Луѓе што не чуваат домашни миленичиња

  • Креатор на темата Moon Child
  • Време на започнување
M

Moon Child

Гостин
Што мислите за луѓето кои никогаш не чувале домашно милениче? Јас често наидувам на зајадливи коментари, претежно од моите соседи за тоа колку го сакам и пазам мојот мачор. На пример, наредниот ден откако ми избега и го најдов, ме виде една соседка, и онака зајадливо, полно со цинизам демек како можам да се замарам толку со едно маче, ми се обрати "Го најдовте Фигаро:D?" и се насмеа како да сум јас ненормална што толку многу се нервирав и плачев кога го немаше. Истиот ден додека очајно го барав, несакам ни да замислам што се си помислувале за мене, а налетав и на коментар, "Ај што се секираш, маче е земи си друго"o_O
Како бе, така? Јас не го чувам од ете така, колку да се рече дека имам маче па ај сега друго ќе си земам:eek:
Зошто некои луѓе неможат да ја сфатат љубовта и поврзаноста која што може да ја имаш со домашниот миленик? Несакам да се водам по стереотипи и да генерализирам, ама се повеќе почнувам да мислам дека луѓето што не чуваат домашни миленичиња и никогаш не чувале, се оперирани од чувства. Или е простотилук во прашање. Друго нема.

Наидувате ли вие на такви коментари, и како реагирате ?
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Јас дома чувам еден мачор и една мачорка и 3 мали мачиња околу 4 месеци стари :) комшијата секогаш ми вика како е можно толку да се замараш со мачкишта :cautious: дури ме направи луд тоа што сум и викал на мачињата ајде на папање когаи носам јадење :pos: Незнам ама многу ме гледаа чудно комшијата причина дали он не осетил љубов кон некое животиче и да посвети свое внимание незнам ама ептен некако мене ми се чудни тие луѓе кои не чуваат домашно милениче :) А искрено не се замарам со таквите луѓе што ќе кажат а и како ќе ме гледаат :)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ретки се тие што никогаш не чувале домашно милемиче.
Јас под поимот домашно милениче подразбирам не само маче и куче туку и други видови животни и растенија.
На пример познавам една жена која одгледува кактуси. Еднаш таа миу рече дека наводно кактусите чувствувале дали некој ги сака. Ако го сакаш кактусот тој наводно убаво растел и се развивал.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Што мислите за луѓето кои никогаш не чувале домашно милениче?
Јас мислам дека луѓето кои не чуваат домашни миленичиња, или кој не дај Боже никогаш не чувале, се бесчуствителни говеда кои треба да се истребат од лицето на Земјата.

Оние пак кои чуваат (како Хитлер на пример, кои секогаш имал куче) се морално супериорни, и се вистински луѓе.

Лесно може да се заклучи дека имањето домашно милениче е лакмусовата хартија за степенот на моралност на еден човек...

:cautious:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.439
Поени од реакции
7.718
Што мислите за луѓето кои никогаш не чувале домашно милениче? Јас често наидувам на зајадливи коментари, претежно од моите соседи за тоа колку го сакам и пазам мојот мачор. На пример, наредниот ден откако ми избега и го најдов, ме виде една соседка, и онака зајадливо, полно со цинизам демек како можам да се замарам толку со едно маче, ми се обрати "Го најдовте Фигаро:D?" и се насмеа како да сум јас ненормална што толку многу се нервирав и плачев кога го немаше. Истиот ден додека очајно го барав, несакам ни да замислам што се си помислувале за мене, а налетав и на коментар, "Ај што се секираш, маче е земи си друго"o_O
Како бе, така? Јас не го чувам од ете така, колку да се рече дека имам маче па ај сега друго ќе си земам:eek:
Зошто некои луѓе неможат да ја сфатат љубовта и поврзаноста која што може да ја имаш со домашниот миленик? Несакам да се водам по стереотипи и да генерализирам, ама се повеќе почнувам да мислам дека луѓето што не чуваат домашни миленичиња и никогаш не чувале, се оперирани од чувства. Или е простотилук во прашање. Друго нема.

Наидувате ли вие на такви коментари, и како реагирате ?
Да чуваш куче да те разберам, ама мачор (n)
 
Член од
13 мај 2009
Мислења
687
Поени од реакции
283
Навистина не ги сфаќам луѓево кои не можат да одвојат време и простор во својот дом за еден член на семејството со кого сите ќе се забавуваат. Мене ми е преубаво на сабајле коа станам и го видам кучето до врата, мавта со опашката. Значи ако никој друг не ме чека сигурен сум дека тоа ќе биде пред вратата и нестрпливо ќе се фрли врз мене, да ме собори
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Чувањето животно ти ја развива одговорноста, сочувствителноста и тн. Во животов имам чувано куче, мачки, папагал и хрчак :) Сите си имаат свои убави карактеристики, во моментов не чувам ништо ама наскоро ќе имам пак куче.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Да се пријавам во групава "фрикови" кои чуваат и сакаат домашни миленичиња.:icon_lol:
И мене повеќето луѓе ми се чудат и се трудат да ме донесат на памет, кога ќе ги спомнам кучињата. Као... Аман уште ги чуваш? Како бре во стан со нив живееш? Во кревет со тебе спијат??? Ги гушкаш??? Колку трошиш за нив??? Абре тргни ги некаде не се занесувај! Остави ги некаде на улица и среди се! Разбирам да ги сакаш, ама да плачиш за нив??? Итн итн итн...:confused:
Не сакам да ги споредувам со луѓе, но јас навистина ги сакам повеќе од себе. Одамна ги чувам овие две што ги имам сега (5 години), а и пред тоа сум чувала. Имав добарман, имав еден куп мачки и тазеродени мачиња и ехеееее. Јас по улица ранам животни, не па овие дома да не ги гледам и сакам или да ги исфрлам некаде. Да не навлегувам во тоа како сум ги преживеала сите потешки моменти со труења, болести, операции итн. Исто ме болат како луѓе, иако пак ќе кажам - знам дека не треба да се споредуваат. Овие се далеку побеспомошни и позависни од мене, а јас никогаш нема да им наштетам или да ги оставам. Сонциња мои.:love:
Иначе мислам дека секој може да засака било какво животно, само доколку му се укаже прилика да го чува и да поминува време со него. Не треба никој на невидено да им суди на другите.:(
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.673
Поени од реакции
13.261
Oooo везилке да знаеш можам да кењам заа ваквиве луѓе до утре сабајле. Наводно, повеќето ме/не` гледаат чудно коа ќе им споменам дека чувам (добро де повеќе братучетка ми чува) 7 мачки и еден Вест териер. Тоа е една ствар ама за храната што им ја приготвува тетин ми со огромна љубов. Варени вратови, полуварени виршли.....
Но најзајадиви коментари слушнав коа ми отепаа еден пес пред многу години со пушка. Замисли - мислеле дека е волк. КАј бе усред лето, бо населба водно да имаш волк? А уште и после ни грижа на совест ми вика човекот - па земи си нов. Мамата....

Тие што немаат чувано животно поради тоа што не сакаат (не затоа што не можат), не сакаат ни луѓе. Егоцентрични се до даска, дури и своето родено дете се спремни да го шутнат на буниште.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom