Лоша звучна изолација во стан

Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.900
Поени од реакции
1.393
Јас мака мачам со бучава од сообраќај, ептен се слуша. Некој идеа како да го решам проблемов. Имам добри прозори но и тоа не е доволно бидејќи се наоѓам блиску до булевар...
Исто и кај мене, ова е лудило автоматска автоперална, страшно прометна улица, а стан е уште поголемо лудило од ова...
Луѓево сите, „купи си станче“... - Ти купи си станче, нема еден асален стан...
Можеби зградите стари во Кисела Вода, Вера Јоциќ таму...

Уште сум на мислење дека концептот зграда е неприроден продукт, резултат на пренаселеност и измама.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.518
Поени од реакции
9.904
спасот е само подконструкција од гипс картон со соник боард табли и камена волна или акустичен тервол и пак може да е мал ефектот ако нестручно се изведе или со погрешни матријали
од лепење стиропор и стиродур на внатрешни ѕидови неам поголема превара видено на 21век
во однос на ПВЦ прозорите кај стаклата доста улога игра дали се убаво наполнети со аргон


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.629
Поени од реакции
1.484
Toa sho gi slusate komsiite e posho negde u nekoj kjos fali izolacija. Obicno zvukot ke pominuva i okolu stekeri bidejki ne veruvam da stavaat kutii napraveni od gips karton zad steker za da se spreci ova. Zidovite so komsii treba da se praat so gips karton so zvucna izolacija i obicno 2 tabli se stavaat ali za da se ustede se stava najeftinoto i obicno i za toa imate problemi posle.
Nekoj vekje spomna ali sekade e ovaka. Kaj mene u spalna gi slusam komsiite dolu koa go otvaraat perdeto, muabet ne se slusa. Ali toa valjda izolacijata okolu prozori ne im e salam napravena koa gi praele zgradive pa za toa samo toa go slusam.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Toa sho gi slusate komsiite e posho negde u nekoj kjos fali izolacija. Obicno zvukot ke pominuva i okolu stekeri bidejki ne veruvam da stavaat kutii napraveni od gips karton zad steker za da se spreci ova. Zidovite so komsii treba da se praat so gips karton so zvucna izolacija i obicno 2 tabli se stavaat ali za da se ustede se stava najeftinoto i obicno i za toa imate problemi posle.
Nekoj vekje spomna ali sekade e ovaka. Kaj mene u spalna gi slusam komsiite dolu koa go otvaraat perdeto, muabet ne se slusa. Ali toa valjda izolacijata okolu prozori ne im e salam napravena koa gi praele zgradive pa za toa samo toa go slusam.
Значи плочата твоја е изолирана со стаклена волна ? чим не ги слушаш комшиите?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.629
Поени од реакции
1.484
Значи плочата твоја е изолирана со стаклена волна ? чим не ги слушаш комшиите?
Ja ne sum vo MK i pojma neam sho ima staveno. U princip tuka 'plocite' se ili drvena gradba ili beton. U dvata slucai ke imas okolu 80-100mm stirodur izolacija naredena na pod pred da go stavis zavrsniot pod.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.596
Поени од реакции
28.002
Здраво друштво
Периодов се соочувам со еден проблем па би сакал некој да ми даде совет,помогне...неодамна се вселив во стан во Скопје во нова зграда и се е супер локацијата,распоредот ама изолацијата е полоша од катастрофална(меѓу мојата спална и на комшиите не дели еден ѕид) но имам чувство како да не дели лист харија,се се слуша дури и нормално зборење можам уредно да разберам шо зборат,да не праам муабет ако се погласни со смеење,зборење а секс си љубат да имаат и во 8 сабајле...хорор,излуден сум од нервози и неспиење ми се иде да си пукнам.
Дали некој знае дали вреди да се вложува во дополнителна изолација,гипс картон,камена волна? Кое е најдобро решение?
,,,vredi da se stavi zvuchna izolacija , oti e vekje stavena i navistina vrshi rabota , ke izgubish nekoj centimetar od zidot no vredi , ako sakash tel.broj da ti dadam vo LP,,,
 
Член од
14 август 2018
Мислења
3.803
Поени од реакции
8.306
Здраво друштво
Периодов се соочувам со еден проблем па би сакал некој да ми даде совет,помогне...неодамна се вселив во стан во Скопје во нова зграда и се е супер локацијата,распоредот ама изолацијата е полоша од катастрофална(меѓу мојата спална и на комшиите не дели еден ѕид) но имам чувство како да не дели лист харија,се се слуша дури и нормално зборење можам уредно да разберам шо зборат,да не праам муабет ако се погласни со смеење,зборење а секс си љубат да имаат и во 8 сабајле...хорор,излуден сум од нервози и неспиење ми се иде да си пукнам.
Дали некој знае дали вреди да се вложува во дополнителна изолација,гипс картон,камена волна? Кое е најдобро решение?
Ако е ѕидано со блок 12ка (а веројатно е така), ич не се мачи, не растурај по дома и не фрлај пари! Не постои изолација што ќе ти го реши проблемот!
Евентуално како што рече @puno да изѕидаш дупли ѕид со гитер цигла...
 
