Лондон - работа, живот, авантура

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
A toa so si fantazirase plata ovolku onolku e bruto ili neto? Ako e bruto racunaj edno 35-40% od toa se davacki.Inaku soferite se verovatno dobro plateni, ama kojznae kako e so prilagoduvanje da vozis na desna strana, aj za kola mozebi nekako ke bidne ama za kamion ili slicno tesko bogami.
27% После првите £10.000 , значи ако имаш плата £25.000, ќе ти се даночат £15.000 со 27% .
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
A toa so si fantazirase plata ovolku onolku e bruto ili neto? Ako e bruto racunaj edno 35-40% od toa se davacki.Inaku soferite se verovatno dobro plateni, ama kojznae kako e so prilagoduvanje da vozis na desna strana, aj za kola mozebi nekako ke bidne ama za kamion ili slicno tesko bogami.
И за кола,и за камион и за автобус ти е исто.ако знаеш да ги возиш со волан на лева страна,ќе знаеш и на десна.на почеток може малку да се збунуваш,али ќе се навикнеш.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Имам и јас прашање за Англија. Гледам огласи за штотуку дипломирани инженери, има договори на 2 години нешто како тренинг и работа би му дошло. Ме интересира какви шанси има со македонски пасош да се влезе на нешто вакво?(станува збор за поголема светска фирма) односно дали фирмата ако мисли дека си квалитетен кадар би можела да помогне околу визи и такви глупости? И 27 000 фунти годишна плата во кој ранг на плати тамо спаѓа? Може ли да се преживее со неа? Не сум сигурен сега во кој град беше ама беше помало градче.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Имам и јас прашање за Англија. Гледам огласи за штотуку дипломирани инженери, има договори на 2 години нешто како тренинг и работа би му дошло. Ме интересира какви шанси има со македонски пасош да се влезе на нешто вакво?(станува збор за поголема светска фирма) односно дали фирмата ако мисли дека си квалитетен кадар би можела да помогне околу визи и такви глупости? И 27 000 фунти годишна плата во кој ранг на плати тамо спаѓа? Може ли да се преживее со неа? Не сум сигурен сега во кој град беше ама беше помало градче.
Значи со Македонски пасош тешко, треба да си премногу добар и сите тестови да ги поминиш со максимум бодови и тогаш можеби ќе си помислат. Значи за да ти дадат работна виза тие треба да докажат дека таму нема никој соодветен за конкретната позиција. Што е многу тешко за junior позиции затоа што има премногу апсолвенти кој што бараат работа и излегуваат од Англиски универзитети кој што се многу подобро рангирани од Македонските.
Инаку 2700 фунти е ниска плата , зависи дали е нето или бруто и многу зависи од градот, за Лондон ќе ти е тешко во некој помал град се доволно да го поминиш месецот.
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
Sve e relativno.....


treba da vlezes vo reka za da fatis riba ... ovde nikomu ne mozes da veruvas ama sire treba da gi pocituvas i da si gledas tvojata rabora ...

Ako slusas drugi ke se izgubis ..samo sledi go svojot pat ,ako imas kvalitet i zelba ke te bide

Inaku vredi da se proba se vo zivot ....iskustvo
Regards Dr.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Па за платата ова пишува Salary: £28,000 p.a., а работното место е во Darlington
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Па за платата ова пишува Salary: £28,000 p.a., а работното место е во Darlington
За Darlington за почеток тоа е ок плата , би требало без проблем да го врвиш месецот и можеби нешто да ти остане настрана, зависи како ќе живееш.
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
44
Поени од реакции
28
ajde ve molam pomos ama samo tie sto sigurno go napravile toa: vo avgust sakam da letam na relacija skopje london so wizair i potoa so easyjet london edinburg , imam bugarski pasos i sega me maci kako bi poletala jas od skopje do london so koj pasos, slusam razni storii so dvata pasosa so edniot a jas ne znam kako treba ustvari pa ve molam tie so iskustvo da mi objasnat, fala odnapred
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
ajde ve molam pomos ama samo tie sto sigurno go napravile toa: vo avgust sakam da letam na relacija skopje london so wizair i potoa so easyjet london edinburg , imam bugarski pasos i sega me maci kako bi poletala jas od skopje do london so koj pasos, slusam razni storii so dvata pasosa so edniot a jas ne znam kako treba ustvari pa ve molam tie so iskustvo da mi objasnat, fala odnapred
Веќе ти кажаа милион пати али еве уште еднаш. у мк на аеродром го покажуваш македонскиот,успут и бугарскиот можеш да го покажеш у случај да ти праат проблем пошо немаш виза на македонскиот.а у лондон коа ќе стигнеш го покажуваш само бугарскиот.
Законски доколку имаш двојно државјанство од македонија мораш да испадниш со македонскиот,баш ради тоа на аеродром у скопје ќе ти го побараат македонскиот.
Јас коа летав у 2011 до лондон го покажав прво бугарскиот у мк и одма ми го побараа и македонскиот.
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
44
Поени од реакции
28
Веќе ти кажаа милион пати али еве уште еднаш. у мк на аеродром го покажуваш македонскиот,успут и бугарскиот можеш да го покажеш у случај да ти праат проблем пошо немаш виза на македонскиот.а у лондон коа ќе стигнеш го покажуваш само бугарскиот.
Законски доколку имаш двојно државјанство од македонија мораш да испадниш со македонскиот,баш ради тоа на аеродром у скопје ќе ти го побараат македонскиот.
Јас коа летав у 2011 до лондон го покажав прво бугарскиот у мк и одма ми го побараа и македонскиот.
eve miloin pati fala pa toagas ne mi kaza deka ti licno si letal izvini no ne e zaebancija da bukiram karta i da me simnat od avion da si iznapravam cuda, vo sekoj slucaj mnogu ti blagodaram i izvini na dosaduvanje:cuc:
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
eve miloin pati fala pa toagas ne mi kaza deka ti licno si letal izvini no ne e zaebancija da bukiram karta i da me simnat od avion da si iznapravam cuda, vo sekoj slucaj mnogu ti blagodaram i izvini na dosaduvanje:cuc:
Нема потреба од извинување.иначе не се сеќавам али ако треба број на пасош да оставиш при букирање на карта,остај го бројчето од бугарскиот пасош.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Колку лесно се наоѓа работа? Колку е платена? Прам муабет за оние поедноставните работи: обезбедување (такаречи стражар - со низок ризик), шофер на комбе, касиер во продавинца, бармен. И двајцата со девојка ми зборуваме одлично англиски,па размислуваме да одиме- со бг пасош секако..

Тоа колку за почеток.. па понатаму ќе видиме за повисоки работи по струката.. За да почнеме ќе ни треба нешто поедноставно.

Исто еден пријател го интересриа која е процедурата за брачни партнери од кои едниот има бг пасош а другиот нема- за живот и работа во УК.

Кој град/која област би биле идеални за печалба? т.е највисок однос плата/трошоци.

Гледам има 1 соба за 2ца за 400 фунти месечно.. Во куќа/стан...

Јас сакм Лондон.Само не знам како да селектриам област која би била оптимална.. Под оптимална продразбирам:
-Ниска ќирија и трошоци
-не многу далеку од нормално платени работни позиции
-Апсолутно многу битно да има НИЗОК криминал во населбата, не сакам да се закачам во некое гето кај што ќе се пука секоја вечер.
- Валјда да е близу до супермаркетот оти не планирам да купувам/возам кола во Лондон некое време.
Имаше една алатка неибурхуд тул.. И повеќето "оптимални" соседства се во источен Лондон..
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Колку лесно се наоѓа работа? Колку е платена? Прам муабет за оние поедноставните работи: обезбедување (такаречи стражар - со низок ризик), шофер на комбе, касиер во продавинца, бармен. И двајцата со девојка ми зборуваме одлично англиски,па размислуваме да одиме- со бг пасош секако..

Тоа колку за почеток.. па понатаму ќе видиме за повисоки работи по струката.. За да почнеме ќе ни треба нешто поедноставно.

Исто еден пријател го интересриа која е процедурата за брачни партнери од кои едниот има бг пасош а другиот нема- за живот и работа во УК.

Кој град/која област би биле идеални за печалба? т.е највисок однос плата/трошоци.

Гледам има 1 соба за 2ца за 400 фунти месечно.. Во куќа/стан...

Јас сакм Лондон.Само не знам како да селектриам област која би била оптимална.. Под оптимална продразбирам:
-Ниска ќирија и трошоци
-не многу далеку од нормално платени работни позиции
-Апсолутно многу битно да има НИЗОК криминал во населбата, не сакам да се закачам во некое гето кај што ќе се пука секоја вечер.
- Валјда да е близу до супермаркетот оти не планирам да купувам/возам кола во Лондон некое време.
Имаше една алатка неибурхуд тул.. И повеќето "оптимални" соседства се во источен Лондон..
Можам да ти одговорам дел од прашањата , за другите се надевам ќе ти одговорат подобро тие што се повеќе време таму.

Работа се наоѓа релативно лесно, за еден месец најмногу сигурно ќе најдиш нешто а можно е и побрзо. Особено по ресторани и за една недела можиш да најдиш работа.
Процедурата за брачни партнери е следнава. Значи ако еден од брачните партнери има еу државјанство тој треба да најди работа која ќе е на неограниќчено време или на договор повеќе од 6 месеци. После првиот песец треба да приложи документи со кој што докажува дека има доволно приходи за подршка на двајцата и после тоа и другиот брачен партнер можи да аплицира за работна дозвола.

http://www.visabureau.com/uk/family-permit-married.aspx

Тука можиш да си провериш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom