Лондон

Ѕид на плачот

Намќорка
Член од
7 септември 2016
Мислења
140
Поени од реакции
68
Ме интересира , сакам да одам како турист во Лондон, но ми кажаа дека треба виза и тоа е преголемо малтретирање, а би сакала да одам, на две недели, до три.
Дали може нешто повеќе да ме информирате околу Лондон-темата. И смештаите колку,како се движат, таксито, доколку знае некој да ми каже колку зимаат од километар таму?
Дека не сме во ЕУ членки, проблеми прават?
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.216
Поени од реакции
3.557
Треба виза што лесно мислам дека би ја дале ако покажеш дека си вработена тука, дека имаш фамилија и такви работи. Доста добро ги бираат туристите така да ако немаш никој таму каде демек одиш на гости како роднина или слично тешко. Не сметаат како емигранти да не речам исто со оние од блиски исток или африканци. Со добри легални гаранции нема да имаш проблем мислам. Ако би имала бугарски се што ти треба е карта платена до таму а вака исто ко да бараш за америка или австралија, со среќа :)
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.542
Поени од реакции
1.463
Naskoro ke pravat problemi i za EU clenki :icon_lol:, sega za sega najdobro e so BG pasos (ako imas sekako), za javniot prevoz vo London sum slusal deka e mnogu skap, da ne recam izgor (za nasi standardi sekako), za prestoj znam za edna aplikacija (iPhone/Android/Web), koja se vika AirBnB strasno popularna vo svetot, mene mnogu mi pomogna (racunaj na ceni pogolemi od 20$ na den)
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.930
Поени од реакции
2.521
Ме интересира , сакам да одам како турист во Лондон, но ми кажаа дека треба виза и тоа е преголемо малтретирање, а би сакала да одам, на две недели, до три.
Дали може нешто повеќе да ме информирате околу Лондон-темата. И смештаите колку,како се движат, таксито, доколку знае некој да ми каже колку зимаат од километар таму?
Дека не сме во ЕУ членки, проблеми прават?
Централен Лондон, она дека се знаменитости и тоа како е скапо. Превоз, скап, дефинитивно подобро ти е со автобус all day travel card и со неа цел ден на било што можеш да се возиш(13-14 фунти мислам дека е, плус минус). Виза ти треба, проблематични се, мораш да имаш баш добар доказ дека ќе се вратиш во Македонија за да ти дадат. Такси не ти се исплати.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.474
Поени од реакции
41.732
За виза ти треба гаранција од некој што живее таму и твојот извештај од сметката во банка. Огромен е и обавезно ти треба некој што бил и веќе знае да се снајде.

Таксито е прескапо има и таксисти кои возат на црно и се поевтини, но катастрофа услуга. Автобус или метро и си купуваш Oyster катричка. При-пејд е и цената е различна за секоја зона. Јас првиот пат кога бев за 30 фунти имаше лимит од еден ден. Рутата беше во центар на Лондон и на 15 минути автобус поминуваше низ повеќе атрактивни места.
Вториот пат купивме London Pass картичка за 10 дена околу 160 фунти. Исплатлива ако за краток период сакаш да посетиш повеќе места и да заштедиш на пари, нерви и време. Со неа не плаќаш влезница и имаш привилегии прв да влезеш. Не ти треба ако одиш со ограничен буџет и сакаш да посетиш места кои имаат слободен влез.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.829
Поени од реакции
5.106
Ме интересира , сакам да одам како турист во Лондон, но ми кажаа дека треба виза и тоа е преголемо малтретирање, а би сакала да одам, на две недели, до три.
Дали може нешто повеќе да ме информирате околу Лондон-темата. И смештаите колку,како се движат, таксито, доколку знае некој да ми каже колку зимаат од километар таму?
Дека не сме во ЕУ членки, проблеми прават?
Виза мора да имаш, нема никакви проблеми тука откако ќе влезеш со виза. Без виза неможеш ни карта за авион да купиш.
Смештај ти е од £30 па нагоре, зависи каде сакаш да си и каков да ти е хостелот/аирбнб.
Такси заборави, премногу е скапо а и јавниот превоз е супер.
Побрзо ќе стигаш секаде со јавен превоз отколку со такси.
Музеите и галериите се бесплатни, тука ќе заштедиш многу пари.
Во јавен превоз не примаат пари и картици, мора да користиш Ојстер контактлес картица, ја има во секоја трафика и станица.

За виза ти треба гаранција од некој што живее таму и твојот извештај од сметката во банка. Огромен е и обавезно ти треба некој што бил и веќе знае да се снајде.

Таксито е прескапо има и таксисти кои возат на црно и се поевтини, но катастрофа услуга. Автобус или метро и си купуваш Oyster катричка. При-пејд е и цената е различна за секоја зона. Јас првиот пат кога бев за 30 фунти имаше лимит од еден ден. Рутата беше во центар на Лондон и на 15 минути автобус поминуваше низ повеќе атрактивни места.
Вториот пат купивме London Pass картичка за 10 дена околу 160 фунти. Исплатлива ако за краток период сакаш да посетиш повеќе места и да заштедиш на пари, нерви и време. Со неа не плаќаш влезница и имаш привилегии прв да влезеш. Не ти треба ако одиш со ограничен буџет и сакаш да посетиш места кои имаат слободен влез.
£30 е неделен Ојстер за секој мод на превоз.
£21 e неделен само за бус.
£12 е дневен за секој мод.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.348
Поени од реакции
10.179
Јас имам утре термин во агенција, ќе поднесувам. Од документи што ли не извадив, значи се што мислиш дека може да ти помогне да им докажеш дека нема да останеш таму извади си и надевај се на најдоброто. Се плаќа 10700 во агенцијата и плус ако имаш некој посредник да ти среди се, плус уште 3-4 илјади... доколку те одбијат, парите не ти ги враќаат...
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.312
Поени од реакции
5.606
Виза мора да имаш, нема никакви проблеми тука откако ќе влезеш со виза. Без виза неможеш ни карта за авион да купиш.
Смештај ти е од £30 па нагоре, зависи каде сакаш да си и каков да ти е хостелот/аирбнб.
Такси заборави, премногу е скапо а и јавниот превоз е супер.
Побрзо ќе стигаш секаде со јавен превоз отколку со такси.
Музеите и галериите се бесплатни, тука ќе заштедиш многу пари.
Во јавен превоз не примаат пари и картици, мора да користиш Ојстер контактлес картица, ја има во секоја трафика и станица.£30 е неделен Ојстер за секој мод на превоз.
£21 e неделен само за бус.
£12 е дневен за секој мод.
Planiram da odam vo oktomvri na 1 nedela. Cenite za premierligashki derbinja kolku se dvizhat da ne znaesh?

Chelsea - Man Utd na primer?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.829
Поени од реакции
5.106
Planiram da odam vo oktomvri na 1 nedela. Cenite za premierligashki derbinja kolku se dvizhat da ne znaesh?

Chelsea - Man Utd na primer?
За таква утакмица треба да си член на фан клубот и да имаш одреден број поени.
Поени се добиваат со посети на утакмици.
Може да пробаш на веб страните што препродаваат карти, ама под £100 не очекувај да најдеш.
Што не си одиш фино лепо на Чемпионшип утакмица, поинтересни се тие. :D
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
482
Поени од реакции
588
Здраво да ве прашам дали некако може да се најди смештај каде би престојувал човекот... има потреба од смештај за да ја добие работата таму?
Дали може некој некако да ми помогни?
 
Член од
10 декември 2019
Мислења
77
Поени од реакции
219
Инфо од друга тема:
На 1 јануари 2021 стапи на сила новиот визен режим за влез во О. Кралство на граѓани од ЕУ.

Граѓаните на ЕУ сега ќе можат да престојуваат во ОК не подолго од 6 месеци и само за туризам, конференции или курсеви, но не и да живеат постојано, да работат или да имаат пристап до јавни фондови. За ова, потребно е аплицирање за виза https://www.gov.uk/browse/visas-immigration

Од 1 октомври 2021, влезот во ОК ќе биде само со валиден пасош. Влез со валидна лична карта е можен само за лица со регулиран settled или pre-settled статус, до 31 декември 2025.
Здраво да ве прашам дали некако може да се најди смештај каде би престојувал човекот... има потреба од смештај за да ја добие работата таму?
Дали може некој некако да ми помогни?
Опција 1 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.spareroom.spareroomuk&hl=en_GB&gl=US
Барај соба/стан каде не се бара депозит и договор подолг од два месеци. Покрај ковидот, има такви колку сакаш.

Опција 2 хостел https://www.hostelworld.com/hostels/London
Најевтините почнуваат од 15-20 фунти /ноќ, со не многу добри услови :/
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Naskoro ke pravat problemi i za EU clenki :icon_lol:, sega za sega najdobro e so BG pasos (ako imas sekako), za javniot prevoz vo London sum slusal deka e mnogu skap, da ne recam izgor (za nasi standardi sekako), za prestoj znam za edna aplikacija (iPhone/Android/Web), koja se vika AirBnB strasno popularna vo svetot, mene mnogu mi pomogna (racunaj na ceni pogolemi od 20$ na den)
Skoro sam video ovaj srpksi sajt, fino je uradjen i pregledan. Mislim daj e sad za Srbiju ali uskor ce imati idestinacije u evropi i dalekom istoku. U pitanju je saj Bookaweb travel sajt za putovanja za sada pokrivaju smestaje u sledecim gradovima:

Stan na dan Beograd

Stan na dan Novi Sad

Apartmani Zlatibor
Smestaj Kopaonik

Vrnjacka Banja smestaj

Nadam se da sam Vam pomogao
 

Kajgana Shop

На врв Bottom