Член од
26 мај 2021
Мислења
7
Поени од реакции
5
Ако е ѕидано со блок 12ка (а веројатно е така), ич не се мачи, не растурај по дома и не фрлај пари! Не постои изолација што ќе ти го реши проблемот!
Евентуално како што рече @puno да изѕидаш дупли ѕид со гитер цигла...
Глува соба секако нема никако да постигнеш ама барем да го ублажиш звукот помалце да се слуша,зошо како да ти дишат у врат е ова,неиздржливоо...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
3.803
Поени од реакции
8.306
Глува соба секако нема никако да постигнеш ама барем да го ублажиш звукот помалце да се слуша,зошо како да ти дишат у врат е ова,неиздржливоо...
За да изолираш звук ти требаат 2 работи:
0.Вакуум (ова е неизводливо па не го рачунам!)
1.Пречки/воздушни комори.
2.Маса!! (Во буквална физичка смисла).
Ова ќе го добиеш исклучиво со гитер цигла и никако поинаку.
Точно дека има звуко-изолациони табли и разно-разни материјали, но тие немаат маса(лесни се).
Ако сакаш да бидеш раат и многу поважно ако можеш да со дозволиш да одземеш 15цм од собата... ич не се мисли и ставај масивен ѕид.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.518
Поени од реакции
9.904
вака читаајки постови се добива впечаток колку што можеш да добиеш корисни совети толку можеш и да бидеш заебан на форумов
батали поликолор, вар си е вар
батали гипс, цигла си е цигла
батали 10см стиропор доста ти е 5ка


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 август 2018
Мислења
3.803
Поени од реакции
8.306
вака читаајки постови се добива впечаток колку што можеш да добиеш корисни совети толку можеш и да бидеш заебан на форумов
батали поликолор, вар си е вар
батали гипс, цигла си е цигла
батали 10см стиропор доста ти е 5ка


Sent from my iPhone using Tapatalk
Прашај тројца мајстори, сите тројца различно ќе ти кажат!
Секој ќе ти препорача она што тој го работи.
...значи не е форумов само.
 
Член од
10 август 2015
Мислења
22
Поени од реакции
6
Здраво друштво
Периодов се соочувам со еден проблем па би сакал некој да ми даде совет,помогне...неодамна се вселив во стан во Скопје во нова зграда и се е супер локацијата,распоредот ама изолацијата е полоша од катастрофална(меѓу мојата спална и на комшиите не дели еден ѕид) но имам чувство како да не дели лист харија,се се слуша дури и нормално зборење можам уредно да разберам шо зборат,да не праам муабет ако се погласни со смеење,зборење а секс си љубат да имаат и во 8 сабајле...хорор,излуден сум од нервози и неспиење ми се иде да си пукнам.
Дали некој знае дали вреди да се вложува во дополнителна изолација,гипс картон,камена волна? Кое е најдобро решение?
Дали најде решение за проблемот? И јас сум со истата мака, па би сакала совет, гледам различни предлози... Разгледував и на страната на L Decibel, нудат некакви опции со панели и гипс картон, но не знам колку е ефикасно...а за кратење не можам многу да кратам од собата зашто е ептен мала... Секој совет е добредојден.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.518
Поени од реакции
9.904
Дали најде решение за проблемот? И јас сум со истата мака, па би сакала совет, гледам различни предлози... Разгледував и на страната на L Decibel, нудат некакви опции со панели и гипс картон, но не знам колку е ефикасно...а за кратење не можам многу да кратам од собата зашто е ептен мала... Секој совет е добредојден.
Обложување на ѕидот со гипс картон со акустични табли соник боард или поскапа а подобра опција со дијамантска на кнауф која има поголем коефициент на звучна изолација, 5цм звучен тервол или камена изолација, две табли подобар ефект ама одзема плус 12,5мм од просторот, со една табла одземање на просторот е околу 6цм


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
10 август 2015
Мислења
22
Поени од реакции
6
Обложување на ѕидот со гипс картон со акустични табли соник боард или поскапа а подобра опција со дијамантска на кнауф која има поголем коефициент на звучна изолација, 5цм звучен тервол или камена изолација, две табли подобар ефект ама одзема плус 12,5мм од просторот, со една табла одземање на просторот е околу 6цм


Sent from my iPhone using Tapatalk
Фала ти, изгледа така ќе биде со 5 см камена, е за тие соник боард и дијамантски не сум слушнала, би одела со дијамантските па и нека се поскапи. Да не имаш случајно некој линк да ми пуштиш да ги видам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom