Лондон - работа, живот, авантура

F

FARANG

Гостин
Како да добиете лондонска адреса за еден ден за да отворите сметка во банка?

Преку интернет извадете си осигурателна полиса. Значи можете за 3-4 фунти да се осигурате за еднократно патување во европа на ден два. Се се пополнува онлајн вклучувајки и АДРЕСА која вие ја пишувате. Плаќате со кредитна, имате полиса со сметка истиот ден на ЕМАИЛ. Испринтај ја и со тоа можеш да отвориш сметка во банка. Има и други полиси кој може да ги земете што имаат cooling off period, значи може да ги откажете и ви ги вратат парите во целост ама за 3-4 фунти не вреди малтретирањето.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Колку лесно се наоѓа работа? Колку е платена? Прам муабет за оние поедноставните работи: обезбедување (такаречи стражар - со низок ризик), шофер на комбе, касиер во продавинца, бармен. И двајцата со девојка ми зборуваме одлично англиски,па размислуваме да одиме- со бг пасош секако..

Тоа колку за почеток.. па понатаму ќе видиме за повисоки работи по струката.. За да почнеме ќе ни треба нешто поедноставно.

Исто еден пријател го интересриа која е процедурата за брачни партнери од кои едниот има бг пасош а другиот нема- за живот и работа во УК.

Кој град/која област би биле идеални за печалба? т.е највисок однос плата/трошоци.

Гледам има 1 соба за 2ца за 400 фунти месечно.. Во куќа/стан...

Јас сакм Лондон.Само не знам како да селектриам област која би била оптимална.. Под оптимална продразбирам:
-Ниска ќирија и трошоци
-не многу далеку од нормално платени работни позиции
-Апсолутно многу битно да има НИЗОК криминал во населбата, не сакам да се закачам во некое гето кај што ќе се пука секоја вечер.
- Валјда да е близу до супермаркетот оти не планирам да купувам/возам кола во Лондон некое време.
Имаше една алатка неибурхуд тул.. И повеќето "оптимални" соседства се во источен Лондон..
За обезбедување ти треба лиценца која нормално се плаќа.Е сеа за шофер да бараш одма работа а никад не си возел у лондон ќе ти биде ептен тешко и најверојатно често ќе улетуваш у погрешна лента.не знам како си со користење навигација али ќе за возач на комбе обавезно ќе ти треба.
Во маркетите као tesco,asda,sainsbury и други, за повеќето позиции (мислам дека важи и за касиери) се нуди само пола работно време(20 саати неделно).
За келнери би требало најдеш,али зависи некои не примаат без insurance number некои примаат,треба да бидеш упорен.
Работа има насекаде али повеќето се у централен лондон,а таму становите/собите се скапи.
Ова со супермаркетот ми е смешно,сакаш спроти тебе да биде ,само улица да поминеш?:D
За разлика од мк тука има достава до дома,имаш опција да си нарачаш преку интернет и за 3-4 фунти ти го носат дома,а некои маркети имаат опција и да си пазаруваш директно у маркет,па они да ти го достават до дома,мада вторава опција никад не сум ја користел.
Таа алатка немам појма која ти е али дефинитивно не ја слушај,у источен у југо источен лондон обично е најголемиот криминал затоа и становите се ефтини.Ако сакаш безбедни зони барај север,северо-запад,иако и тука има небезбедни зони.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.681
Поени од реакции
11.054
Ако некој вадел во брзо време виза, ако може да ми пише накратко што документи требаат и дали гарантно писмо има/игра улога во процесот за добивање.
Однапред фала.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Како да добиете лондонска адреса за еден ден за да отворите сметка во банка?

Преку интернет извадете си осигурателна полиса. Значи можете за 3-4 фунти да се осигурате за еднократно патување во европа на ден два. Се се пополнува онлајн вклучувајки и АДРЕСА која вие ја пишувате. Плаќате со кредитна, имате полиса со сметка истиот ден на ЕМАИЛ. Испринтај ја и со тоа можеш да отвориш сметка во банка. Има и други полиси кој може да ги земете што имаат cooling off period, значи може да ги откажете и ви ги вратат парите во целост ама за 3-4 фунти не вреди малтретирањето.
Не знам кој ти кажал ова али не ти признаваат копии,ти бараат оригинал,друга работа е што не признаваат се и сешто туку си има листа кои документи се прифатени.еве конкретно пример ќе ти кажам,сметка од мобилен на претплата не ја прифаќаат,а остали сметки се прифаќаат.

Она што спомна @gade за додавање на сметка за струја,гас е е можно,али и најзаебано.прво најверојатно нема да сакаат да те стават за да не се малтретираат,друго ако те стаат и првиов не плати,ти ќе платиш сметка :D.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Не знам кој ти кажал ова али не ти признаваат копии,ти бараат оригинал,друга работа е што не признаваат се и сешто туку си има листа кои документи се прифатени.еве конкретно пример ќе ти кажам,сметка од мобилен на претплата не ја прифаќаат,а остали сметки се прифаќаат.

Она што спомна @gade за додавање на сметка за струја,гас е е можно,али и најзаебано.прво најверојатно нема да сакаат да те стават за да не се малтретираат,друго ако те стаат и првиов не плати,ти ќе платиш сметка :D.
Одлична фора. Браво топ кажано.
 
F

FARANG

Гостин
Не знам кој ти кажал ова али не ти признаваат копии,ти бараат оригинал,друга работа е што не признаваат се и сешто туку си има листа кои документи се прифатени.еве конкретно пример ќе ти кажам,сметка од мобилен на претплата не ја прифаќаат,а остали сметки се прифаќаат.

Она што спомна @gade за додавање на сметка за струја,гас е е можно,али и најзаебано.прво најверојатно нема да сакаат да те стават за да не се малтретираат,друго ако те стаат и првиов не плати,ти ќе платиш сметка :D.
Не е КОПИЈА него по емаил ти се праќа оригинален документ во ПДФ формат каде ти е објасента цела полиса и ги има сите твој детали. Документот е на нивен официјален меморандум, само иштампај го во боја и немаш проблем.

Разгледај има многу банки што признаваат полиса од осигурателна компанија (многу од осигурателните комапнии се и дел од банките) на пример HBOS (halifax bank of scotland) е дел од Loyds Banking Group (Loyds TSB) и си имаат своја осигурателна компанија. Прочитај на http://en.wikipedia.org/wiki/HBOS.

Ова е проверено во многу наврати, ви напишав како австралците во Лондон го решаваат овој проблем за 1 ден. Значи јас дур живеев таму вака барем 10 души отворија сметка.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Не е КОПИЈА него по емаил ти се праќа оригинален документ во ПДФ формат каде ти е објасента цела полиса и ги има сите твој детали. Документот е на нивен официјален меморандум, само иштампај го во боја и немаш проблем.

Разгледај има многу банки што признаваат полиса од осигурателна компанија (многу од осигурателните комапнии се и дел од банките) на пример HBOS (halifax bank of scotland) е дел од Loyds Banking Group (Loyds TSB) и си имаат своја осигурателна компанија. Прочитај на http://en.wikipedia.org/wiki/HBOS.

Ова е проверено во многу наврати, ви напишав како австралците во Лондон го решаваат овој проблем за 1 ден. Значи јас дур живеев таму вака барем 10 души отворија сметка.
Не ми треба за мене, ја имам у HSBC скоро 3 години.али познавам некој што вадеше возачка за да добие адреса :)
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
Sto e celta na taa adresa sto ke ja izvadite ?
J a kolko znam taa adresa treba da ti bide doverliva da ja koristis , na nea ke ti doagaat dokumenti ( karticka od banka , pokani , nin ... idr ...)
ne e cel samo da pises nekoja adresa bes vrska ...
 
F

FARANG

Гостин
Sto e celta na taa adresa sto ke ja izvadite ?
J a kolko znam taa adresa treba da ti bide doverliva da ja koristis , na nea ke ti doagaat dokumenti ( karticka od banka , pokani , nin ... idr ...)
ne e cel samo da pises nekoja adresa bes vrska ...
Normalno de... Najdi kaj ke zivees pa pravi go ova, inace ke cekas i do mesec dena za prvata smetka
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
нешто англичаниве ги затегнаа мерките за дојденците http://www.adviceguide.org.uk/wales/benefits_w/benefits_benefits_in_work_or_looking_for_work_ew/benefits_for_people_looking_for_work.htm
имено Housing Benefit нема да добиваат доколку претендираат за помош како невработени Jobseeker’s Allowance, а исто така ќе мораат најмалку 3 месеци да престојуваат таму за да се пријават за оваа помош , но пред тоа ќе мора да поминат сложен тест Habitual Residence Test и доколку ја добијат помошта таа ќе им биде само за 6 месеци - по што им ја укинуваат
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.843
Поени од реакции
5.121
нешто англичаниве ги затегнаа мерките за дојденците http://www.adviceguide.org.uk/wales/benefits_w/benefits_benefits_in_work_or_looking_for_work_ew/benefits_for_people_looking_for_work.htm
имено Housing Benefit нема да добиваат доколку претендираат за помош како невработени Jobseeker’s Allowance, а исто така ќе мораат најмалку 3 месеци да престојуваат таму за да се пријават за оваа помош , но пред тоа ќе мора да поминат сложен тест Habitual Residence Test и доколку ја добијат помошта таа ќе им биде само за 6 месеци - по што им ја укинуваат
Не е проблемот што странците аплицираат за бенефитс, тоа е само ПР патка на Ториевците.Проблемот е во тоа што 97% од тие што земаат помош се англичани, а само 3% се странци.Од тие 97%, 99% се црнчуги дилери на дрога кои земаат бенефитс и ги трошат на нови телевизори и Мекдоналдс.
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
london premnogu kompliciran za prvo doaganje , ...trafic - haos , biroiktaija , premnogu dogji , stranci
ja ne bi preporacal nikomu da dojde prvo v london , , ako i nemas nekoj da te podrzi e macno

nekase sredi so dokumenti nekade na strana pa posle neka go osvojuva London ....
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Dobar den .. Sakam da pitam dali nekoj znae dali kje mi treba viza ako trgnam za Anglija. Principno imam samo Makedonsko gragjanstvo. Imam i bugarska licna karta za postojan prestoj vo bugarija ali nemam gragjanstvo bugarsko. Me interesira dali mozam da idam vo anglija so makedonski pasos i so bugarska licna karta ili nezavisno od toa deka imam bugarska licna karta za postojan prestoj sepak kje mi treba viza od Angliskata ambasada vo Bugarija.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Dobar den .. Sakam da pitam dali nekoj znae dali kje mi treba viza ako trgnam za Anglija. Principno imam samo Makedonsko gragjanstvo. Imam i bugarska licna karta za postojan prestoj vo bugarija ali nemam gragjanstvo bugarsko. Me interesira dali mozam da idam vo anglija so makedonski pasos i so bugarska licna karta ili nezavisno od toa deka imam bugarska licna karta za postojan prestoj sepak kje mi treba viza od Angliskata ambasada vo Bugarija.


Не ти треба виза со бугарска лична карта
 

Kajgana Shop

На врв Bottom