МЛЕКАРИ идете у пм

Член од
26 февруари 2009
Мислења
45
Поени од реакции
1
МЛЕКАРИ идете у пм


Кај го има ова бре??? во која земја, во која демократија??? во која пазарна економија???
Приватна компанија во случајов Шведскана млекара, единствената инвестиција толку фалена секаде, банкротираше.Не ме интересира како и зошто, тоа е приватна компанија. Не ме интересираат ни млекарите, тие се приватни лица кој склучиле договори со приватна компанија.
Кој на мајка ви ви дава право да блокирате автопат??? Зар секој од нас треба да иде и квичи пред влади собранија и автопати за приватни нерасчистени долгови. Што да правам јас со моите побарувања, наместо да тужам да легнам на пруга???
Крај краева што сме ви ние криви, Мене два камиони ми се вратија, ми се блокира цела недела испорака, генерирам трошоци, зошто??? за кој???, за приватни нерсчистени сметки??? Што правиме со оние кој работат или учат тука, со оние кој треба да одат на лекар???

да има држава прво ке испоапси се и во свид милк и во тиквеш и секаде каде касната со испалата, конфискува и наплати, и јас знам да бидам газда со два милиони евра туги пари...потоа ке се размавта со пендраците по се што глуми хипик на автопат...каде го има овој циркус..секоја будала на автопат...
Од овој момент и млекарите свечено ги прогласуваме за комунисти и за СДС-овци. Хус некст?
 
P

Princ

Гостин
A1 напиша:
Владата на последната седница ги зголемила буџетските пари за кофинансирање во изградбата на ваков капацитет од огромна важност за млеко производството.

За тој што ќе ја гради фабриката за млеко во прав обезбедени се 800 илјади евра неповратна средства од субвенциите за рурален развој. Рокот за конкурирање само за оваа мерка е продолжен до крајот на месецов.

„За оваа мерка од Програмата за рурален развој може да аплицираат сите правни лица во Македонија кои сакаат да инвестираат во набавка на опрема за отворање погон за производство на млеко во прав. Рокот е до 30 јуни, но ако нема доволно интерес, ќе се пролонгира за уште еден месец. Се кофинансираат 50 проценти од инвестицијата или максимум 50 милиони денари“, изјави Ацо Спасеноски, министер за земјоделство.

Изградбата на фабрика за млеко во прав има огромно значење. Со ваков капацитет долгорочно и стратешки се решава проблемот со летните вишоци на млеко кои секоја година заради зголемената лактација и намалената потрошувачка предизвикуваа млечни кризи. Секаде во земјите од регионот и во европската унија постојат вакви фабрики преку кои се гарантира стабилен откупот на млекото од сточарите.

Млекото во прав го користи кондиторската индустрија која сега е зависна од увоз на оваа суровина. На ваков начин преку колачите и слатките кои одат за извоз ќе се врши и индиректен девизен прилив од млекото, наместо досегашниот одлив на девизи. Годишно за потребите на кондиторската индустрија од Македонија се одлеваат по 10 милиони евра, 5 милиони евра за извоз на млеко во прав и уште толку за увоз на јајца во прав.

Затоа поред сите анализи за македонски услови најдобар модел би бил изградба на фабрика со двојна намена и за млеко и за јајца во прав. Ваквата инвестиција е околу 4 милиони евра што е двојно помалку од годишниот одлив на девизи.

Со најновата владина одлука за коинвестирање со 800 илјади евра се создаваат реални шанси за изградба на ваков преработувачки капацитет со кој ќе се намали трговскиот дефицит, ќе се отвораат нови работни места и ќе се поттикне развојот на млекопроизводството и живинарството од кое директно живеат околу 35 илјади земјоделски семејства.
Веста намерно ја поставувам овде, мене ми мириса на Сведмилк 2. Верувам и АБЦ ќе се согласи со мене :)
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
омг а само што го прашав и јас на една друга тема за мислење.. :)

ама се ми се чини дека партизаниве и оваа идеја ќе ја дочекаат на нож ..
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Веста намерно ја поставувам овде, мене ми мириса на Сведмилк 2. Верувам и АБЦ ќе се согласи со мене :)
Веста му доаѓа нешто ко фрлање прав во очи.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.335
Поени од реакции
18.208
Немајте гајле ќе се налепат на оваа идеја, повторно. Греота се луѓето што ги мафтаат без врска, ама тој што го прави ова знае дека надежта последна умира.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Abe bog da cuva ste navistina :)
sega takva fabrika ne e resenie?
ima li podobro resenie, ako ima koe e? procitav 31 strana ne kazavte nesto konkretno
nema resenie? ili
mme ovie ke go resat problemot pa nema po sto da plukame??
ili nesto sosema drugo??
nemav ni naslusnato i go postaviv toa rpasanje do abc od sosema drugi pricini.. za da naletam na na vakov komentar ke se nalepat... zosto ne gi gledas rabotite od drug aspekt ili ednosavno pa duri i koga sakasda napadnes.. zosto ne go postavis prostoto zosto u stvari se lepat??? ili ne se izjasni gore ili loso se izrazi ..
whatever na krajot na kraistata..
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.335
Поени од реакции
18.208
Abe bog da cuva ste navistina :)
sega takva fabrika ne e resenie?
ima li podobro resenie, ako ima koe e? procitav 31 strana ne kazavte nesto konkretno
nema resenie? ili
mme ovie ke go resat problemot pa nema po sto da plukame??
ili nesto sosema drugo??
nemav ni naslusnato i go postaviv toa rpasanje do abc od sosema drugi pricini.. za da naletam na na vakov komentar ke se nalepat... zosto ne gi gledas rabotite od drug aspekt ili ednosavno pa duri i koga sakasda napadnes.. zosto ne go postavis prostoto zosto u stvari se lepat??? ili ne se izjasni gore ili loso se izrazi ..
whatever na krajot na kraistata..

Затоа што ќе бидат повторно пренесени жедни преку вода.

Абе да му ветуваш на толкав број на луѓе дека нема да има млечна криза, дека сега е супер и земајте кредити мелкото ќе има откуп, оти ете сега се средени состојбите, треба да имаш барем малце жал за тоа што си го направил и желба да му помогниш.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Не само желба туку чувствува и обврска затоа и се повлекува оваа иницијатива, ..иначе имаше и откуп а имаше и навистина поволни кредити со топ услови..е сега дали трајно ќе се реши прашањето навистина незнам, но барем е евидентно дека се вложуваат напори и дека се превземаат крупни и конкретни чекори во интерес на засегнатите граѓани ...
 
Член од
30 март 2009
Мислења
418
Поени од реакции
27
Не само желба туку чувствува и обврска затоа и се повлекува оваа иницијатива, ..иначе имаше и откуп а имаше и навистина поволни кредити со топ услови..е сега дали трајно ќе се реши прашањето навистина незнам, но барем е евидентно дека се вложуваат напори и дека се превземаат крупни и конкретни чекори во интерес на засегнатите граѓани ...
Izvini, edno prasanje, da ne si ti Nikola Gruevski?
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Готово е! ме испровали.. Значи ви тргнаа демистификациите.. барем сега знаеш дека не сме 3-ца во канцеларија :pos2:
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
344
Поени од реакции
11
Krupni cekori od 35 milioni evra karuvanje.E toa e ostvaruvame.
Ke ima i za pastirot i za partijata ,samo ne za mlekarite.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
е тоа тоа .. него како!
тука веќе и нема што ново да додадам ќе не храните со инфо нема што да му се секираме..подобро би било да прогуглам и да ги симнам законот за стечај и извршување... се некако ми се чини дека не очекува демонстрација на параноја на дневникот на барем една ТВ станица.. којзнае можда и тие два Уставен сега експресно ќе ги бутне .. без оглед колку години поминале откако се изгласани...
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Abe shto se sluchi so Moshe Baum?Da ne go prati Gruevski za Gradonachalnik vo Solun kako nagrada za rakovodenjeto na SWEDMILK?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom