Мажачка/Женачка за документи

Член од
26 септември 2012
Мислења
7.700
Поени од реакции
6.137
Чичко ми веќе 7 години живее во Детроит и има и државјанство и се, работи како возач на камиони. Кога беше овде лани лето рече дека ако порано имал ќар од 1500-2000 долари од Детроит до Лос Анџелес/Сан Франциско да вози сега има едвај $500 и дека таму за да имаш една нормална куќа ти треба барем $3000 долари ( за четворочлено семејство ) а платите се едвај до $1500 за странци, зависи што работиш и од квалификациите.

Германија, бев таму лани лето. 1500-1800 нормална плата освен ако немаш некоја квалификација што им треба у тој момент. Еден човек не може да преживее сам таму, а двајца можат да заштедат околу 100 евра месечно....

За другиве држави не знам како е. Која е логикава да се селиш за пари ? Не се документите у прашање бидејќи за помалку пари ќе земеш бугарски пасош и раат си, парите се!
а ти сакаш да ти се испофалат па да колниш по чичко ти оти не ти пуштил модерен мобилен или таблет :gjavol:

немојте во Германија,скапо е леле мајко, кој ојде не се врати - нема пари за карта за назад :pos:

дај бе местете нешто за женачка од странство , најубави чевли одат поклон за таа работа :D
 
Член од
24 мај 2016
Мислења
49
Поени од реакции
42
Vaka sea. Iam deugar se ozeni za dokumenti. Zema edna crnkinja ali takva od geto so tetovazi na cicka so celulit na vrat. Queen latifa za nea e picketina. I aj pomina eden mesec dva meseci bez problemi. Dodeka ne pocna da navlaga u problemi ovaa majmunkata. Ja uapsija edno desetina pati u poslednite dve godini. Ovoj ja vadi celo vreme. I kupi kola ,celo vreme mu stigaat po posta kazni za parkiranje ,ne plateni patarini. Go iscedi mame mu eba. I mu zvoni sekoj tret den za pari a ako ne i dade idat zakani. Ke te prijavam ke te deportiram itn.. on si izvadi dokumenti i gi zazali 100 pati. I sega pak treba da ceka za da ja zeme trajnata zelena karta. On ne e jedini. Site sto napraile takov poteg pominale niz problemi. Ja na primer se zemav isto za dokumenti so devojkata so koja idev. Znaci nie stvarno idevme ona amerikanka i demek ke mi pomognela ke mi izvadela papiri ne mi zimala pari. I se zemavme. I ja srediv dokimenti. I sea ne mi dava razvod saka da mi zeme se sto imam i saka za nea da rabotam da i plakam alimentacija. I ajde sega sudovi razvodi zaebancii trista kura.
Amerive ne se ko nas. Oni sakaat nekoj mlitav zivot 5-6 deca edna kuka i edna kola i mirni se. Nie cim sme dosle tuka sme rizikuvale sve (barem poveketo od nas) sme pogolemi fajteri. Znam da rabotam po 110 saati nedelno ako treba ama ke odam i na viked u vegas sekoj mesec i na skijanje u aspen i na more u miami. Na mojava amerikanka ja za prv pat u nejziniot zivot i go pokazav i new york i los angeles i vegas megas ...sve. i sea ona ne e glupa tuku taka da me ostai na mira. Ke iscedi se sto moze od mene zosto znae deka toj posle mene sto ke dojde nema da bide takva budala da raboti ko konj za da si priusti jak odmor i vikend i sve. Ona znae deka on ke i kupi edno vino u kartonska kutija i toa e za nego romanticen vikend. Nema ona vise da seta nema da nosi saati prsteni nema da se kurci u teretana sto kosta 200 dolari mesecno so masazi so bazeni so site perepetii. Toa samo glup makedonec ke i go dade na zena. Amerikanecot ne e takov.
A za drugarkite sot vadat dokumenti da ne praam muabet. Mene me ucenuva ovaa za pari, a niv za sex. Devojcinjata ziveat pod stres. Zosto toj klosar misli deka ona mu e fuck doll. Deka on moze da si ide sea kaj nea koga saka i da i pravi sto saka. I koga ke vidi deka ne e taka pocinja da bara se poise i poise.
Stres e celo vreme.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.844
Поени од реакции
4.702
Vaka sea. Iam deugar se ozeni za dokumenti. Zema edna crnkinja ali takva od geto so tetovazi na cicka so celulit na vrat. Queen latifa za nea e picketina. I aj pomina eden mesec dva meseci bez problemi. Dodeka ne pocna da navlaga u problemi ovaa majmunkata. Ja uapsija edno desetina pati u poslednite dve godini. Ovoj ja vadi celo vreme. I kupi kola ,celo vreme mu stigaat po posta kazni za parkiranje ,ne plateni patarini. Go iscedi mame mu eba. I mu zvoni sekoj tret den za pari a ako ne i dade idat zakani. Ke te prijavam ke te deportiram itn.. on si izvadi dokumenti i gi zazali 100 pati. I sega pak treba da ceka za da ja zeme trajnata zelena karta. On ne e jedini. Site sto napraile takov poteg pominale niz problemi. Ja na primer se zemav isto za dokumenti so devojkata so koja idev. Znaci nie stvarno idevme ona amerikanka i demek ke mi pomognela ke mi izvadela papiri ne mi zimala pari. I se zemavme. I ja srediv dokimenti. I sea ne mi dava razvod saka da mi zeme se sto imam i saka za nea da rabotam da i plakam alimentacija. I ajde sega sudovi razvodi zaebancii trista kura.
Amerive ne se ko nas. Oni sakaat nekoj mlitav zivot 5-6 deca edna kuka i edna kola i mirni se. Nie cim sme dosle tuka sme rizikuvale sve (barem poveketo od nas) sme pogolemi fajteri. Znam da rabotam po 110 saati nedelno ako treba ama ke odam i na viked u vegas sekoj mesec i na skijanje u aspen i na more u miami. Na mojava amerikanka ja za prv pat u nejziniot zivot i go pokazav i new york i los angeles i vegas megas ...sve. i sea ona ne e glupa tuku taka da me ostai na mira. Ke iscedi se sto moze od mene zosto znae deka toj posle mene sto ke dojde nema da bide takva budala da raboti ko konj za da si priusti jak odmor i vikend i sve. Ona znae deka on ke i kupi edno vino u kartonska kutija i toa e za nego romanticen vikend. Nema ona vise da seta nema da nosi saati prsteni nema da se kurci u teretana sto kosta 200 dolari mesecno so masazi so bazeni so site perepetii. Toa samo glup makedonec ke i go dade na zena. Amerikanecot ne e takov.
A za drugarkite sot vadat dokumenti da ne praam muabet. Mene me ucenuva ovaa za pari, a niv za sex. Devojcinjata ziveat pod stres. Zosto toj klosar misli deka ona mu e fuck doll. Deka on moze da si ide sea kaj nea koga saka i da i pravi sto saka. I koga ke vidi deka ne e taka pocinja da bara se poise i poise.
Stres e celo vreme.
U koj del na Amerika rabotis ti po 110 saati?
 
Член од
24 мај 2016
Мислења
49
Поени од реакции
42
Chicago[DOUBLEPOST=1465568844][/DOUBLEPOST]
А зашто уствари да се сели некој у кризава ? За да западне у поголеми долгови ? Работава е „Ма немој да ме јебеш!“

Сестра на моја другарка замина пред 2 години со дечко и преку Work & Travel. Им заврши работната дозвола и сега работат на црно и плачат да се вратат назад, пари не им останува и ради тоа шо се у Орегон ( така мислам дека беше државата кај шо се, на западен брег ) далеку им е и фамилијата. Знам дека мал дел на пари им дала фамилијата шо им е у Америка и дека имаат собрано за една карта и ситно, остатокот го чекаат. Нивните од тука немаат ќор денар да им пратат, едвај врзуваат крај со крај.

Чичко ми веќе 7 години живее во Детроит и има и државјанство и се, работи како возач на камиони. Кога беше овде лани лето рече дека ако порано имал ќар од 1500-2000 долари од Детроит до Лос Анџелес/Сан Франциско да вози сега има едвај $500 и дека таму за да имаш една нормална куќа ти треба барем $3000 долари ( за четворочлено семејство ) а платите се едвај до $1500 за странци, зависи што работиш и од квалификациите.

Германија, бев таму лани лето. 1500-1800 нормална плата освен ако немаш некоја квалификација што им треба у тој момент. Еден човек не може да преживее сам таму, а двајца можат да заштедат околу 100 евра месечно....

За другиве држави не знам како е. Која е логикава да се селиш за пари ? Не се документите у прашање бидејќи за помалку пари ќе земеш бугарски пасош и раат си, парите се!


Ama vujko ti te dupi malce. Kamionite se biznis sto paga i raste. 2014ta bese luda godina. Sam si gi diktiras cenite prais pari bukvalno kolku sma ke si resis. E sega e padnato pa pak ke se krene itn. Toa e toa. Ali 1500$ plata ako e mesecna togas vujko ti te laze. Duri i so ovaa slaba rabota ko sto e periodov se vadat nedelno po 1000 za sofer. A ako zbori za nedelna plata togas pak te laze. Zosto ne ti trebaat 3000 za da imas kuka i familija. Vo usa prosecna plata e pod 40 000 godisno. Sto znaci so 700-800 nedelno mozes sve da imas. Samo treba da se organiziras.
 
Последно уредено:
G

Goldie

Гостин
Ama vujko ti te dupi malce. Kamionite se biznis sto paga i raste. 2014ta bese luda godina. Sam si gi diktiras cenite prais pari bukvalno kolku sma ke si resis. E sega e padnato pa pak ke se krene itn. Toa e toa. Ali 1500$ plata ako e mesecna togas vujko ti te laze. Duri i so ovaa slaba rabota ko sto e periodov se vadat nedelno po 1000 za sofer. A ako zbori za nedelna plata togas pak te laze. Zosto ne ti trebaat 3000 za da imas kuka i familija. Vo usa prosecna plata e pod 40 000 godisno. Sto znaci so 700-800 nedelno mozes sve da imas. Samo treba da se organiziras.
Не е само до вујко му така изгледаат повеќето наши кога ќе отидат во странство, живеат солидно во странство со години и кога ќе дојдат тука ќе се утепаат од лажење како немало пари и едвај крај со крај врзувале. Се бранат уште од далеку случајно да не им побара некој роднина да ги повлече и нив и да им помогне на почеток
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
682
Поени од реакции
445
Не е само до вујко му така изгледаат повеќето наши кога ќе отидат во странство, живеат солидно во странство со години и кога ќе дојдат тука ќе се утепаат од лажење како немало пари и едвај крај со крај врзувале. Се бранат уште од далеку случајно да не им побара некој роднина да ги повлече и нив и да им помогне на почеток
Веќе сум пишувал и на други места на форумов.
Тоа е типично за Македончето, не сакаат Македонците да се помагаат едни со други, тоа е чудо.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.473
Поени од реакции
41.731
Па и секој не заслужува да му помогнеш. ;) Ќе го научиш да плива, а после ќе сака да те удави.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
682
Поени од реакции
445
Па и секој не заслужува да му помогнеш. ;) Ќе го научиш да плива, а после ќе сака да те удави.
Држи вода во некоја граница твојот став.
Но може да биде и вака: научи го некој да може да лови риба еднаш и после е доволно, ако има тој некој желба и интерес ќе си лови риба штом се стекнал со можност да лови риба.
 
M

Moon Child

Гостин
Не е само до вујко му така изгледаат повеќето наши кога ќе отидат во странство, живеат солидно во странство со години и кога ќе дојдат тука ќе се утепаат од лажење како немало пари и едвај крај со крај врзувале. Се бранат уште од далеку случајно да не им побара некој роднина да ги повлече и нив и да им помогне на почеток
Зависи од живеењето солидно.
Ние сме шпараџии народ, се што за нас е луксуз, за Америте е потреба. Затоа и успеваат Македонци да заштедат пари по странството, без разлика каде.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
395
Поени од реакции
128
Имам јас еден комшија што се зезна , овде имаше семејство но се разведе и за документи се ожена со Американка (шпањолка) , 17 години го влечеше како што сака за на крај да го издаде , го исцеди како лимон , и после 17 години се врати овде со црн печат и гол пиштол ... :(
Голем ризик е , внимавајте
 
Член од
20 март 2008
Мислења
107
Поени од реакции
12
Да ја оживеам темава со едно лудо прашање.
Вака, по кажувања од други, во УСА дури и да се ожениш/мажиш со некој а не си влегол легално во државата не можеш да земеш документи. Ова, наводно, важи и за тие што се со бродска виза, нели што слегуваат од брод па после некое време се женат/мажат ама не можат да се стекнат со документи. Е прво, дали е ова навистина така? и второ, што ако се симнеш од брод и за време на „легалниот“ престој во УСА ( тие 5-6 саати или ден или два колку и да е „пропусницата“) склучиш брак? Што во таква ситуација?
Поздрав
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.944
Поени од реакции
2.058
Да ја оживеам темава со едно лудо прашање.
Вака, по кажувања од други, во УСА дури и да се ожениш/мажиш со некој а не си влегол легално во државата не можеш да земеш документи. Ова, наводно, важи и за тие што се со бродска виза, нели што слегуваат од брод па после некое време се женат/мажат ама не можат да се стекнат со документи. Е прво, дали е ова навистина така? и второ, што ако се симнеш од брод и за време на „легалниот“ престој во УСА ( тие 5-6 саати или ден или два колку и да е „пропусницата“) склучиш брак? Што во таква ситуација?
Поздрав
Ако ти е вистински бракот ќе ти дадат документи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom