МЛЕКАРИ идете у пм

Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Pa koj ni e kriv ko sme goveda ,,ke ne molzat ama veke presusuvame ,nema ...za nekoja godina ke fatat vid videlina i pak samo ke si komentirame ...
abe i VMRO I SDSM od koren treba da se smenat ,,,novi ,mladi ,posteni luge ...

Nemoj taka da gi cepkas svetite kravi na Makedonskata politika VMRO i SDSM. Mladi i posteni lugje tesko da se najdat bidejki virusot koj celi 18 godini go sirea VMRO i SDSM e rasprostranet von sekoja granica i ke bide mnogu tesko da se suzbie na nivo koga ke mozeme da najdeme lugje na koi toj virus ne deluval.

Se prasuvam samo uste kolku vreme ke pomine dodeka narodot ne pocne da se osvestuva i razbere deka i VMRO i SDSM go dovedoa do ovaa bezizlezna situacija i totalno ne unistija i ne ograbia do gola koza.

Ke bide tesko da se otkacime od tie pijavici nareceni SDSM i VMRO koi se naviknaa na cicanje na nasata krv i imame dve resenia ili da gi otkacime na vreme ili pak da cekame da ni ja iscicaat krvta do kraj pa sami da se otkacat od nas.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Велија должи 500.000 евра на Сведмилк - и ги подбуцнува млекарите

Еден од најголемите поединечни должници е токму Велија Рамковски.Тој на Сведмик и должи близу 500.000 евра и ако тие пари се платат ќе има и за подмирување на долгот кон млекарите.И наместо да ги плати парите наменети за млекарите тој ги подбуцнува на штрајкови надевајки се дека во хаосот ќе го забошоти и својот долг.

Своите нечесни намери Велија велија ги реализира токму и преку денешниот масовен протестшто пред Сведмилк е договорен за во 12 часот.
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=F7C6B43B2C0502488A1F062C5D9E6A1B

кое лицимерие еј ...
борчлија на 500 000 евра на млекарата ... индиректно борчлија и на фармерите а подбуцнува ... ц ц ц
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
86
Поени од реакции
0
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Абе млекари бе, скопјани ли ви се виновни та што не блокиравте целосно. Ене сега пред собрание тотална блокада. Што ние сме им згрешиле, редовно пиеме млеко....
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
86
Поени од реакции
0
Абе млекари бе, скопјани ли ви се виновни та што не блокиравте целосно. Ене сега пред собрание тотална блокада. Што ние сме им згрешиле, редовно пиеме млеко....
Piete mleko ama kakvo ....ni go spopikaa nas trgovcite so fiskalnite kasi po 100 evra za :kupuavajte makedonski proizvodi: a sega polni raftovite so uvozno mleko?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Па најчесто битолско, свидмилк не. Ама тоа не е разлог да не блокираат сите нас овде-пола милион народ и бизниси и транспорт. Јбг секогаш ние страдаме за било кој што митингува во Македонија. Фино една тема имаше за главен град. Ма било кој нека е, само не Скопје, нека земат се од тука и влада и парламент. Заморно е ова више, само да видите каква лудница е низ центарот-хорор.

Дали тие размислиле колку пари губи транспортер денеска во гужвава или некој што му треба роба што поскоро? Или само нивното боли.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па најчесто битолско, свидмилк не. Ама тоа не е разлог да не блокираат сите нас овде-пола милион народ и бизниси и транспорт. Јбг секогаш ние страдаме за било кој што митингува во Македонија. Фино една тема имаше за главен град. Ма било кој нека е, само не Скопје, нека земат се од тука и влада и парламент. Заморно е ова више, само да видите каква лудница е низ центарот-хорор.

Дали тие размислиле колку пари губи транспортер денеска во гужвава или некој што му треба роба што поскоро? Или само нивното боли.

Па кого го боли нека излезе да демонстрира,никој не му брани во оваа демократска држава.Така барем ќе видиме кого навистина го боли.:toe:
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
86
Поени од реакции
0
Па најчесто битолско, свидмилк не. Ама тоа не е разлог да не блокираат сите нас овде-пола милион народ и бизниси и транспорт. Јбг секогаш ние страдаме за било кој што митингува во Македонија. Фино една тема имаше за главен град. Ма било кој нека е, само не Скопје, нека земат се од тука и влада и парламент. Заморно е ова више, само да видите каква лудница е низ центарот-хорор.

Дали тие размислиле колку пари губи транспортер денеска во гужвава или некој што му треба роба што поскоро? Или само нивното боли.
Veruvam deka ne vi e lesno na vas vo Skopje ,,,na koj nacin inace da si gi dobijat zarabotenite pari ...koj e kriv so se e stacionirano vo SK ? tamu e vladata.....napravvete malku i vie Skopjani pritisok ,,,
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Не мислам јас на млекарите. Тие идат, блокираат цел град, луѓе губат пари нерви, а истите тие луѓе по Скопјево си имаат работа, бизнис, обврски домашни, работни,... ама дошле браќа од цела држава и блокираат патишта. Глуп начин да убедиш некого (владата на пример) да те послуша.

Veruvam deka ne vi e lesno na vas vo Skopje ,,,na koj nacin inace da si gi dobijat zarabotenite pari ...koj e kriv so se e stacionirano vo SK ? tamu e vladata.....napravvete malku i vie Skopjani pritisok ,,,
Ок за нивното право, но да смета на нормална циркулација на живот во некој град нели е шупливо. Наместо да блокираат фабрика, дом на премиер... тие не блокираат нас граѓаните. Со тоа се ствара уште поголем револт кај другите граѓани и лош однос кон млекарите. Замисли (спомена продавница) имаш бизнис, некој ти блокира улицата, од што ќе извадиш леб денеска, а ова е скоро секоја недела вака. Значи и тебе те кочат со работата, а која е сврхата кога лицата од влада и собрание со службени коли ќе си шмугнат без никој да ги малтретира.
Ај да докажам и ова, знаете ли колку возила брза помош на овој начин се спречени да поминат? А тие не се ради шетња, ради животи спасување се како што знам. Епа сега есапот е тој. Блокираш скоро пола бизнис во државава (дневно и пола народ од Македонија е тука) и ред институции за нешто што не е во ингеренции на парламент, а мислам ниту на влада.
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
86
Поени од реакции
0
Не мислам јас на млекарите. Тие идат, блокираат цел град, луѓе губат пари нерви, а истите тие луѓе по Скопјево си имаат работа, бизнис, обврски домашни, работни,... ама дошле браќа од цела држава и блокираат патишта. Глуп начин да убедиш некого (владата на пример) да те послуша.


Ок за нивното право, но да смета на нормална циркулација на живот во некој град нели е шупливо. Наместо да блокираат фабрика, дом на премиер... тие не блокираат нас граѓаните. Со тоа се ствара уште поголем револт кај другите граѓани и лош однос кон млекарите. Замисли (спомена продавница) имаш бизнис, некој ти блокира улицата, од што ќе извадиш леб денеска, а ова е скоро секоја недела вака. Значи и тебе те кочат со работата, а која е сврхата кога лицата од влада и собрание со службени коли ќе си шмугнат без никој да ги малтретира.
Ај да докажам и ова, знаете ли колку возила брза помош на овој начин се спречени да поминат? А тие не се ради шетња, ради животи спасување се како што знам. Епа сега есапот е тој. Блокираш скоро пола бизнис во државава (дневно и пола народ од Македонија е тука) и ред институции за нешто што не е во ингеренции на парламент, а мислам ниту на влада.
Ok normalno deka ne treba da se blokira cel grad ,se znae za vozilata so prioritet deka za niv toa ne vazi i mora da se propustaat...no zatoa e strajkot ...za da se oseti pritisokot ,,,so bi se slucilo ako strajkuvaat pred Swedmilk ili nekade na nekoj stadion?? ke gi ostavat da ispocrkaat ..nikoj nema da gi gleda...mislam deka privatni stanovi i objekti ne treba da se blokiraat,,,,se znae kade e srceto na drzavata i kade se nosat odluki ,,tamu treba...Vlada ,sobranie ,ministerstva...

Navistina ne mozam da svatam so se slucuva so drzavata!! Pa se potrosija milioni evra na gluposti ,dali bile nekojsi statui so smizli ili za reklami 50 milioni evra i neznam sto drugo ,,,pa so tuie pari ke se resi socijalniot status na site i ke ima mir vo drzavata,,,tie pari narodot indirekno pak ke se sleat vo drzavnata kasa,,,stvarno ne mi e jasno ,,,Kako moze drzavata na tie so ne plakaa pridonesi godini nanazad da im go oprosti ,,,se raboti za 200 milioni evra .?? pa cii se tie pari ... a najgolem del na neplajkaci na tie pari se od Skopje i TEtovo (zapadna makedonija)?? vo red e toa ?? a nie sto redovno sme plajkale?? so e so nas ...ispadnavme glupaci?....
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Искрено (и покрај што мрчам погорните постови за блокади и слично) жал ми е за луѓево, без разлика кој е крив, кој не е. Со испукани раце, дали имаат 100 или милион евра за земање, греота. Сепак било која гранка од земјоделството е тешка, леб да вадиш од земјата е мачно. Кога би ве замолил 1 декар само да изгриблате (не да копате длабоко, само да израмните) после 10 метри би ви го видел јазикот до земја.
Редно е некој да се позанимава со овој проблем, макар да каже (наместо рекламите) на тв дека тоа и тоа... ако не сака директно да ги прими. А кој да ги прими кога и опозиција и позиција се на терен зафатени со избори.
Им посакувам среќа на селаните, да си ги добијат кога тогаш парите-заслужени.
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Сточарите: Ние сме во брод што тоне


Прв ден по изборите, сточарите отидоа на средба кај Премиерот. На влегување полни со надеж дека конечно нешто ќе се направи за проблемот со „Сведмилк“, но на излегување целосно разочарани.
„Конечно добивме одговор дека спас за сточарството во Македонија нема, посебно за говедарството, бродот тоне и нека се спасува кој како знае“, рече Гоце Арсов, млекопроизводител од с. Крупиште.
„Нема никаков слух за таа работа да се реши, така што човекот не одговори ништо на тие барања дека можат да се решат. Остана така дека Владата нема никаков слух да ни помогне. Сега нека си го бараат чарето земјоделецот и сточарот“, вели Сулејман Максутовиќ, млекопроизводител од Скопско.
Разочарани од средбата со Премиерот, сточарите се денеска по пазарите и ги продаваат кравите. Дека бродот тоне најдобро се гледа на добиточниот пазар, каде е преполно од млечни крави.
Иако се продаваше по нереално ниски цени, вагата остана празна бидејќи во млечна криза само кланичарите купуваат молзни крави за месо.
„Четири имав, оваа е последна, ќе ги потрошиме сите, готово е, не можеме да ги чуваме. Имаше многу, од 2.000 нагоре, секоја куќа имаше крави, сега ретко, 10 куќи ако имаат. Сите продаваме“, рекоа сточарите на сточниот пазар.
Шталите се празнат, добиточните пазари се полнат, но не само со крави. Добиточните пазари и во делот каде се продава добиточната храна се преполни и велат не се продава, бидејќи нема кој да купи храна.
„Фармите се уништени, ние пропаднавме со нив, тоа е синџир. Шведската млекара ја уништи целата процедура и на житото и на храната и на кравите, општо на добитокот. Слабо се продава храната бидејќи нема кој да купи“, вели еден земјоделец.
Дека млечната криза нагло ги празни фармите, покажуваат и бројките. Од 177 илјади крави по фармите, сега има двојно помалку, едвај 90 илјади грла.
Со уништувањето на добиточниот фонд драстично се намали и домашното производство на млеко, што остава простор за зголемување на увозот на млеко кој се очекува годинава да достигне дефицит од 40 милиони евра.



МОШЕ БАУМ: "ЈАС СУМ ЕДИНСТВЕНАТА НАДЕЖ ЗА МЛЕКАРИТЕ"

Јас сум единствената надеж за млекопроизводителите, порача сопственикот на Сведмилк, Моше Баум на второто појавување пред медиумите. Иако за два месеца исплати само мал дел од долгот кон фармерите висок речиси четири милиони евра, тврди дека тие имаат доверба во него. Ги повика да потпишат нови договори и да продолжат да го предаваат своето млеко во Сведмилк. Го обвини сопственикот на Хедис, Велија Рамковски дека ги организирал протестите на фармерите пред Владата и пред мелкарницата.

- Имам порака до фармерите: Имате еден избор. Изборот е Моше Баум. Можам да направам оваа фабрика да работи. Способни сме да им ги вратиме парите на фармерите и ако работиме брзо тоа ќе се случи за една недела. Или можете да одите со Велија Рамковски кој ви должи пари за осум месеци. Тој сака да ја однесе фабриката во стечај и да ја купи за без пари. Нема да го направи тоа. Јас нема да му дозволам да го направи тоа, изјави Баум.

Ако Сведмилк отиде во стечај ќе изгубат фармерите, добавувачите и сите останати. Корист можеби ќе имаат единствено банките, рече Баум. Ги повика државните инспекции да откријат како компанијата направила долг од 37,5 милиони евра и најави дека од утре ќе ангажира приватен ревизор за таа цел:

- Ќе покренам тужби против претходните сопственици ако откриеме дека имало маловерзации во оваа компанија.

Претставници на мелкопроизводителите вчера вечер остварија средба со премиерот Никола Груевски. Од двочасовниот разговор излегоа разочарани. Велат ја изгубиле и последната надеж дека Владата ќе им помогне да го решат проблемот со Сведмилк.
- Конечно добивме одговор дека нема спас за сточарството во Македонија, а особено за говедарството. Бродот тоне и нека се спасува кој како знае, рекоа фармерите по средбата со Груевски.

Моше Баум денеска одби да одговори колкав дел од долгот кон млекарите исплатил до сега. Порача дека може да ја крене млекарницата на здрави нозе со тоа што ќе обезбеди извоз на големи количини млеко.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Моше Баум: Велија ми должи и на мене и на млекарите!


Ќе покренам кривични пријави за претходното раководство на Сведмилк, ако се открие дека имало малверзации - најави Баум


Бизнисменот Велија Рамковски, кој на млекарницата Сведмилк и должи 1,8 милиони евра, ги манипулира сточарите со игри. Ова го изјави менаџерот на Сведмилк, Моше Баум кој го прозва Рамковски дека го врти вниманието на сточарите, се со цел да не го врати долгот.
- Рамковски игра пред фармерите како да е месија. Но, ти не си месија и оваа твоја игра завршува - со овие зборови му возврати Баум на Рамковски на неговите постојани напади што преку неговата телевизија А1 ги насочува кон Сведмилк и менаџерскиот тим.

Баум рече дека многумина изгубиле трпение околу случувањата со Сведмилк, но според него, трпението почнало да се губи пред седум-осум месеци и не е од сега.
- Не сакав да зборувам јавно поради изборите во Македонија. Јас сум сопственик на Сведмилк и мојата приватна компанија се соочува со големи предизвици. Јас ќе се погрижам секој од нив еден по еден да се надмине - рече Баум кој негираше дека Владата нема врска во релациите меѓу фармерите и млекарницата.

Сопственикот на Сведмилк ги охрабри државните институции да ја продолжат истрагата и да откријат, како што рече, како оваа фабрика успеала да направи долг од 39,7 милиони евра.
- Денеска ќе ангажирам приватна ревизорска куќа со цел да ја добијам вистинската состојба во која се наоѓа Сведмилк. Ќе покренам кривични пријави за претходното раководство на Сведмилк, ако се открие дека имало малверзации - потенцираше Баум.

Тој ги повика фармерите да потпишат нови договори за предавање на млеко, бидејќи смета дека млекарницата има иднина, со својот капацитет од 250 тони дневно, а голем процент од произведеното млеко ќе се извезува во странство.
- Имате еден избор, а тоа е Моше Баум. Можам да ја средам фабриката или одите со Велија Рамковски кој ви должи за осум месеци и кој сака да ја однесе фабриката во стечај - им порача Баум на фармерите.

Што се однесува до барањето за покренување на стечајна постапка, Баум е дециден дека тој нема да дозволи тоа да се случи, бидејќи смета дека во тој случај единствени што ќе изгубат се фармерите и добавувачите, а бенефит ќе имаат само банките. Тој рече дека секојдневно во Сведмилк пристигнуваат тужби за побарувања, при што долгот од пред еден ипол месец што му бил прикажан кога влегол во Сведмилк сега е многу поголем.
- Кажете ми барем еден човек што ќе преземе 40 милиони евра долг, а не да ја однесе фабриката во стечај. Јас се обидувам да поправам големи проблеми и повеќето од фармерите ми веруваат. Оние што не ми веруваат се групата на Велија Рамковски, која последниот пат протестираше пред Владата - дециден е Баум.

На Сведмилк поради неплатен долг за електрична енергија му се заканува исклучување на струјата, меѓутоа, по ветувањето што Баум им го дал на одговорните од ЕВН до тоа не дојде. Долгот кон ЕВН наводно ќе биде плаќан одложено.


(С.Бл. - Л.П.)
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=78DAB5858E127A4FB53D6519A00BB272
 

Kajgana Shop

На врв Bottom