Лоша звучна изолација во стан

Член од
12 декември 2010
Мислења
9.985
Поени од реакции
10.660
Мислиш на Knauf Diamant, тој е најскап и најтежок.

Си направил како што треба но сепак е можно пак некои фреквенции да продираат, затоа сеуште нешто се слуша.

Едино што си требал да направиш е да ставиш Knauf бандаж трака (мека е) меѓу профилите и ѕид/тава/патос за да имаат мека врска.
Дихтунг трака се вика тоа и да обавезно треба да се стави
Мислам грешката му е што ставил камена волна наместо тервол
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
Дихтунг трака се вика тоа и да обавезно треба да се стави
Мислам грешката му е што ставил камена волна наместо тервол
Не му е, доста статии по нет а и тој што ми го предложи решението специфицираше баш камена волна.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
7
Поени од реакции
1
Ставив таква трака, мајстори си го правеа си ставија се што треба, а ставив и обична волна малце, таа што е ролована, инаку камена сите ми кажаа и по интерент видов дека е подобар звучен изолатор. Инаку не не е Diamant, мислам дека се викаше Vidiphonic или нешто така слично, ми рекоа дека е подобра и по интернет на спецификациите пишуваше дека е подобра, а и поскапа беше од тие.

Едино се мислам да залепам на едниот ѕид кој е накај надворешната страна, кој усвари иде по цел ред станови, (како од таму да ми доаѓа звук), али сакам само да залепам гипс 2 реда да не се замарам со бушење и слично, али во тој сличај неможам најверојатно да ставам камена волна. или?
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
Ставив таква трака, мајстори си го правеа си ставија се што треба, а ставив и обична волна малце, таа што е ролована, инаку камена сите ми кажаа и по интерент видов дека е подобар звучен изолатор. Инаку не не е Diamant, мислам дека се викаше Vidiphonic или нешто така слично, ми рекоа дека е подобра и по интернет на спецификациите пишуваше дека е подобра, а и поскапа беше од тие.

Едино се мислам да залепам на едниот ѕид кој е накај надворешната страна, кој усвари иде по цел ред станови, (како од таму да ми доаѓа звук), али сакам само да залепам гипс 2 реда да не се замарам со бушење и слично, али во тој сличај неможам најверојатно да ставам камена волна. или?
Можеш да ставиш камена волна 5цм во конструкцијата (меѓу профилите) па над тоа да идат двата реда гипс. Земи дијамант Кнауф, и исто дихт трака, акрил можеш а и не мораш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom