Мажачка/Женачка за документи

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Многу неефективен начин. Проблемот е што се сведува на договор помеѓу двете странки. Неформален договор, да се разбереме. И може да ти се деси да си ги дадеш парите, да те уценуваат за уште и пак да не можеш да истераш минимално потребно време за државјанство. Не знаеш со каков човек ќе си имаш работа.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
737
Поени од реакции
660
Види, ако се погоди некоја нимфоманка маф ти е работата! Ем без пари ем без виза + скршено его:D така да размислете добро пред да се нафатите:pos:
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Abe citam i se cudam, sto ne si fatite kako luge da si ucite angliski, polozete IELTS i aplicirajte kako luge za iselenicka viza. Ne tuka ke brkate avstralijanki za zenenje. Ne se zaebavajte. Fatite da ucite nekoja od strukite koi se baraat vo AU plus angliskiot i nemate gajle. Samo treba trud, pot, ucenje i pari. Nikoj vo zivotot nema da vi dade nesto za jabe, mozebi ako si roden pod sreken kamen, no 99.9% od lugeto ne se rodeni pod toj kamen. Samo trud mu e rabotata.

Eve go web sajtot http://www.immi.gov.au/

I ne zboram na pamet, toa sto go pisav gore go ispolniv pred dve godini.

So sreka neka vi e. Samo sami si ja pravime srekata da znaete.....​
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
176
Поени од реакции
49
Jas imam drugar koj vo amerika se ozeni za viza, nemaa nisto intimno samo bea za dokumenti, si delea kirija i posle tri godini on si dobi zelen karton i se razdelija. Ama nemase ni problemi ni nisto, kako sto se vika dogovor kuka gradi. Isto znam deka vo Svedska se dobiva posle tri godini brak pasos. Jas sum vo avstrija veke osum godini i dete imam i ne sum za dokumenti nego vistinski mazena i pak pravat problemi i veke dve godini cekam i namerno te maltretiraat kao sam da se otkazes a imam i rabota od pocetok i osigurana sum i se po red. Taka da Avstrija i Germanija ne bi ja preporacala za lugje koi sakaat da se zenat ili mazat samo za pasos.
 
Член од
2 јули 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
mazacka ili zenacka e eden od najdobrite i najsigurnite nacini za sreduvanje na prestoj vo svedska , uste ako najdes nekogo i od ljubav togas e se okej , moze da se najde partner preku stranicite za steknuvanje partner i dokolku go znaes angliskiot i si okej osoba moze da se desi , svedite se vo sustina dosta osamen narod!!....normalno deka e polesno za devojkite no i za maskite ne e nevozmozno samo treba da se bide trpeliv.
za pari treba da e covekot sto ke go najdes da e navistina seriozen i ako e mozno da se povrzes so negovite bliski sto se vo Mkd za da imas na nekoj nacin garancija za dadenite pari.ako si vencan so nekogo sto veke ima svedski pasos za da dobies drzavjanstvo ke ti trebaat tri godini a posle prvite dve godini dobivas stalen prestoj koj mozes da go izgubis samo ako se bavis so kriminal od pogolem razmer.
pari za papiri se baraat od 15.000e pa nagore i zavisi dali covekot sto ke se zenis raboti ili ne ako e nevraboten togas i tebe ke ti sleduva socijalna pomos od koja ke mozes da zivees dodeka da se snajdes so rabota
moja preporaka e da se ucat i drugi evropski jazici a ne samo angliskiot i da se steknuva obrazovanie od specificni struki....toa e toa vo kratki crti
 
F

FARANG

Гостин
Vo Australia cenata e $50 000. 3 godini mislam zaedno treba da ste. Neznam za makedonci dali go pravat, porano sum slusal ama azijcite i indijcite relativno cesto go pravat. Imam slusano i za slucaevi kade se zenat rodnini samo za da gi donesat ovde, zboram bratucedi itn itn...
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
737
Поени од реакции
660
Земи кредит, купи куќа купи стан лапни виза:D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Еден колега со мене од факултет отиде на работа во Америка и таму излажал некоја Американка (кој е погрда и од жаба) дека ја сака ова она и сега гледам се земале. После 2-3 месеци уште 2 другари собрал да живеат таму.:pos:
Ни даде пари ни ништо. Може некој да го проба и овој начин може ќе успее. Инаку нешто слушнав дека морало да се има и дете со таа што ќе се омажиш за да добиеш документи? :cautious:
 

Д Малиот

Нинџа лепотан!
Член од
25 јануари 2009
Мислења
296
Поени од реакции
43
А зашто уствари да се сели некој у кризава ? За да западне у поголеми долгови ? Работава е „Ма немој да ме јебеш!“

Сестра на моја другарка замина пред 2 години со дечко и преку Work & Travel. Им заврши работната дозвола и сега работат на црно и плачат да се вратат назад, пари не им останува и ради тоа шо се у Орегон ( така мислам дека беше државата кај шо се, на западен брег ) далеку им е и фамилијата. Знам дека мал дел на пари им дала фамилијата шо им е у Америка и дека имаат собрано за една карта и ситно, остатокот го чекаат. Нивните од тука немаат ќор денар да им пратат, едвај врзуваат крај со крај.

Чичко ми веќе 7 години живее во Детроит и има и државјанство и се, работи како возач на камиони. Кога беше овде лани лето рече дека ако порано имал ќар од 1500-2000 долари од Детроит до Лос Анџелес/Сан Франциско да вози сега има едвај $500 и дека таму за да имаш една нормална куќа ти треба барем $3000 долари ( за четворочлено семејство ) а платите се едвај до $1500 за странци, зависи што работиш и од квалификациите.

Германија, бев таму лани лето. 1500-1800 нормална плата освен ако немаш некоја квалификација што им треба у тој момент. Еден човек не може да преживее сам таму, а двајца можат да заштедат околу 100 евра месечно....

За другиве држави не знам како е. Која е логикава да се селиш за пари ? Не се документите у прашање бидејќи за помалку пари ќе земеш бугарски пасош и раат си, парите се!
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Д Малиот јас не познавам никој што заминал и се вратил и рекол дека овде е подобро ... зар сите се будали што заминуваат во странство ...
 

Д Малиот

Нинџа лепотан!
Член од
25 јануари 2009
Мислења
296
Поени од реакции
43
Д Малиот јас не познавам никој што заминал и се вратил и рекол дека овде е подобро ... зар сите се будали што заминуваат во странство ...
Јас познавам лично иако се мала бројка за разлика од оние што ги познавам, а се сеуште таму. Овие што се вратени заминаа крај на 2008 почеток на 2009та ( 3 фамилии се у две различни држави беа - едните беа у Англија ( да бидам попрецизен Лондон ) а другите у Чешка ( Прага ) ) по добивање на дозвола за иселување и работа. Велат дека не те сакаат како странец бидејќи и таму е криза. Несомнено е дека секој од нас би отишол да живее и работи негде во странство и можеби би имал посигурен живот ама куповната моќ ќе ти биде иста како и овде и ќе преживуваш од плата на плата...
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Vo Australia cenata e $50 000. 3 godini mislam zaedno treba da ste. Neznam za makedonci dali go pravat, porano sum slusal ama azijcite i indijcite relativno cesto go pravat. Imam slusano i za slucaevi kade se zenat rodnini samo za da gi donesat ovde, zboram bratucedi itn itn...
Геј бракови дозволени се? Имам еден братучет таму.
 
F

FARANG

Гостин
Геј бракови дозволени се? Имам еден братучет таму.
Хахаха мислам од лани ги признаваат. Треба да се регистрирате како животни партнери нешто такво неможе да се вика брак тоа било дозволено само ако е маж и жена според законот овде. Јас би ти препорачал на лето место у охрид повеќе да се движиш по широк сокак :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom