Лондон - работа, живот, авантура

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Оти убаво пишува нема да можам да возам освен автомобил друго, за камион автобус треба да пре полагам таму.
И за кола важи истото,не е само за камион,автобус.порано ете мењале и така,али лани го смениле законот да не може да се мења веќе сменета возачка.
Али можеш да си пробаш 1 година да возиш да фатиш некоја пара па да преполагаш таму.со оглед на тоа дека ќе имаш искуство,часови ваљда не би ти требале,директно ќе полагаш.поголемите трошкови се уствари за часовите додека те учат да возиш,али ти тоа веќе знаеш плус ќе имаш искуство за возење у англија.
 

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
:pos:

Камион не е,автобус не е,останува авион,брод,подморница,вуљушкар или кран..
Плати па ќе ти кажам, што се вози и која е компанијата. ;)
да не го боли к. народот што е.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Паметно чувај си го лебот. Не се надевај дека со бугарска дозвола ќе возиш во Англија.
 

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
И за кола важи истото,не е само за камион,автобус.порано ете мењале и така,али лани го смениле законот да не може да се мења веќе сменета возачка.
Али можеш да си пробаш 1 година да возиш да фатиш некоја пара па да преполагаш таму.со оглед на тоа дека ќе имаш искуство,часови ваљда не би ти требале,директно ќе полагаш.поголемите трошкови се уствари за часовите додека те учат да возиш,али ти тоа веќе знаеш плус ќе имаш искуство за возење у англија.
Тоа е премногу, А Б Ц Д Е.........
али сепак ќе ја контактирам компанијата, да видам они што ќе кажат оти беа љубезни.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Тоа е премногу, А Б Ц Д Е.........
али сепак ќе ја контактирам компанијата, да видам они што ќе кажат оти беа љубезни.
Иначе напрајв грешка у мојот претходен пост,заборајв дека компанијата уствари ти бара да ја смениш возачката,така да кај нив со бг возачка изглеа воопшто не би можел да работиш 1 година.ако веќе толку ти се оди во англија,барај друга работа,и преполагај.не е толку многу ко што мислиш.мене ми изглеа дека сакаш да возиш минибус,за тоа ти треба само кат Б и кат Д1.а после постепено можеш сите категории,ако ти требаат.или вози си камион за некоја фирма од мк со бг возачка.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Edno prasanje za handyman ova e nesto kako zanaetciski raboti vo ova spada i gips plafoni ili ne ??? dali treba licenca za ova da go rabotis imas li obuka za ova lesno se naodja rabota ..
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
Домашен и пазарски есап не е исти,така да не рачунај колку ќе земаш,рачунај колку ти требаат за таму.колку што знам ти сакаш да возиш камион а за камион мораш у англија еден куп сертификати без разлика на платиш даноци. и гледај да имаш некоја резерва опција,пошо не знаеш како ќе биде у фирмава кај што сакаш да одиш.
Dobro be covekot zagrean..ide u UK .. ti go vadis od pamet so tie zakoni i Pravila

So sreka R1
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Dobro be covekot zagrean..ide u UK .. ti go vadis od pamet so tie zakoni i Pravila

So sreka R1
Токму напротив,не го вадам од памет туку му покажав што и како смее да прави за она што он си го планираше.боље овака отколку да земе кредит и да замине со надеж дека ќе прави нешто за кое законот вика дека не е можно.
Иначе можев да му речам да земи кредит и да оди,да не се секира возачката ќе му ја сменат одма.....и да го зафркнам.

Затоа треба се убаво да се провери прво и да не се залетува одма,зборам општо за било кој што планира да замине.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: R.1
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
Handyman ti e u.iverzal majstor ...treba solidno da se razbiras u poveke gradezni struki ..3-4-5 zavisi sto bara firmata ...
obuka konkretno nema samo iskystvo.[DOUBLEPOST=1398808619][/DOUBLEPOST]



Taka e Galaxy ....
zatoa sme tuka na forumov da razmenuvame mislenja iskustvo .... ne se znae utre sto i kako ke bide


Pozdrav
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Edno prasanje za handyman ova e nesto kako zanaetciski raboti vo ova spada i gips plafoni ili ne ??? dali treba licenca za ova da go rabotis imas li obuka za ova lesno se naodja rabota ..
handyman работи свашта т.е основи од водовод,молерисување,малко од градежништво,дрварија малко,скоро секој занает е опфатен со ова.лиценца мислам дека нема потреба.
Еве ти пример,коа бев у англија дојдоа мајстори кои залепија нови плочки у купатило,го сменија алуминумскиот прозор,ставија вентилатор за пареата да ја собира од купатило,у една соба исто направија отвор за вентилација,сменија чешма и некои додатни ствари.и заменија дел од покрив на гаража.
за било кој да работиш ќе треба да знаеш се од ова ако работиш као handyman.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Dobro pa zar nema u UK posebno kako kaj nas primer moleri,izveduvaci na gips plafoni,vodovoddjii,plockari posebno ili se e ova sobereno na kup vo handyman.???
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Да се отиде во лондон на "слепо" би можело да се најде било каква работа за 2-3 недели колку да се плати смештај и храна првите месеци во почетокот па после тоа да се најде некоја посериозна и поплатена работа?

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
Токму напротив,не го вадам од памет туку му покажав што и како смее да прави за она што он си го планираше.боље овака отколку да земе кредит и да замине со надеж дека ќе прави нешто за кое законот вика дека не е можно.
Иначе можев да му речам да земи кредит и да оди,да не се секира возачката ќе му ја сменат одма.....и да го зафркнам.

Затоа треба се убаво да се провери прво и да не се залетува одма,зборам општо за било кој што планира да замине.
Не во ред е, јас го имав читано, видов дека можи, но не ми беше целосно прочитано, подобро вака, тоа разочарувањето ќе помине,
му пишав Бугарија во Патна Полиција да видам што ќе ми одговорат,ќе и пишам и на компанијата да видиме дали имале ваков случај.

Подобро вака него ли да земев кредит да појдев таму и да не успеев. Можи нешто друго ќе излезеше работа но кој знае.

Dobro be covekot zagrean..ide u UK .. ti go vadis od pamet so tie zakoni i Pravila

So sreka R1
Благодарам, но сега за сега не одам.
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Koi se nacinite da apliciras za rabotna visa so makedonski pasos? Ima nekoj sto apliciral? I kolkavi se sansite da se dobie taa visa, ednas dobiv visa kako student, sega sakam pak da apliciram!
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Koi se nacinite da apliciras za rabotna visa so makedonski pasos? Ima nekoj sto apliciral? I kolkavi se sansite da se dobie taa visa, ednas dobiv visa kako student, sega sakam pak da apliciram!
Си отвараш некоја од вебстраните за работа на висококвалификуван кадар, си спремаш многу добро cv заедно со препораките и си аплицираш. Ако некоја од компаниите е заинтересирана да те чека и да се занимава со документацијата за виза ќе ти се јават. Зависи во кој сектор сакаш да работиш, за некои е полесно за некои е потешко. Од прилика би рекол дека ако аплицираш на 100 места 10 ќе те контактираат од нив 9 ќе се откажат откако нема да добијат зелено светло за да се занимаваат со документите и со 1 ќе имаш можност да разговараш, и секако ќе треба да поминиш околу 3-4 интервјуа.
Инаку за да ти се зголемат шансите најдобро е да имаш повеќе од 5 години искуство , неколку сертификати кој што се интернационално признати, одлична препорака , и најдобро да имаш сертификат за Англиски но не е ни толку важно затоа што можиш да се покажиш на интервјуто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom