Магии - бу!

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Зајко! напиша:
- Ако сето тоа со сапунот е точно, можеби воопшто не било сапун, може добила некакво труење. Може бил ставан отров во бунарот или слично.
сигурно е нешто како труење, зашто во тоа време сите појави што неможеле да ги објаснат ги интерпретирале како магии и клетви
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.183
Поени од реакции
34.407
Гижо напиша:
Зајко! напиша:
- Ако сето тоа со сапунот е точно, можеби воопшто не било сапун, може добила некакво труење. Може бил ставан отров во бунарот или слично.
сигурно е нешто како труење, зашто во тоа време сите појави што неможеле да ги објаснат ги интерпретирале како магии и клетви
Баш тоа и јас сакав да го кажам. :|
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Зајко! напиша:
natasa напиша:
Неколку блиц прашања:

- Кога дознале за магијата?
- Ако дознале пред да почине зошто не презеле нешто околу тоа (на пример да пробаат да го извадат)?
- Ако сето тоа со сапунот е точно, можеби воопшто не било сапун, може добила некакво труење. Може бил ставан отров во бунарот или слично.
Не знам кока имат дознаено но знам дека тоа време биле прогонувани од Е.Македонија и немало шанси да се вратат на местото каде бил бунарот.А за отров би требало тоа одма да дејствува а не по 7или 8 месеци :?
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
natasa напиша:
Не знам кока имат дознаено но знам дека тоа време биле прогонувани од Е.Македонија и немало шанси да се вратат на местото каде бил бунарот.А за отров би требало тоа одма да дејствува а не по 7или 8 месеци :?
незначи дека ако е отров треба одма да дејствува, има хемикалии што пополека те убиваат
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Незнам јас само ви пишувам што ми имат кажувано,а лично ни јас не верувам во магии, има луѓе што се бават со такви работи ама дали им успева незнам.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
21 век е, глупо е да се верува во магии, после толку докажани мистерии коишто порано ги толкувале како невозможни чуда
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.353
Поени од реакции
7.489
Артур Кларк: Моќта на врачот е во директна пропорционална зависност од само-осудувањето на „жртвата“.

Дедо ми воопшто не верува во такви работи, има изградено 2 куќи, сега живее во онаа што ја направи за татко ми, чува кози и си живее.
Баба ми веруваше во такви работи, редовно одеше по бајачки и слични луѓе и на крај почина од рак на 71 година.

Заклучок.... извадете си самите... мислам дека бев јасен.

А во врска со ова спортистите, и јас во младоста се бавев со ракомет, а бре ако не ти иде, не ти иде, и од аматер ќе изгубиш, миљон стативи ќе погодиш, или ако си голман под рака ќе ти минат сите топки, и за чудо една или две само ќе бидат надвор од рамките на голот.
Повредите се веќе условени од повеќе фактори, но кој работи тој и греши, најчесто ненамерно.
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
Пред две години на факултет заглавив максимално ... запишав квадрат и подолго време не можев да положам ниту еден испит. Така, извесни личности од средината во која тогаш се движев, со изговор дека се загрижени за моето здравје и иднина, започнаа лов на вештерки. Како и сега, така и тогаш сметав дека е апсурдно причината за било каков неуспех да се бара во магии, уроци и слични деветини, па не знаев дали да фаќам сеир, да се смеам или да почнам да тепам. Најтрагично од се беше што главните осомничени беа моите најблиски луѓе, па имаше обиди да ми се ограничи контактот со нив ... цела кампања против нив :shock: Во меѓувреме, се запишав на друг факултет, на сосема друга насока - очигледно, првиот избор не ми лежеше. Сега, редовно давам испити и немам никаков контакт со "ловците" :) А тие живеат во константен страв од лоши луѓе со уште полоши намери ... социјален феномен, според мене :roll:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.183
Поени од реакции
34.407
Ајде, имам чуено за (демек) магии што ти наштетуваат на здравјето или љубовта, ама магии што ти наштетуваат на учењето? :roll:

Зошто едноставно не им кажа дека не ти „лежи“ тој факултет?
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
Acid напиша:
Ајде, имам чуено за (демек) магии што ти наштетуваат на здравјето или љубовта, ама магии што ти наштетуваат на учењето? :roll:

Зошто едноставно не им кажа дека не ти „лежи“ тој факултет?
Наводно, постоеле магии за се и сешто :lol: А јас напоменав дека веројатно сум направила погрешен избор ама поинтересно им беше да ме убедуваат дека некој ми фрлил магија :lol: Сепак, додека тие се занимаваа со злите сили во мојот живот, јас спремав приемен испит за друга факултет. Не знаеш каква ситуација беше ... сум се кршела од смеење :lol: Ама кога дознав во кого се сомневаат ... е тогаш не ми беше смешно :evil:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.183
Поени од реакции
34.407
Најпознатиот врач во Охрид? :shock:
:wink:
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
Мислам дека беше консултиран врач од друг град :lol: :lol: :lol:

А такви личности од Охрид ... не познавам! :lol:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Магија, што е тоа?

Немој така Нинџичке, нели нинџите користат магија?!!
 
B

BoZiCA

Гостин
Магии? Е што знам можи има нешто, никогаш не вели никогаш па затоа не сакам да коментирам, само едно ќе кажам тешко на оние што се занимават со магии и што им прават магии на другите луѓе. Се ќе им се врати , се се враќа се се плаќа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom