Лоша звучна изолација во стан

Член од
12 декември 2010
Мислења
9.518
Поени од реакции
9.904
Фала ти, изгледа така ќе биде со 5 см камена, е за тие соник боард и дијамантски не сум слушнала, би одела со дијамантските па и нека се поскапи. Да не имаш случајно некој линк да ми пуштиш да ги видам?Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
10 август 2015
Мислења
22
Поени од реакции
6Sent from my iPhone using Tapatalk
Фала многу, тоа ќе биде решението изгледа, сега да се побара мајстор што ќе го среди.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.692
Поени од реакции
287
Обложување на ѕидот со гипс картон со акустични табли соник боард или поскапа а подобра опција со дијамантска на кнауф која има поголем коефициент на звучна изолација, 5цм звучен тервол или камена изолација, две табли подобар ефект ама одзема плус 12,5мм од просторот, со една табла одземање на просторот е околу 6цм


Sent from my iPhone using Tapatalk
Која плоча од Silentboard, Sonicboard или Diamond има најдобар коефициент на звучна изолација?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
3.803
Поени од реакции
8.307
Која плоча од Silentboard, Sonicboard или Diamond има најдобар коефициент на звучна изолација?
Ниедна!
Обичен маркетинг трик…
Тоа дека некоја од горенаведените има 20 или 50% подобра звуко-изолација е само во однос на обична гипс-картон плоча што инаку има 0 (нула со збор) звуко-изолација!

А ако внимателно се зачиташ во упатствата на производителот, ќе видиш и дека не е произведена за звуко-изолација примарно, туку игра на зборови и маркетинг…
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.692
Поени од реакции
287
Ниедна!
Обичен маркетинг трик…
Тоа дека некоја од горенаведените има 20 или 50% подобра звуко-изолација е само во однос на обична гипс-картон плоча што инаку има 0 (нула со збор) звуко-изолација!

А ако внимателно се зачиташ во упатствата на производителот, ќе видиш и дека не е произведена за звуко-изолација примарно, туку игра на зборови и маркетинг…
Ок, предложи солуција, сакаж да изолирам звучно ѕид од стан кој го делиме со комшијата.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
 
Член од
14 август 2018
Мислења
3.803
Поени од реакции
8.307
Ок, предложи солуција, сакаж да изолирам звучно ѕид од стан кој го делиме со комшијата.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
Не знам, подобро прашај некој од “паталциве” на темава што веќе пробаа класично тервол+соник борд…
Прва рака искуства да ти кажат…

Инаку само последниве неколку страни на темава имаш објаснување на што се должи слабата звучна изолација, и дека некогаш зависи дури и од штекерите во ѕидот.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.518
Поени од реакции
9.904
Ниедна!
Обичен маркетинг трик…
Тоа дека некоја од горенаведените има 20 или 50% подобра звуко-изолација е само во однос на обична гипс-картон плоча што инаку има 0 (нула со збор) звуко-изолација!

А ако внимателно се зачиташ во упатствата на производителот, ќе видиш и дека не е произведена за звуко-изолација примарно, туку игра на зборови и маркетинг…
Секако дека има ефект и ти е најдобра опција за од комшии да изолираш звук
Не знам за silent board што коефициент има веројатно им е нов производ, иначе дијамантската имаше поголем коефициент на звучна изолација од соникот така да…
Мој совет е да залепат обавесно дихтунг трака на уд профилите и акустична изолација од кнауф, доста е погуста од обичната и никако набивање, ако ставаш 5см нека има толку простор слободен, во спротивно се губи/намалува коефициентот
Некад од нестручно изведување не се добива некој ефект, може глупо звучи ама и штекери ако има на тој ѕид допринесуваат за помал ефект
 
Член од
14 август 2018
Мислења
3.803
Поени од реакции
8.307
Секако дека има ефект и ти е најдобра опција за од комшии да изолираш звук
Не знам за silent board што коефициент има веројатно им е нов производ, иначе дијамантската имаше поголем коефициент на звучна изолација од соникот така да…
Мој совет е да залепат обавесно дихтунг трака на уд профилите и акустична изолација од кнауф, доста е погуста од обичната и никако набивање, ако ставаш 5см нека има толку простор слободен, во спротивно се губи/намалува коефициентот
Некад од нестручно изведување не се добива некој ефект, може глупо звучи ама и штекери ако има на тој ѕид допринесуваат за помал ефект
Види, ефект ќе има и ќебе да закачиш на ѕидот…
Финтава е ако некој се впушта во таква инвестиција(мада повеќе е чистење/ преместување), да добие она што го бара!

А на такви “цигарска книга” ѕидови, според мене не е решение…
И да атенуира нешто, пак ќе биде малку. Пак ќе ги слуша комшиите и они него..

Се знаело порано по ЈУС што е внатрешен преграден ѕид, а што е граничен ѕид!
Гитер 19цм било минимум, а неретко и дупли ѕидови се среќаваат со полна цигла!

Сега ова со гипс-картонов му иде како со фластер да затвораш отворена рана…
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.518
Поени од реакции
9.904
Види, ефект ќе има и ќебе да закачиш на ѕидот…
Финтава е ако некој се впушта во таква инвестиција(мада повеќе е чистење/ преместување), да добие она што го бара!

А на такви “цигарска книга” ѕидови, според мене не е решение…
И да атенуира нешто, пак ќе биде малку. Пак ќе ги слуша комшиите и они него..

Се знаело порано по ЈУС што е внатрешен преграден ѕид, а што е граничен ѕид!
Гитер 19цм било минимум, а неретко и дупли ѕидови се среќаваат со полна цигла!

Сега ова со гипс-картонов му иде како со фластер да затвораш отворена рана…
Друже понуди решение а не гитарака…
Факт е дека не може да сруши и да ѕида сендвич ѕид, тоа е тоа освен ако не мисли да лепи од оние сунгерите што се за во студио па да прави глува соба ама подобро во тој случај нека си купи нов стан
 
Член од
14 август 2018
Мислења
3.803
Поени од реакции
8.307
Друже понуди решение а не гитарака…
Факт е дека не може да сруши и да ѕида сендвич ѕид, тоа е тоа освен ако не мисли да лепи од оние сунгерите што се за во студио па да прави глува соба ама подобро во тој случај нека си купи нов стан
Епа тоа е проблемов…
Или да го лажеме, или да му кажеме у старт “нема решение”!

Ако зградата е направена така, тогаш не му се исплати да поправа неш што у старт е утнато!

Нека му биде утеха ете, дека подобро да го слуша комшиите отколку да има окно од лифт што навечер ќе го слуша како воз врз глава…
Или да слуша топотење, трчање и најобично поместување на стол на комшиите над него..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom