесток конктакт да го санкционираат со 2 минути, ова е машка игра :jajce:
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Мене искрено овие нашите ми делуваат како да се спремале само за со Тунис , цела сила и тактика како да беше насочена кон тој наптревар а заборавиле дека уште 4 други натпревари треба да се одиграат во групата.
Не се прам стручњак , несакам намерно да анализирам , онака лаички како обичен гледач добив таков впечаток.
Се гледаше и со Босна и со Иран како да сакавме да ги добиеме со истата тактика против Тунис и можеби затоа и се изнамачивме а требаше "полесно " да се добијат тие натпревари.
Не го оправдувам Цревото , не ми е омилен лик (поради некои работи поврзани со Пелистер) но сварно делуваме од утакмица во утакмица како изгубени германци , како да нема Обрван план Б.

Ако Ацо Јоновски вистина се повреди и ако го пропушти мечот со Австрија , ќе видиме дали вистина Обрван има решение и друга тактика спремено или ќе испадни дека сме се спремиле само за со Тунис.
Според мене уткамицата со Австрија ќе биди вистински показател до каде ни е силата .
Дека специјално се спремале за Тунис нема збор. Ама не би рекол дека се изгубени германци оттаму наваму. Со Хрватска се на се и не одиграа воопшто лошо, ама ако сакаат да победат тим од оние кои се борат за медали треба повеќе. За повеќето екипи на првенството таа игра беше доволна, ама за Хрватска не. А за план Б, искрено не знам каков е тој план Б што го очекувате. Мене ми изгледа дека имаат далеку повеќе изработени акции од минатото и генерално знаат што прават и имаат јасна стратегија со исклучоци во некои 5-10 минути кој скоро секој натпревар не снаоѓаат кога паѓа концентрацијата и има премногу солирање.

Некоја покрупна промена која вие ја сфаќате како план Б се користи ако нешто тотално не функционира. Ние досега ни во напад ни во одбрана генерално не сме лоши со неколку исклучоци:

- Борко знае да претера и пред се да избрзува со проценките. Тука план Б е единствено Диви и се согласувам дека му треба повеќе минутажа.
- Тешко рашируваме на лев бек и општо на таа страна слаба ни е продукцијата. Тука се испробаа еден куп варијанти на одредени моменти во натпреварите, ама реално ништо не функционира. Противниците не знаат и нема бегање. Има лимит колку може со комбинаторика да се постигне. Треба и талент.
- Во одбрана во одредени ситуации користиме разни излегувања на играчи, особено кога сме со играч повеќе. Не играме баш класична 6-0 цело време. Ама и реално не ни е до толку лоша таа 6-0 за да има потреба да правиме некои драстични промени. Проблемите главно ни настануваат кога Ацо и Велко ќе излезат малку понапред од потребното против некој квалитетен брз среден бек и прават непотребни исклучувања. А и реално многу непотребни исклучувања добивме во овие 4 натпревари. Е после 5 на 6 тука не ни оди баш најдобро одбраната против сериозните екипи. И згора на се не ми текнува во кои натпревари ама во неколку моменти и видов јас плитка 5-1 формација од нашите ама кратко траеше, веројатно само на моменти сакаат да ја користат.

Ама кога не оди заради промашени зицери или заради предобра игра на противникот, туку искрено нема што да се бара план Б. Штом се стигне до зицер акцијата супер функционирала, а и од некои неодбранливи луди шутеви нема бегање.
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.677
Поени од реакции
5.925
Па не знам што ви е чудно, самите даваа изјави дека 16ти Февруари и 25ти се најбитните натпревари за нив, ете за 16ти стоеа на зборот и изиграа одлично, да не речам феноменално, сигурно и на 25ти ќе влезат со далеку поглема мотивиација него остантиве 4 утакмции во групата што се играа после тој на 16ти. Сигурен сум на 16ти да игравме и против Франција и нив ќе ги тпеавме, еднсотавно така беа псхички без припремени дека таа е клучната утакмица заедно со таа од 1/8 финалето, за да го остварат тоа што е зацртано. Затоа малце и поалбаво и подценувачки влегоа со Босна и Иран и се изиграа такви лоши утакмици, вчераа одиграа добро ама и Хрватска имаше свој најдбар настап на првенствово вчера и не победија.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Дека специјално се спремале за Тунис нема збор. Ама не би рекол дека се изгубени германци оттаму наваму. Со Хрватска се на се и не одиграа воопшто лошо, ама ако сакаат да победат тим од оние кои се борат за медали треба повеќе. За повеќето екипи на првенството таа игра беше доволна, ама за Хрватска не. А за план Б, искрено не знам каков е тој план Б што го очекувате. Мене ми изгледа дека имаат далеку повеќе изработени акции од минатото и генерално знаат што прават и имаат јасна стратегија со исклучоци во некои 5-10 минути кој скоро секој натпревар не снаоѓаат кога паѓа концентрацијата и има премногу солирање.

Некоја покрупна промена која вие ја сфаќате како план Б се користи ако нешто тотално не функционира. Ние досега ни во напад ни во одбрана генерално не сме лоши со неколку исклучоци:

- Борко знае да претера и пред се да избрзува со проценките. Тука план Б е единствено Диви и се согласувам дека му треба повеќе минутажа.
- Тешко рашируваме на лев бек и општо на таа страна слаба ни е продукцијата. Тука се испробаа еден куп варијанти на одредени моменти во натпреварите, ама реално ништо не функционира. Противниците не знаат и нема бегање. Има лимит колку може со комбинаторика да се постигне. Треба и талент.
- Во одбрана во одредени ситуации користиме разни излегувања на играчи, особено кога сме со играч повеќе. Не играме баш класична 6-0 цело време. Ама и реално не ни е до толку лоша таа 6-0 за да има потреба да правиме некои драстични промени. Проблемите главно ни настануваат кога Ацо и Велко ќе излезат малку понапред од потребното против некој квалитетен брз среден бек и прават непотребни исклучувања. А и реално многу непотребни исклучувања добивме во овие 4 натпревари. Е после 5 на 6 тука не ни оди баш најдобро одбраната против сериозните екипи. И згора на се не ми текнува во кои натпревари ама во неколку моменти и видов јас плитка 5-1 формација од нашите ама кратко траеше, веројатно само на моменти сакаат да ја користат.

Ама кога не оди заради промашени зицери или заради предобра игра на противникот, туку искрено нема што да се бара план Б. Штом се стигне до зицер акцијата супер функционирала, а и од некои неодбранливи луди шутеви нема бегање.
План Б можи да биди 5-1 со Недановски напред или 3-2-1 формација но за нас план Б ќе биди и Борко ако го седни на клупа. Голужа имаше храброст да го извади Дувњак и да направат пресврт а ние не можиме да смениме одбрана ако не ни оди. Штета за дечките, сите даваат 100% од себе но мора малку тренерот да смени во играта за време на мечот. Не видовме ниту една акција за крило, ниту крило да влези на втор пикер, се едни исти вкрстувања на бековите. Криво ми е што влеговме поспремни во натпреварот и Хрватска се прилагоди на натпреварот а ние не.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom